Metropolitní plán obsahuje kromě hlavního výkresu i další výkresy. V této části se budete věnovat popisu infrastruktur v metropolitním plánu. Plán obsahuje čtyři infrastruktury. Je to:
Jednotlivé typy infrastruktur jsou na samostatných výkresech. Textový popis infrastruktur najdete v listu lokality v odstavcích 500, 600, 700 a 800.
Metropolitní plán vymezuje veřejně prospěšné stavby a opatření. Najdete je na výkrese:
Textový popis je v listu lokality odstavci 900.
Kromě příslušných výkresů si otevřete výkres Metropolitního plánu. (Mapa v lokalitě v pdf je zkreslená, sledujte hlavní výkres) Otevřete si list této lokality v samostatném okně. Přečtěte si jej a věnujte se i odůvodnění. Odkazy na příslušné články si dohledejte v textové části, kterou si také otevřete.
Přečtěte si vždy všechny otázky této skupiny a odpovězte na ty, ke kterým máte co říci. Nad příslušnou otázkou si otevřete i příslušný výkres.
výkres krajinné infrastruktury (ÚSES) zde Příklad připomínky 4a. si můžete prohlédnout zde
Ne auta místo pěších na ulici Pod Okrajem
Lucie Štůlová:Pokud dobře čtu metropolitní plán, je v něm navržena namísto stávající pěší a cyklokomunikace - vedoucí po ulici Pod Okrajem komunikace umožňující i provoz aut. Takové řešení není vhodné, protože by byl narušen jak parkový prstenec kolem sídliště Petřiny a zavedena zbytečná doprava do míst, které jsou nyní využívána ke klidnému až rekreačnímu pohybu lidí mezi Evropskou a Peřinami tak také proto, že by doprava byla přivedena velmi blízko školy Petřiny - Sever a řešení by emisemi a hlukem zhoršilo stávající situaci. Nehledě na zasažení této klidné části sídliště.
Zcela souhlasím, že vpuštění automobilů na tuto komunikaci by postrádalo smyslu. Z detailního pohledu na mapu mám pocit, že je zde vyznačený tepelný napaječ, tedy zřejmě trubky pod touto cestou vedoucí k teplárně. To by bylo vpořádku.
Souhlasím
Generel bezmotorové dopravy
Pavel Charvát:Podle mne musí být Generel součástí Metropolitního plánu. Jinak plán cyklisty a chodce prakticky ignoruje. Protože Generel není členěn podle lokalit, nedá se podle lokalit připomínkovat. Svůj detailní komentář ke Generelu jsem proto vložil do "Libovolné další lokality ...." úplně na konci seznamu lokalit do bodu 4b-Dopravní infrastruktura.
Z hlediska bezmotorové dopravy a zejména cyklistů mám ke Generelu následující poznámky:
- chybí propojení směrem na východ přes Větrník a dál. Stávající cyklostezku po ulici Na Petřinách neberu v úvahu jako řešení.
- doporučuji změnu cyklotrasy 201 (viz www.mapy.cz) z Veleslavína. Z ulice Pod okrajem uhnout na navrhovanou cyklostezku po severní hraně sídliště nad Litovickým potokem a vrátit se na stávající trasu 201 až ulicemi Na okraji a Štolbovou. Tím také plně podporuji zřízení navrhované cyklostezky po celém severním obvodu Petřin
- doporučuji vyznačení a vedení cyklotrasy z Větrníku podél ulice Ankarské na Vypich a Hvězdu s odbočkou k Břevnovskému kláštěru
- Velmi důležité je propojení Petřin s Divokou Šárkou. Tady souhlasím s navrhovaným odkloněním cyklostezky od konečné tramvaje Divoká Šárka z dopravně přetížené ulice Libocké. Naopak nesouhlasím s vedením trasy ulicemi Pelikánova a Sestupná. Jsou to úzké ulice s intenzivní dopravou i parkováním využívané jako objízdná trasa. Pro cyklisty vyloženě nebezpečné. Pro spojení Petřin s Libocí bude nutné vybudovat trasu oddělenou od aut nebo využít objížďku okolo rybníka, přes zahrádkářskou kolonii a ulice Pod Petřinami a Pod Okrajem. Nabízí se nové propojení západního konce uvažované stezky po severní hraně Petřin s Libocí. Nejlépe s hrází rybníka.
Chybí tramvajová spojka Petřiny - Vypich
Josef Jůza:Chybí tramvajová spojovací trať Petřiny - Vypich, která v některých dřívějších územních plánech byla. Vzhledem k absenci stanice metra na Vypichu by taková trať přinesla zásadní zlepšení spojení po městské části i zvýšila spolehlivost (propojením větví by při přerušení jedné z nich nedošlo k úplnému odříznutí).
Rozšíření letiště VH
Pavel Charvát:Druhá přistávací dráha letiště VH je posunutá o cca 2 km na jih proti stávající. To znamená, že i příletový koridor se posune někam nad linii Bohnice-Sedlec-Lysolaje-Nebušice. To jednoznačně znamená negativní dopady na prostředí v této oblasti ale také v celé severozápadní části Prahy 6 od Baby a Bubenče až po Dědinu.
V rozšíření letiště, se kterým nesouhlasím, vidím ještě jeden rizikový faktor. Jde o privátní investici. Při dravosti soukromých investorů je jasné, že letiště bude při schválení plánu rozšířeno daleko dříve, než se vylepší jeho dopravní obslužnost jakoukoliv stavbou navrhovanou v MPP. Dopady na intenzitu automobilové dopravy v celé Praze 6 si v takovém případě ani nelze představit.
Souhlasím
Rostoucí znečištění
Pavel Charvát:V záplavě dopravních staveb na západním a severozápadním okraji Prahy 6, z nichž řada z nich je pochybných, zaniká jedno velké riziko z nich vyplývající. Neustále rostoucí hladina hluku, prachu, škodlivin i světelného smogu bude dále zhoršovat situaci Prahy 6 při převládajícím severozápadním proudění. Stavební aktivity v této oblasti by potřebovaly celkové posouzení vlivu na životní prostředí a ne jako jednotlivé stavby.