V této části otázek se budete věnovat jednotlivým dílčím plochám v lokalitě. Plochám v metropolitním plánu jsou přiřazeny tyto základní vlastnosti:
Pro odpovězení otázek budete potřebovat (otevírejte do nových oken prohlížeče):
Přečtěte si vždy všechny otázky této skupiny a odpovězte na ty, ke kterým máte co říci.
Příklad připomínky 2a. si můžete prohlédnout zdeVycházím z předpokladu, že každý kousek zeleně by měl být zachován z řady důvodů uvedených v mých předchozích poznámkách. Za velký nedostatek vidím to, že v plánu není zanesena řada zejména menších zelených ploch, které proto musíme považovat za ohrožené. To není problém jenom naší lokality, ale celého plánu. Příklady - prostor mezi Buštěhradskou dráhou a ulicemi Pod Hradbami a Dělostřeleckou. Patří pravděpodobně k vodárně, ale jde o velkou zelenou plochu. Ta je bílá a tudíž může být kdykoliv zastavěna. Přitom jinak je v plánu každá soukromá zahrádka. Dalšími příklady jsou prostor mezi ulicemi Slunná, Cukrovarnická a Patočkova s tenisovými kurty. Opět bílý, tedy nekontrolovatelně zastavitelný. Nebo zelený pruh v ulici Pod Kostelem. Nebo pás zeleně na obou stranách Buštěhradské dráhy. Tu tvoří relativně úzký železniční koridor a často až několik desítek metrů široké zelené pruhy, částečně divoké. V plánu jsou součásti produkční plochy Buštěhradské dráhy a jejich osud je zcela nejasný. V české krajině je spousta chráněných stromů. Na Ořechovce o žádném nevím. Aleje jako Cukrovarnická nebo i jednotlivé stromy by si zasloužily zvláštní ochranu. A chybí mi označení dětských hřišť. U těch byl v posledních letech velký pozitivní rozvoj, ale v plánu vidím některá z nich ohrožená. Zelené a relaxační plochy považuji z těchto důvodů za zásadní nedostatek plánu a špatné východisko pro jeho tvorbu. Dalším zásadním nedostatkem je definice transformačních a rozvojových ploch pro bytovou zástavbu. Podívám-li se na některé připravované projekty v Praze (Smíchov, Masarykovo nádraží), je jasné, že na těchto plochách je možná i komerční zástavba. Chybí mi jakákoliv regulace. Třetím nedostatkem jsou zastavěné plochy, myslím bílé bez ohledu na to, jsou-li označené správně. Tady chybí jakákoliv informace a s prostorem se může podle všeho dít cokoliv. Viz výše uvedené prostory jako příklad.
Souhlasím, bílé transformační plochy v místech zeleně jsou skrytou hrozbou jejího zastavění.
Souhlasím.
V ulici Buštěhradské chybí dětské hřiště a sportoviště mezi ulicí a Buštěhradskou dráhou proti domům čp.17-23.
1. Nedůsledné zanesení především menších zelených/ relaxačních ploch a dětských hřišť - plochy zůstávají bílé, tudíž nekontrolovatelně zastavitelné. (Konkrétní příklady viz výše v komentářích p. Charváta.)
2. Nedostatečná ochrana zeleně, stromů, alejí, jinými slovy zdravého životního prostředí, která by v rámci plánu měla být prioritou.
3. Plán neposkytuje dostatečnou definici a regulaci pro transformační a rozvojové plochy (bytová či komerční zástavba?).
4. Plán neuvádí, co se případně může či naopak třeba nesmí v budoucnosti dít s dnes již zastavěnými bílými plochami.
Souhlasím, bílé transformační plochy v místech zeleně jsou skrytou hrozbou jejího zastavění.
Zdůrazňuji komentáře Pavla Charváta Nedostatky plánu a Chybí hřiště:
V plánu není zanesena řada zejména menších zelených ploch, které proto musíme považovat za ohrožené. Příklady - prostor mezi Buštěhradskou dráhou a ulicemi Pod Hradbami a Dělostřeleckou. Patří pravděpodobně k vodárně, ale jde o velkou zelenou plochu. Ta je bílá a tudíž může být kdykoliv zastavěna. Přitom jinak je v plánu každá soukromá zahrádka.
Pás zeleně na obou stranách Buštěhradské dráhy - vzrostlé stromy, keře. V plánu není zaneseno.
V ulici Buštěhradské není zakresleno dětské hřiště a sportoviště mezi ulicí a Buštěhradskou dráhou proti domům čp.17-23.
Souhlasím, bílé transformační plochy v místech zeleně jsou skrytou hrozbou jejího zastavění.
V návrhu MPP nejsou korektně zaneseny všechny zelené a relaxační plochy, tyto plochy jsou v MPP bílé a hrozí jejich zastavění, což je zcela nepřijatelné. Rizikové s ohledem na nejasnost využití jsou produkční plochy v oblasti Buštěhradské dráhy.V MPP chybí zanesení dětských hřišť. Plán neposkytuje jasnou informaci o možnosti využití transformačních / rozvojových ploch.
Nastavení výškové hladiny je důležitý regulační prvek, který rozhodně má své opodstatnění. Při pohledu na území však rastrový systém vykazuje velké nedostatky. Pokud by se měla výška stanovovat, tak ulici od ulice, dům od domu. Jedině tak se zabrání sporům a nejasnostem. S možným zvyšováním stávající výškové úrovně nelze souhlasit. Stávající výšková úroveň nesmí být nadále překračována tak, jak se děje nyní na mnoha místech Prahy 6 i jinde. MPP by měl toto jasně stanovit. Rastrové vyznačení takto důležitého ukazatele je zcela nevhodné, nejednoznačné a velmi snadno zneužitelné. Navíc je dle návrhu MPP možno navyšovat podlažnost podél hlavních komunikací a na nárožích. To je třeba striktně odmítnout, případně určit zcela konkrétní místa a stanovit pro ně jasné podmínky, za jakých by bylo v těchto konkrétních případech zvýšení podlažnosti možné.
Regulace výšek dosud nezastavěného území je stanovena na úroveň 3. Navrhuji na stejnou úroveň v okolí - tedy 2.
V současném návrhu Metropolitního plánu je na východní hranici lokality Ořechovka výšková úroveň 2, která plně odpovídá současné zástavbě. Vzhledem k tomu, že celá lokalita je již z drtivé části zastavěna, nelze očekávat další zahusťování zástavby kromě nějakých individuálních projektů. Na východní hranici ovšem navazuje na Ořechovku současný areál Ministerstva obrany. Toto je zcela jistě potenciálně rozvojová plocha, kde se může v budoucnu realizovat masivní výstavba. Současný návrh Metropolitního plánu paušálně navrhuje v této lokalitě výškovou hladinu 6, jako v celé oblasti. Dle mého názoru by měla výšková intenzita stoupat postupně a ne takto skokově. Podél této východní hranice by měl vzniknout pás, který bude mezistupněm mezi rodinnými domy a typickou blokovou zástavbou Dejvic.
Rastrové vyznačení výškové regulace je zcela nevhodné, nejednoznačné a velmi snadno zneužitelné a dle návrhu MPP možno navyšovat podlažnost podél hlavních komunikací a na nárožích, co je třeba striktně odmítnout, případně určit zcela konkrétní místa a stanovit pro ně jasné podmínky možného zvýšení podlažnosti.Výšková regulace fotbalového hřiště je nevhodně stanovena úroveň 3 a měla by být snížena na úroveň 2-
Stabilní, ale
Pavel Charvát:Lokalitu lze považovat za stabilní, protože plán žádné větší stavební aktivity neuvádí. Nicméně stabilitu lokality mohou zásadním způsobem ovlivnit záměry těsně za hranicemi lokality. Obchvat Vítězného náměstí, Buštěhradská dráha, zástavba nádraží Dejvice, estakáda Veleslavín-Vojenská nemocnice jsou další hrozbou pro životní prostředí lokality. V rámci možností by se obyvatelé Ořechovky měli mít možnost podílet se na schvalovacích procesech těchto staveb. Navíc přinejmenším některé z nich jsou zpochybnitelné. Viz mé komentáře v dalších bodech, k lokalitě Buštěhradská dráha a k Letišti Václava Havla.
Stabilita v ohrožení
Klára Winklerová:Území Ořechovky zůstává podle plánu co do stavebních aktivit stabilní. Avšak těsném okolí lokality probíhají či jsou plánovány nové stavby, jejichž prospěšnost je v některých případech zpochybnitelná (např. estakáda Veleslavín-Vojenská nemocnice). Tyto stavby již dnes mají (výstavba Telehouse) či v budoucnosti budou mít (Buštěhradská dráha) až zásadní dopad na charakter této oblasti, jinými slovy mohou stabilitu této oblasti ohrozit. Obyvatelé Ořechovky by měli mít možnost podílet se od samého počátku na schvalovacích procesech, aby nové projekty nepoškodily ráz rezidenční čtvrti.
Skryté transformační plochy
Michal Gajdzica:Území je v návrhu MPP definované jako stabilní, kromě jasně přiznané transformační plochy vymezené ulicemi Spojená / Dělostřelecká / U Laboratoře ale obsahuje řadu skrytých transformačních ploch s nelogickou regulací území. Tyto plochy lze považovat návrhem MPP za ohrožené a vyžadují proto ochranu, aby se neopakovalo znehodnocení vzácného území jakým byla Masarykova parcela na rohu ulic Patočkova a Střešovická. Plochami vyžadující ochranu jejich budoucího využití jsou:
1. Plocha s tenisovými kurty na vymezená ulicemi Cukrovarnická / Slunná / Patočkova / Střešovická, která by měla být zaregulována výlučně jako tenisové hřiště zasazené do městského parku
2. Plocha v areálu Brusnického vodojemu pod ulicemi Pod Hradbami a Dělostřelecká, která by měla být zaregulována jako chráněná zeleň
3. Plocha fotbalového hřiště na konci ulice Cukrovarnická, kde je v jedné jeho části nesmyslně navrhována podlažnost do výše 3 pater, tato plocha by měla být regulována jako hřiště bez možnosti jeho zastavění
4. Plocha na níž se nachází Střešovická vozovna, která by měla být regulována jako plocha pro infrastrukturní zázemí prostředků veřejné dopravy
5. Plocha v okolí domu v ulici Střešovická 23, která by měla být nezastavitelnou zahradou.
Souhlasím se všemi body tohoto příspěvku.
Souhlasím se všemi body.
Pouze bych doplnil ještě změnu plochy Střešovická/Na Petřinách (před Pákistánským velv.) - očekával bych charakter parku.
Nevhodná transformační plocha
Michal Gajdzica:Navrhovaná transformace plochy vymezené ulicemi Spojená - Dělostřelecká - U Laboratoře není pro lokalitu Ořechovky vhodná. Historicky se tu vždy nacházelo zázemí armády (zbrojní skladiště) a území slouží armádě dodnes. Jednotlivé objekty postupně procházejí rekonstrukcí. Tento charakter území by měl být zachován i do budoucna.
Buštěhradská dráha
Jan Šebík:Železniční trať je již dlouho bariérou v oblasti. V souvislosti s jejím zkapacitněním by však došlo k ještě větší zátěži okolí. V plánu postrádám zakreslení tunelové varianty budoucího zkapacitnění buštěhradské dráhy.
Skryté a nevhodné transformační plochy, ohrožení stability lokality stavbami v bezprostředním okolí
Michal Gajdzica:Návrh MPP obsahuje řadu skrytých transformačních ploch s nelogickou regulací území. Návrhem MPP ohrožené a ochranu vyžadující z hlediska jejich jejich budoucího využití jsou:
- Plocha s tenisovými kurty na vymezená ulicemi Cukrovarnická / Slunná / Patočkova / Střešovická, která by měla být zaregulována výlučně jako tenisové hřiště zasazené do městského parku
- Plocha v areálu Brusnického vodojemu pod ulicemi Pod Hradbami a Dělostřelecká, která by měla být zaregulována jako chráněná zeleň
- Plocha fotbalového hřiště na konci ulice Cukrovarnická, kde je v jedné jeho části nesmyslně navrhována podlažnost do výše 3 pater, tato plocha by měla být regulována jako hřiště bez možnosti jeho zastavění
- Plocha na níž se nachází Střešovická vozovna, která by měla být regulována jako plocha pro infrastrukturní zázemí prostředků veřejné dopravy
Transformační plocha 411/324/2145 je pro lokalitu nevhodná zejména proto, že narušuje minulé i současní využití plochy pro zázemí armády. ČR. Stabilitu území ohrožují i návrhy a realizace staveb v bezprostřední blízkosti lokality a to zejména zkapacitnění Buštěhradské dráhy, obchvat Vítězného náměstí a estakáda Veleslavín-Vojenská nemocnice.