Zpět na
postup

Veleslavín

Garant: veronika zapletalová
(veronika@zapletalova.cz)
List lokality
 

6. Porovnání stávajícího územního plánu a metropolitního plánu

Stávající územní plán neříká nic o charakteru území, ale pomocí funkčních ploch poměrně podrobně vymezuje, k čemu je dané území určeno.
Metropolitní plán naproti tomu nemá jednotlivé funkční plochy, ale lokalitu jako celek s daným využitím, nebo jednotlivé plochy a snaží se popsat charakter území. Po složení všech vlastností ploch však také dostaneme funkční regulativy.
Porovnáním zjistěte, zda nově vymezené regulativy dobře popisují lokalitu a vymezují potřebné funkce, které by jsou ve stávajícím plánu definovány a bylo by dobré je uchovat.

Doporučujeme při práci postupovat takto:

Pro porovnání si otevřete v samostatném okně mapu porovnání územní plán, metropolitní plán, kde přetažením uvidíte rozdíly. Pro čtení plánů se Vám může hodit legenda metropolitního plánu a legenda územního plánu.

Příklad připomínky 6a. si můžete prohlédnout zde
6a. Máte jakékoliv připomínky nebo poznámky k rozdílům mezi stávajícím územním plánem a metropolitním plánem, a to včetně popisu ploch, vymezení infrastruktury a ochranných pásem? (hlavních komentářů: 4) Pro přidání komentáře se prosím přihlaste nebo registrujte

Čtverce 100 x 100m jsou nesmysl. Jako orientace ano, ale NE jako zákon, podle kterého se má řídit stavební úřad. Obecně ubylo zeleně na úkor zástavby , viz níž.

veronika zapletalová:

OBECNĚ

Čtverce 100 x 100 jsou nesmysl. Jako orientace ano, ale NE jako zákon, podle kterého se má úřad řídit. Stavební úřad musí vědět, pdle čeho se může řídit. V případě Metropolitního plánu si stavební úřad musí vymýšlet.
Byl li by to zákon, je možné sttavět ve vodní ploše Džbánu například.
Patrová zástavba se také počítá s patry nadzemními, tedy při pohledu od Džbánu do kopce se bude jednat o budovy ještě o např dvě patra vyšší.

Přidávání pater na metropolitní třídě o dvě a na nárožích o tři je napsáno trochu malými písmenky v legendě.

Obecně v Metropolitním plánu ubývá zeleně na úkor zástavby. Přitom je evidentní, že se mění klima a přibývá výkyvů počasí, zejména vysokých teplot a dlouhodobého sucha. Je nesmysl ubírat si zelen za krátkozrakou vidinou zástavby všeho na úkor zeleně. Kolik se pak spotřebuje elektřiny za klimatizace? ...

V Metropolitním plánu chybí na rozdíl od stávajícího prostorová funkční regulace.



KONKRÉTNĚ K LOKALITĚ

V MPP zmizela oproti stávajícímu územnímu plánu zelená plocha na hranici lokality s bývalým Koospolem /Cubem. Ve stávajícím Územním plánu byla označena jako Park historická zahrada, hřbitov se zelení vyžadující zvláštní ochranu. V novém MPP je v části této zelené plochy zástavba, která zasahuje podle plánu a čtverců 100 x 100 až do vody. Ve vodě :) a na jejím okraji by měly být řtyřpatrové domy, dál od břehu osmipatrové.

Džbán a park Divká Šárka je to, co bych nazvala jako veřejně prospěšný prostor, narozdíl od silnic, které jsou veřejně prospěšné pro Metropolitní plán. Zastavován a brán veřejnosti by park být rozhodně neměl.

Podle legendy je zastavitelná ještě plocha před Koospolem/Cubem, tedy mezi budovou a Evropskou třídou, kde jsou nyní napsány budovy dvanáctipatrové a v sousedním parčíku sousedícím s ulicí Osamocenou jsou naplánovány budovy osmipatrové. Ty budou vzhledem k navýšení pater souvisejícímu s metropolitní třídou Evropskou o dvě a tři na nárožích patnáctipatrové. !!! Stát mají vedle současných funkcionalistických dvoupatrových činžovních vil. To považuji za naprosto nepřípustné hyzdící okolí jak pro místní, tak pro veškerý pohled z Šárky a Džbánu, který je určej nako rekreační.

V Metropolitním plánu na rozdíl od stávajícího ubylo zeleně ještě z obou stran Buštěhradské dráhy mezi Nádražím Veleslavín a Litovickým potokem. V novém plánu se místo Zeleně městské a parkové Celoměstského sywstému zeleně objevila transfrmační zastavitelná obytná plocha 6 pater, tj v těchto místech osm, protože jde o blízkost Evropské metropolitní třídy. Tato obytná zastavitelná plocha je přímo nad trasou rychlodráhy?!

Zeleň na úkor zástavby ubyla také v oblasti kolem Litoveckého potoka na sever od Evropské. Místo zeleně je oblast ve čtverci zastavitelnosti 4 patra, díky blízksti metropolitní třídy 6 - 7 pater. To je vedle starého jádra vesnice také absurdní. Okolí potoka je vyznačeno zmenšeným biokoridorem, ale bez zeleně???

Zelen ubyla oproti původnímu plánu na jih od současné lidové školy umění, tedy staré školy. V současníéé době je v místech a měl by být park. I když znehodnocený zejména hlukem Evropské, stále tvoří izolační zelen. Ve čtvercích jsou zapsány třípatrové budovy, tedy šlo by o budovy pěti až šestipatrové. Ty by budovu zcela zastínily. Pravda také odhlučnily. Řešením by bylo v bezprostřední blízkosti Evropské napsat budovy přízemním, tedy potenciálne tří a čtyřpatrové, ale jen podél úzkého píásu silnice tak, aby v horní části okolo budovy park zůstal a byl dovysázen. Viz plánek v Lokalitě Vokovice.

Izolační zelen ubyla i na západ od křižovatky Veleslavín k nově vznikající budově AFI. Prostor je opět zastavitelný výškovými budovami. Tento prostor je potřeba kvůli existenci chodců.

19. 3. 2018, 10:51
Důležitost: Zásadní
Uživatel je účastník
Uživatel je obyvatel/zájemce/expert
Číslo komentáře: L-55-6a-0

Stepan Gala:

Souhlasím s tímto komentářem.

25. 3. 2018, 17:38
Důležitost: Důležité
Uživatel je obyvatel/zájemce/expert
Číslo komentáře: L-55-6a-0-0
 
 

Natálie Ptáčníková:

Souhlasím.

28. 3. 2018, 21:19
Důležitost: Důležité
Uživatel je obyvatel/zájemce/expert
Číslo komentáře: L-55-6a-0-1
 
 

Plně souhlasím s komentářem paní Veroniky Zapletalové

Alexandra Schneider Hrouzková:

Plně souhlasím s komentářem paní Veroniky Zapletalové.

25. 3. 2018, 20:54
Důležitost: Zásadní
Uživatel je účastník
Uživatel je obyvatel/zájemce/expert
Číslo komentáře: L-55-6a-1

Plný souhlas s komentářem paní Veroniky Zapletalové

Filip Schneider:

Plný souhlas s komentářem paní Veroniky Zapletalové

25. 3. 2018, 20:54
Důležitost: Zásadní
Uživatel je účastník
Uživatel je obyvatel/zájemce/expert
Číslo komentáře: L-55-6a-2

Ne čtverce 100 x 100m, bez infrastruktury, chybí infrastruktura nebo prostorová funkční regulace, zatím jde o polotovar.

veronika zapletalová:

Čtverce výšek 100 x 100m nového MPP jsou nesmysl. Jako orientace ano, ale NE jako zákon, podle kterého se má úřad řídit. Stavební úřad musí vědět, pdle čeho se může řídit. V případě Metropolitního plánu si stavební úřad musí vymýšlet. Byl li by to zákon, je možné stavět ve vodní ploše Džbánu například.

V Metropolitním plánu chybí na rozdíl od stávajícího prostorová funkční regulace.
Chybí, protože plán zohledňuje výšky, ale ne infrastrukturu.



Přidávání pater na metropolitní třídě o dvě a na nárožích o tři je napsáno trochu malými písmenky v legendě. Dopsat do plánu.

Obecně v Metropolitním plánu ubývá zeleně na úkor zástavby. Přitom je evidentní, že se mění klima a přibývá výkyvů počasí, zejména vysokých teplot a dlouhodobého sucha. Je nesmysl ubírat si zelen za krátkozrakou vidinou zástavby všeho na úkor zeleně.

KONKRÉTNĚ K LOKALITĚ
CHYBÍ ZELEN NA ÚKOR ZÁSTAVBY VYSOKOPODLAŽNÍMI BUDOVYMI:
- za CUbem, čtverce končí ve vodě Džbánu
- před Cubem, místo tojho jsou tam 12tipatrové budovy
- kolem Litoveckého potoka na západ od nádraží Veleslavín
- kolem Litoveckého potoka na sever od Evropské.Okolí potoka je vyznačeno zmenšeným biokoridorem, ale bez zeleně
- na jih od současné lidové školy umění, tedy staré školy. V současné době v místech JE a měl by být rozvinut park.
- na západ od křižovatky Veleslavín k nově vznikající budově AFI


Džbán a park Divká Šárka je to, co bych nazvala jako veřejně prospěšný prostor, narozdíl od silnic, které jsou veřejně prospěšné pro Metropolitní plán.


6. 4. 2018, 13:46
Důležitost: Důležité
Uživatel je účastník
Uživatel je obyvatel/zájemce/expert
Číslo komentáře: 55-6a-SUM-0

Zpět Pokračovat dále