Na sídlišti Petřiny oceňuji zejména dostatek zeleně, celkem dobrou prostupnost pro pěší, navíc vše v docházkové vzdálenosti, a dobré napojení na centrum Prahy hromadnou dopravou (metro A, bus 191). Dále je tu relativně dobrá občanská vybavenost (školy, obchody, zdravotní služby, nabídka volnočasových aktivit...). Oceňuji i čistotu čtvrti a pocit bezpečí. V neposlední řadě má pro většinu obyvatel značný význam blízkost zeleně/parků jako je Ladronka, Hvězda, Břevnovský klášter, Šárka či Libocký rybník.
Petřiny umožňují užívat výhod anonymity bydlení na sídlišti a zároveň žít v rámci možností komunitním životem (pokud někdo chce). Tedy je to takové malé okresní město uprostřed velkoměsta.
Sídliště Petřiny postupně vrůstá do již existujících struktur, což je vlastně jeho dobrým charakterem, měřítkem nepůsobí jako skutečné sídliště.
Podobně je na tom ve vztahu k zeleni, zcela unikátní plošina vklíněná mezi přírodní lokality Divoké Šárky, Obory Hvězda a Břevnovského kláštera.
Vynikající dopravní dostupnost s centrem, zejména oceňuji tradiční tramvaj.
Sídliště obecně má pestrý charakter díky postupné výstavbě, dokumentující tak vývoj názorů podoby na bydlení v zeleni, od nízkopodlažní zástavby polouzavřených bloků nad Veleslavínem po věžáky v kompozičních osách, nebo amorfní strukturu novodobého developmentu Hvězdného městečka s bohatým parterem.
Vhodně jsou rozmístěné bloky a areály veřejné vybavenosti, nízkopodlažní kostky skýtají možnosti objemové rezervy nástaveb pro případ proměny způsobu života z pouhých ubytoven, v důsledku funkčního zónování, na plnohodnotnou městskou čtvrť s pracovními přiležitostmi.
Souhlasím s komentářem paní Tomanové a pana Huška.
Líbí se mi, že je zde dostatek zelených ploch, většina z nich pravidelně udržovaných městskou části, v okolí vstupu do bytových domů vznikly kdysi malé předzahrádky udržované majiteli do současnosti. Je dobré, aby město cíleně podporovalo rozvoj zahradnických aktivit ve veřejném prostoru a aby bylo zachováno množství zeleně.
Na Petřinách si nejvíce vážím dostatku vzrostlé zeleně, která by rozhodně měla zůstat zachována, případně se průběžně obnovovat a dosazovat.
Díky zeleni a přiměřené výšce panelových a cihlových dojmů (převážně 4 až 7 podlaží) má celá lokalita oproti jiným sídlištím "lidský rozměr". Sídliště by se proto nemělo v budoucnu výrazněji zahušťovat a doplňovat vyššími budovami.
Bydlení na Petřinách zpříjemňuje i fakt, že v dosahu je obora Hvězda, Ladronka, Divoká Šárka, Břevnovský klášter.
Areál garáží (pozemky parc. č. 3584, 3585, 3586, 3587, tedy mezi Radimovou ul., kolejemi Větrník resp domem Na Větrníku 491/26 a klášterním sadem) je zanedbaný a neprůchozí.
Souhlasím s komentářem pana Tomana.
Souhlasím s komentářem pana Tomana.
Slovo park je pro toto území zatím velmi nadnesený pojem. V současnosti se jedná o neuspořádaný, chabě prostupný shluk stromů a křovin. V některých místech (např. u hřbitovní zdi) se pomalu rozrůstá skládka, mobiliář zcela chybí. Nicméně při současném stavu by park stejně nelákal k trávení času delšího něž je nezbytně nutný pro průchod od kolejí do klášterního sadu. Plocha mezi parkem a nejsevernějším blokem kolejí Hvězda je pro mě také záhada. Kdysi cosi jako parkoviště na rozsáhlé neudržované asfaltové ploše, dnes příjezd omezen závorou a jehlany.
Lokalitě i přes určení veřejného prostoru všude ve volném prostranství mezi domy chybí definování identifikačního centra čtvrtě, zcela logicky se těžištěm stává nová stanice metra u obchodního domu, Metropolitní plán ale tento fakt nezaznamenává, nevytváří požadavek na vznik nového veřejného prostranství nebo transformační zóny.
Kolektivní dům ubytovny MV je svým charakterem i velikostí cizorodým prvkem, nevhodná je i jeho orientace napříč směru převládajících větrů.
Souhlasím s komentářem pana Huška.
Souhlasím s panem Huškem.
Plně souhlasím s Jiřím Huškem.
Metropolitní plán nevytváří požadavek na vznik nového veřejného prostranství nebo transformační zóny u stanice metra Petřiny. Po vyjetí ze stanice abnormálně dlouhými jezdícími schody se najednou ocitnete - Nikde. Souhlasím s panem Huškem.
Okolí metra Petřiny představuje významný komunikační uzel. Bohužel je jeho okolí poměrně neutěšené. Pro obyvatele této lokality by bylo velkou úlevou zkultivování tohoto prostoru a vytvoření náměstíčka, jakéhosi centrálního prostoru, v místě dnešního parkoviště. Prostor by mohl obsahovat prvek posilující funkci centra - například kašnu, fontánu, okolo kterého by byl volný prostor pro konání kulturních akcí (velikonoční, vánoční trhy) a setkávání obyvatel.
Souhlasím s požadavkem na náměstí s parkovou úpravou v oblasti stanice metra Petřiny
Souhlasím.
Připojuji se k prosbě o vytvoření menšího náměstí v prostoru před Billou a hlavním vstupem do stanice metra Petřiny.
Souhlasím s komentářem paní Vilikusové.
Za problémové místo považuji lokalitu v ulici U Větrníku - zřejmě bývalá menza? Budova chátrá a její okolí vypadá dost nevzhledně, v podvečer by se tam člověk i bál projít. Parčík by chtělo určitě nějak lépe upravit.
Ocenila bych také lepší pěší propojení k Břevnovskému klášteru a do Veleslavína. Po cyklostezce lze sice do Veleslavína dojít, ale v dolní části je cesta dost zanedbaná, jiná cesta dolů do Veleslavína zase ústí do strmých schodů.
Líbilo by se mi také cyklistické spojení Petřin se Střešovicemi, ovšem ne po hlavní ulici. Ocenila bych stezku zadem, nebo nejlépe úplně mimo silnici, po které by člověk mohl v klidu jet i s dítětem. Stejně tak bych ocenila podobnou pro děti bezpečnou stezku vedoucí z Petřin na Ladronku.
Kromě spojení s Ladronkou je pro mě také důležité spojení (pěší a cyklistické) s Břevnovem. Stávající asfaltka bývalou třešňovkou se rozpadá, zčásti byla záměrně zrušena (podél ulice Zvoníčkova). Obecně mi v MPP chybí systém prostupnosti pro pěší a cyklisty mezi jednotlivými zelenými plochami (aleje a zelené pásy s minimální dopravou).
Tuto problematiku řeší Generel P6, který byl již veřejně projednáván. Viz např. http://www.praha6.cz/generel.
Souhlasím s komentářem paní Maškové
Souhlasím s požadavkem na "zkulturnění" prostoru mezi kolejemi Hvězda + Větrník a Břevnovským klášterem. Žádoucí je hlavně částečná úprava v podstatě divoce rostoucí zeleně a dále úprava cest které spojují výše uvedené areály.
Souhlasím.
Přimlouvala bych se také za lepší cyklistické a pěší propojení přilehlých oblastí s Petřinami. Něco opravdu řeší zmiňovaný Generel P6 (spojení Vypichu a Břevnovského kláštera nebo obory Hvězda a Ladronky). Ale například cyklopropojení Petřin se Střešovicemi mimo hlavní silnici asi neobsahuje.
Jednoznačná dominanta na konci osy bulváru, která má i symbolický význam experimentální architektury své doby, reprezentant čistě modernistického charakteru, okolnosti vzniku spjaté s významnými osobnostmi.
Unikátem je i konstruktivistická budova hasičské zbrojnice.
Bývalý větrný mlýn je nepopiratelně hodnotnou historickou architekturou, ale charakterem patří k Břevnovskému klášteru.
Souhlasím
Souhlasím
Souhlasím.
Hlavní urbanistickou osu/bulvár ulice na Petřinách by bylo vhodné doplnit oboustrannou alejí.
Souhlasím
Souhlasím. Jen pouhé ozelenění tramvajového pásu výrazně zvýšilo estetiku ulice Na Petřinách. Další ozelenění této ulice (představuji si vzrostlé stromy, alej) by dále zvýšilo hodnotu celého místa.
Dobrý nápad. Také souhlasím, zeleň i trochu pochytá prach s dopravy.
Souhlasím. I relativně řídce vysázené stromy by výrazně vylepšily estetický dojem z této široké a rovné ulice.
Souhlasím s komentářem pana Tomana.
Skvělý nápad.
Ano, rozhodně stromy podél hlavního bulváru Petřin. Obyvatelé si to zaslouží.
Podpořit zachování historické spojnice Zeyerovy aleje a předpolí Břevnovského kláštera kolem stadionu Markéta v rámi plánované transformace sportovního areálu Olymp.
Při výstavbě větrací šachty metra byl zrušen chodník v úseku souběhu se Zvoníčkovou od Ankarské směrem ke klášteru. Pěší tak musí po vozovce nebo oklikou, nebo vyšlapanou pěšinou ve stopě původního chodníku.
Nedaří se mi z ani z Hlavního výkresu MPP, ani z Listu lokality dešifrovat, zda je počítáno s cestou pro pěší, která spojuje ulici Zvoníčkova s ulicí Markétská. Tato cesta obchází stadion Markéta z jihu (nezaměňovat s ulicí U Vojtěšky). Možná je to tím, že tato cesta zřejmě tvoří hranice dvou lokalit (Vypich a Břevnovský klášter) a cesta tak v zakreslení hranic zaniká. Pokud cesta v MPP zakreslena není, pak bych ji určitě zanesla. Nyní je to jen rozbitá prašná pěšina, nicméně příjemně zkracuje průchod k Břevnovskému klášteru od Zeyerovy aleje a patrně má i historický původ.
Souhlasím s komentářem pana Tomana.
Rozhodně podporuji zachování historické spojnice Zeyerovy aleje a předpolí Břevnovského kláštera kolem stadionu Markéta.
Heyrovské náměstí nemá zvýrazněnou parkovou úpravu.
Náměstí nese jméno významného českého nobelisty, zastávka již ne.
Souhlasím.
Chápu, že Metropolitní plán nemůže řešit všechny detaily uspořádání území, ale zahrnout celé sídliště do jednoho stavebního bloku Park ve volné zástavbě ve mě vyvolává smíšené pocity, něco ve stylu "Tady je to všechno stejný, nic se tu dít nebude" a "Tady se může dít prakticky cokoli a nějak se to schová".
Souhlasím.
Zanedbaný areál garáží (pozemky parc. č. 3584, 3585, 3586, 3587, tedy mezi Radimovou ul., kolejemi Větrník resp domem Na Větrníku 491/26 a klášterním sadem) jaksi nepatří do této oblasti, nepatří příliš ani do přilehlých (Vojenská nemocnice, Klášter, Větrník) a působí jako bariéra v území. Pro nezasvěcené, je zde zájem scelit pozemky (ty patřící zejm. spol. GIRPI s.r.o. s městskými), zrušit garáže (které stojí na převážně na pozemcích fy GIRPI) a plochu pak použít pro development. Nová výstavba může oblasti pomoci (např. zlepšením prostupnosti pro pěší a cyklisty), ale i ublížit (více aut, více asfaltu).
Přítomnost garáží v okolí sídliště Petřiny považuji za užitečnou a důležitou a jejich počet prosím nesnižovat. Že je zanedbaná část areálu, která se nachází na pozemku firmy GIRPI, je zřejmě i na zodpovědnosti zmíněné firmy. Nutno dodat, že tato firma získala pozemek tuším že v roce 2011 od magistrátu Prahy poměrně nemorální, i když zřejmě bohužel legální cestou skrze tzv. Družstvo garáže Radimova IČ:24161594.
Nevhodně zvolený popis výškové regulace blokem rozměru 100x100m i v případě jednoznačných lokálních dominant, což je pojem, kterým legenda plánu přitom disponuje!
Aplikovat popis výškových dominant na Makromolekulární ústav AVČR - 8, kolektivní dům ubytovny MV - 14 (ne 21), věžáky v cípech kompozičních os - 12.
Chyb v číslování podlažnosti je zde více, jak ve směru nahoru, tak dolů, viz příloha.
Souhlasím
Souhlasím, a prosím o zachování stávajících výšek budov charakteristických nyní pro jednotlivé části sídliště Petřiny. Zvyšování "běžných" bytových domů nebo výškových dominant by špatně ovlivnilo celkový a poměrně jednotný dojem z výškového dosahu budov na tomto sídlišti. Zároveň by vedlo ke zvýšení nejen počtu obyvatel, ale např. i souvisejících aut, pro která i přes zavedení modrých parkovacích zón již téměř nezbývají rezervní parkovací místa.
Souhlasím.
Plný souhlas s Jiřím Huškem.
Souhlasím s komentářem pana Huška. Je potřeba upravit výškovou regulaci budov, která neodpovídá. Nelze je vztahovat k lokálním dominantám. Budova MV má pouze 14 pater a rozhodně není zdařilým počinem v místní zástavbě a jakékoliv navyšování (dle plánu až na 21 pater) považuji za nepřípustné.
Jako laik mám dojem, že výšková regulace nesouhlasí s realitou. Na Petřinách převažují domy se čtyřmi, pěti nebo sedmi podlažími (tedy třemy, čtyřmi nebo šesti patry). Přesto se v metropolitním plánu často objevuje číslo osm.
Jinak podobně jako ostatní doplňuji, že budova ubytovny ministerstva vnitra má 14 podlaží, ne 21. Kromě této budovy ční z nižší zástavby na sídlišti čtyři věžáky s 11 patry. Tyto solitérní domy by však rozhodně neměly ovlivňovat výškovou regulaci sídliště.
Souhlasím
Sídliště Petřiny má obtížné definovatelné jasné hranice, protože postupně vrůstalo do již existujících struktur zástavby, lépe by ho vymezil spíše přírodní rámec plošiny mezi Litovickým potokem, oborou Hvězda a Břevnovským klášterem.
Plánem navržená hranice lokality nerespektuje definici modernistické struktury, viz příloha.
Vyčlenit blok řadových rodinných domů ohraničených plotem poblíž Heyrovského náměstí.
Podobně areál bývalého větrného mlýna patří svým charakterem i historicky k Břevnovskému klášteru.
Naopak sídliště expanduje i do lokality Větrník, zahradního města, tedy přičlenit.
Sporné je v kontextu i pokračování lokality Litovický potok v místě mimo jeho povodí, navrhuji náhorní plošinu odříznutou lemem skal od Veleslavína přičlenit k sídlišti, zeleň ale zachovat.
Souhlasím s nešťastně stanovenou severní hranicí. Zeleň při tomto okraji až k samotnému terénnímu zlomu logicky patří k sídlišti. Tímto zeleným pásem prochází pěšina umožňující příjemný pohyb mezi Větrníkem a Heyrovského náměstím/Libocí. Pro obyvatele severní části Petřin představuje způsob, jak se dostat do obory Hvězda zcela mimo provoz automobilů.
Souhlasím s navrhovanými změnami.
Souhlasím s popsanými změnami hranic. Ke kladům lokality pod ulicí Na okraji patří také výhledy na Středohoří.
Souhlasím s návrhem p. Vilkuse - zeleň na severním okraji sídliště Petřiny (např. severně od ulice Na okraji), tedy ještě nad vysokým a strmým terénním schodem, patří funkčně k sídlišti Petřiny a je využívána pro volnočasové aktivity obyvatel tohoto sídliště.
Souhlasím s navrhovanými změnami.
Podporuji návrh Jiřího Huška.
Připojuji se k připomínce, že mi chybí vymezení jakéhosi náměstí, místa setkávání, mezi obchodním domem Billa (vedle stanice metra Petřiny) a protilehlým areálem Hvězda s dalšími obchody (lékárna, pekárna...). Je to poněkud v kontrastu s tím, že kolem točny tramvají na Petřinách takové náměstí zakresleno je, přičemž toto místo zřejmě nikdy nebude přirozeným místem setkávání lidí.
Souhlasím.
Souhlasím s návrhem.
Zahrada bývalého větrného mlýna Větrník je bílá - stavební parcela, ve skutečnosti je soukromou zahradou s vzrostlou zelení.
Souhlasím.
Jako laik si nejsem po prostudování výkresů jistá, kde se může a kde nemůže na Petřinách stavět. Za sebe bych si uměla představit, že nové domy nebudou vznikat vůbec nebo jen v místech stávajících budov občanské vybavenosti s tím, že prostor pro obchody zůstane zachován v parteru.
Souhlasím s připomínkou pí. Tomanové, že rastr podlažnosti je příliš hrubý a navyšování stávajících budov nežádoucí. Navíc je tu MPP v rozporu sám se sebou, když určuje území jako stabilizované, v kterém by tedy nemělo být mnoho změn.
Pro ubytovnu ministerstva vnitra se spíše hodí lokální dominanta 6 (14) - vztaženo k sousednímu panelovému domu, popř. 8 (14) - vztaženo k Miluničovu hvězdnému městečku.
Souhlasím, navyšování budov by vedlo k ztrate charakteru uzemi.
souhlasím.
Jak už bylo zmíněno v předchozích komentářích, výšková regulace by se měla držet převažující výšky panelových domů - tedy 4, 5, případně 7 podlaží. Věžáky a ubytovna ministerstva vnitra jsou ojedinělé solitéry, které by neměly přibývat jinak by se narušil stávající ráz sídliště.
Naprostý souhlas. Výškouvou regulaci zachovat pro převažující úroveň 5-6 podlaží.
Souhlasím, a připojuji se k žádosti o zachování stávajícího výškového dosahu budov v jednotlivých částech sídliště Petřiny.
Souhlasím.
Bydlím na hranici Ořechovky a Dejvic. Jako obyvatel Prahy 6 konstatuji následující:
- Priority plánu jsou auta a prostavěné miliardy bez ohledu na občany.
- Významnou část VPS může za veřejně prospěšné označit jen někdo, kdo v Praze 6 nikdy nebyl.
- Vedení Prahy tvrdošíjně věří, že další a další dopravní stavby vyřeší kritickou dopravní situaci Prahy vytvářenou další a další bytovou a komerční výstavbou v Praze.
- Plán vůbec nereflektuje zhoršující se životní prostředí, nepodporuje chodce a cyklisty, investice do MHD znehodnocuje paralelními investicemi do automobilové dopravy.
- Praha postrádá vizi.
Souhlasím.
V této souvislosti postrádám plán na lepší propojení stávajících úseků cyklostezek, včetně napojení na cyklostezky v sousedních částech Prahy 6.
V lokalitě chybí definování centra, např vznik nového náměstí v okolí nové stanice metra A-Petřiny
Ano, s tím velmi souhlasím. Příležitostí pro vybudování centra /náměstí je podle mne ideálně prostor kolem nové stanice metra Petřiny.
Souhlasím. Určité "zkulturnění" prostoru před Billou nebo před ubytovnou ministerstva vnitra by lokalitě prospělo.
Souhlasím s návrhem na vytvoření náměstí v blízkosti stanice metra.
Souhlasím, více v samostatném komentáři.
Souhlasím s připomínkou na definování plochy náměstí před stanicí metra a obchodním domem Petřiny, která by propojovala tento velmi frekventovaný prostor s občanskou vybaveností obytného areálu Hvězda. Náměstí jako jasné centrum Petřin, místo setkávání, místo pro sezónní trhy, vánoční strom, lavičky, příp. kašnu a další...Plocha by měla být definována jako "náměstí čtvrťové úrovně vymezené plochou".
Vymezení náměstí na konečné stanice tramvaje (smyčka) - sice pojmenováno jako náměstí, ale náměstím v pravém slova smyslu není. Náměstí celých Petřin by mělo být u obch. domu, stanice metra, zastávek a občanské vybavenosti. Tam se pohybuje největší množství lidí. A náměstí by mělo být hlavně pro lidi. Náměstí jako jasné centrum Petřin, místo setkávání, místo pro sezónní trhy, vánoční strom, lavičky, příp. kašnu a další...Plocha by měla být definována jako "náměstí čtvrťové úrovně vymezené plochou". Plocha by měla být podrobněji definována.
Pokud dobře čtu metropolitní plán, je v něm navržena namísto stávající pěší a cyklokomunikace - vedoucí po ulici Pod Okrajem komunikace umožňující i provoz aut. Takové řešení není vhodné, protože by byl narušen jak parkový prstenec kolem sídliště Petřiny a zavedena zbytečná doprava do míst, které jsou nyní využívána ke klidnému až rekreačnímu pohybu lidí mezi Evropskou a Peřinami tak také proto, že by doprava byla přivedena velmi blízko školy Petřiny - Sever a řešení by emisemi a hlukem zhoršilo stávající situaci. Nehledě na zasažení této klidné části sídliště.
Zcela souhlasím, že vpuštění automobilů na tuto komunikaci by postrádalo smyslu. Z detailního pohledu na mapu mám pocit, že je zde vyznačený tepelný napaječ, tedy zřejmě trubky pod touto cestou vedoucí k teplárně. To by bylo vpořádku.
Souhlasím
Podle mne musí být Generel součástí Metropolitního plánu. Jinak plán cyklisty a chodce prakticky ignoruje. Protože Generel není členěn podle lokalit, nedá se podle lokalit připomínkovat. Svůj detailní komentář ke Generelu jsem proto vložil do "Libovolné další lokality ...." úplně na konci seznamu lokalit do bodu 4b-Dopravní infrastruktura.
Z hlediska bezmotorové dopravy a zejména cyklistů mám ke Generelu následující poznámky:
- chybí propojení směrem na východ přes Větrník a dál. Stávající cyklostezku po ulici Na Petřinách neberu v úvahu jako řešení.
- doporučuji změnu cyklotrasy 201 (viz www.mapy.cz) z Veleslavína. Z ulice Pod okrajem uhnout na navrhovanou cyklostezku po severní hraně sídliště nad Litovickým potokem a vrátit se na stávající trasu 201 až ulicemi Na okraji a Štolbovou. Tím také plně podporuji zřízení navrhované cyklostezky po celém severním obvodu Petřin
- doporučuji vyznačení a vedení cyklotrasy z Větrníku podél ulice Ankarské na Vypich a Hvězdu s odbočkou k Břevnovskému kláštěru
- Velmi důležité je propojení Petřin s Divokou Šárkou. Tady souhlasím s navrhovaným odkloněním cyklostezky od konečné tramvaje Divoká Šárka z dopravně přetížené ulice Libocké. Naopak nesouhlasím s vedením trasy ulicemi Pelikánova a Sestupná. Jsou to úzké ulice s intenzivní dopravou i parkováním využívané jako objízdná trasa. Pro cyklisty vyloženě nebezpečné. Pro spojení Petřin s Libocí bude nutné vybudovat trasu oddělenou od aut nebo využít objížďku okolo rybníka, přes zahrádkářskou kolonii a ulice Pod Petřinami a Pod Okrajem. Nabízí se nové propojení západního konce uvažované stezky po severní hraně Petřin s Libocí. Nejlépe s hrází rybníka.
Chybí tramvajová spojovací trať Petřiny - Vypich, která v některých dřívějších územních plánech byla. Vzhledem k absenci stanice metra na Vypichu by taková trať přinesla zásadní zlepšení spojení po městské části i zvýšila spolehlivost (propojením větví by při přerušení jedné z nich nedošlo k úplnému odříznutí).
Druhá přistávací dráha letiště VH je posunutá o cca 2 km na jih proti stávající. To znamená, že i příletový koridor se posune někam nad linii Bohnice-Sedlec-Lysolaje-Nebušice. To jednoznačně znamená negativní dopady na prostředí v této oblasti ale také v celé severozápadní části Prahy 6 od Baby a Bubenče až po Dědinu.
V rozšíření letiště, se kterým nesouhlasím, vidím ještě jeden rizikový faktor. Jde o privátní investici. Při dravosti soukromých investorů je jasné, že letiště bude při schválení plánu rozšířeno daleko dříve, než se vylepší jeho dopravní obslužnost jakoukoliv stavbou navrhovanou v MPP. Dopady na intenzitu automobilové dopravy v celé Praze 6 si v takovém případě ani nelze představit.
Souhlasím
V záplavě dopravních staveb na západním a severozápadním okraji Prahy 6, z nichž řada z nich je pochybných, zaniká jedno velké riziko z nich vyplývající. Neustále rostoucí hladina hluku, prachu, škodlivin i světelného smogu bude dále zhoršovat situaci Prahy 6 při převládajícím severozápadním proudění. Stavební aktivity v této oblasti by potřebovaly celkové posouzení vlivu na životní prostředí a ne jako jednotlivé stavby.
- Čitelnosti hlavního výkresu by pomohlo, kdyby se dal více zoomovat.
- Taktéž se špatně rozeznávají cesty (šedivá barva je málo výrazná).
- Vrstva "zástavba" v nabídce "změnit mapu" je trochu matoucí. Kupříkladu usedlost na Ladronce nebo letohrádek Hvězda se v ní nevykreslují, což je zřejmě tím, že se nacházejí pod jinou vrstvou (les, park). Uživatel pak musí přepínat mezi výkresy, aby si ověřil, zda v těchto územích něco stojí či ne.
Klidné bydlení vhodné pro rodinný život
Ivana Vilikusová:Pro lokalitu Petřin je charakteristické klidné bydlení, kdy sídlištní zástavba obsahuje prostorné vnitrobloky s cestami pro pěší a s dostatkem zeleně se vzrostlými stromy, která slouží jako místa setkávání pro všechny generace (hřiště, lavičky). Oproti jiným sídlištím je charakteristický nižší počet pater bytových domů s výjimkou několika lokálních dominant.
Bez výhrad se připojuji k této charakteristice hlavních atributů sídliště Petřiny
Poklidné sídliště v zeleni s dobrou dopravní dostupností.