Hlavní výkres stávajícího územního plánu se skládá z jednotlivých funkčních ploch. Každá plocha má barvu a kód a podle toho se pozná, k čemu je území vymezeno. viz. legenda UP a k ní náležející regulativy. U rozvojových lokalit jsou navíc indexy A-K pro míru využití území. Kde A je RD na velkém pozemku a K je mnohapatrový dům viz. metodický pokyn.
Pro orientaci v územním plánu si otevřete
Územní plán bez následné podrobnější regulace neumí chránit charakter lokality.
Vladan Hodek:Oblast okolo Pokojné ulice.
Územní plán mírou nastavení míry využití předpokládá buď stavbu menších objektů, nebo úpravu rozměrů parcel, aby na nich šlo přiměřeně stavět, ale nevytvořil žádnou následnou regulaci, která by toto vymohla. Majitelé se snaží vměstnat větší domy na meší pozemky s tím, že jdou na hranu i za hranu regulativů. Ve výsledku tak smysl stanovené regulace není naplňen a celkový jedinečný charakter lokality je ohrožen.
Vysvětlení :
Oblast v okolí ulice Pod Mlýnkem Pokojné a V návaznosti na komunikaci V Šáreckém údolí je unikátní místo, pod kostelem sv. Matěje.
Kostel je po staletí dominantou údolí a k Šáreckému údolí neodmyslitelně patří - interaguje s obcí pod sebou a zásadním způsobem ovlivňuje charakter místa.
Protilehlá jižní stráň (bývalé sady a vinice) je při každém vzdálenějším pohledu z blízkých svahů vždy konfrontována s maličkým kostelíkem a vše působí jako jeden celek. Je zřejmé, že se předpokládal rozvoj hustší zástavby na dně údolí, kde byly situovány i základní služby a směrem do svahu pak mezi sady na velkých parcelách měly vznikat spíše rezidenční vily. To vše ve vazbě na historickou část, která je jediným místem v Dolní Šárce, kde lze reálně hovořit o tradiční vesnické zástavbě. Je to jedno z mála míst, kde se údolí otevírá a kdy bylo možné rozvíjet zástavbu i do svahu. Jedná se o místo kudy přes údolí do roku 1846 vedla hlavní silnice Z Dejvic na Velvary. Byl to živý dynamicky fungující prostor, kde se žilo, hospodařilo, podnikalo, odpočívalo. Přestože stávající územní plán v zásadě správně vymezuje účel a předepisuje míru využití území, neumí vůbec nic říci o jedinečném charakteru místa. Ukazuje pouze potenciál pro zástavbu, ale ne možnosti pro kultivaci prostotu a života v něm.
Území je postižené dnes už téměř 70 ti letou nepéčí o veřejný prostor a přirozený kontext je tak setřen. Tradice péče o krajinu byla přerušena totalitou. Po roce 1948 se z území začala stávat periferie, skončilo hospodaření, území zarostlo nálety a bývalé sady se parcelovali na zahrádky. Zásadně chybí hospodáři, kteří po generace krajinu kultivovali, byli odpovědní, měli k půdě vztah a rozuměli jí.
Úředník stavebního úřadu neví nic, nebo velmi málo o charakteru území a občanovi, tak nepomůže. Nerozumí tomu, proč je využití ploch takto územním plánem vymezeno a rozhoduje jen podle obecných regulativů. Přitom základní vize, která reaguje na potřeby území existuje. Byla vytvořena jako podklad pro zpracování návrhu územního plánu. Jakkoliv není dokonalý i poučenému laikovi dává orientační představu vize rozvoje. Přináší i návrh základních prostorových regulací. Dokument však není závazný a až do letošního jara byl neveřejný. Úřad s ním tedy nepracuje a nerespektuje jej a nerespektují jej tudíž ani občané. Není tedy možné ani říci, zda je tato vize živá a funkční. Místo toho aby došlo k porozumění potřeb území a všichni tak jednali ve shodě, dochází k "ožvejkávání" územního plánu až na samou mez nebo za ní a to jak občany, tak stavebním úřadem, který vše schvaluje. Reálně tak ke kultivaci prostoru nedochází a srozumitelná vize chybí. Jedinečnému území s obrovskou krajinnou hodnotou hrozí, že se propadne do banální sídelní kaše, která bude o to trapnější, že se zrcadlí v nádherné dominantě malého Šáreckého kostelíčka sv. Matěje.
Pro takto cenná a zajímavá území stavební zákon umožňuje zpřesnit územně plánovací dokumentaci závaznou územní studií, nebo ideálně regulačním plánem. Je zodpovědností samosprávy, aby podrobnější pravidla pro nakládání s územím zpracovala a řádně projednala.
Lokalita Pokojná
David Ptáček:Nenašel jsem, jak vyčíst míru zastavěnosti nebo maximální počet podlaží.
Ve stávajícím územním plánu jsem to svedl, tady si nevím rady.
K lokalitě jsem se vyjadřoval v předchozích komentářích, ke koeficientu taky.
Zdá se mně, že se otázky opakují.
přepracovat
MILAN ŠIMONOVSKÝ:navrhuji MP přepracovat