Na tuto stránku napište jakékoliv připomínky, které jste doposud neuplatnili v na jiných místech této aplikace. Může se jednat i o nejrůznější problémy, na které jste při studiu metropolitního plánu narazili. Například nalezené logické nesrovnalosti v definovaných regulacích. Důležité je i zapsat problémy s pochopitelností a čitelností plánu.
Přečtěte si vždy všechny otázky této skupiny a odpovězte na ty, ke kterým máte co říci. Nad příslušnou otázkou si otevřete i příslušný výkres.
Příklad připomínky 7a. si můžete prohlédnout zde
Zatím nejasný a málo konkrétní a přesný metropolitní plán
Lucie Štůlová:Vytvořit nový územní plán Prahy je dobrá iniciativa. Návrh, se kterým jsme nyní jako veřejnost seznamováni vykazuje však veliký počet nedostatků, které by měly být rychle překonány. Jako jeden z významných problémů se jeví rozdělení celého města Prahy do velice malých částí - lokalit, které ubírají pozornost celku a znesnadňují pochopení vzájmených vztahů, na nich ale město jako organismus stojí. Navíc většina neproblematičtějších oblastí se obvykle nachází na hranici několika lokalit nebo dochází k nepřesnému a nefunkčnímu stanovení hranic lokalit. Dalšími prvky, které dle mého v MP nefungují jsou: 1) výškové limity pro jednotlivé čtverce - město není do čtverců v reálu děleno, dochází k nepřesnostem až tragédiím, kdy vedle již eistujícího výškového excesu v dané lokalitě může díky čtverci 100x100 m dojít k dalšímu nárustu výšky zástavby. 2) plán je v mnoha ohledech vágní - nemůže být v této podobě závazným předpisem, není-li z něho možné jednoznačně vyčíst, jaká jsou možnosti konkrétního místa v Praze, konkrétní stavení parcely. Jak by dle něho mohli úředníci a občané správně postupovat? 3) zdá se mi také nevhodná terminologie - například slovní spojení zastavitelná oblast nestavebního charakteru se jeví stejně jako silný protimluv. 4) zdá se mi nedostatečně vymezené obecně prospěšné stavby a občanská vybavenost, nejasné uvedení parkovišť P+R, jejichž dobré napojení na MHD, umístění, velikost mají zásadní vliv na pohyb aut skrze město. Německá města nyní přemýšlejí o omezení vjezdu starších dieselových aut do města, Praha by měla alespoň přemýšlet o tom, že dá ve městě přednost pěším, cyklistům a MHD před auty! To by se odrazilo i v tom, že by byla v metropolitním plánu naplánována s největší přesností a nezměnitelností k horšímu právě infrastruktura a zázemí pro pohyb lidí pěšky, na kolem, MHD městem.
Zcela souhlasím s komentářem p. Štůlové. Zvláště bych upozornila na bod 4. : nedostatečně vymezené obecně prospěšné stavby a občanská vybavenost, nejasné uvedení parkovišť P+R, jejichž dobré napojení na MHD, umístění, velikost mají zásadní vliv na pohyb aut skrze město. Německá města nyní přemýšlejí o omezení vjezdu starších dieselových aut do města, Praha by měla dát přednost pěším, cyklistům a MHD před auty! To by se odrazilo i v tom, že by byla v metropolitním plánu naplánována s největší přesností a nezměnitelností k horšímu právě infrastruktura a zázemí pro pohyb lidí pěšky, na kolem, MHD městem. Hlavní překážkou "zahušťování města" a důvodem protestů rezidentů je právě nedobře vyřešená doprava, která v Praze upřednostňuje individuální autodopravu před cyklo- a pěší dopravou. MHD v naší lokalitě tvoří z velké části autobusy, které jsou emisní zátěží. Praha by měla omezovat IAD, upřednostňovat kolejovou MHD (rekonstrukce železnice na Dlouhou Míli a Kladno s odbočkou na letiště !). Pro zdravý a bezpečný život ve městě je nutné zachovat to nejvíce zelených ploch - příspívají k ochlazení, zvlhčování vzduchu, pohlcují prach, CO2, tvoří kyslík.
Shrnutí komentářů
Lucie Štůlová:Metropolitní plán se jeví připomínkujícím občanům jako problematický - ve více ohledech - dělení do lokalit, výšková regulace, nejasné až protichudné pojmy atd. - více viz komentář ze dne 23. 3. - Lucie Štůlová. Občané požadují důraz na přednostní důraz na vytvoření vhodného a bezpečného prostředí pro pohyb pěších a cyklistů městem, moderní řešení hromadné dopravy (P+R na Dlouhé Míli, kolejovou dopravu k němu...).