Na Vokovicích oceňuji jejich klidnou rezidenční povahu až vesnického charakteru. Lidé tu se potkávají, často znají, místa pro setkání uvnitř Vokovic k dispozici jsou a mělo by o ně být dále pečováno a lidé stojí o jejich využití. Jde např. náměstíčko na ulici V středu (na křižovatce s ulicemi Na Lužci, V Kruhu, a Na Loukoti), volně pojatou louku s dětským hřištěm na konci ulice Na Křídle, parčík vedle ulice K Červenému Vrchu a sportoviště SK Aritma. Důležitou kvalitou čtvrti je hodnotná architektura vil vystavěných před 2. světovou válkou kolem ulic Půlkruhová, V Kruhu a na dalších místech. Čtvrť má i relativně kvalitní občanskou vybavenost - školku, sportoviště, restaurace, dětská hřiště. Napojení na Divokou Šárku z ní činí velice atraktivní a pro obyvatele i návštěvníky příjemnou čtvrť. Důležitá je také možnost rekreace na Džbáně a tedy i udržení vhodného napojení celé čtvrti tímto směrem.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím s tímto komentářem. Vokovice jsou oázou ve víru velkoměsta.
Souhlasím s tímto komentářem.
Zahradní město, inteligentní urbanismus s lidským měřítkem, kvalitní hlavně prvorepubliková ale i starší architektura, ticho, pěší dostupnost Divoké Šárky, bezpečný prostor pro děti, sportovní areál, restaurace, lidová škola umění, školka, koupaliště Džbán, obchod.
Nelze než souhlasit s paní Zapletalovou.
Vokovice byly krásnou klidnou lokalitou a bylo by dobré, aby se tento charakter této lokalitě opět vrátil. Nízká zástavba a vesnický ráz dává člověku dojem, že není v hlavním městě.
Vokovice považuji za nádhernou, klidnou, rezidenční oblast, která má přímou dostupnost na přírodní park Divoká Šárka, což jen podtrhuje její rezidenční charakter.
Vokovice byly vždy klidnou, tichou a milou lokalitou (viz. komentář paní Štůlové).
Místní se znají.Pejskaři společně chodí venčit své domácí mazlíčky. Lidé, kteří zde vyrůstali jako malí, se do Vokovic zpět vrací. Již několik let se obyvatelé Vokovic setkávají u Vánočního stromku, který společně zdobí. Tento přátelský charakter by si Vokovice měly i nadále zachovat.
Zahradní charakter města, ticho, blízkost Divoké Šárky, měřítko staveb (narušené budovou Širaz, kterou rozhodně nelze brát jako etalon pro další výstavbu), bezpečí pro děti.
Souhlasím s touto připomínkou.
Ve Vokovicích žiji celý svůj život, a proto můj vztah k Vokovicím je velmi vřelý. Byl tu vždy klid, bezpečí a krásné prostředí, což nám mohli obyvatelé jiných lokalit jen závidět. Vyrůstali jsme tu jako na vesnici. Existuje tu pořád sousedská sounáležitost, lidé se navzájem znají, setkávají se např. o Štědrém dnu u stromečku na místním náměstíčku.
V budoucím metropolitním plánu by měl být zachován charakter zelené čtvrti a měla by zde být podchycena ochrana životního prostředí - Divoké Šárky.
Naše lokalita je nanápadná a ne tak zprofanovaná jako jiné lokality a byla bych ráda, kdyby to tak zůstalo. Bydlíme tu skoro již 10 let a nikdy bychom neměnili. Je tu spousta možností, jak si užít rodinný a sousedský život, dětská hriště, lavičky, zákoutí, kam se dá "schovat" před ruchem velkoměsta.
Naprosto souhlasím s paní Sisrovou.
Souhlasím s paní Sisrovou.
Na Vokovicích se mi mimo jiné líbí Divoká Šárka, do které chodíme relaxovat a užívat si nádhernou přírodu. Nebylo by vhodné Šárku obestavět (obklíčit) bytovými vilami či rezidenčními vilami. Zástavba musí respektovat své okolí.
V současné době se jedná o klidnou, tichou a velmi příjemnou lokalitu se zástavbou převážně rodinných domků, případně menších obytných domů (s výjimkou paneláků v ulicích Vokovická, výškové kancelářské budovy bývalé Aritmy a nových věžáků v ulici K Červenému vrchu). Velkou výhodou Vokovic je bezprostřední návaznost na rekreační oblasti Džbánu a Šárky a také blízkost stanice metra.
Na Vokovicích oceňuji jejich klidnou rezidenční povahu až vesnického charakteru. Lidé tu se potkávají, často znají, místa pro setkání uvnitř Vokovic k dispozici jsou a mělo by o ně být dále pečováno a lidé stojí o jejich využití. Jde např. náměstíčko na ulici V středu (na křižovatce s ulicemi Na Lužci, V Kruhu, a Na Loukoti), volně pojatou louku s dětským hřištěm na konci ulice Na Křídle, parčík vedle ulice K Červenému Vrchu a sportoviště SK Aritma. Důležitou kvalitou čtvrti je hodnotná architektura vil vystavěných před 2. světovou válkou kolem ulic Půlkruhová, V Kruhu a na dalších místech. Čtvrť má i relativně kvalitní občanskou vybavenost - školku, sportoviště, restaurace, dětská hřiště. Napojení na Divokou Šárku z ní činí velice atraktivní a pro obyvatele i návštěvníky příjemnou čtvrť. Důležitá je také možnost rekreace na Džbáně a tedy i udržení vhodného napojení celé čtvrti tímto směrem. - souhlas s touto připomínkou
Vokovice jsou nádhernou, klidnou rezidenční (zahradní) čtvrtí s povahu až vesnického charakteru. Lidé tu se potkávají, často se velmi blízce znají (Pejskaři společně chodí venčit své domácí mazlíčky. Lidé, kteří zde vyrůstali jako malí, se do Vokovic zpět vrací. Již několik let se obyvatelé Vokovic setkávají u Vánočního stromku, který společně zdobí), mají místa pro setkávání uvnitř Vokovic a mělo by o ně být dále pečováno. Jmenovitě se jedná například o náměstíčko na ulici V středu (na křižovatce s ulicemi Na Lužci, V Kruhu, a Na Loukoti), volně pojatou louku s dětským hřištěm na konci ulice Na Křídle, parčík vedle ulice K Červenému Vrchu a sportoviště SK Aritma. Důležitou kvalitou čtvrti je hodnotná architektura vil vystavěných před 2. světovou válkou kolem ulic Půlkruhová, V Kruhu a na dalších místech. Čtvrť má i relativně kvalitní občanskou vybavenost pro stávající počet obyvatel - školku, sportoviště, restaurace, dětská hřiště, což činí čtvrť i velmi bezpečnou. Napojení na Divokou Šárku činí čtvrť Vokovic velice atraktivní a pro obyvatele i návštěvníky příjemnou čtvrť. Důležitá je také možnost rekreace na Džbáně a tedy i udržení vhodného napojení celé čtvrti tímto směrem.
Vokovice jsou krásnou klidnou lokalitou a bylo by dobré tento charakter zachovat (a to i omezením nárůstem tranzitní dopravy). Nízká zástavba a vesnický ráz dává člověku dojem, že není v hlavním městě.
Velkou výhodou Vokovic je bezprostřední návaznost na rekreační oblasti Džbánu, Šárky a také blízkost stanice metra.
Vzhledem k charakteru Vokovic do této "zahradní čtvrti" vůbec svou výškou, ani vzhledem nepatří nešťastná Shiraz Tower, která nyní ze všech okolních pohledů Vokovicím dominuje a působí, že sem vůbec nepatří. Stejně tak i kdysi vybudované technologické centrum hned vedle Shiraz Tower, které navíc navazuje na pražské přírodní parky je tu "asi" omylem.
Souhlasím
Souhlasím
Souhlasím.
Souhlasím.
souhlasím
Během několika posledních měsíců došlo k obrovskému nárůstu tranzitní dopravy přes Vokovice, řidiči si přes naši rezidenční oblast (konkrétně ul. Na Krutci a ul. Vokovická) zkracují cestu z Horoměřické na Evropskou a samozřejmě i v opačném směru. Obyvatelé Vokovic jsou obtěžováni hlukem, zápachem z dopravy, nemohou plnohodnotně využívat zahrady (v případě, že bydlí u těchto místních komunikací), pro pěší je pohyb v blízkosti komunikací nepříjemný a nebezpečný. V bezprostřední blízkosti dopravně přetížené ul. Vokovická se nachází MŠ a ZŠ, ul. Na Krutci svou kategorií není určena pro tranzitní dopravu. Přes rezidenční oblast nelze vést tranzitní cestu.
Souhlasím, každý den vodím Vokovickou ulicí své dcerky do MŠ Vokovická a mezi 7 - 8h je kolona vozidel směrem k Evropské často až ke křižovatce Na Krutci. Je doslova nebezpečné ulici Vokovická (byť po přechodu) přecházet. Přes kolonu aut často není vidět (např. za dodávkou), zda se ze směru od Evropské neblíží nějaké vozidlo a dochází k nebezpečným situacím.
Z rezidenční oblasti se bohužel stává tranzitní území.
Souhlasím s tímto kometářem. Hustota dopravy se dostala již za únosnou mez. Vlivem různých nekoncepčních řešení dopravy ze strany Prahy 6 došlo k tomu, že se z Vokovic stala tranzitní oblast, což jistě nikdy nebylo zamýšleno. Proto doufám, že již nebude docházet k tomu, že by se přijímala opatření (schvalovaly stavby), která by dále tuto situaci zhoršovala.
Souhlasím - ulice Vokovická je přetížená, tvoří se zácpy. Pro děti z mateřské školky v ul. Vokovická dost nevhodné prostředí.
Souhlasím s paní Šimkovou. Již nyní je dopravní situace kritická, hluk, nebezpečnost přechodů a přímé ohrožení chodců na přechodech, nedostatečná ochrana a ochota město naší lokalitě pomoc i přes opakované upozorňování občany. Město dopustilo a toleruje aby ulice o šířce 4 až 4,5m klikatá vedoucí Divokou Šárkou suplovala nedokončenou radiálu kolem Prah a zahltila celou rezidenční oblast tranzitní dopravou ze středních Čech. Je to nepřijatelné
Souhlasím
Souhlasím, také každé ráno chodím pěšky do práce okolo kolony stojících a popojíždějících aut. Nedovedu si představit, že se to ještě zhorší. M. Macků
Souhlasím - dopravní situace je neúnosná.
Souhlasím
Vokovická ulice představuje jednak jediný přístup z Evropské do celé lokality, jednak je využívána jako zkratka do ulice Na Krutci a dále směrem na Horoměřice. Ulice je tak i přes nedávné snahy o její zklidnění často ucpaná a obtěžuje hlukem a smogem.
Souhlasím s panem Krausem, dle hlukové mapy jsou hodnoty v ulici Vokovická nadlimitní a zdraví ohrožující.
Souhlasím s panem Krausem. Jediná možnost, jak Vokovicím od dopravy ulevit je znemožnění průjezdu tranzitní dopravy.
Vokovice v současnosti trpí několika negativními fenomény, nejpalčivější a stále se stupňující se je dopravní situace. Z oblasti existuje jen jeden výjezd směrem k Evropské, který byvá ve špičkách ucpán dlouhými kolonami. Od otevření stanice metra se staly Vokovice atraktivní pro mimopražské, kteří je využívají k přestupu na MHD a kteří projíždějí po ulici Na Krutci a dále Vokovickou, již tak nedostačující svou kapacitou. Tranzitní doprava do Vokovice nepatří vůbec! Nekvalitní křížení ulic Na Krutci/Vokovická/Pulkruhová situaci dále komplikace umocňuje - je nebezpečné jak pro chodce (přechod v ulici Na Krutci za touto křižovatkou je velice nebezpečný, zejména po dobudování betonové zdi areálu Na Krutci a osazení živého plotu) tak pro řidiče (současná přednost zprava platící v celé oblasti se zatím po cca půl roce nezažila, denně jsem svědkem nepříjemných situací).
Jako problém celé lokality vnímám i velice zanedbaný přístup k MHD. Území před dnešní praktickou základní školou a u smyčky autobusu (využívané jen výjimečně) je velice nekultivované, namísto kvalitního veřejného prostoru se jedná o zanedbaný autoplácek s kontejnery na tříděný odpad. Nebyla by stromová úprava, vodní prvek, lavičky a třeba občasné farmářské trhy lepším vstupem do obytné čtvrti?
Problémem přesahujícím lokalitu je samotná křižovatka Nádraží Veleslavín a obratiště středočeských autobusů. Křižovatka je vytvořena přednostně pro auta, což dává smysl, pěší na ni však nedostali adekvátní prostor a nebyla jim věnována pozornost. Chybí zeleň na komunikacích kolmých na Evropskou (Vokovická, Veleslavínská), lavičky, prostor pro bezpečný pohyb lidí třeba formou oddělené chodníku od silnice záhony, či jiným prvkem i přechod od tramvaje přímo k obratišti autobusů. Cílem města by dle mého názoru měl být bezpečný pohyb lidí po něm, podpora MHD, bohužel křižovatka N. Veleslavín je opakem této snahy.
Posledním problémovým bodem je budoucí výstavba na místě dnešní staré Aritmy - je třeba, aby byla vhodným doplňkem zahradního města, respektovala výškové limity čtvrti, byla prostupná pro pěší (nešlo o oplocený areál), měla velký podíl zeleně a doplnila v této části chybějící občanskou vybavenost adekvátně k počtu nových bytů/domů - školka, hřiště, veřejné prostranství. Navíc je třeba vymyslet, jak je možné lokalitu napojit na Vokovice dopravně. Stávající Vokovická ulice už nárůst dopravy neunese.
Souhlasím s tímto komentářem.
Také souhlasím s touto připomínkou. Do zahradního města nadměrný hluk a tranzit nepatří.
Přidávám se, moc hezky shrnuto.
Přechod Evropské je pro mě se dvěma dětmi a kočárkem každodenním stresem (bezbarierova je bohužel pouze jedna strana Evropské).
Naprosto souhlasím s paní Štůlovou, dopravní situace je ve Vokovické ulici neúnosná, stala se z ní zkratka pro mimopražské, kteří Vokovicemi "jenom projedou" cestou do práce a odpoledne domů. Ale my tu žijeme a za chvíli tu nebudeme moci dýchat! Přidávám se k žádosti o vyřešení křižovatky Evropská - Vokovická, kde starý člověk na jednu zelenou nepřejde Evropskou - vše je seřízeno, aby auta mohla plynule projet, a co lidé? Často i maminky s kočárkem uvíznou uprostřed křižovatky, kdy jim už padne červená a musí mezi davem projíždějících aut oběma směry čekat na další zelenou, aby přešly Evropskou. Žádám o prodloužení zelené pro chodce na přechod ulice Evropské a doporučuji osobní návštěvu, ale jako chodec a strávit třeba 30 minut ve špičce v okolí této přeplněné křižovatky. Obecně mám z metropolitního plánu dojem, že je dělaný od stolu, že autoři vůbec nebyli v terénu. Bohužel, protože město, to tvoří lidé, kteří v něm žijí a ne ti, kteří jim projíždějí do práce či za zábavou.
Dále absolutně souhlasím s návrhy na zkulturnění okolí této křižovatky, veřejný prostor, hlavní příchod do Vokovic od metra, je naprosto nevyhovující. Metro stálo miliardy a na hezké okolí není ani pár tisíc? Navíc je a ještě dlouho bude toto místo první pražská vizitka pro návštěvníky, kteří jedou z letiště.
Ve Vokovicích se navíc situace výrazně zhoršila uvedením do provozu stanice metra Nádraží Veleslavín, kterou nikdo z obyvatel nepotřeboval! S kýmkoli jsem se bavila v době výstavby metra, všichni vyjadřovali obavy, co nám tato změna přinese a jak se změní prostředí ve Vokovicích. Změnilo se a výrazně k horšímu. Obavy byly na místě. Díky modrým zónám nám zatím nerezidenti nemohou parkovat pod okny, ale „krouží“ tudy denně, aby si našli vhodné místo pro bezplatné zaparkování nebo jenom vyložili spolucestující na metru,... Jako příklad uvádím nově vzniklé „parkoviště“ u vstupu do Šárky, u sportovního areálu - tenisových kurtů, kde dřív nikdo neparkoval a nyní je plné aut. Vjíždí tam ulicí K Červenému vrchu nebo V Středu. Navíc s tím souvisí i rostoucí nepořádek v této oblasti, neboť když už zde parkují, tak proč by taky nevyužili místní kontejnery na tříděný odpad? Ty často již nestačí na takový nápor přespolních a nepořádek je všude. Tedy v souvislosti s rostoucí dopravou skutečně dochází ke zásadnímu kvalitativnímu zhoršení prostředí, v němž žijeme. A pokračování metra s vyřešením odstavného parkoviště Na Dlouhé míli je v nedohlednu. V plánu se opět objevilo parkoviště na stanici metra Nádraží Veleslavín, ale s tím my, obyvatelé Vokovic zásadně nesouhlasíme. Nikde ve světě se nestaví odstavná parkoviště v blízkosti škol, školek a obytných čtvrtí!
Shrnuto: akutně je třeba zklidnit dopravu, zabránit projíždění nerezidentů Vokovicemi. Je to zásadní problém celé Prahy 6 a nový metropolitní plán to neřeší.
Souhlasím
Zcela souhlasím s komentáři p. Štůlové a p. Hrubešové o nadměrné tranzitní dopravě Vokovicemi a o přetížené křižovatce Evropská - Vokovická. Další výstavba by neměla přinést další nárůst individuální autodopravy, přednost by měla mít MHD. Jinak město nebude k životu.. Znovu zdůrazňuji nutnost modernizace železnice na Dlouhou Míli, do Kladna a na letiště, výstavbu P+R na Dlouhé Míli. Pro inspiraci z článku o Vídni v Respektu, o tom, jak plánovat rozrůstající se město: "Šest tisíc lidí už ve zdejších, architektonicky naprosto rozmanitých domech bydlí. Mají tu k životu uměle postavené jezero ke koupání. Všichni obyvatelé dostali při nastěhování jako dárek od města nákupní vozík, který si mohou připnout ke kolu a vyhnout se tak ježdění na nákupy autem. V územním plánu chybějí kostely i mešity a místo nich vznikne „kampus náboženství“, který bude desítka církevních společenství sdílet. Na měkkém tartanovém povrchu jsou na řadě míst nakresleni panáci na skákání a jiné hry pro děti. Do stejné školní budovy tu budou chodit gymnazisté i učni. Developeři museli domy u hlavní silnice postavit tak, aby v přízemích byl prostor pro obchody. Plánovači hlídají, abych v nich nebyla například samá kadeřnictví, ale mix všeho nutného zboží a služeb denní potřeby."
Výborná připomínka, souhlasím ve všech bodech.
Souhlasím s tímto komentářem.
- Největší bolestí je blízkost Evropské třídy a dopravníí uzel Veleslavín s jejich hlukem, znečištěním a provozem. S nimi se navyšuje i doprava místní v ulici Vokovické, která je už teď předimenzována.
- Chybějící náměstí a centrum místo točny před secesní budovou Staré školy u metra, tam chybějící infrastruktura, služby.
Prostor před starou školou vyplňuje minimálně využívaná zapomenutá autobusová točna a shluk popelnic všeho druhu. Dobře, už jsme se naučili třídit odpad a popelnice nemusí mít tak důstojné místo. Naopak, místo by pro změnu mohli využívat lidé (místní i ti čekající na autobus na letiště) a děti, pro které je nebezpečné se vůbec do školy dostat. I tak by zde, kde je nad hygienické normy zvedlá hladina hluku by ale přeto mohlo vzniknout příjemné náměstí. Bylo by potřeba maximálně odhlučnit alespon stromy Evropskou silnici, prostor ze strany Evropské zazelenit stálezeleným lesem, točnu zrušit a v jejích horních severozápadních dvou třetinách vytvřit částečně zelenou částeřně zpevnělou plochu, která by měkce reagovala na extrémy horkého či studeného počasí, a umožňvala bezpečnou a příjemnou chůzi. Nahoru umístit kašnu se stříkající vodou, jejíž zvuk může také odizolovat hluk Evropské, z kašny vytékající upravený vodní prvek, několika metrový až třeba dvacetimetrový regulovaný potok s mostky a herními prvky pro děti. Prostor dokola osázet vzrostlými listnatými stromy, lavičkami (a protože jsme na stanici na mezinárodní letiště :) tak designovými, na nichž se dá sdet a ve stínu stromů pozorovat cvrkot na plácku před sebou, třeba farmářské či jiné trhy. Alej bych zasázela i před školou. Vzniklo by příjemné místo pro děti a rodiče čekající na školní lekce, možnost zdravého nákupu, možnost setkat se pro místní, oživení místní komunity. Ženy se odjakživa potkávaly u studny :). Okolí by se pravděpodobně brzy zaplnilo drobnými různorodými krámky a nakupování, stejně jako jen průchod ale i pobyt by začly být příjemné.
Přiložený plánek vznikl při mých úvahách nad místem při spolupráci sochařů, architektů a dopravní fakulty na ČVUT a zatím nebyl využit ani zveřejněn.
- Je bezpodmínečně nutné, aby byla zpracována studie a z ní připravit otevřenou architektonickou ale i sochařsku a dopravní ideovou soutěž.
- Nevzhledná výšková budova Aritmy na severu lokality
- Vysoké vedení. Mělo by védst pod zemí jako v Německu a pod.
Skvělý nápad, spolu se zjednosměrněním nebo ideálně uzavřením lesní části ulice na Krutci, tak jak tomu bývalo v minulosti, a realizací projektu cyklotras a tras pro pěší dle návrhu ing. arch. Cacha by zde vznikla krásná klidná chráněna oblast, která by zlepšila kvalitu života všech místních obyvatel a sousedních lokalit (Veleslavín, červený Vrch, atd.)
Návrh námětí veleslavín u staré školy místo točny a odpadků
Suhlasím s tímto komentářem. Zajímavý je také návrh řešení okolí vstupu do metra.
Souhlasím s paní Zapletalovou. Točna v centru čtvrti je opravdu špatná. Esteticky i kvůli znečištění.
Transitní doprava středočechů přes ulici Na Krutci - Vokovickou na Evropskou činí 4000 tis. aut denně, které Vokovicemi jenom projíždí (př. viz radar gemos 5.10.2017). Průjezd se o víkendech jen nepatrně sníží na 2500 aut denně, provoz je 24 hodin denně, masivní porušováni vjezdu nákladních vozidel do ulice na Krutci, troubení, nedodržováni rychlosti, ohrožování dětí - není možné ani bezpečně přejít ulici u vlastního domu (arogantnost mimo residenčních řidičů, nedodržování dopravních předpisů, např. přednosti zprava) je nepřípustný a již nyní KRITICKÝ. Bohužel dnes si nemohu v ulici na Krutci ani otevřít okno a vyvětrat. Sousedům se třesou okna a ranní kolony v délce 500-1000m od Evropské až do Divoké Šárky způsobují zápach, který se v dolní části ulice na Krutci drží.
Další problémem je nedostatečná kapacita místní školky, kam si vozí děti i občané, kteří nejsou rezidenty Vokovic a pro místní zde není místo. Chybí státní ZŠ. Pro 10 tis. obyvatel Vokovic není k dispozici ani větší obchod na nákup potravin.
Určitě souhlasím a dovoluji si ještě znovu poukázat na problematiku ohledně znečištění ovzduší a oživit reakci Petičního výboru Evropské komise (v roce 2016 to byla reakce na dotaz ohledně výstavby P+R Veleslavín v souvislosti s výstavbou prodloužení metra A). Ve zprávě se mj. píše, že Komise zaslala České republice další odůvodněné stanovisko v souvislosti s překročením limitních hodnot PM 10 (článek 13). Dále se píše, že příslušné české orgány právě
přezkoumávají, aktualizují a upravují do žádoucí podoby plány pro zajištění kvality ovzduší,
aby napravily nynější stav, který je v rozporu s článkem 23 směrnice o kvalitě ovzduší v oblasti. (celá zpráva EK je k dipozici).
Tedy je oprávněné ověřit si jak se s tím orgány popraly a znovu požadovat přezkoumání aktuálního stavu emisí, prachu, apod. v naší lokalitě a dopadu budoucího stavu. Samozřejmostí je, aby měřící stanice byly tam, kde mají být a měření tak bylo relevantní.
Připojuji se ke komentáři p. Valentové.
Souhlasím s komentářem p. Chudoba a p. Šimkové.
Budova Shirazu dlouhodobě hyzdí panorama Vokovic.
Tranzitní doprava je dlouhodobě na hranici únosnosti, proto je i z tohoto důvodu velmi nevhodné, aby zde probíhala další výstavba, která celou oblast dopravně i jakkoliv jinak zatíží.
Největší problém Vokovic v posledních letech je doprava. Ať už je to tranzit přes Vokovice z Nebušic a Horoměřic nebo dopravní uzel, který zde vznikl v důsledku nedokončení metra na letiště. Klidná čtvrť se proměnila v tranzit, kde se sjíždí množství aut a autobusů ze Středočeského kraje z několika směrů, zvýšila se hlučnost a prašnost i díky neustálému stavění nových budov.
Ulice Na Krutci není kapacitně stavěná jako tranzitní silnice, ale ve své době to byla pouze stavební výpomocná spojka. Problém by byl částečně vyřešen zjednosměrkováním ulice Na Krutci, jak už se v minulosti na krátké období stalo.
Souhlasím se zjednosměrněním, klidně i úplným uzavřením v lesní části ulice na Krutci. Stala by se tak z Vokovic uzavřená rezidenční zóna, což by zlepšilo kvalitu života všem rezidentům Vokovic.
Nevzhledný je na první pohled Shiran, jak už tu někdo psal, omyl lokalitní výstavby.
Dále narůstající doprava po ulici Vokovická, která je už dlouhou dobu v ranní špičce neúnosná a s rozšiřující se výstavbou povede ke kolapsu.
Samozřejmě problém je masivní tranzitní doprava, která každý den narůstá a další rozsáhlou bytovou výstavbu by byla nad propustnou mez. Bez rázného vyřešení dopravy nelze další výstavbu plánovat. Jedná se zejména o využívání cesty Na Krutci, která rozhodně není plnohodnotnou silnicí pro hustý provoz. Snad by mohlo být zvažováno řešení pouze jednosměrná silnice.
Dnes doprava ulicí Vokovická směrem na Krutec narušuje a obtěžuje současné obyvatele a ohrožuje bezpečnost našich dětí směrem ke školce, opačně přes Evropskou ohrožuje děti cestou do školy.
Pozornost by se měla věnovat vstupu z Evropské u křižovatky s ulicí V nových Vokovicích, je to opravdu Brána a měla by být ve formě obyvatelného veřejného prostoru, náměstí, kde by se mohl vytvořit prostor na občanskou vybavenost. Obyvatelé Vokovic potřebují lepší veřejné vybavení, zachovat městskou zeleň nejen pro venčení psů, což je také dost velký problém! Do oblasti se sjíždějí lidé venčit psa, ovšem naprosto nedostatečně po nich uklízejí. Oplotit jedno malé dětské hřiště, aby psi měly volný pohyb není zrovna proporcionální. Např. ve Vídni jsem v jednom městském parku viděla opačný trend: psi měli ohrazený prostor v rohu parku za plotem a podstatná část parku s několika hřišti pro různý věk a lavičkami byla volně přístupná bez jakéhokoliv plotu. Vokovice by neměli být jednou „ psí loučkou“.
Jeden ze základních rysů plánu je zjevná víra, že další a další dopravní stavby vyřeší situaci Prahy v automobilové dopravě. To ale nepočítá vůbec s neustále rostoucím počtem aut denně mířících do Prahy za prací, za nákupy atd. Koncepční řešení jednoznačně postrádám a opět by s ním občané měli být seznámeni, pokud jsou cílovou veřejností.
A s tím souvisí priority dalšího postupu. A i tady mě vadí především dopravní infrastruktura. Musí být jasně řečeno, který typ dopravy Praha do budoucna upřednostňuje. Podle toho by pak měly být časově realizovány dopravní stavby, jinak vznikne jen další chaos. Je jasné, že nelze realizovat všechny najednou a pokud nebude výstavba postupovat systematicky, výsledkem budou neefektivně prostavěné miliardy. Já jednoznačně doporučuji veřejnou dopravu. Proto je třeba konečně začít s dlouho diskutovanými projekty jako vlakové spojení na Kladno a na letiště. Je třeba urychleně začít s budováním záchytných parkovišť a jejich napojením na PID. A je třeba konečně dokončit SZ obchvat Prahy. A ne utrácet peníze na nesmyslné projekty typu veleslavínská estakáda, které nic neřeší a jenom zhorší situaci obyvatel Prahy 6. Velmi doporučuji i jednání s městy a obcemi v okolí Prahy, ze kterých jejich občané do Prahy denně dojíždí. Řada z nich má funkční spojení veřejnou dopravou. Když povolili prakticky neřízený rozvoj satelitních městeček, mohli by pro své občany stavět záchytná parkoviště přímo u nich.
Místní uličky se staly tranzitem pro mimopražské a zhoršila se bezpečnost a kvalita života rezidentů.
S tímto komentářem p. Galy se plně ztotožňuji.
Během několika posledních měsíců došlo k obrovskému nárůstu tranzitní dopravy přes Vokovice, řidiči si přes naši rezidenční oblast (konkrétně ul. Na Krutci a ul. Vokovická) zkracují cestu z Horoměřické na Evropskou a samozřejmě i v opačném směru. Obyvatelé Vokovic jsou obtěžováni hlukem, zápachem z dopravy, nemohou plnohodnotně využívat zahrady (v případě, že bydlí u těchto místních komunikací), pro pěší je pohyb v blízkosti komunikací nepříjemný a nebezpečný. V bezprostřední blízkosti dopravně přetížené ul. Vokovická se nachází MŠ a ZŠ, ul. Na Krutci svou kategorií není určena pro tranzitní dopravu. Přes rezidenční oblast nelze vést tranzitní cestu.
Hlavním problémem Vokovic se mi jeví tranzitní doprava ze Středočeského kraje do Prahy, bylo by vhodné ji vést jinudy, ne přes rezidenční čtvrť.
Nehezkou "dominantou" je výšková budova Shiran Tower, kterou považuji za "úlet". Další takové budovy do Vokovic nechci.
Souhlasím s komentářem paní Zapletalové
zatím to jde, ale do uskutečnění Vašich návrhů to nepůjde, zejména ne doprava
Vzhledem k charakteru Vokovic do této "zahradní čtvrti" vůbec svou výškou, ani vzhledem nepatří nešťastná Shiran Tower, která nyní ze všech okolních pohledů Vokovicím dominuje a působí, že sem vůbec nepatří. Stejně tak i kdysi vybudované technologické centrum hned vedle Shiran Tower, které navíc navazuje na pražské přírodní parky je tu "asi" omylem.
Problémem se stává tranzitní doprava - ulicemi Na Krutci a Vokovická - s výstupem na Evropskou třídu.
Vstup do čtvrti je nepěkný - zanedbaná autobusová smyčka s kontejnery tříděného odpadu a pohled na stále rušnější křižovatku kolem výstupu z metra Nádraží Veleslavín - nepěkná vstupní brána do čtvrti zahradního města, jak definována listem 327 MPP.
Kvalita života a životního prostředí lidí žijících v dané lokalitě – taková by měla být v dnešní době základní hlediska při posuzování jakékoli další zástavby včetně posilování dopravní infrastruktury. K tomu přistupují další hlediska jako jsou historické, architektonické, bezpečnostní apod, které rozebírá řada dalších komentářů.
Ze všech těchto hledisek je návrh dopravního propojení ulic Evropské/Kladenské a Na Petřinách, tzv. „ESTAKÁDY“, naprosto „mimo mísu“. Co dobrého přinese životnímu prostředí? Co dobrého přinese kvalitě života lidí pod ní žijících, či spíše dusících se a živořících? Jaký estetický prvek přinese další „Nuselský či Barrandovský most“ charakteru současné i historické zástavby, která je mimochodem v dochozí vzdálenosti od Pražského hradu a v oblasti, kudy dosud vede historicky chráněný hradní vodovod? Jaké zvýšení bezpečnosti přinesou dvě velké dopravní křižovatky dětem ze dvou základních škol, tří mateřských škol, nemocnici a poliklinice, které jsou v jejich těsné blízkosti? Kam se posune kvalita života ve vilové čtvrti, která by měla v 21. století žít pod mostem?
Člověku nad tím zůstává rozum stát. Jistě, možná řeknete, že zapomínám na tu řadu lidí z blízkého či vzdáleného okolí, kteří přijíždějí do Prahy za prací či za zábavou a kteří se potřebují pohybovat po čtyřech kolech co nejkratší cestou, a proto jim přece musíme postavit další silnice. Zapomínám taky na jednoho či dva soukromé investory a jejich potenciální zisky z další masivní výstavby bytů, jimž se o nich bez posílení dopravní infrastruktury může jen zdát. Zapomínám na mecenáše těchto investorů, kteří si za „malé všimné“ možná nekoupí několik z těch miliónových bytů. Ano, zapomínám, že i oni jsou „veřejnost“.
Proto je tedy tato navrhovaná stavba označována jako „veřejně prospěšná“ a proto ji máme platit z našich peněženek? Abychom si kvůli jejich zisku nechali ze svých peněz zničit životní prostředí a místo, kde bydlíme? Je toto veřejně prospěšné? Dělá si snad z nás, místních obyvatel, někdo srandu?
Domnívám se, že kapacita další bytové zástavby by měla zohledňovat stávající možnosti dopravní obslužnosti při dodržení limitů dopravy ve vilové čtvrti, ne diktovat posílení dopravní infrastruktury způsobem, který nejen že není ve veřejném zájmu, ale veřejný zájem ohrožuje. A navíc je v kontextu rezidenčního charakteru celé Prahy 6 naprosto ohyzdný.
Volám po UPŘEDNOSTNĚNÍ ZÁJMŮ MÍSTNÍCH OBYVATEL A DĚTÍ ze zdejších mateřských a základních škol: kultivaci zeleně a veřejného prostranství, REGULACI TRANZITNÍ DOPRAVY v rezidenční zástavbě, která v poslední době výrazně vzrostla, a s tím souvisejícím zvýšení bezpečnosti chodců, ochranu přírodních památek a kvality životního prostředí jako celku, zachování charakteru klidné rezidenční čtvrti. To všechno jsou oblasti, které si zasluhují pozornost a řešení. Ne vybudování estakády, které by vedlo pouze k prohloubení problémů v těchto oblastech a zároveň ke znemožnění jakéhokoliv jejich řešení, pokud nepovažujeme za řešení vystěhování celé oblasti. Navíc už jen úvaha o takové stavbě naprosto popírá současný trend vyvádět dopravu mimo město a ve městě naopak dopravu regulovat.
Prosím všechny rozumně uvažující bytosti, kterým není lhostejná kvalita života místních obyvatel včetně v dnešní době tolik potřebného uchování každého kousku přírody, nedovolte, aby svévole, jíž jsme svědky na vyšších politických místech, a upřednostňování partikulárních zájmů ovládly komunální úroveň.
Vokovice v současnosti trpí několika negativními fenomény, nejpalčivější a stále se stupňující se je dopravní situace. Z oblasti existuje jen jeden výjezd směrem k Evropské, který bývá ve špičkách ucpán dlouhými kolonami (500–1000 m dlouhými). Od otevření stanice metra se staly Vokovice atraktivní pro mimopražské, kteří je využívají k přestupu na MHD a kteří projíždějí po ulici Na Krutci a dále Vokovickou, již tak nedostačující svou kapacitou. Tranzitní doprava do Vokovice nepatří vůbec! Nekvalitní křížení ulic Na Krutci/Vokovická/Půlkruhová situaci dále komplikace umocňuje – je nebezpečné jak pro chodce (přechod v ulici Na Krutci za touto křižovatkou je velice nebezpečný, zejména po dobudování betonové zdi areálu Na Krutci a osazení živého plotu) tak pro řidiče (současná přednost zprava platící v celé oblasti se zatím po cca půl roce neosvědčila).
Obyvatelé Vokovic jsou obtěžováni hlukem, zápachem z dopravy, nemohou plnohodnotně využívat zahrady (v případě, že bydlí u těchto místních komunikací), pro pěší je pohyb v blízkosti komunikací nepříjemný a nebezpečný. V bezprostřední blízkosti dopravně přetížené ul. Vokovická se nachází MŠ a ZŠ, ul. Na Krutci svou kategorií není určena pro tranzitní dopravu. Přes rezidenční oblast nelze vést tranzitní cestu.
Hustota dopravy se tak dostala již za únosnou mez. Denně zde projede 4000 tis. aut, které Vokovicemi jenom projíždí (př. viz radar gemos 5.10.2017). Průjezd se o víkendech jen nepatrně sníží na 2500 aut denně, provoz je 24 hodin denně, masivní porušováni vjezdu nákladních vozidel do ulice na Krutci, troubení, nedodržováni rychlosti, ohrožování dětí – není možné ani bezpečně přejít ulici,
Vlivem různých nekoncepčních řešení dopravy ze strany Prahy 6 došlo k této situaci a z Vokovic je v dnešních dnech tranzitní oblast, což jistě nikdy nebylo zamýšleno.
Ve Vokovicích se situace výrazně zhoršila uvedením do provozu stanice metra Nádraží Veleslavín, kterou nikdo z obyvatel nepotřeboval! S kýmkoli jsem se bavila v době výstavby metra, všichni vyjadřovali obavy, co nám tato změna přinese a jak se změní prostředí ve Vokovicích. Změnilo se a výrazně k horšímu. Obavy byly na místě. Díky modrým zónám nám zatím nerezidenti nemohou parkovat pod okny, ale „krouží“ tudy denně, aby si našli vhodné místo pro bezplatné zaparkování nebo jenom vyložili spolucestující na metru, Jako příklad uvádíme nově vzniklé „parkoviště“ u vstupu do Šárky, u sportovního areálu - tenisových kurtů, kde dřív nikdo neparkoval a nyní je plné aut. Vjíždí tam ulicí K Červenému vrchu nebo V Středu. Navíc s tím souvisí i rostoucí nepořádek v této oblasti, neboť když už zde parkují, tak proč by taky nevyužili místní kontejnery na tříděný odpad? Ty často již nestačí na takový nápor přespolních a nepořádek je všude. Tedy v souvislosti s rostoucí dopravou skutečně dochází ke zásadnímu kvalitativnímu zhoršení prostředí, v němž žijeme. A pokračování metra s vyřešením odstavného parkoviště Na Dlouhé míli je v nedohlednu. V plánu se opět objevilo parkoviště na stanici metra Nádraží Veleslavín, ale s tím my, obyvatelé Vokovic zásadně nesouhlasíme. Nikde ve světě se nestaví odstavná parkoviště v blízkosti škol, školek a obytných čtvrtí!
Jako problém celé lokality je i velice zanedbaná oblast okolo vstupu od ulice Vokovická (u autobusové zastávky 119). Území před dnešní praktickou základní školou je velice nekultivované, namísto kvalitního veřejného prostoru se jedná o zanedbaný autoplácek s kontejnery na tříděný odpad. Nebyla by stromová úprava, vodní prvek, lavičky a třeba občasné farmářské trhy lepším vstupem do obytné čtvrti?
I tak by zde, kde je nad hygienické normy zvedlá hladina hluku by ale přeto mohlo vzniknout příjemné náměstí. Bylo by potřeba maximálně odhlučnit alespon stromy Evropskou silnici, prostor ze strany Evropské zazelenit stálezeleným lesem, točnu zrušit a v jejích horních severozápadních dvou třetinách vytvořit částečně zelenou, částečně zpevnělou plochu, která by měkce reagovala na extrémy horkého či studeného počasí, a umožňovala bezpečnou a příjemnou chůzi. Nahoru umístit kašnu se stříkající vodou, jejíž zvuk může také odizolovat hluk Evropské, z kašny vytékající upravený vodní prvek, několika metrový až třeba dvacetimetrový regulovaný potok s mostky a herními prvky pro děti. Prostor dokola osázet vzrostlými listnatými stromy, lavičkami (a protože jsme na stanici na mezinárodní letiště :) tak designovými, na nichž se dá sedět a ve stínu stromů pozorovat cvrkot na plácku před sebou, třeba farmářské či jiné trhy. Vzniklo by příjemné místo pro děti a rodiče čekající na školní lekce, možnost zdravého nákupu, možnost setkat se pro místní, oživení místní komunity.
Problémem přesahujícím lokalitu je samotná křižovatka Nádraží Veleslavín a obratiště středočeských autobusů. Křižovatka je vytvořena přednostně pro auta, což dává smysl, pěší na ni však nedostali adekvátní prostor a nebyla jim věnována pozornost. Chybí zeleň na komunikacích kolmých na Evropskou (Vokovická, Veleslavínská), lavičky, prostor pro bezpečný pohyb lidí třeba formou oddělené chodníku od silnice záhony, či jiným prvkem i přechod od tramvaje přímo k obratišti autobusů. Cílem města by dle mého názoru měl být bezpečný pohyb lidí po něm, podpora MHD, bohužel křižovatka N. Veleslavín je opakem této snahy.
Dalším problémovým bodem je budoucí výstavba na místě dnešní staré Aritmy - je třeba, aby byla vhodným doplňkem zahradního města, respektovala výškové limity čtvrti, byla prostupná pro pěší (nešlo o oplocený areál), měla velký podíl zeleně a doplnila v této části chybějící občanskou vybavenost adekvátně k počtu nových bytů/domů - školka, hřiště, veřejné prostranství. Navíc je třeba vymyslet, jak je možné lokalitu napojit na Vokovice dopravně. Stávající Vokovická ulice už nárůst dopravy neunese.
Nový problém, který se ovšem zvětšuje je venčení psů Do oblasti Vokovic se sjíždějí lidé venčit psa, ovšem naprosto nedostatečně po nich uklízejí. Oplotit jedno malé dětské hřiště, aby psi měly volný pohyb není zrovna proporcionální. Např. ve Vídni mají jednom městském parku opačný trend: psi mají ohrazený prostor v rohu parku za plotem a podstatná část parku s několika hřišti pro různý věk a lavičkami byla volně přístupná bez jakéhokoliv plotu. Vokovice by neměli být jednou „ psí loučkou“.
A v neposlední řadě, vzhledem k charakteru Vokovic, do této "zahradní čtvrti" vůbec svou výškou, ani vzhledem nepatří nešťastná Shiran Tower, která nyní ze všech okolních pohledů Vokovicím dominuje a působí, že sem vůbec nepatří. Stejně tak i kdysi vybudované technologické centrum hned vedle Shiran Tower, které navíc navazuje na pražské přírodní parky je tu "asi" omylem.
Také vysoké vedení by mohlo vést pod zemí jako v jiných zemích Evropy.
Aktuálně je třeba zklidnit dopravu, zabránit projíždění nerezidentů Vokovicemi. Je to zásadní problém celé Prahy 6 a nový metropolitní plán to neřeší. Zdůrazňujeme nutnost modernizace železnice na Dlouhou Míli, do Kladna a na letiště, výstavbu P+R na Dlouhé Míli.
Metropolitní plán dále počítá s vybudováním estakády, která má dopravně propojit ulice Evropská/Kladenská a Na Petřinách, tzv. „ESTAKÁDOU“. Pokud by tato stavba opravdu vznikla, problém tranzitní dopravy přes Vokovice se ještě navýší.
Vokovice jsou charakteristické svou urbanistickou koncepcí - jejich centrem je komponovaná síť ulic s centrem na ulici V středu. Je pro ně důležitá také osa napojení na MHD - ulice Vokovická a na ni kolmá již zmíněná ulici V Středu, jež ústí u SK Aritma a vstupu do Šáreckého údolí. Směrem do města/ k Evropské je důelžitou pohledovou dominantou zalesněný kopec Petřin, tento pohled by měl být chráněn a neměla by být budována zástavba výhled zastiňující.
Ve všem souhlasím s názorem paní Lucie Štůlové. M. Macků
Souhlasím s tímto komentářem.
Blízkost Divoké Šarky, charakter zahradního města - to vše je důvod k ochraně před masivní výstavbou.
Vokovice byly klidnou obytnou oblastí. Nutné je chránit Vokovice před tranzitní dopravou, která narůstá každý den a zabránit výstavbě nadzemní radiály mezi Vokovicemi-Veleslavínem a propojení na Petřiny, což by z Vokovic udělalo jeden z největších dopravních uzlů na Praze 6. (jako např. Pyramida a vjezd do Blanky).
Souhlasím s tímto komentářem.
Upřímně doufám, že myšlenka radiály Petřiny - Veleslavín - Vokovice není pravdivou a proto se s ní nikdy nepočítá.
Nové dopravní propojení Veleslavína a Petřin pomocí estakády je opravdu v metropolitním návrhu zaneseno.
Souhlasím a apeluji na potřebu zklidnění dopravy a údržbu zeleně a nadále zachování rázu zahradního města - tedy od slova ZAHRADA.
Souhlas s tímto komentářem. Nesouhlasím s výstavbou estakády mezi Vokovicemi-Veleslavínem a propojení na Petřiny, což by z Vokovic udělalo jeden z největších dopravních uzlů na Praze 6. Je potřeba zlepšit kvalitu ovzduší - měřit emise PM10, 5, 2.5, omezit tranzitní dopravu, postihovat diesely s vymontovanými prachovými filtry, upřednostnit kolejovou dopravu, vystavět P+R na Dlouhé Míli. Stavět další kapacitní silnice by znamenalo více aut projíždějících Prahou 6.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím s tímto kometářem a rozhodně nesouhlasím s výstavbou nadzemní komunikace.
Plně souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím s panem Galou.
Souhlas s tímto komentářem, Vokovice trpí již nyní nadměrnou dopravou v důsledku nového terminálu u metra, chybějícího P+R parkoviště. Ulici Na Krutci by bylo vhodné zjednosměrnit (s výjimkou cyklistů).
Je to dostatek zeleně, charakter zahradního města a celkové měřítko staveb, které je nutné dodržovat (budovu Shiraz nelze brát jako etalon další výstavby, ale jako nevhodný stavební exces).
Proto i představa výstavby nadzemní radiály mezi Vokovicemi - Veleslavínem není přijatelná. Zatížení dopravou a hlukem je v této oblasti jiý nyní na hranici únosnosti. Zcela by se tím změnil charakter zahradního města, oblast by byla zatížena dalšími exhalacemi a jistě by to mělo negativní dopad i na Divokou Šárku. Jak psal p Rummler, také doufám, že k tomu nikdy nedojde.
Zajímavé průhledy v důsledku výstavby vysokých budov v okolí pomalu mizí. Mizí pohled na Střešovice, jelikož vyrůstá nová kancelářská budova AFI Vokovice.
V lokalitě Vokovic je nejdůležitější prvek Divoká Šárka, která funguje jako plíce pro Vokovice, Liboc, Ruzyň, Nebušice a Přední Kopaninu. Nachází se zde významná archeologická naleziště. Šárka je také místem, kam se chodí za odpočinkem a relaxací.
Významnou historickou stavební památkou byl Vokovický statek, který díky výstavbě nových sklobetonových bytových domů uvnitř objektu ztratil svou historickou hodnotu.
Metropolitní plán by měl brát v potaz ochranu a péči o historické budovy, které tady stojí několik století.
Metropolitní plán by měl brát v potaz ochranu a péči o historické budovy, které tady stojí několik století.
Prosím zaměřte pozornost na Veleslavínský zámek. Město by mělo získat tyto prostory, které zatím ještě vlastní stát .Bylo by to v zájmu obyvatel. Rozdně by to neměl být další developerský projekt pro cizince.
Zámek i park by měl být určen pro veřejnost a ideální by byla sociální infrastruktura. Potřebné jsou startovací byty pro mladé rodiny. Ale ještě naléhavější jsou byty pro seniory, kteří by výměnou za moderní bydlení v zeleni odpovídající 21. století mohli uvolnit své větší byty. Systém funguje ve Vídni, proč by to v Praze do budoucna také nemohlo jít. V plánu by mělo být tomuto věnována pozornost a městská část by měla také sledovat a podle možností ovlivňovat kdo bude bydlet v bytech bydlet.
Park je třeba zachovat a oživit, dnešní stav, kdy je to parkoviště pro auta je opravdu nedůstojný.. V příloze je FOTO !
Zcela souhlasím, zámek i park Veleslavín by měl být určen pro veřejnost a ideální by byla sociální infrastruktura. Je ostuda, že tak krásné místo a budovy tak dlouho chátrají. Je k pláči, že na historické budovy v parku (s vyjímkou barokního zámku v průčelí, arch. Diezenhofera) je prý vydán demoliční výměr.
Souhlasím se zachováním parku a zámečku
celé nechat jak to je, neničit poslední zbytky přírody
Vokovice jsou charakteristické svou urbanistickou koncepcí - jejich centrem je komponovaná síť ulic s centrem na ulici V středu. Je pro ně důležitá také osa napojení na MHD - ulice Vokovická a na ni kolmá již zmíněná ulici V Středu, jež ústí u SK Aritma a vstupu do Šáreckého údolí. Směrem do města/ k Evropské je důelžitou pohledovou dominantou zalesněný kopec Petřin, tento pohled by měl být chráněn a neměla by být budována zástavba výhled zastiňující. - souhlas s touto připomínkou
Vokovice jsou charakteristické svou urbanistickou koncepcí – jejich centrem je komponovaná síť ulic s centrem na ulici V středu. Je pro ně důležitá také osa napojení na MHD – ulice Vokovická a na ni kolmá již zmíněná ulici V Středu, jež ústí u SK Aritma a vstupu do Šáreckého údolí. Směrem do centra města - k Evropské je důležitou pohledovou dominantou zalesněný kopec Petřin, tento pohled by měl být chráněn a neměla by být budována zástavba výhled zastiňující.
Zajímavé průhledy v důsledku výstavby vysokých budov v okolí pomalu mizí. Mizí pohled na Střešovice, jelikož vyrůstá nová kancelářská budova AFI Vokovice.
V lokalitě Vokovic je nejdůležitější prvek Divoká Šárka, která funguje jako plíce pro Vokovice, Liboc, Ruzyň, Nebušice a Přední Kopaninu. Nachází se zde významná archeologická naleziště. Šárka je také místem, kam se chodí za odpočinkem a relaxací.
Významnou historickou stavební památkou byl Vokovický statek, který díky výstavbě nových sklobetonových bytových domů uvnitř objektu ztratil svou historickou hodnotu.
Metropolitní plán by měl brát v potaz ochranu a péči o historické budovy, které tady stojí několik století.
Nutné je chránit Vokovice před tranzitní dopravou, která narůstá každý den a zabránit výstavbě nadzemní radiály mezi Vokovicemi-Veleslavínem a propojení na Petřiny, což by z Vokovic udělalo jeden z největších dopravních uzlů na Praze 6.
V neposlední řadě je třeba zaměřit pozornost na Veleslavínský zámek. Město by mělo získat tyto prostory, které zatím ještě vlastní stát. Bylo by to v zájmu obyvatel. Zámek i park by měl být určen pro veřejnost a ideální by byla sociální infrastruktura.
Vokovice jsou charakterizovány jako lokalita zahradního města a tak by tomu mělo zůstat i v případě plánované výstavby na místě staré Aritmy - oblast 411/327/2001.
Souhlasím s touto připomínkou.
nejen změní charakter, ale vše a celé okolí a hlavně pohodu lidí, zejména s tím, že jde o nové majitele cizince - Buh ví jaké a odkud. My je tu nechcem, ani jediného odkudkoli . Chápete_
N E CH C E ME!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!§
Vokovice jsou charakterizovány jako lokalita zahradního města a tak by tomu mělo zůstat i v případě plánované výstavby na místě staré Aritmy - oblast 411/327/2001 (04)
Charakter této lokality by změnila i výstavba radiály - Vokovice-Veleslavín - Petřiny a také parkoviště P+R na Veleslavíně u křižovatky s Vokovickou.
Navržená masivní výstavba v těsném okolí naší lokality zásadním způsobem změní charakter lokality.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím zcela s tímto komentářem.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím.
Zcela souhlasím s tímto komentářem!
Patří do 1f)
Vokovice jsou charakterizovány jako lokalita zahradního města a tak by tomu mělo zůstat i v případě eventuální další výstavby (nemá-li bytová výstavba dopravní napojení, nelze ji realizovat)
Vokovice jsou charakterizovány jako lokalita zahradního města, a tak by tomu mělo zůstat i v případě plánované výstavby na místě transformační zóny, tzv. staré Aritmy – oblast číslo 411/327/2001.
Charakter této lokality by změnila i výstavba radiály – Vokovice-Veleslavín – Petřiny a také parkoviště P+R na Veleslavíně u křižovatky s Vokovickou.
Lokalita by měla obsahovat také tři panelové domy na pravé straně ulici Vokovická hned u jejího ústí na Evrospkou. Neodmyslitelně k Vokovicím patří a to včetně mateřské školy mezi nimi a obytného komplexu u ulice K Červenému Vrchu.
Souhlasím s komentářem.
Souhlasím s komentářem.
Souhlasím s tímto komentářem.
Boom dětí již skončil. Proč další školka? Letos byly školky naplněny s bídou, dále to asi nebude lepší. Nebo to někdo potřebuje pro muslimské haranty prolezlé nemocemi a s IQ 50 či méně?
Nevím z jakého důvodu byly 3 panelové domy podél ulice Vokovicka a 2 obytné domy v ulici k Červenému vrchu, vyčleněny z této lokality. Dopravně, ale i občansky jsou napojeny na Vokovice a jsou úzce spjaty s naší lokalitou. V těchto domech žije kolem 1,5-2 tis. vokovických občanů.
Souhlasím s panem Galou.
Také souhlasím s tímto názorem a vždy jsem se domníval, že stávající 3 panelové domy do Vokovic patří.
Problémem je západní část, která s východní částí lokality nesouvisí. Jedná se o ulici K Červenému Vrchu, prostor benzínky a hlavně za ní. Nezdá se, že by rekonstrukce školky a výstavby nové školky řešila širší okolí, asi ani nemůže. Ale plán by měl tento prostor lépe řešit. Je to důležitý prostor na hranici Vokovic a Sídliště Červený vrch, ale jako by nepatřil ani tam ani onam!
Přitom by to mohl být důležitý prostor možná v budoucnu bez benzinové pumpy, zato řešený opravdu jako NÁMĚSTÍ v místě dnešní ošklivé, nevzhledné točny, mezi školou a školkou s lepší občanskou vybaveností, která by mohla pumpu nahradit. Výborné by také byla využít stávající zeleň za pumpou a propojit se zelení východně od ní. Výborná by byla alej stromů podél Evropské. Zeleň lépe zkultivovat a rozšířit až ke škole a podél Evropské a pokusit se o snížení hluku z Evropské.
Ještě přidávám foto jak vypadá vstupní část do Vokovic a také jak vidí Prahu cizinci při čekání na 119 ! Je to ostuda.
Souhlasím s tímto zajímavým návrhem. Výsadba aleje stromů by slušela celé Evropské třídě, tak jak je v dolní části u výjezdu z Dejvic, i v úrovni Vokovic je dostatek místa na vysázení stromů podél silnice, vhodně by to doplnilo zelené pásy tramvajových kolejí a alespoň trochu izolovalo okolní výstavbu od kolon projíždějících aut.
Souhlasím s tímto komentářem. Více zeleně podél Evropské a nevzhledné kontejnery přemístit.
Souhlasím s tímto komentářem.
Obyvatele Vokovic velmi zajímá i oblast Džbánu, zvláště po zveřejnění informací o prodeji pozemků firmě Molepo. I když již v roce 2015 se v tisku objevily informace o zpětném odkoupení pozemků magistrátem, v katastru nemovitostí je stále uveden vlastník - firma Molepo. Jedná o obrovskou výměru - např. jeden z pozemků, který Molepu patří, s parcelním číslem 707/1 má rozlohu 65 hektarů. A bylo jasné, že pozemky byly získány firmou Molepo za účelem developerských projektů. Toto území bezprostředně sousedí s Vokovicemi a jediný možný příjezd, a parkování je na rozsáhlém asfaltovém parkovišti, kam vede silnice pouze přes Vokovice ulicí V Středu. Proto se nás tato oblast velmi týká. Apeluji na zachování jejího rekreačního a přírodního rázu pro všechny občany Prahy a prosím o vyslovení zákazu jakékoli soukromé výstavby, oplocování či zneprůchodnění této lokality. Právě v minulých dnech na Džbánu bruslily každý den desítky až stovky lidí.... a ptám se, proč magistrát neodkoupil pozemky zpět, když nám to bylo přislíbeno?
Naproto v tomto souhlasím s paní Hrubešovou.
Souhlasíms paní Hrubešovou.
nikoli, patří obci a je to odpočinkové pzemí
Lokalita Vokovice by měla obsahovat také MŠ Vokovická také tři panelové domy na pravé straně ulici Vokovická hned u jejího ústí na Evropskou. Neodmyslitelně k Vokovicím patří, a to včetně mateřské školy mezi nimi a obytného komplexu u ulice K Červenému Vrchu.
Výstavba obytného centra 411/327/2001 je předimenzovaná, není vyřešena obslužnost.
Souhlasím
Souhlasím s paní Zapletalovou.
Výstavba v hybridní zóně 411/327/2001 neodpovídá charakteru celé lokality včetně výškové regulace.
Souhlasím s touto připomínkou. Toto by zde nemělo vzniknout.
Podepisuji!
Souhlasím.
Souhlasím - je třeba respektovat charakter zahradního města.
Parkovište P + R - Veleslavín s autobusovým terminálem
Obecně tuto stavbu nelze považovat za veřejně prospěšnou. Takový dopravní uzel by měl být na kraji města, nikoliv "v jeho centru". Je to pokus radních přesunout Vítezné náměstí z Dejvic na Veleslavín a do Vokovic. Navíc je zde problematická otázka jeho budoucnosti. Při stavbě dalších P+R dále od centra hrozí, že nový vlastník, až město stavbu prodá, zde postaví další obrovskou budovu, jakou je nyní dokončované centrum AFI Vokovice. To bude znamenat jen další dopravní zatížení lokality.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím s touto připomínkou.
Také naprosto souhlasím, je potřeba odlehčit přetížené křižovatce Evropská - Vokovická modernizací železnice na Dlouhou Míli, Kladno a letiště, s výstavbou záchytného parkoviště na Dlouhé Míli. Veškerá plánovaná výstavba (zahušťování města) přináší větší a větší zatížení individuální autodopravou. Je ve veřejném zájmu upřednostit MHD a bezpečný pohyb chodců a cyklistů po městě.
Souhlasím.
Souhlasim
Výstavba v zóně 411/327/2001 neodpovídá charakteru celé lokality včetně výškové regulace. Případná argumentace již v minulosti postavenou věží Shiraz tower, resp. její výškou, neakceptuji jako relevantní, jelikož ta absolutně nezapadá do charakteru dané lokality.
V případě výstavby na této ploše by měl být respektován fakt, že se výstavba nachází na "kopci" vokovic a tudíž není vhodné celkouvou výšku tohoto místa dále razantně navyšovat - případná nová výstavba by neměla převyšovat současnou výstavbu na daném místě (mimo Shiraz tower).
Alfa omegou ale stále zůstává vyřešení dopravní dostupnosti a občanské vybavenosti celé lokality.
Souhlasím s tímto komentářem.
Taková masivní výstavba by změnila celé Vokovice, především co se týče dopravy, která je už nyní nad únosnou úroveň.
Souhlasím s komentářem,
Není vhodné lokalitu dále zastavovat, a to hned z několika důvodů:
- již nyní ráno doprava na ulici Vokovická kolabuje (počet průjezdů ulicí Na Krutci, která přivádí do Vokovic tranzitní dopravu, je možno sledovat na http://www.gemos.cz/gemos.cz/doprava/pamArea/dailyStatistics/name/praha6?idPamDevice=1505997376),
- nedostatečná občanská vybavenost - pouze malý "obchůdek" se základními potravinami na ulici K červenému Vrchu, nejbližší pošta na ulici Kladenská, nejbližší lékařské středisko (Cordeus), jediná školka MŠ Vokovická (letos z důvodu stěhování neprovádí zápis), přeplněná dětská hřiště.
Výstavba v hybridní zóně 411/327/2001 neodpovídá charakteru celé lokality včetně výškové regulace, je předimenzovaná a není zde vyřešena dopravní obslužnost.
Udržet kvalitu zahradního města a nerozšiřovat stávající zástavbu.
Souhlasím s tímto komentářem.
Výcházím z těchto citací v metropolitním plánu:
Metropolitní plán je koncepčním dokumentem, prostřednictvím stanovených regulací umožňuje rozhodovat ve správních řízeních. Metropolitní plán stabilizuje charakter města. CHRÁNÍ JEHO KULTURNÍ A CIVILIZAČNÍ HODNOTY, STEJNĚ JAKO HODNOTY PŘÍRODNÍ.
Čl.68
Struktura zahradního města (tedy Vokovic):
(1) Strukturou zahradního města se rozumí urbánní STRUKTURA SAMOSTATNÝCH STAVEB UMÍSTĚNÝCH VE VLASTNÍCH ZAHRADÁCH....
(4) Požadavky prostorového uspořádání v lokalitě struktury
zahradního města se stanovují:
a) veřejná prostranství tvoří ulice, náměstí a parky, náměstí mají zpravidla parkovou úpravu,
b) uliční čára je vymezena ploty,
c) stavební čára ustupuje od uliční čáry, stavební čára je zpravidla otevřená,
d)nezastavěná část stavebních bloků je tvořena soukromými zahradami,
e) výškové uspořádání zástavby je homogenní
Toto je jen několik citací z metropolitního plánu, kde Vokovice o celkové ploše 42 ha jsou vedeny jako zahradní město a území Aritmy o rozloze 8.3 ha, tedy celé jedné pětiny území Vokovic je uvedeno jako transformační plocha s plánovanou novou výstavbou, a to v blocích, která vůbec neodpovídá charakteru zahradního města. Navíc není předem stanoveno žádné omezení, ani uliční prostranství, žádné parky, občanská vybavenost, prostě nic, co by mohlo být přínosné pro současné obyvatele, jediné upřesnění je výškové - 4 patra (neodpovídá charakteru rodinných domků) a pak se zde hovoří o blocích. Tedy jednalo by se o tak masovou výstavbu, která by úplně změnila charakter Vokovic, extrémně by narostla hustota provozu, navíc výstavba je v bezprostřední blízkosti Šárky.
Naprosto souhlasím, taková masivní výstavba do Vokovic nepatří a změnila by je k nepoznání.
Obecně tuto stavbu nelze považovat za veřejně prospěšnou. Takový dopravní uzel by měl být na kraji města, nikoliv "v jeho centru". Je to pokus radních přesunout Vítezné náměstí z Dejvic na Veleslavín a do Vokovic. Navíc je zde problematická otázka jeho budoucnosti. Při stavbě dalších P+R dále od centra hrozí, že nový vlastník, až město stavbu prodá, zde postaví další obrovskou budovu, jakou je nyní dokončované centrum AFI Vokovice. To bude znamenat jen další dopravní zatížení lokality.
Souhlasím s touto připomínkou.
Parkovište P + R - Veleslavín s autobusovým terminálem nepatří do této čtvrti!
Dopravu je třeba směřovat mimo intravilán a ne doprostřed zahradního města. Emisní limity kolem Evropské jsou již dnes mimo přijatelné hodnoty a tato stavba by nikdy neměla dostat zelenou.
žádné úpravy nedělat - vůbec to neumíte, jen se necháte uplácet kýmkoli, hlavně když je to hodně. Za prodej parcel cizincům, zejména muslimům a spol navrhuji trestně právní soudy
Výstavba obytného souboru v transformační zóně číslo 411/327/2001 neodpovídá svým koeficientem zastavěné ploše zahradního města. Vokovice mají zastavitelnou plochu 30 % z pozemku, zatímco tato plocha povoluje až 60% zastavěnost stavebního bloku. Vokovice o celkové ploše 42 ha jsou vedeny jako zahradní město a území Aritmy o rozloze 8.3 ha, tedy celé jedné pětiny území Vokovic je uvedeno jako transformační plocha s plánovanou novou výstavbou, a to v blocích, která vůbec neodpovídá charakteru zahradního města. Navíc není předem stanoveno žádné omezení, ani uliční prostranství, žádné parky, občanská vybavenost, prostě nic, co by mohlo být přínosné pro současné obyvatele, jediné upřesnění je výškové - 4 patra (neodpovídá charakteru rodinných domků) a pak se zde hovoří o blocích. Tedy jednalo by se o tak masovou výstavbu, která by úplně změnila charakter Vokovic, extrémně by narostla hustota provozu, navíc výstavba je v bezprostřední blízkosti Šárky.
Parkoviště P + R – Veleslavín s autobusovým terminálem, obecně tuto stavbu nelze považovat za veřejně prospěšnou. Takový dopravní uzel by měl být na kraji města, nikoliv "v jeho centru". Je to pokus radních přesunout Vítězné náměstí z Dejvic na Veleslavín a do Vokovic. Navíc je zde problematická otázka jeho budoucnosti. Při stavbě dalších P+R dále od centra hrozí, že nový vlastník, až město stavbu prodá, zde postaví další obrovskou budovu, jakou je nyní dokončované centrum AFI Vokovice. To bude znamenat jen další dopravní zatížení lokality.
Vpravo od ulice Na Křídle je mylně plocha jednotně označena jako les, ačkoliv mezi lesem a silnicí je ve skutečnosti asi 12-15 metrů široká louka a to podél celé ulice až na její slepý konec.
V novém metropolitním plánu je najednou celé okolí Litovického potoka (oblast průtoku Vokovicemi) jako zastavitelné a zmizely všechny zelené plochy. To považuji za omyl. V okolí potoka nelze stavět z různých důvodů a proto navrhuji, aby se do metroplánu zaznamenala tato oblast jako nezastavitelná a zelené plochy se do metroplánu vrátily.
Souhlasím.
Suhlasím.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasim
Souhlasím
V novém metropolitním plánu je najednou celé okolí Litovického potoka (oblast průtoku Vokovicemi) jako zastavitelné a zmizely všechny zelené plochy. To považuji za omyl. V okolí potoka nelze stavět z různých důvodů a proto navrhuji, aby se do metroplánu zaznamenala tato oblast jako nezastavitelná a zelené plochy se do metroplánu vrátily. - souhlas s touto připomínkou
Les/louka = Vpravo od ulice Na Křídle je mylně plocha jednotně označena jako les, ačkoliv mezi lesem a silnicí je ve skutečnosti asi 12-15 metrů široká louka, a to podél celé ulice až na její slepý konec.
V novém metropolitním plánu je najednou celé okolí Litovického potoka (oblast průtoku Vokovicemi) jako zastavitelné a zmizely všechny zelené plochy. To považuji za omyl. V okolí potoka nelze stavět z různých důvodů a proto navrhuji, aby se do metroplánu zaznamenala tato oblast jako nezastavitelná a zelené plochy se do metroplánu vrátily.
Z lokality 513 do místa, kde je dnes dvoupatrový dům, "přetekla" výšková regulace 21 (která je ostatně nevhodná i na protější straně ulice).
Kromě toho, v transformační ploše 411/327/2001 se navrhují až čtyři patra, aniž by se řešila otázka dopravní dostupnosti a veřejné vybavenosti. Necháme-li v této části stranou, že je chyba tam vůbec plánovat byty, tak pokud už tam budou, mělo by jich být málo, maximálně v dvoupatrových domech. Mimo jiné tak i snáze zapadnou do koncepce lokality jako zahradního města, které má mít podle článku 68 homogenní výškové uspořádání.
Souhlasím s tímto komentářem.
Zcela souhlasím s touto připomínkou.
Plně souhlasím s touto připomínkou
Souhlasím s tím, že výšková regulace musí odpovídat většinovému charakteru výstavby v dané lokalitě a výšková regulace 21 zásadním způsobem narušuje celkový vzhled lokality.
Ano, pozor na mrakodrap 21 pater. Výšková zástavba zakreslena je po celé Evropské od křižovatky až ke Džbánu. Nevzhladný depresivní naddimenzovaný hotel Kristal je omylem bývalé epochy, neměl by být směrodatným bodem pro další zástavbu. Hustou. Upozorněte prosím na tento moment i do sousedících lokalit Veleslavín, což je vlastně Evropská, Litovický potok a Starý Veleslavín. Je důležité mít možnost vidět zalesněný horizont Petřin nebo krásnou Starou školu.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím!
Souhlasím.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím
V místě dnešní mateřské školy a 3 panelových domů, které sice dle plánu do naší lokality nepatří, ale fakticky ano, je stanovena výška budov číslem 21 - jde tedy o 21 pater. Navíc číslo 21 snad opět jen omylem "přeteklo" do lokality Vokovice hned u ústí Vokovické na Evropskou. Není možné takto vysoké stavby v tomto místě budovat. Přispěly by k devastaci území, zastínily obzor, přivedly dopravu, zhystily již tak trpící veřejný prostor. Vždyť na Pankráci, kde se mrakodrapy v Praze budují (a je to také diskutabilní) je výšková hladina max. 27. Nebyli bychom od toho na Veleslavíně daleko. Takové řešení není možné a je v rozporu se zájmy obyvatel Vokovic a dalších zainteresovaných. Nechceme žít v lokalitě, do níž je nutné vstoupit skrze městečko mrakodrapů, město kanceláří a místě, v němž absentuje lidské měřítko!
Souhlasím s tímto komentářem.
Naprosto souhlasím!
Rozhodně souhlasím s tímto komentářem.
souhlasím s tímto komentářem
Souhlasím
Naprosto souhlasím s tímto komentářem. Chci u bydlení zeleň, ne betonové věže až do nebe.
Souhlasím s tímto komentářem. Návrh budování mrakodrapů ve Vokovicích a jejich bezprostřední blízkosti přímo popírá koncept zahradního města, nemluvě o zvýšení dopravní zátěže oblasti.
Vzhledem k tomu, že Vokovice jsou navržené a z větší části vystavěné jako zahradní město a většina vystavěných domů jsou rodinné domky či viladomy s maximálně 4-mi podlažími, je zřejmě dílem omylu naplánovaná výstavba až 21 podlaží v oblasti u současné otočky autobusu 119 (před ZŠ - křižovatka Vokovická/Evropská) a také vedle stávajících panelových domů na místě Mateřské školky Vokovická (patří dle navrženého plánu do oblasti Červený vrch). Naprosto by to změnilo a zničilo ráz celé oblasti, která už nyní tak trpí neregulovanou výstavbou.
Souhlasím s tímto komentářem
Naprosto souhlasím s tímto komentářem. Snad se jedná o omyl Metropolitního plánu (?).
Souhlasím s tímto komentářem a taky doufám, že se jedná o omyl v obou případech, tedy jak v oblasti mateřské školky, tak i u praktické školy.
Zcela souhlasím.
V místě dnešní mateřské školy a 3 panelových domů, které sice dle plánu do naší lokality nepatří, ale fakticky ano, je stanovena výška budov číslem 21 - jde tedy o 21 pater. Navíc číslo 21 snad opět jen omylem "přeteklo" do lokality Vokovice hned u ústí Vokovické na Evropskou. Není možné takto vysoké stavby v tomto místě budovat. Přispěly by k devastaci území, zastínily obzor, přivedly dopravu, zhystily již tak trpící veřejný prostor. Vždyť na Pankráci, kde se mrakodrapy v Praze budují (a je to také diskutabilní) je výšková hladina max. 27. Nebyli bychom od toho na Veleslavíně daleko. Takové řešení není možné a je v rozporu se zájmy obyvatel Vokovic a dalších zainteresovaných. Nechceme žít v lokalitě, do níž je nutné vstoupit skrze městečko mrakodrapů, město kanceláří a místě, v němž absentuje lidské měřítko!
Naprosto souhlasím!
Z lokality 513 do místa, kde je dnes dvoupatrový dům, "přetekla" výšková regulace 21 (která je ostatně nevhodná i na protější straně ulice).
Kromě toho, v transformační ploše 411/327/2001 se navrhují až čtyři patra, aniž by se řešila otázka dopravní dostupnosti a veřejné vybavenosti. Necháme-li v této části stranou, že je chyba tam vůbec plánovat byty, tak pokud už tam budou, mělo by jich být málo, maximálně v dvoupatrových domech. Mimo jiné tak i snáze zapadnou do koncepce lokality jako zahradního města, které má mít podle článku 68 homogenní výškové uspořádání. - souhlas s těmito připomínkami
Vzhledem k tomu, že Vokovice jsou navržené a z větší části vystavěné jako zahradní město a většina vystavěných domů jsou rodinné domky či viladomy s maximálně 4-mi podlažími, je zřejmě dílem omylu naplánovaná výstavba až 21 podlaží v oblasti u současné otočky autobusu 119 (před ZŠ - křižovatka Vokovická/Evropská) a také vedle stávajících panelových domů na místě Mateřské školky Vokovická (patří dle navrženého plánu do oblasti Červený vrch – č. 513). Naprosto by to změnilo a zničilo ráz celé oblasti, která už nyní tak trpí neregulovanou výstavbou. Výšková zástavba zakreslena je po celé Evropské od křižovatky až ke Džbánu. Nevzhledný depresivní naddimenzovaný hotel Krystal je omylem bývalé epochy, neměl by být směrodatným bodem pro další zástavbu. Hustou. Upozorněte prosím na tento moment i do sousedících lokalit Veleslavín, což je vlastně Evropská, Litovický potok a Starý Veleslavín. Je důležité mít možnost vidět zalesněný horizont Petřin nebo krásnou Starou školu. V místě dnešní mateřské školy a 3 panelových domů, které sice dle plánu do naší lokality nepatří, ale fakticky ano, je stanovena výška budov číslem 21 - jde tedy o 21 pater.
Kromě toho, v transformační ploše 411/327/2001 se navrhují až čtyři patra, aniž by se řešila otázka dopravní dostupnosti a veřejné vybavenosti. Necháme-li v této části stranou, že je chyba tam vůbec plánovat byty, tak pokud už tam budou, mělo by jich být málo, maximálně v dvoupatrových domech. Mimo jiné tak i snáze zapadnou do koncepce lokality jako zahradního města, které má mít podle článku 68 homogenní výškové uspořádání.
- 6 + 3 podlaží místo stávajících 5 je chybně u budovy Olympus na Evropské. Tento čtverec spadá i do vedlejší lokality Vokovice, do historického centra na Litoveckém potoku.
- do zeleně Litoveckéh potoka spdá zástavba 6 podlaží + 3.
- 21 +3 podlaží !!!!!!!!!!!!! je uvedeno jako stávající zástavba na hranici lokality Starý Veleslavín a Litovecký potok.
- 4 a 3 podlaží + 3 je nově zastavitelný blok na zelni před Starou školou a v oblasti kolem žluté zvukové bariery.
- 6 +2 podlaží !!!! jsou ve dvou čtvercích v místech určených pro parkoviště P + R a autobusové nádraží. Současná IFA má 6 podlaží.
- 6 + 3 podlaží místo 1 je přímo nad budovou současného Nádraží Veleslavín.
- 6 + 3 je na místě současného přechodu přes koleje na Velelavíně.
- 6 + 3 patra jsou na křižovatce veleslavín.
- 21 + 3 podlaží místo 13 u paneláků na Vokovické. To je dvojnásobek jejich současné výšky. Do oblasti spadají i přízemní budovy školky.
- 8 + 3 podlaží místo 0 na zelené ploše točny a parku na výchd od předchozího čtverce podél Evropské.
Cílový stav lokality je vymezen poměrně jasně co se týká textové části, důležité je, aby nové zásahy do lokality včetně výstavby na místě staré Aritmy byly podrobeny těmto nárokům - bylo vybudováno prostupné, na uliční síť navazující zahradní město tvořené nízkými objekty se zahradami a doplňkovou občanskou vybaveností.
Za součást Vokovic považuji také zahrádkářskou kolonii pod ulicí Na Křídle, jež je sice mimo vlastní lokalitu, ale patří k ní co do dopravy i současného stavu, ta by měla zůstat v stávající podobě, zlepšení by mohlo přinést jen zlepšení její průchodnosti po její podélné komunikační ose. (Dnes průchod umožněn jen majitelům).
Souhlasím.
Charaktere celé lokality neodpovídá nastaveným kritériím pro výstavbu o okolí staré Aritmy.
Souhlasím, další masivní výstavba jen zhorší již tak tristní dopravní situaci ve Vokovicích, a to především ve špičkách.
Bydlím na hranici Ořechovky a Dejvic. Jako obyvatel Prahy 6 konstatuji následující:
- Priority plánu jsou auta a prostavěné miliardy bez ohledu na občany.
- Významnou část VPS může za veřejně prospěšné označit jen někdo, kdo v Praze 6 nikdy nebyl.
- Vedení Prahy tvrdošíjně věří, že další a další dopravní stavby vyřeší kritickou dopravní situaci Prahy vytvářenou další a další bytovou a komerční výstavbou v Praze.
- Plán vůbec nereflektuje zhoršující se životní prostředí, nepodporuje chodce a cyklisty, investice do MHD znehodnocuje paralelními investicemi do automobilové dopravy.
- Praha postrádá vizi.
Naprosto souhlasím s tímto příspěvkem
Zcela souhlasím s touto připomínkou. Jsou to opravdu smlutné vize.
Plně souhlasím s touto připomínkou. Skvěle popsaný problém celého metropolitního plánu.
Zcela souhlasím. Mohli by se plánovači Prahy konečně více inspirovat např. Vídní, kterou cizinci v ní žijící opakovaně hodnotí jako nepříjemnější město světa v prestižním žebříčku konzultantské společnost Mercer ? Praha je 69. Viz. Respekt: "Dlouhodobé plány Vídně vznikly na základě vizí a nápadů dvou set městských i soukromých organizací, které urbanisté analyzovali. Radnice si navíc ve vlastním výzkumném oddělení nechává zpracovávat detailní výzkumy o spokojenosti obyvatel se životem. Sociologové zkoumají náladu v konkrétních městských čtvrtích i mezi různými skupinami obyvatel a výsledné studie pak publikují a předávají komunálním politikům a úředníkům.... Osmdesát procent Vídeňanů žije v nájemních bytech, jež jsou navzdory nedávnému růstu cen několikrát lacinější než ve srovnatelných lokacích v Londýně. Rozdíl v cenách nájmů mezi Vídní a Prahou není tak dramatický, jak by se vzhledem k velmi odlišným příjmům dalo očekávat. „Nedotujeme tedy bydlení jenom nejchudším. Subvencovaných bytů máme tolik, že na ně má nárok mnohem více než polovina obyvatel města. Můžeme tím bránit vzniku chudinských ghett a promíchávat obyvatele,“ popisuje Thomas Madreiter " ... Není dobré přemýšlet o městě příliš byrokraticky – kvalitu městské zeleně například nemá smysl měřit jen metry čtverečními parku v přepočtu na obyvatele. „Jde přece také o propojení těchto zelených ploch. Aby se chodec mohl procházet z jedné zeleně do druhé pohodlně a i během tohoto přechodu měl pocit, že odpočívá,“ vypráví Mittringer. Právě zelené koridory mezi parky jsou jedním z témat, na nichž nyní s kolegy pracuje." ..Vídeň také touto cestou plní dlouhodobý cíl, kterým je učinit z automobilismu naprosto menšinový způsob dopravy. To se už postupně daří: před dvaceti lety čtyřicet procent všech přesunů po městě probíhalo v autech, v roce 2012 to už bylo jen 27 procent, za deset let to má být jen pětina. Tomuto cíli slouží i zřízení instituce, která vyvolává vzpomínky na nejslavnější skeč komiků Monthy Python – pověřenkyně pro pěší chůzi." https://www.respekt.cz/tydenik/2016/10/viden-tajemstvi-nejlepsiho-mesta
Souhlasím, bohužel to takto působí.
Je třeba dopady výstavby na lokalitu minimalizovat. Jako nutná opatření bych sledoval tuto linii:
1) Neudělovat výjimku na zastavěnost a ponechat 30%, to udrží styl lokality, nebude to mít takový dopad na CHKO a bude i menší problém s dopravou. Ideální by bylo povolit pouze rodinné domy.
2) Dopravní obslužnost nové lokality řešit komunikací Vokovická kolem trafostanice anebo kombinací obou cest (Lužná i Vokovická). Napojení garáží nového domu u parkoviště pak napojením na ulici Na Loukoti a Půlkruhová. Celkově by ulici Lužná pomohlo i zprůjezdnění ulice Pod Aritmou, ale tam je zase problém ochrany okolí "dřevěných" domů.
Souhlasím s komentářem pana Vostrého.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím.
Souhlas.ím s panem Vostrým
Souhlasím s komentářem a rozhodně nesouhlasím s udělením výjimky na 30% zastavěnost v bezprostřední blízkosti parku Šárka.
Je třeba dopady výstavby na lokalitu minimalizovat. Jako nutná opatření bych sledoval tuto linii:
1) Neudělovat výjimku na zastavěnost a ponechat 30%, to udrží styl lokality, nebude to mít takový dopad na CHKO a bude i menší problém s dopravou. Ideální by bylo povolit pouze rodinné domy.
2) Dopravní obslužnost nové lokality řešit komunikací Vokovická kolem trafostanice anebo kombinací obou cest (Lužná i Vokovická). Napojení garáží nového domu u parkoviště pak napojením na ulici Na Loukoti a Půlkruhová. Celkově by ulici Lužná pomohlo i zprůjezdnění ulice Pod Aritmou, ale tam je zase problém ochrany okolí "dřevěných" domů.
Souhlasím s tímto komentářem.
- příliš "stanovených regulativů", krom výškového, na transformační ploše 411/327/2001 v MPP nenacházím; chybí odůvodnění regulativů této plochy, pouze je konstatováno, že bylo převzato z dosavadního územního plánu - je třeba odůvodnění dopracovat a pokud návrh v této části nesplňuje obecné předpoklady, nelze ho do MPP takto zařadit; pro tuto plochu tak i zcela absentuje idea "posílení napojení na lokalitu krajinného rozhraní Šárka".
Cílový stav lokality je vymezen poměrně jasně co se týká textové části, důležité je, aby nové zásahy do lokality včetně výstavby na místě staré Aritmy (transformační zóna č. 411/327/2001) byly podrobeny těmto nárokům - bylo vybudováno prostupné, na uliční síť navazující zahradní město tvořené nízkými objekty se zahradami a doplňkovou občanskou vybaveností. Chybí odůvodnění regulativů této plochy, pouze je konstatováno, že bylo převzato z dosavadního územního plánu - je třeba odůvodnění dopracovat a pokud návrh v této části nesplňuje obecné předpoklady, nelze ho do MPP takto zařadit; pro tuto plochu tak i zcela absentuje idea "posílení napojení na lokalitu krajinného rozhraní Šárka".
Za součást Vokovic považujeme také zahrádkářskou kolonii pod ulicí Na Křídle, jež je sice mimo vlastní lokalitu, ale patří k ní co do dopravy i současného stavu, ta by měla zůstat v stávající podobě, zlepšení by mohlo přinést jen zlepšení její průchodnosti po její podélné komunikační ose. (Dnes průchod umožněn jen majitelům).
Metropolitní plán neřeší pro oblast Vokovic, ani celé Prahy 6 kritickou dopravní situaci Prahy vytvářenou další a další bytovou a komerční výstavbou v Praze. Plán vůbec nereflektuje zhoršující se životní prostředí, nepodporuje chodce a cyklisty, investice do MHD znehodnocuje paralelními investicemi do automobilové dopravy. Praha postrádá vizi.
Potenciál území - tj. plánovaná výstavba na území 411/327/2001 - je nutný využít jen v limitech charakteristiky celé čtvrti - vybudovat zahradní město s rodinnými domy a zahradami navazující na stávající uliční síť. Navíc prostupné pro pěší bez oplocení celého areálu a s dostatkem občanské vybavenosti - dětské hřiště, vybavenost pro další věkové skupiny.... Navíc je nutné řešit dopravdní obslužnost areálu! Příjezdové ulice od Evropské jsou již nyní přetížené.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlas s komentářem p. Štůlové. Zdůraznila bych nutnost budování infrastruktury. V MP je infrastruktura nedostatečně popsaná, není plošné vymezení. Např. vymezit veřejně prospěšnou stavbu nádrže v parku - to může být pěkný rybník, nebo smradlavé blátiště, nebo skrytá podzemní nádrž. Vybavenost - komerční může být ve velkých blocích a to kdekoliv. Platí orientační procentuální míra. Jak se naplní se neřeší. Znamená to, že se může např. ubourat kus bloku a postavit Kaufland a bude to v pořádku včetně všech dopadů - doprava, zásobování ? Vybavenost občanská, sportovní a rekreační - ve výkresu jsou někde bodem, nebo plochou, to je nedostatečné.
10. A to co najdete všichni. Co je bílé je zastavitelné. Pokud chybí vymezení plochy, kterou chcete mít zelenou zelená být nemusí.
11. Plán se nezabývá moc propojování potenciálu zelených ploch. Je možné propojovat přes město zelené pásy, kudy se dá vést rekreační komunikace, cyklo, pěší = bezpečná cesta s dětmi pěšky na kole přes město. Tam kde to je možné vyznačit a požadovat.
Souhlasím.
Souhlasím.
Nprosto souhlasím.
Míra zastavitelnosti je předimenzovaná, není vyřešena dopravní infrastruktura a obslužnost této lokality a ani občanská vybavenost (státní školka, ZŠ). Není jasné, zda se nebude jednat o uzavřený komplex, který by nebyl přístupný ostatním obyvatelům Vokovic.
Souhlasím s názorem, že plánovaná výstavba (a nejenom v okolí Aritmy) je předimenzovaná. Navíc na hranici vstupu do rezervace Šárka je nutno řešit případnou výstavbu a související přijezdové komunikace citlivě tak, aby neomezila současné obyvatele nejenom Vokovic, kteří do lesoparku často směřují na pěší procházky.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím.
Vokovice by se neměly zastavovat dalšími výškovými budovami. Stačí úlet v podobě Shiran Tower. Jde o rezidenční čtvrt, kam takové budovy prostě nepatří.
Souhlasím s komentářem, do zahradního města a jeho bezprostředné blízkosti mrakodrapy nepatří.
Protože to s /C moc neumím, tak naštěstí nevím, , ale co je stanoveno jako index lokality a co tam míra zvyšování plochy zástavby je . MUSÍ být ALE NULA
příliš "stanovených regulativů", krom výškového, na transformační ploše 411/327/2001 v MPP nenacházím; chybí odůvodnění regulativů této plochy, pouze je konstatováno, že bylo převzato z dosavadního územního plánu - je třeba odůvodnění dopracovat a pokud návrh v této části nesplňuje obecné předpoklady, nelze ho do MPP takto zařadit; pro tuto plochu tak i zcela absentuje idea "posílení napojení na lokalitu krajinného rozhraní Šárka".
Výškovým regulativům zcela nerozumím - ale jsou-li v blízkém okolí čísla 2 a 3, není jasné, proč pro toto území na kopci jsou čísla 3 a 4. Tedy ani výškovou regulaci nepovažuji za správnou.
Vůbec není řešena dopravní obslužnost.
Mám tedy zato, že by bylo vhodnější využití této plochy přehodnotit, tak aby byly zachovány základní charakteristiky čtvrti.
Potenciál území - tj. plánovaná výstavba na území 411/327/2001 - je nutný využít jen v limitech charakteristiky celé čtvrti – vybudovat zahradní město s rodinnými domy a zahradami navazující na stávající uliční síť. Navíc prostupné pro pěší bez oplocení celého areálu a s dostatkem občanské vybavenosti – dětské hřiště, vybavenost pro další věkové skupiny.... Navíc je nutné řešit dopravní obslužnost areálu! Příjezdové ulice od Evropské jsou již nyní přetížené.
V MP je infrastruktura nedostatečně popsaná, není plošné vymezení. Např. vymezit veřejně prospěšnou stavbu nádrže v parku – to může být pěkný rybník, nebo smradlavé blátiště, nebo skrytá podzemní nádrž. Vybavenost – komerční může být ve velkých blocích a to kdekoliv. Platí orientační procentuální míra. Jak se naplní se neřeší. Znamená to, že se může např. ubourat kus bloku a postavit Kaufland a bude to v pořádku včetně všech dopadů - doprava, zásobování? Vybavenost občanská, sportovní a rekreační – ve výkresu jsou někde bodem, nebo plochou, to je nedostatečné. Plán se nezabývá moc propojování potenciálu zelených ploch. Je možné propojovat přes město zelené pásy, kudy se dá vést rekreační komunikace, cyklo, pěší = bezpečná cesta s dětmi pěšky na kole přes město. Tam kde to je možné vyznačit a požadovat.
Vstupem metropolitního plánu by měla být územní studie okolí křižovatky Evropská-Vokovická, která vezme v úvahu budoucí rozvoj železniční trati, zohlední limity na dopravu plynoucí z potřeby chránit obyvatele před emisemi a hlukem a zajistí možnost volného pěšího pohybu v okolí.
Souhlasím.
Za nedostatečné považuji zejména vymezení budoucí podoby křižovatky Nádraží Veleslavín (Vokovická, Evropská, Veleslavínská + přestup na železnici). Zde by mělo dojít k zásadní proměně samotného prostoru směrem k zkvalitnění celé oblasti (zejména prostor před školou na místě dnešní točny autobusu) a měla by být zhodnocena navržená dopravní řešení včetně napojení estakády z Petřin tak (tu by bylo ideální zcela zavrhnout), aby nedocházelo k většímu nárustu dopravy v tomto uzlu.
Druhým bodem, který potřebuje více propracovat je území staré Aritmy a podmínky nové výstavby na jejím místě včetně dopravního napojení oblasti na Evropskou.
Souhlasím
Souhlasím, prostor před školou u Evropské, kde je nyní točna autobusů by bylo dobré proměnit např. na malé náměstí, nyní je tento prostor využit neúčelně. Po vybudování eskalátoru z metra Nádraží Veleslavín pozbyde točna zcela svůj účel.
Souhlasím s paní Štůlovou.
Hlavní úskalí vidím ve štěpení oblastí na menší celky a skrytí velkých staveb na okrajích těchto lokalit - Vokovice - Červený Vrch - Veleslavín: P+R Veleslavín, autobusový terminál, dopravní estakáda na Petřiny a vlakové nádraží. Toto není dostatečně charakterizováno a navíc není zohledněn dopad pro místní obyvatele - dopravní zatížení, pohyb chodců. Tento dopravní uzel vidím jako velmi problematický, takové stavby by měly být na okraji Prahy nikoliv mezi residenčními zónami s desítkami tisíc obyvatel. Tento uzel by měl být úplně zavrhnut a město by mělo přijít s konceptem ochrany obyvatel a přesunem dopravního uzlu mimo rezidenční oblasti.
Souhlasím s panem Galou, parkoviště P+R patří na okraj Prahy, ne do rezidenčních oblastí.
Souhlasím.
Souhlasím s tímto komentářem.
Rozpad oblasti na menší celky a skrytí velkých staveb na okrajích těchto lokalit - Vokovice - Červený Vrch - Veleslavín: P+R Veleslavín, autobusový terminál, dopravní estakáda na Petřiny a vlakové nádraží je velmi problematickým.
Zamýšlený dopravní uzel vidím jako nevhodný, stavby tohoto typu by měly být na okraji Prahy nikoliv mezi residenčními zónami s desítkami tisíc obyvatel. Tento uzel by měl být úplně zrušen a město by mělo přijít s konceptem ochrany obyvatel a přesunem dopravního uzlu mimo rezidenční oblasti.
Souhlasím k komentářem pana Rummlera.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím.
Souhlasim
V záplavě dopravních staveb na západním a severozápadním okraji Prahy 6, z nichž řada z nich je pochybných, zaniká jedno velké riziko z nich vyplývající. Neustále rostoucí hladina hluku, prachu, škodlivin i světelného smogu bude dále zhoršovat situaci Prahy 6 při převládajícím severozápadním proudění. Stavební aktivity v této oblasti by potřebovaly celkové posouzení vlivu na životní prostředí a ne jako jednotlivé stavby.
Souhlasím s panem Charvátem. Životní prostředí dostává na frak.
Vstupem metropolitního plánu by měla být územní studie okolí křižovatky Evropská-Vokovická, která vezme v úvahu budoucí rozvoj železniční trati, zohlední limity na dopravu plynoucí z potřeby chránit obyvatele před emisemi a hlukem a zajistí možnost volného pěšího pohybu v okolí.
Za nedostatečné považuji zejména vymezení budoucí podoby křižovatky Nádraží Veleslavín (Vokovická, Evropská, Veleslavínská + přestup na železnici). Zde by mělo dojít k zásadní proměně samotného prostoru směrem k zkvalitnění celé oblasti (zejména prostor před školou na místě dnešní točny autobusu) a měla by být zhodnocena navržená dopravní řešení, aby nedocházelo k většímu nárůstu dopravy v tomto uzlu.
Druhým bodem, který potřebuje více propracovat, je území staré Aritmy a případné podmínky nové výstavby na jejím místě, včetně dopravního napojení oblasti na Evropskou.
Další úskalí lze vidět ve štěpení oblastí na menší celky a skrytí velkých staveb na okrajích těchto lokalit - Vokovice - Červený Vrch - Veleslavín: P+R Veleslavín, autobusový terminál, dopravní estakáda na Petřiny a vlakové nádraží. Toto není dostatečně charakterizováno a navíc není zohledněn dopad pro místní obyvatele - dopravní zatížení, pohyb chodců. Tento dopravní uzel vidím jako velmi problematický, takové stavby by měly být na okraji Prahy, nikoliv mezi residenčními zónami s desítkami tisíc obyvatel. Město by mělo přijít s konceptem ochrany obyvatel a přesunem dopravního uzlu mimo rezidenční oblasti.
- souhlasím s těmito připomínkami
Vstupem metropolitního plánu by měla být územní studie okolí křižovatky Evropská Vokovická, která vezme v úvahu budoucí rozvoj železniční trati, zohlední limity na dopravu plynoucí z potřeby chránit obyvatele před emisemi a hlukem a zajistí možnost volného pěšího pohybu v okolí.
Za nedostatečné považujeme zejména vymezení budoucí podoby křižovatky Nádraží Veleslavín (Vokovická, Evropská, Veleslavínská + přestup na železnici). Zde by mělo dojít k zásadní proměně samotného prostoru směrem k zkvalitnění celé oblasti (zejména prostor před školou na místě dnešní točny autobusu) a měla by být zhodnocena navržená dopravní řešení, aby nedocházelo k většímu nárůstu dopravy v tomto uzlu.
Dalším bodem, který potřebuje více propracovat, je území staré Aritmy a případné podmínky nové výstavby na jejím místě, včetně dopravního napojení oblasti na Evropskou.
Další úskalí lze vidět ve štěpení oblastí na menší celky a skrytí velkých staveb na okrajích těchto lokalit – Vokovice – Červený Vrch – Veleslavín: P+R Veleslavín, autobusový terminál, dopravní estakáda na Petřiny a vlakové nádraží. Toto není dostatečně charakterizováno, a navíc není zohledněn dopad pro místní obyvatele – dopravní zatížení, pohyb chodců. Tento dopravní uzel vidím jako velmi problematický, takové stavby by měly být na okraji Prahy, nikoliv mezi residenčními zónami s desítkami tisíc obyvatel. Město by mělo přijít s konceptem ochrany obyvatel a přesunem dopravního uzlu mimo rezidenční oblasti.
Veleslavínský zámeček zachovat jako park pro veřejnost a zachovat historické budovy.
Nelze než souhlasit.
Souhlasím.
Souhlasím s tímto komentářem.
Veleslavínský zámeček zachovat jako park pro veřejnost a zachovat historické budovy.
Plánovaná výstavba parkoviště P+R a autobusového terminálu na Veleslavíně a výstavba dopravního propojení Veleslavína a Petřin, které má podle návrhu vyústění na křižovatce Evropská x Veleslavínská x Vokovická, nepatří do rezidenční oblasti, neboť jen přivedou do oblasti další tranzitní dopravu, kterou je ale nutné zachytit, příp. odvést ještě před vjezdem do obydlených zón (např. výstavby P+R na Dlouhé Míle a P+R na Horoměřické). Již dnes jsou emise v oblasti nadlimitní, celá situace se realizací staveb jen zhorší. Ul. Vokovická a ul. Na Krutci se stanou běžnou tranzitní cestou, i když především ul. Vokovická je už dnes naprosto přetížená a její obyvatelé jsou dopravou nepřijatelně obtěžováni. Plánované propojení Veleslavína a Petřin sevře spolu s ul. Evropskou ZŠ a MŠ Červený Vrch a zásadně ovlivní kvalitu prostředí.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím s tímto komentářem.
Nelze než souhlasit.
Souhlasím s tímto komentářem.
Zcela souhlasím.
Souhlasím s tímto komentářem.
Strmá, klikatá a úzká ulice na Krutci má spíše charakter užitečné zkratky pro místní obyvatele než tranzitního spoje, a její využití by mělo být spíš omezováno. Stejně tak ulice Vokovická by měla sloužit především pro obsluhu lokality, tranzit by měl být směrován do Horoměřické ulice.
Vést do Vokovické další dopravu po nově plánované silnici od Vojenské nemocnice je proto nepřijatelné. Stejně tak parkoviště P+R u metra (sice je to lokalita Veleslavín, ale ovlivní to celé okolí) není vhodné, mělo by vzniknout na okraji města, například na Dlouhé Míli, kde bylo původně plánováno.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím s tímto komentářem. Navíc po této ulici hojně jezdí cyklisté. Stálo by za to zvážit návrh ing. arch. Cacha (dostupné na webu MeU Praha 6)
Souhlasím, ulice Na Krutci není určena pro tranzitní dopravu z hlediska její šířky, klikatosti, osvětlení (až po ulici Na Křídle žádné není) a nepřehlednosti.
Vokovice by měly zůstat klidnou rezidenční čtvrtí. Již nyní trpí nárůstem dopravy a tento trend je třeba zastavit a naopak navrátit o pár let zpět. Oblast by velice ovlivnila výstavba propojení na Petřiny - Vokovice by se pak staly průjezdním místem dalších aut směřujících do této lokality, která je nyní bez obtíží přítupná ulicí Veleslavínská nebo ulicemi Starodejvická a Libocká. Stávající kapacita propojení Evropské a Petřin je dostatečná, nemá smysl budovat další prostor spojení pro auta (bude-li již jednou vybudováno, auta ho jistě využijí), lepší je, aby se úpravy soustředily na posílení kvalitního (myšleno co do kvality prostředí v němž se člověk pohybuje) a bezpečného pohybu pěších a cyklistů po městě. Jen to je dle mého názoru v souladu s veřejným zájmem a s adekvátním přemýšlením a plánování města.
Již v současné době, po otevření stanice metra je možné zaznamenat velký nárůst tranzitní dopravy z přihlehlých měst a vesnic a již tento stav je velice nepříjemný. Přináší do Vokovic nadměrný hluk, emise a malou bezpečnost chodců a cyklistů, z nichž část je samozřejmě i dětského věku.
Nesmyslné se zdá budování záchytného parkoviště - mělo by být na kraji města, původně bylo plánování v lokalitě Dlouhá Míle. Navíc jsou záchytná parkoviště v metropolitním plánu málo specifikovaná. Je třeba přesně vědět, jak budou velká, jak řešená, pro kolik aut? Budou budovány okolí hyzdící betonové plochy obehnané plotem, které nejsou špatné jen pro estetiku, pohyb, ale pro samotné žití ve městě - v letních měsících akumulují teplo, za deště hrozí dalšími problémy...
Souhlasím s tímto komentářem.
Naprosto souhlasím.
Není třeba nového spojení Veleslavína a Petřin, stávající je dostačující, navíc po otevření metra by bylo vhodné využívat právě tohoto dopravního prostředku.
Souhlasím s paní Štůlovou i paní Sisrovou. Místní obyvatelé nepotřebují další dopravní stavby, které mají ulehčit mimopražské automobilové dopravě. Současná dopravní infrastruktura je pro místní obyvatele dostačující. Nárůst tranzitní dopravy v naší lokalitě odmítáme.
Souhlasím, hustá doprava je klíčový problém Vokovic, který je nutné řešit. Zklidnit celou oblast, omezit vjezd osobní dopravy. Dlouhodobě by se měl magistrát soustředit na zajištění komfortní příměstské vlakové dopravy do Prahy a k tomu by se měla budovat záchytná parkoviště u nádraží v obcích a městech středočeského kraje - navíc lze na tyto projekty čerpat evropské fondy.
Souhlasím, tranzitní doprava do "Zahradního města" nepatří!
Souhlasím.
Není evidentní, jaké bude napojení nově vznikajícího města 411/327/2001.
Vokovice se denně potýkají s tranzitní dopravou. Řidiči namísto ulice Horomeřické - určené pro tranzitní dopravu jezdí ulicí na Krutci, která je v současné době více zatížená než ulice Horomeřická, a to hlavně o víkendech, kdy dopravní zatížení Horoměrické je mnohonásobně nižší než v ulici na Krutci. Ulicí na Krutci jede denně 4000 aut, které Vokovicemi jen projíždí. To přináší nadměrnou hlučnost, emise a velmi zhoršuje bezpečnost místních obyvatel nejen na přechodech, ale také u místní školky, dále opakované nedodržování rychlosti, troubení a porušování přednosti v jízdě jsou již nyní neúnosné. Jedinou možností je zneprůjezdnění oblasti nebo ÚPLNÉ ZASTAVENÍ TRANZITNÍ DOPRAVY přes Vokovice. Tím se lokalita stane cílová pouze pro místní obyvatele a bezpečnost obyvatel se zvýší.
Nutné je doplnit, že charakter ulice Na Krutci nesplňuje regulativy pro tranzitní silnici. Jedná se o ostatní komunikaci - obousměrnou jednopruhovou s výhybkami a úhybnami, její šířka v několika místech dosahuje jen 4-4,5metru. Takovouto komunikaci nelze využívat pro tranzit a město ani policie toto nerespektuje a nechává zde projíždět tranzit i nákladní dopravu.
Plánovaný dopravní uzel (jeden z největších na Praze 6) je nepřípustný. P+R na Veleslavíně Vokovicím nepomůže a již nyní nesnesitelnou situaci ještě zhorší. Další zhoršení by přinesla plánované propojení s Petřinami prostřednictvím nadzemní radiály. Takové stavby do centra a residenčních zón vůbec nepatří je nutné je umisťovat na okraj města.
Je nutné stavby P+R přesunout na okraj města nebo pro Vokovické alespoň na Horoměřickou nebo Dlouhou Míli.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím s panem Galou ve všech bodech.
Souhlasím
MP podporuje svými návrhy individuální dopravu, a to především tu tranzitní, která do rezidenčních oblastí nepatří. Nejen v naší lokalitě, ale celé Praze je nutné individuální dopravu omezovat, MP však uvažuje pouze o navýšení počtu a kapacit komunikací, výsledkem však nebude lepší dopravní prostupnost, ale nárůst objemu dopravy a zhoršení podmínek života obyvatel Prahy. Do rezidenčních oblastí umisťuje stavby, která patří do neobydlených oblastí. Z hlediska dopravní infrastruktury nevidím v MP nic, co by bylo vytvořeno pro zlepšení kvality života obyvatel Prahy 6, naopak návrhy zhorší životní prostředí.
Naprosto souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím s tímto komentářem.
Nová výstavba bude mít další vliv na ucpávání ulice Vokovická v ranních hodinách. Přetížení ulice Vokovická v čase raní špičky navrhuji řešit trvalým zjednosměrněním ulice Na Krutci, tak jak to bylo v době výstavby zpomalovacího prahu na křižovatce K Červenému vrchu a Vokovická. Ulice bude jednosměrná od křižovatky s ulicí Horoměřická po křižovatku s ulicí Na Křídle.
Souhlasím s tímto komentářem, zjednosměrnění ulice na Krutci od odbočky do Ulice na Křidle ve směru na Horoměřickou. Stálo by za zvážení i její úplné uzavření, jelikož ji Středočeši využívají obousměrně jako zkratku namísto toho, aby jeli ulicí Horoměřickou k tomu pro ně určenou.
Souhlasím s komentářem pana Vostrého.
V případě ulice Na Krutci je podle mne jediné řešení restrikce. Buď "Průjezd zakázán" mezi ulicemi Horoměřickou a Vokovickou. Nebo ještě tvrdší "Zákaz vjezdu" mezi Horoměřickou a Na Křídle. První varianta umožní místním obyvatelům vjíždět. Je ale riziko, že nebude respektována projíždějícími řidiči. Druhá varianta by byla jistější. Omezí místním zkratku na Horoměřickou, ale podle to za to stojí.
Souhlasím, že pomůže jedině restriktivní opatření na ulici Na Krutci od Horoměřické po ulici Na Křídle. Tranzitní doprava do Vokovic nepatří, ostatně ulice Na Krutci ani není na takový objem dopravy (nyní i 4000 aut denně) dimenzována.
Souhlasím.
Str. 24: je nevhodné umístit přechod Evropské naproti prostupu protihlukovou zdí. Provoz je většinu dne tak velký, že není možné bezpečně ani přeběhnout, natož přejet kolem. Instalace semaforu by zastavovala velkou část z 55 000 vozidel, které projedou po Evropské denně a tím by se znásobily emise. Vhodnější by bylo vést cyklostezku po chodníku a přechodem pro chodce na křižovatce Evropské s Vokovickou ulicí a dále po chodníku Evropské, kde je cyklostezka i nyní. Je nepřípustné nově prolomit protihlukovou zeď- to by ztratila účinnost. Cyklostezku skrz zeď je nezbytné vést stávajícím průchodem ve zdi.
Podle mne musí být Generel součástí Metropolitního plánu. Jinak plán cyklisty a chodce prakticky ignoruje. Protože Generel není členěn podle lokalit, nedá se podle lokalit připomínkovat. Svůj detailní komentář ke Generelu jsem proto vložil do "Libovolné další lokality ...." úplně na konci seznamu lokalit do bodu 4b-Dopravní infrastruktura.
Podporuji navrhované cyklistické propojení nazývané v Generelu Evropská-Na Krutci- Horoměřická s tím, že bych současně zcela zneprůjezdnil obousměrně ulici Na Krutci z důvodů popsaných dostatečně v jiných poznámkách i v jiných lokalitách.
Jeden ze základních rysů plánu je zjevná víra, že další a další dopravní stavby vyřeší situaci Prahy v automobilové dopravě. To ale nepočítá vůbec s neustále rostoucím počtem aut denně mířících do Prahy za prací, za nákupy atd. Koncepční řešení jednoznačně postrádám a opět by s ním občané měli být seznámeni, pokud jsou cílovou veřejností.
A s tím souvisí priority dalšího postupu. A i tady mě vadí především dopravní infrastruktura. Musí být jasně řečeno, který typ dopravy Praha do budoucna upřednostňuje. Podle toho by pak měly být časově realizovány dopravní stavby, jinak vznikne jen další chaos. Je jasné, že nelze realizovat všechny najednou a pokud nebude výstavba postupovat systematicky, výsledkem budou neefektivně prostavěné miliardy. Já jednoznačně doporučuji veřejnou dopravu. Proto je třeba konečně začít s dlouho diskutovanými projekty jako vlakové spojení na Kladno a na letiště. Je třeba urychleně začít s budováním záchytných parkovišť a jejich napojením na PID. A je třeba konečně dokončit SZ obchvat Prahy. A ne utrácet peníze na nesmyslné projekty typu veleslavínská estakáda, které nic neřeší a jenom zhorší situaci obyvatel Prahy 6. Velmi doporučuji i jednání s městy a obcemi v okolí Prahy, ze kterých jejich občané do Prahy denně dojíždí. Řada z nich má funkční spojení veřejnou dopravou. Když povolili prakticky neřízený rozvoj satelitních městeček, mohli by pro své občany stavět záchytná parkoviště přímo u nich.
Místní uličky se staly tranzitem pro mimopražské a zhoršila se bezpečnost a kvalita života rezidentů.
Druhá přistávací dráha letiště VH je posunutá o cca 2 km na jih proti stávající. To znamená, že i příletový koridor se posune někam nad linii Bohnice-Sedlec-Lysolaje-Nebušice. To jednoznačně znamená negativní dopady na prostředí v této oblasti ale také v celé severozápadní části Prahy 6 od Baby a Bubenče až po Dědinu.
V rozšíření letiště, se kterým nesouhlasím, vidím ještě jeden rizikový faktor. Jde o privátní investici. Při dravosti soukromých investorů je jasné, že letiště bude při schválení plánu rozšířeno daleko dříve, než se vylepší jeho dopravní obslužnost jakoukoliv stavbou navrhovanou v MPP. Dopady na intenzitu automobilové dopravy v celé Praze 6 si v takovém případě ani nelze představit.
Souhlasím. V nedohlednu je realizace rychlého spojení na letiště, tak jak je běžné ve většině metropolí. Místo toho se zkouší větší a větší autobusy na trase 119. Dokud nebude vyřešeno důstojné železniční dopravní spojení Letiště VH - centrum Prahy, nelze navyšovat ani kapacitu letiště. Výstavba nové dráhy by měla být umožněna až po zprovoznění plánováného vlakového spojení.
Vyřešit odhlučnění železniční trati zahloubením.
Vyřešit další napojení na Evropskou- pokud dojde k výstavbě bytových jednotek v areálu bývalé Aritmy., ulice Vokovická nebude schopna zvládnout provoz ani během výstavby, ani poté.
Vyřešit vjezd na parkoviště přímo z Evropské a upustit od megalomanského plnánu výstavby budov o 21 patrech, a to nejen nejen u parkoviště..
Zednosměrnit provoz v ulici Na mezi ulicí Na Krutci v úseku Na křídle a Hroměřická
Plánovaná výstavba parkoviště P+R a autobusového terminálu na Veleslavíně a výstavba dopravního propojení Veleslavína a Petřin, které má podle návrhu vyústění na křižovatce Evropská x Veleslavínská x Vokovická, nepatří do rezidenční oblasti, neboť jen přivedou do oblasti další tranzitní dopravu, kterou je ale nutné zachytit, příp. odvést ještě před vjezdem do obydlených zón (např. výstavby P+R na Dlouhé Míle a P+R na Horoměřické). Již dnes jsou emise v oblasti nadlimitní, celá situace se realizací staveb jen zhorší. Ul. Vokovická a ul. Na Krutci se stanou běžnou tranzitní cestou, i když především ul. Vokovická je už dnes naprosto přetížená a její obyvatelé jsou dopravou nepřijatelně obtěžováni.
V metropolitním plánu by měl být autobusový terminál Veleslavín označen za dočasné řešení než bude vybudována vlaková alternativa nebo jiný terminál umístěný mimo obytnou zónu.
Uvažovaná nová přistávací dráha na Ruzyni má být cca o 1,5 km blíže k městu než je dráha stávající. Pro oblast Šárky a Vokovic by to znamenalo výrazný nárůst hluku a překračování hlukových limitů zejména v noci. Lepší variantou pro Prahu i občany je zprovoznit druhé letiště Praha - Vodochody, které odlehčí provozu z Ruzyně (nemluvě o zlevnění přistávacích poplatků pro pasažéry).
Plánovaná výstavba parkoviště P+R a autobusového terminálu na Veleslavíně a výstavba dopravního propojení Veleslavína a Petřin, které má podle návrhu vyústění na křižovatce Evropská x Veleslavínská x Vokovická, nepatří do rezidenční oblasti, neboť jen přivedou do oblasti další tranzitní dopravu, kterou je ale nutné zachytit, příp. odvést ještě před vjezdem do obydlených zón (např. výstavby P+R na Dlouhé Míle a P+R na Horoměřické). Již dnes jsou emise v oblasti nadlimitní, celá situace se realizací staveb jen zhorší. Ul. Vokovická a ul. Na Krutci se stanou běžnou tranzitní cestou, i když především ul. Vokovická je už dnes naprosto přetížená a její obyvatelé jsou dopravou nepřijatelně obtěžováni. Plánované propojení Veleslavína a Petřin sevře spolu s ul. Evropskou ZŠ a MŠ Červený Vrch a zásadně ovlivní kvalitu prostředí.
V metropolitním plánu by měl být autobusový terminál Veleslavín označen za dočasné řešení, než bude vybudována vlaková alternativa nebo jiný terminál umístěný mimo obytnou zónu.
Strmá, klikatá a úzká ulice na Krutci má spíše charakter užitečné zkratky pro místní obyvatele než tranzitního spoje, a její využití by mělo být spíš omezováno. Stejně tak ulice Vokovická by měla sloužit především pro obsluhu lokality, tranzit by měl být směrován do Horoměřické ulice.
Vést do Vokovické další dopravu po nově plánované silnici od Vojenské nemocnice je proto nepřijatelné. Stejně tak parkoviště P+R u metra (sice je to lokalita Veleslavín, ale ovlivní to celé okolí) není vhodné, mělo by vzniknout na okraji města, například na Dlouhé Míli, kde bylo původně plánováno.
Druhá přistávací dráha letiště VH je posunutá o cca 2 km na jih proti stávající. To znamená, že i příletový koridor se posune někam nad linii Bohnice-Sedlec-Lysolaje-Nebušice. To jednoznačně znamená negativní dopady na prostředí v této oblasti ale také v celé severozápadní části Prahy 6 od Baby a Bubenče až po Dědinu.
V rozšíření letiště, se kterým nesouhlasím, vidím ještě jeden rizikový faktor. Jde o privátní investici. Při dravosti soukromých investorů je jasné, že letiště bude při schválení plánu rozšířeno daleko dříve, než se vylepší jeho dopravní obslužnost jakoukoliv stavbou navrhovanou v MPP. Dopady na intenzitu automobilové dopravy v celé Praze 6 si v takovém případě ani nelze představit.
- souhlasím s těmito připomínkami
Plánovaná výstavba parkoviště P+R a autobusového terminálu na Veleslavíně a výstavba dopravního propojení Veleslavína a Petřin, které má podle návrhu vyústění na křižovatce Evropská x Veleslavínská x Vokovická, nepatří do rezidenční oblasti, neboť jen přivedou do oblasti další tranzitní dopravu, kterou je ale nutné zachytit, příp. odvést ještě před vjezdem do obydlených zón (např. výstavby P+R na Dlouhé Míle a P+R na Horoměřické). Již dnes jsou emise v oblasti nadlimitní, celá situace se realizací staveb jen zhorší. Ul. Vokovická a ul. Na Krutci se stanou běžnou tranzitní cestou, i když především ul. Vokovická je už dnes naprosto přetížená a její obyvatelé jsou dopravou nepřijatelně obtěžováni. Plánované propojení Veleslavína a Petřin sevře spolu s ul. Evropskou ZŠ a MŠ Červený Vrch a zásadně ovlivní kvalitu prostředí.
V metropolitním plánu by měl být autobusový terminál Veleslavín označen za dočasné řešení, než bude vybudována vlaková alternativa nebo jiný terminál umístěný mimo obytnou zónu.
Strmá, klikatá a úzká ulice na Krutci má spíše charakter užitečné zkratky pro místní obyvatele než tranzitního spoje, a její využití by mělo být spíš omezováno. Je nutné doplnit, že charakter ulice Na Krutci nesplňuje regulativy pro tranzitní silnici. Jedná se o ostatní komunikaci – obousměrnou jednopruhovou s výhybkami a úhybnými, její šířka v několika místech dosahuje jen 4-4,5metru. Takovouto komunikaci nelze využívat pro tranzit a město ani policie toto nerespektuje a nechává zde projíždět tranzit i nákladní dopravu. I proto by bylo dobré ji řešit trvalým zjednosměrněním.
Stejně tak ulice Vokovická by měla sloužit především pro obsluhu lokality, tranzit by měl být směrován do Horoměřické ulice případně na pražský okruh, které je opravdu nutné dobudovat.
Druhá přistávací dráha letiště VH je posunutá o cca 2 km na jih proti stávající. To znamená, že i příletový koridor se posune někam nad linii Bohnice-Sedlec-Lysolaje-Nebušice. To jednoznačně znamená negativní dopady na prostředí v této oblasti ale také v celé severozápadní části Prahy 6 od Baby a Bubenče až po Dědinu.
V rozšíření letiště, se kterým nesouhlasíme, vidíme ještě jeden rizikový faktor. Jde o privátní investici. Při dravosti soukromých investorů je jasné, že letiště bude při schválení plánu rozšířeno daleko dříve, než se vylepší jeho dopravní obslužnost jakoukoliv stavbou navrhovanou v MPP. Dopady na intenzitu automobilové dopravy v celé Praze 6 si v takovém případě ani nelze představit.
Je nevhodné umístit přechod Evropské naproti prostupu protihlukovou zdí. Provoz je většinu dne tak velký, že není možné bezpečně ani přeběhnout, natož přejet kolem. Instalace semaforu by zastavovala velkou část z 55 000 vozidel, které projedou po Evropské denně a tím by se znásobily emise. Vhodnější by bylo vést cyklostezku po chodníku a přechodem pro chodce na křižovatce Evropské s Vokovickou ulicí a dále po chodníku Evropské, kde je cyklostezka i nyní. Je nepřípustné nově prolomit protihlukovou zeď – to by ztratila účinnost. Cyklostezku skrz zeď je nezbytné vést stávajícím průchodem ve zdi.
Generel musí být součástí Metropolitního plánu. Jinak plán cyklisty a chodce prakticky ignoruje. Protože Generel není členěn podle lokalit, nedá se podle lokalit připomínkovat.
Podporujeme navrhované cyklistické propojení nazývané v Generelu Evropská-Na Krutci – Horoměřická s tím.
Jeden ze základních rysů plánu je zjevná víra, že další a další dopravní stavby vyřeší situaci Prahy v automobilové dopravě. To ale nepočítá vůbec s neustále rostoucím počtem aut denně mířících do Prahy za prací, za nákupy atd. Koncepční řešení jednoznačně MPP postrádá a opět by s ním občané měli být seznámeni, pokud jsou cílovou veřejností.
Musí být jasně řečeno, který typ dopravy Praha do budoucna upřednostňuje. Podle toho by pak měly být časově realizovány dopravní stavby, jinak vznikne jen další chaos. Je jasné, že nelze realizovat všechny najednou a pokud nebude výstavba postupovat systematicky, výsledkem budou neefektivně prostavěné miliardy. Proto je třeba konečně začít s dlouho diskutovanými projekty jako vlakové spojení na Kladno a na letiště. Je třeba urychleně začít s budováním záchytných parkovišť a jejich napojením na PID. A je třeba konečně dokončit SZ obchvat Prahy.
Chodník u obytného domu 84/17 a 805/15 v ulici Na Krutci nesplňuje zákonnou normu a v těsné blízkosti projíždí 3000-4500 aut denně včetně nákladních. Chodí tudy na hřiště děti z místní školky, kočárky musí vstupovat do ulice, jelikož zde nelze projet. Šířka chodníku neodpovídá ani na ulici Vokovická a ani v horní části ulice na Krutci. Šířka komunikace v na většině míst max. 4-4,5m, auta přesahují při vyhýbání nad chodník. Velmi nebezpečné místo.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím.
Chodník u obytného domu 84/17 a 805/15 v ulici Na Krutci nesplňuje zákonnou normu a v těsné blízkosti projíždí 3000-4500 aut denně včetně nákladních. Chodí tudy na hřiště děti z místní školky, kočárky musí vstupovat do ulice, jelikož zde nelze projet. Šířka chodníku neodpovídá ani na ulici Vokovická a ani v horní části ulice na Krutci. Šířka komunikace v na většině míst max. 4-4,5m, auta přesahují při vyhýbání nad chodník. Velmi nebezpečné místo.
Jediná veřejná vybavenost, která se dá dohledat, je MŠ Vokovická a kurty. ZŠ není brána v úvahu. Plán ani nezaručuje zachování hudební školy nebo sportovního areálu SK Aritma (sice zahrnut do lokality Džbán, ale využívají jej mimo jiné i obyvatelé Vokovic). S komerční vybaveností se zřejmě nepočítá vůbec.
Naprosto souhlasím. Občanská vybavenost chybí, nejen, že se v rámci navržených megalomanských projektů neobjevila žádná nová občanská vybavenost, navíc zmizely i některé stávající stavby veřejné vybavenosti.
Připojuji tutéž připomínku, není řešena občanská vybavenost, navíc je rušena zeleň na místech, kde s ní územní plán původně počítá.
Souhlasím.
Kvalitní vyznačení občanské vybavenosti chybí - škola, dětská hřiště, sportoviště v parku K Červenému Vrchu atd. ...
Souhlasím
Souhlasím
Veřejná vybavenost je nedostatečná. Nový plán s doplněním chybějící občanské vybavenosti nepočítá. Jedna MŠ, které se nyní přestavuje, ale kapacitně absolutně nestačí. Žádná základní škola pro cca 10tis. obyvatel Vokovic v této lokalitě. Žádný plán zřídit třeba malé náměstí před praktickou ZŠ a doplnit zeleň k oddělení residenční zóny a školy od dopravní tepny Evropské.
Veřejná vybavenost je nedostatečná. Nový plán s doplněním chybějící občanské vybavenosti nepočítá. Jedna MŠ, které se nyní přestavuje (a v současnoti ani nepřijímá nové děti), ale kapacitně absolutně nestačí.
Žádná základní škola pro cca 10tis. obyvatel Vokovic v této lokalitě. Žádný plán zřídit třeba malé náměstí před praktickou ZŠ a doplnit zeleň k oddělení residenční zóny a školy od dopravní tepny Evropské.
Komeční vybavenost (v současnoti také nedostatečná) se asi vůbec neplánuje.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím.
Jediná veřejná vybavenost, která se dá dohledat, je MŠ Vokovická a kurty. ZŠ není brána v úvahu. Plán ani nezaručuje zachování hudební školy nebo sportovního areálu SK Aritma (sice zahrnut do lokality Džbán, ale využívají jej mimo jiné i obyvatelé Vokovic). S komerční vybaveností se zřejmě nepočítá vůbec. - souhlasím s touto připomínkou
Veřejná vybavenost je nedostatečná. Nový plán s doplněním chybějící občanské vybavenosti nepočítá. Jedna MŠ, které se nyní přestavuje, ale kapacitně absolutně nestačí. Žádná základní škola pro cca 10tis. obyvatel Vokovic v této lokalitě. Žádný plán zřídit třeba malé náměstí před praktickou ZŠ a doplnit zeleň k oddělení residenční zóny a školy od dopravní tepny Evropské. Plán ani nezaručuje zachování hudební školy nebo sportovního areálu SK Aritma (sice zahrnut do lokality Džbán, ale využívají jej mimo jiné i obyvatelé Vokovic). S komerční vybaveností se zřejmě nepočítá vůbec.
Nejsou navrženy žádné nové veřejně prospěšné plochy - např. náměstí před praktickou ZŠ u vjezdu do Vokovic, které by respektovalo charakter lokality zahradní město.
Souhlasím.
Nezaznamenal jsem žádné nové veřejně prospěšné plochy, což bych učitě, vzhledem k jejich nedostatku, určitě přivítal.
Souhlasím s tímto komentářem.
V MP nevidím pro naši lokalitu ani jediný návrh, který zlepší kvalitu života stávajících rezidentů. Chybí veřejná prostranství se zelení, chybí občanská vybavenost. Nevidím jediný návrh, který respektuje pohyb chodců a cyklistů v lokalitě. Právě naopak - MP svými návrhy podporuje individuální dopravu, která už nyní lokalitu naprosto znehodnocuje. Chodníky mnohdy neodpovídají zákonné normě, takže pohyb chodců není jen nepříjemný, ale také nebezpečný (u dopravně přetížených ul. Vokovická a Na Krutci). Vzhledem k tomu, že Vokovice jsou rezidenční oblastí v těsném sousedství Divoké Šárky, kde se pěší a cyklisté vyskytují v velkém množství, je nutné jim vytvořit bezpečný prostor omezením individuální automobilové dopravy (např. úplným zastavením tranzitní automobilové dopravy, která nemá v rezidenční oblasti co dělat). Jako zásadně nevyhovující hodnotím prostředí kolem MŠ a ZŠ ve Vokovicích (hluk, emise, nebezpečná hustota provozu).
Souhlasím s touto připomínkou.
Souhlasím!
Souhlasím, potřebujeme zvýšení ochrany bezpečnosti lidí, kteří zde žijí (a většinou používají MHD) tedy chodců, cyklistů, dětí. V plánu by se měly objevit i nové plochy pro dětská hřiště, místa pro setkávání občanů, spolků, pro další sportovní vyžití, nová náměstí, nové parky například s vodními prvky, obchody, tak jak je to běžné v moderních metropolích ... ale to tu úplně chybí. Mám z MP dojem, že je vytvořen pro potřeby developerů a nebere v úvahu potřeby residentů.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím.
Souhlasím.
V MP nevidím pro naši lokalitu ani jediný návrh, který zlepší kvalitu života stávajících rezidentů. Chybí veřejná prostranství se zelení, chybí občanská vybavenost. Nevidím jediný návrh, který respektuje pohyb chodců a cyklistů v lokalitě. Právě naopak - MP svými návrhy podporuje individuální dopravu, která už nyní lokalitu naprosto znehodnocuje. Chodníky mnohdy neodpovídají zákonné normě, takže pohyb chodců není jen nepříjemný, ale také nebezpečný (u dopravně přetížených ul. Vokovická a Na Krutci). Vzhledem k tomu, že Vokovice jsou rezidenční oblastí v těsném sousedství Divoké Šárky, kde se pěší a cyklisté vyskytují v velkém množství, je nutné jim vytvořit bezpečný prostor omezením individuální automobilové dopravy (např. úplným zastavením tranzitní automobilové dopravy, která nemá v rezidenční oblasti co dělat). Jako zásadně nevyhovující hodnotím prostředí kolem MŠ a ZŠ ve Vokovicích (hluk, emise, nebezpečná hustota provozu). - souhlasím s touto připomínkou
Nejsou navrženy žádné nové veřejně prospěšné plochy - např. náměstí před praktickou ZŠ u vjezdu do Vokovic, které by respektovalo charakter lokality zahradní město.
MP nepočítá pro lokalitu ani jediný návrh, který zlepší kvalitu života stávajících rezidentů. Chybí veřejná prostranství se zelení, chybí občanská vybavenost. Nevidím jediný návrh, který respektuje pohyb chodců a cyklistů v lokalitě. Právě naopak – MP svými návrhy podporuje individuální dopravu, která už nyní lokalitu naprosto znehodnocuje. Chodníky mnohdy neodpovídají zákonné normě, takže pohyb chodců není jen nepříjemný, ale také nebezpečný (u dopravně přetížených ul. Vokovická a Na Krutci). Vzhledem k tomu, že Vokovice jsou rezidenční oblastí v těsném sousedství Divoké Šárky, kde se pěší a cyklisté vyskytují v velkém množství, je nutné jim vytvořit bezpečný prostor omezením individuální automobilové dopravy (např. úplným zastavením tranzitní automobilové dopravy, která nemá v rezidenční oblasti co dělat). Jako zásadně nevyhovující hodnotím prostředí kolem MŠ a ZŠ ve Vokovicích (hluk, emise, nebezpečná hustota provozu).
Obecným problémem asi je, že rozčleněním města na lokality se ztrácejí jejich souvislosti a vzájemné ovlivňování. Například nedostatek veřejné vybavenosti ve Vokovicích znamená, že místní jezdí nakupovat na Červený vrch (kde tato vybavenost není vyznačena) nebo nově metrem na Petřiny (kde ji možná charakterizuje nějaký nepopsaný puntík). Plánované silniční spojení z Petřin může znamenat zásadní problém pro přetížené ulice Vokovická (tvořící hranici lokality Červený vrch) a Na Krutci, ale spadá částečně do lokality U Potoka, a pak se pohybuje na hranici lokalit Starý Veleslavín a Sídliště Červený vrch, a není jasné, kam patří. A parkoviště u Nádraží Veleslavín (co ostatně dělá P+R tak hluboko ve městě?) ovlivní dopravu i ovzduší všech okolních lokalit.
Naprosto souhlasím.
Čtení metropolitního plánu není vůbec jednoduché, ale je otázkou, do jaké míry je možné tak složitou strukturu uchopit lépe. Problémem je ale dělení města na jednotlivé lokality. Logicky pak dochází k tomu, že jsou lokality vnímány jako samostatné jednotky, přitom jsou ale tolik propojené a změna v jedné lokalitě vyvolá lavinovitě změny v lokalitách dalších. Důsledkem dělelní pak také je, že pozornosti unikají místa, kde se lokality setkávají a přitom právě ona bývají pro vývoj města klíčová - křižovatky, rozhraní města a krajinných lokalit apod.
Souhlasím s tímto komentářem.
Pro laika je čtení metropolitního plánu velmi složité a určitě může spoustu věcí přehlédnout.
Hlavním problémem je, že jsou lokality vnímány jako samostatné jednotky, ale to je přesně to, čemu by měl metropolitní plán předcházet a dívat se na celou metropoli jako ne jeden celek, kdy změna v jedné lokalitě (i pozitivní), může vést k negativnímu dopadu v jiné lokalitě.
Souhlasím pak, že důsledkem dělelní pak také je, že pozornosti unikají místa, kde se lokality setkávají a přitom právě ona bývají pro vývoj města klíčová - křižovatky, rozhraní města a krajinných lokalit apod.
Souhlasím s tímto komentářem. Vokovice doplácejí na dopravní stavby, ale i na dopravní úpravy na stávajících komunikacích v sousedních lokalitách obrovským nárůstem tranzitní dopravy. např. stavba a směr metra, autobusový terminál na Veleslavíně, pruhy pro autobusy na Evropské, Podbabské, chybějící P+R na Dlouhé míli, omezení průjezdu Korunovační, oprava Starodejvické - to vše vehnalo dopravu do naší lokality. Velmi nebezpečné jsou plánované dopravní stavby - Estakáda (propojení Veleslavína a Petřin), P+R Veleslavín, autobusový terminál Veleslavín, Rozsáhlá bytová a komerční výstavba v nejbližším okolí křižovatky Evropská - Vokovická.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím.
Navržený plán je velmi nepřehledný, obecný a mám z něj dojem, že je vytvořen pro potřeby developerů a nebere v úvahu potřeby residentů.
Plán nereflektuje změny, ke kterým v Praze 6 v posledních letech došlo – nezvratně - a které stále více ovlivňují život obyvatel celé Prahy 6. Mám na mysli otevření tunelu Blanka, prodloužení trasy metra A a rostoucí výstavba ve Středočeském kraji směrem na sever a západ od Prahy a neexistence obchvatu. Hlavním problémem se nyní stala osobní doprava, která naprosto neúměrně zatěžuje život obyvatel Prahy 6. Pokud se ještě začne výstavba dalších velkých celků v oblasti Prahy 6, co se pak stane z klidné, rezidenční a zelené čtvrti? Doprava, pokud je řešena, tak velmi nesystematicky, např. návrhem nesmyslné estakády, která situaci ještě zhorší. Přitom to považuji za klíčový problém celé Prahy 6, stačí zmínit: Evropská, Patočkova, Jugoslávských partyzánů, Vokovická, Na Krutci a mnoho dalších …a všechny „zkratky“ v rezidenčních oblastech, které projíždějícíc řidiči již používají nebo brzy začnou.
Souhlasím, plán pro laika je velmi nepřehledný a nahrává developerům a velkým společnostem, aby si zde v budoucnu prosazovali svoje zájmy, bez ohledu na rezidenty a možnosti dané lokality.
Souhlasím s tímto komentářem.
Občané Prahy mají sice možnost do konce března 2018 připomínkovat nově vznikající MPP. Ale jedině Praha 6 má tento připomínkovací portál, do kterého veřejnost může vsoupit, a to proto, že ho udělaly sdružené spolky občanů. Iniciativa pro vznik tohoto portálu nevyšla od organizátorů nebo od města. Ostatní části Prahy tuto možnost nemají. Pro většinu lidí je extrémně náročné se i tak v novém plánu orientovat, a to nejen časově. Nový plán nebyl dostatečně časově i srozumitelně veřejnosti představen, tak, aby se k němu mohla adekvátně vyjádřit.
Informace o této možnosti nebyla dostatečně šířena. Vědí o něm např. rodiče ve školách, v jejichž blízkosti se masivní výstavba chystá? Řešil ho někdo formou jednoduššího srozumitelného dotazníku s dětma a studenty? Jich se příštích zhruba 25 let týká. Oni by se minimálně mohli vzdělávat, jak se smysluplně zodpovědně sebevědomě zapojit do tvorby svého prostředí. Stále nám někde v nás chybí vazba ke krajině a péči o ní zpřetrhaná během 40.let socialismu. Je potřeba ji navázat.
Podlle mne minimálně oblasti jako západ Prahy 6 je určen pro masivní developerskou a související silniční zástavbu, ale pravidla jsou velmi volná, nahrávající developerské a silniční dopravě na úkor stávající zástavby a obyvatel. To rozbije místní vztahy, místo toho, aby se posilovaly. Lokality jsou příliš rozdrobené, nedávají smysl, i data uvnitř jich si odporují. Je nutné vypořádat území, které se zastavuje vůči širšímu území. Lokality jsou příliš malé. Samy o sobě vytržené z kontextu.
Za nebezpečné považuji nevymezení funkčních struktur a infrastruktury. V určeném ( hrubě naddimenzvaném) počtu pater tak může být kdekoiv supermárket nebo autosalon, ale není podmínka výstavby škol, školek, kultury, drobných obchodů. Prostředí se tak hrubě odlidšťuje.
Uvádím příklad z Paříže:
"Celý proces byl zahájen povoláním deseti mezinárodních urbanistických týmů, které mezi červnem 2008 a dubnem 2009 vypracovaly návrhy vizí rozvoje Velké Paříže. Během méně než jednoho roku tak metropole s dvanácti milióny obyvatel získala deset různých alternativ rozvoje, které následně konzultovala s veřejností. Konzultace probíhaly formou půlroční výstavy či série prezentací, vedla se diskuze mezi politickou reprezentací, autorskými týmy, odborníky se zkušenostmi z podobných zahraničních měst a v neposlední řadě občany."
Jitka Molnárová, Demokratické plánování Velké Paříže 10.3.2017
Souhlasím s tímto komentářem.
Tato připomínka mi připadá zásadní, plán byl dělán od stolu, bez jakékoli diskuse s lidmi, kteří v místě žijí či s odbornou veřejností - myslím hlavně architekty. Praha si zaslouží plán s vizí - a to tento nesplňuje.
Čtení metropolitního plánu není vůbec jednoduché, ale je otázkou, do jaké míry je možné tak složitou strukturu uchopit lépe. Problémem je ale dělení města na jednotlivé lokality. Logicky pak dochází k tomu, že jsou lokality vnímány jako samostatné jednotky, přitom jsou ale tolik propojené a změna v jedné lokalitě vyvolá lavinovitě změny v lokalitách dalších. Důsledkem dělení pak také je, že pozornosti unikají místa, kde se lokality setkávají a přitom právě ona bývají pro vývoj města klíčová - křižovatky, rozhraní města a krajinných lokalit apod.
Zásadní připomínka - Chybí aktivní srozumitelné představení a projednání MPP s veřejností. Na projekt tohoto rozsahu a významu by měla být mezinárodní soutěž pro týmy, jejichž výtěz by MPP realizoval.
Tato připomínka mi připadá zásadní, plán byl dělán od stolu, bez jakékoli diskuse s lidmi, kteří v místě žijí (Pha 6 částečnou výjimkou), či s odbornou veřejností - myslím hlavně architekty. Praha si zaslouží plán s vizí - a to tento nesplňuje.
- souhlasím s těmito připomínkami
Čtení metropolitního plánu není vůbec jednoduché, ale je otázkou, do jaké míry je možné tak složitou strukturu uchopit lépe. Problémem je ale dělení města na jednotlivé lokality. Logicky pak dochází k tomu, že jsou lokality vnímány jako samostatné jednotky, přitom jsou ale tolik propojené a změna v jedné lokalitě vyvolá lavinovitě změny v lokalitách dalších. Důsledkem dělení pak také je, že pozornosti unikají místa, kde se lokality setkávají, a přitom právě ona bývají pro vývoj města klíčová – křižovatky, rozhraní města a krajinných lokalit apod.
Například nedostatek veřejné vybavenosti ve Vokovicích znamená, že místní jezdí nakupovat na Červený vrch (kde tato vybavenost není vyznačena) nebo nově metrem na Petřiny (kde ji možná charakterizuje nějaký nepopsaný puntík). Plánované silniční spojení z Petřin může znamenat zásadní problém pro přetížené ulice Vokovická (tvořící hranici lokality Červený vrch) a Na Krutci, ale spadá částečně do lokality U Potoka, a pak se pohybuje na hranici lokalit Starý Veleslavín a Sídliště Červený vrch, a není jasné, kam patří. A parkoviště u Nádraží Veleslavín (co ostatně dělá P+R tak hluboko ve městě?) ovlivní dopravu i ovzduší všech okolních lokalit.
Plán nereflektuje změny, ke kterým v Praze 6 v posledních letech došlo – nezvratně – a které stále více ovlivňují život obyvatel celé Prahy 6. Mám na mysli otevření tunelu Blanka, prodloužení trasy metra A a rostoucí výstavba ve Středočeském kraji směrem na sever a západ od Prahy a neexistence obchvatu. Hlavním problémem se nyní stala osobní doprava, která naprosto neúměrně zatěžuje život obyvatel Prahy 6. Pokud se ještě začne výstavba dalších velkých celků v oblasti Prahy 6, co se pak stane z klidné, rezidenční a zelené čtvrti? Doprava, pokud je řešena, tak velmi nesystematicky, např. návrhem nesmyslné estakády, která situaci ještě zhorší. Přitom to považuji za klíčový problém celé Prahy 6, stačí zmínit: Evropská, Patočkova, Jugoslávských partyzánů, Vokovická, Na Krutci a mnoho dalších …a všechny „zkratky“ v rezidenčních oblastech, které projíždějící řidiči již používají nebo brzy začnou.
Občané Prahy mají sice možnost do konce března 2018 připomínkovat nově vznikající MPP. Ale jedině Praha 6 má tento připomínkovací portál, do kterého veřejnost může vstoupit, a to proto, že ho udělaly sdružené spolky občanů. Iniciativa pro vznik tohoto portálu nevyšla od organizátorů nebo od města. Ostatní části Prahy tuto možnost nemají. Pro většinu lidí je extrémně náročné se i tak v novém plánu orientovat, a to nejen časově. Nový plán nebyl dostatečně časově i srozumitelně veřejnosti představen, tak, aby se k němu mohla adekvátně vyjádřit.
Informace o této možnosti nebyla dostatečně šířena. Vědí o něm např. rodiče ve školách, v jejichž blízkosti se masivní výstavba chystá? Řešil ho někdo formou jednoduššího srozumitelného dotazníku s dětma a studenty? Jich se příštích zhruba 25 let týká. Oni by se minimálně mohli vzdělávat, jak se smysluplně zodpovědně sebevědomě zapojit do tvorby svého prostředí. Stále nám někde v nás chybí vazba ke krajině a péči o ní zpřetrhaná během 40.let socialismu. Je potřeba ji navázat.
Minimálně oblasti jako západ Prahy 6 je určen pro masivní developerskou a související silniční zástavbu, ale pravidla jsou velmi volná, nahrávající developerské a silniční dopravě na úkor stávající zástavby a obyvatel. To rozbije místní vztahy, místo toho, aby se posilovaly. Lokality jsou příliš rozdrobené, nedávají smysl, i data uvnitř jich si odporují. Je nutné vypořádat území, které se zastavuje vůči širšímu území. Lokality jsou příliš malé. Samy o sobě vytržené z kontextu.
Za nebezpečné lze považovat nevymezení funkčních struktur a infrastruktury. V určeném ( hrubě naddimenzovaném) počtu pater tak může být kdekoliv supermarket nebo autosalon, ale není podmínka výstavby škol, školek, kultury, drobných obchodů. Prostředí se tak hrubě odlidšťuje.
Příklad z Paříže:
"Celý proces byl zahájen povoláním deseti mezinárodních urbanistických týmů, které mezi červnem 2008 a dubnem 2009 vypracovaly návrhy vizí rozvoje Velké Paříže. Během méně, než jednoho roku tak metropole s dvanácti milióny obyvatel získala deset různých alternativ rozvoje, které následně konzultovala s veřejností. Konzultace probíhaly formou půlroční výstavy či série prezentací, vedla se diskuze mezi politickou reprezentací, autorskými týmy, odborníky se zkušenostmi z podobných zahraničních měst a v neposlední řadě občany. „Jitka Molnárová, Demokratické plánování Velké Paříže 10.3.2017
- Přehodnocení silničního spojení Středočeský kraj - Petřiny
zásadní připomínka Plánované silniční spojení z Petřin přes plánovanou Estakádu může znamenat zásadní problém pro přetížené ulice Vokovická a Na Krutci. Vozovky ve Vokovicích nejsou stavěny pro tranzitní dopravu a ulice Ke Krutci by tento nápor téměř neunesla.
Zapojení lokality do koncepce širšího územního plánování infrastruktury
zásadní připomínka – Lokalita Vokovice leží téměř na hranici se Středočeským krajem. Vzhledem k tomu, že hlavně těsně za hranicemi Prahy dochází k masivní výstavbě (Nebušice, Horoměřice, Tuchoměřice, Statenice a dále Kralupy) je třeba vzít vzájemné vztahy k potaz a naplánovat infrastrukturu pro individuální dopravu, hromadnou dopravu ale obsluhu tak, aby po zkolaudování všech projektů nedošlo k totálnímu přetížení a kolapsu dopravy jedoucí na denně ráno a večer do Prahy/z Prahy přes Vokovice a další hraniční části města. Je třeba naplánovat záchytná parkoviště na místech k tomu určených a udělat omezení vjezdu do centra Prahy.
Oblast 411/327/2001 by neměla být vyznačena jako zastavitelná obytná lokalita, ale spíše jako lokalita rekreační, aby nehrozilo, že vyvolá další nároky na doopravu Vokovickou ulicí.
Souhlasím
Souhlasím, další výstavba by dále zhoršila již tak dopravní situaci, kdy jsou Vokovice využívány pro tranzitní dopravu.
Při zkoumání územní plánu jsem narazil na pracelu 237/19, která má zamýšlenou stávající výšku výstavby číslo 4 (pokud chápu dobře 4 nadzemní patra), což mi přijde jako neúnosné vzhledek blízkosti vysokého napětí, kterému by se touto výškou budova značně přiblížila, což nepovažuji za vhodné.
Na Vámi uvedené parcele by mělo vyrůst (dle různých informací) až 700 nových bytových jednotek. Pokud se tak stane, přibude nám cca 2100 nových sousedů a cca 800 automobilů. Doprava by se tímto stala neúnosnou.
Vizualizaci můžete najít na http://urbanpetranovic.com/Sarka-resort-housing-Prague-Czech-Republic-architecture-by-Bevk
Souhlasím s komentářem, v případě případné výstavby by se měl respektovat ráz okolní výstavby, tj. finských domků a nikoli obytného domu 235/5, který z okolí nevhodným způsobem vyčnívá.
Biokoridor kolem potoka v MPP není vyznačen zeleně. Proč? Je potřeba ho chránit, opečovávat. Lidé potřebují chodit k vodě, procházet se kolem vody, okolí je důležitým revitalizačním centrem.
Souhlasím
Souhlasím, stejně tak zmizela zeleň v okolí praktické školy, tedy mezi školou a Evropskou a školou a smyčkou. např. parcela 8/1 byla vedena v územním plánu jako zeleň městská a krajinná a v MP již není jako zeleň vůbec vedena. Jedná se o plochu více než 0.5 ha. V současné době každý metr zeleně by se měl chránit.
Souhlasím s komentářem p. Zapletalové i p. Hrubešové. Každý kus zeleně je potřeba chránit - čistí a ochlazuje vzduch, pohlcuje prach. Dále by se měl MP zabývat propojováním zelených ploch. Je možné propojovat přes město zelené pásy, kudy se dá vést rekreační komunikace, cyklo, pěší = bezpečná cesta s dětmi pěšky na kole přes město. To by bylo krásné. V současnosti je o strach Prahou jezdit na kole, případně dokonce s dětmi.
Souhlasím s uvedenými názory, v současné době se světová města snaží o snížení ekologické stopy a rozvoj zeleně, doufám, že Praha ve svém metropolitním plánu půjde cestou zachování zeleně a bude podporovat zlepšení kvality ovzduší a snížení emisí skleníkových plynů.
Absolutně souhlasím.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím.
Souhlasím
Oblast 411/327/2001 by neměla být vyznačena jako zastavitelná obytná lokalita, ale spíše jako lokalita rekreační, aby nehrozilo, že vyvolá další nároky na dopravu Vokovickou ulicí, nebo bude příkladem nevhodné zástavby (navržené výškové regulativy, žádné propojení s Šárkou).
Biokoridor kolem potoka v MPP není vyznačen zeleně. Proč? Je potřeba ho chránit, opečovávat. Lidé potřebují chodit k vodě, procházet se kolem vody, okolí je důležitým revitalizačním centrem.
Stejně tak zmizela zeleň v okolí praktické školy, tedy mezi školou a Evropskou a školou a smyčkou, např. parcela 8/1 byla vedena v územním plánu jako zeleň městská a krajinná a v MP již není jako zeleň vůbec vedena. Jedná se o plochu více než 0.5 ha. V současné době každý metr zeleně by se měl chránit.
Jaká je pak návaznost na Šárku, uvedená v popisu cílového charakteru lokality ?
- souhlasím s převzatými připomínkami
Oblast 411/327/2001 by neměla být vyznačena jako zastavitelná obytná lokalita, ale spíše jako lokalita rekreační, aby nehrozilo, že vyvolá další nároky na dopravu Vokovickou ulicí.
Pozemek parcelní číslo 237/19, který má zamýšlenou stávající výšku výstavby číslo 4 je neúnosný vzhledem k blízkosti vysokého napětí, kterému by se touto výškou budova značně přiblížila.
Biokoridor kolem potoka v MPP není vyznačen zeleně. Proč? Je potřeba ho chránit, opečovávat. Lidé potřebují chodit k vodě, procházet se kolem vody, okolí je důležitým revitalizačním centrem.
Stejně tak zmizela zeleň v okolí praktické školy, tedy mezi školou a Evropskou a školou a smyčkou. např. parcela 8/1 byla vedena v územním plánu jako zeleň městská a krajinná a v MP již není jako zeleň vůbec vedena. Jedná se o plochu více než 0.5 ha. V současné době každý metr zeleně by se měl chránit.
Územní plán počítá s vybudováním záchytného parkoviště P+R na Dlouhé Míli a v Tobrucké (u ul. Horoměřické), v návrhu metropolitního plánu je ale parkoviště P+R umístěno na křižovatce Evropská x Veleslavínská x Vokovická. Tento nový návrh považuji za nepřijatelný, oblast bude ještě více zatížena dopravou. Naopak při realizaci parkovišť P+R na Dlouhé Míli a v ul. Horoměřické bude alespoň část individuální dopravy zachycena před vjezdem do rezidenčních oblastí.
Souhlasím s tímto komentářem
Zcela souhlasím, nerespektování původního plánu a vybudování P+R u stanice metra Nádraží Veleslavín udělá z okraje Vokovic masivní dopravní uzel se všemi negativními dopady. Je to posunutí dopravy blíže do středu města. Místo toho je třeba dořešit spojení na letiště přes Dlouhou Míli a tam vybudovat původně plánované P+R.
Souhlasím
Naprosto souhlasím, zásadní připomínka. Parkoviště P+R na Veleslavín nepatří, zhoršilo by kvalitu ovzduší a života rezidentů. Parkoviště P+R má být umístěno na Dlouhé Míli, kde bylo původně plánováno a bylo také podmínkou EIA pro povolení prodloužení metra A (což nebylo dodrženo).
Naprosto souhlasím, vybudování terminálu u metra Veleslavín, zhoršilo podmínky pro život rezidentů v dotčených oblastech (Vokovice, Veleslavín). Dochází ke každodennímu dopravnímu kolapsu v křižovatce Vokovická x Evropská, která je už vytížená tranzitní dopravou ze satelitů Nebušic, Horoměřic...Priorita - dostavba metra nebo rychlodráhy na letiště, výstavba P + R podle původních plánů na Dlouhé míli a přesun tranzitu mimo zahradní město a rezidenční oblast.
Souhlasím.
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím.
Územní plán počítá s vybudováním záchytného parkoviště P+R na Dlouhé Míli a v Tobrucké (u ul. Horoměřické), v návrhu metropolitního plánu je ale parkoviště P+R umístěno na křižovatce Evropská x Veleslavínská x Vokovická.
Tento nový návrh považuji za nepřijatelný, oblast bude ještě více zatížena dopravou. Naopak při realizaci parkovišť P+R na Dlouhé Míli a v ul. Horoměřické bude alespoň část individuální dopravy zachycena před vjezdem do rezidenčních oblastí.
Souhlasím s tímto komentářem
Zcela souhlasím. To je zásadní připomínka. Parkoviště P+R na Veleslavín nepatří, zhoršilo by kvalitu ovzduší a života rezidentů. Parkoviště P+R má být umístěno na Dlouhé Míli, kde bylo původně plánováno a bylo také podmínkou EIA pro povolení prodloužení metra A (což nebylo dodrženo).
Chybí ochrana zeleně na náměstí V středu.
Souhlasím s tímto komentářem.
Územní plán počítá s vybudováním záchytného parkoviště P+R na Dlouhé Míli a v Tobrucké (u ul. Horoměřické), v návrhu metropolitního plánu je ale parkoviště P+R umístěno na křižovatce Evropská x Veleslavínská x Vokovická. Tento nový návrh považuji za nepřijatelný, oblast bude ještě více zatížena dopravou. Naopak při realizaci parkovišť P+R na Dlouhé Míli a v ul. Horoměřické bude alespoň část individuální dopravy zachycena před vjezdem do rezidenčních oblastí. - souhlas s touto připomínkou
Územní plán počítá s vybudováním záchytného parkoviště P+R na Dlouhé Míli a v Tobrucké (u ul. Horoměřické), v návrhu metropolitního plánu je ale parkoviště P+R umístěno na křižovatce Evropská x Veleslavínská x Vokovická. Tento nový návrh považuji za nepřijatelný, oblast bude ještě více zatížena dopravou. Naopak při realizaci parkovišť P+R na Dlouhé Míli a v ul. Horoměřické bude alespoň část individuální dopravy zachycena před vjezdem do rezidenčních oblastí.
Chybí ochrana zeleně na náměstí V středu.
Území "staré Aritmy" - doprava v pohybu
Jiří John:Metropolitní plán počítá se změnou pozemků současné staré Aritmy na bytovou výstavbu. Má zde stát cca 350 bytů. Pro dalších cca 100 bytů už se projednává územní rozhodnutí - mezi "oranžovým domem" a parkovištěm Aritmy. Ke každému z takovýchto nových bytů je nutno počítat se 2 osobními auty a několika pojezdy denně (do práce, školy, školky, na kroužky s dětmi,...).
Problém je v dopravě v pohybu. Nebude možné zajistit dopravní obslužnost tohoto areálu, protože jediný možný výjezd ze Starých Vokovic je ulicí Vokovická, která už je dnes přetížená. Další výjezd z Vokovic na Evropskou by přinesl velmi negativní zásah do životního prostředí v oblasti sportovišť nebo přehrady Džbán. Kdysi plánovači také zkoušeli prolomit protihlukovou zeď, chránící domy v ulici Ke Dvoru od provozu na Evropské. To ale není proveditelné. Tato zeď byla podmínkou zkolaudování 147 bytů, protože bez této průběžné zdi by nebylo zajištěno splnění limitů hluku a imisí. Není tedy možné ji prolomit ani jinak upravit.
Bylo by ideální, kdyby se tyto plochy neměnily na využití území pro bytovou výstavbu, ale na plochy pro odpočinek a sportovní vyžití. Sousedí těsně s přírodní rezervací Šárka a další bytová zástavba by byla pro přírodu v přírodní rezervaci negativní. Změna tohoto území na plochy pro sport a rekreaci by byla logická. V minulosti chybné rozhodnutí o stavbě Aritmy + Shiraz by nemělo být opakováno a ještě rozšířeno.
Souhlasím s panem Johnem, přesně definoval uvedenou lokalitu, do které je přístup pouze po ulici Vokovická, která je zejména okolo 8h ráno velmi přetížená (mj. po ní přijíždí do Prahy 6 vozidla ze středních Čech, obsluhuje obytný soubor Na Krutci a vlastně celé území Vokovic). Pokud v lokalitě přibude dalších 450 bytových jednotek, současné klidné bydlení se změní v pojíždění v kolonách a zhorší se bezpečnost, zvýší prašnost a exhalace. Z lokality "staré Aritmy" vede na ulici Vokovická trasa relativně úzkou ulicí Lužná a poté jednosměrnou ulicí Na Pastvinách ze které je (také díky modrým zónám) ztížený výhled na navazující ulici Půlkruhová.
Současně souhlasím, že nová bytová zástavba v bezprostřední blízkosti Divoké Šárky není šťastným řešením, oblast by měla být koncipována jako klidová s případnými plochami pro sport a oddech.
Souhlasim s panem Johnem
Souhlasím s panem Johnem.
Zastavení masivní výstavby na pozemcích staré Aritmy je jediné nejrychlejší řešení jak zabránit dopravním kolapsům a dalším negativním vlivům při nedostatečné dopravní a občanské vybavenosti. Metropolitní plán vůbec nerespektuje lokalitu Vokovic.
Souhlasím s P. Johnem
Souhlasím s panem Johnem.
Souhlasím s panem Johnem. Každá větší výstavba ve Vokovicích přinese zátěž pro Divokou Šárku a problémy v dopravě. Martina Macků
Souhlasím s kometáři p. Johna i Peroutka.
Souhlasím s komentáři výše.
Souhlasim s panem Johnem
Souhlasím s panem Johnem
naprosto souhlasím s panem Johnem
Naprosto souhlasím s panem Johnem.
souhlasím s panem Johnem
Zahradní město s těsnou návazností na přírodní parky
Zuzana Chudoba:Katastrální území Vokovice má strukturu zahradního města, které přímo navazuje na významné pražské přírodní parky (soubor přírodních parků a rezervací Šárka - Lysolaje) a parkové sportoviště. Vymezená transformační plocha číslo 411/327/2001 však není v souladu se strukturou zahradního města a již dříve postavená budova Shiraz Tower nebyla v souladu s konceptem Vokovic. Nově navrhovaná výstavba by mohla Vokovice narušit nejen svým návrhem výstavby patrových obytných domů (neúměrná zastavitelnost stavebního bloku), ale i frekventovanou dopravou na kterou není tato čtvrť vybavena a návaznost na hlavní tah Evropská je velmi špatně realizovaný.
Naprosto souhlasím s paní Chudoba
Souhlasim s komentarem pani Chudoba
Souhlasím s paní Chudoba. Charakter Vokovic jako zahradního města nebude možné zachovat při plánované výstavbě. Emise kolem Evropské již nyní překračují hygienické limity a další zástavba situaci pouze zhorší.
Vokovice - klidná rezidenční oblast, kterou je nutné víc chránit
Veronika Šimková:Návrh Metropolitního plánu nerespektuje charakter Vokovic jako zahradního města, novou výstavbu nelze odvozovat od "omylu", který hyzdí celé Vokovice (Shiraz Tower). Objem výstavby je vzhledem k celé oblasti ohromný, naprosto nezapadá do současné zástavby. Již nyní jsou Vokovice dopravně přetížené (i kvůli tranzitní dopravě, která zde v posledních měsících rapidně vzrostla). Vokovice potřebují ochranu před tranzitní dopravou, ne další výstavbu, která celou oblast jen zatíží.
Souhlasím s paní Šimkovou. Shiran Tower byl opravdu ulet, který nezapada do konceptu cele oblasti.
Zcela souhlasím s komentářem paní Šimkové.
Souhlasim s timto komentarem
Souhlasím s paní Šimkovou. Shiran Tower je šílenost a neměla by se opakovat.
Klidná izolovaná lokalita
Pavel Kraus:Jedná se o klidné zahradní město, mimo jiné díky tomu, že tudy neprochází žádné významné dopravní propojení. I tak je ale už dnes ulice Vokovická přetížená, a výstavba bytů, plánovaná v severní části, by to ještě zhoršila.
Souhlasím s tímto komentářem.
Vokovice - malá obec obklopená chráněnou krajinnou oblastí Šárka
Lucie Špeldová:Prostor Vokovic je původní malá obec, ze které vzniklo "zahradní" město. Vzhledem k tomu, že Vokovice jsou z jedné strany limitovány Evropskou třídou, dále pak chráněnou krajinnou oblastí Šárka, nemůžou se Vokovice rozšiřovat, jako některé satelity v okolí Prahy.
Vokovice jsou unikátní svým umístěním, svou architekturou, byly postaveny jako kompaktní celek, který na sebe navazoval, tvořil jednotlivé bloky a ulice. Bohužel architektonické záměry posledních let, tomu nenasvědčují - např. domy na původním smetišti (objekt Na Krutci) a rekonstrukce historické usedlosti Vokovice, která je zapsaná v státním seznamu památek, kde vyrůstají skleněné několika patrové budovy, které se do historické usedlosti naprosto nehodí.
Už dnes jsou Vokovice dopravně přetíženy, protože se využívá ulice Na Krutci jako spojka pro obyvatele přilehlých satelitů ke snadnější dopravě směr Letiště nebo Smíchov, další bytová výstavba ve Vokovicích je z hlediska prostoru a obslužnosti nemyslitelná. Není zde prostor na občanskou vybavenost. Je zde jedna školka pro cca 70 dětí, základní škola je až v Nových Vokovicích za Evropskou (většina dětí se bude pro jejich bezpečnost vozit auty), větší obchod neexistuje.
Kredit Vokovic se nezvýší tím, že se zde postaví o "xy" bytových jednotek navíc.
Jen doplňuji, že MŠ Vokovická letos neprovádí zápis. Po vybudování školky naproti se tam děti přesunou, jedná se však o školku pouze dvoutřídní - tedy pro cca 50 dětí. Bourání a výstavba nové školky na stávajícím místě je rozhodně na několik let...
Souhlasím s paní Špeldovou. Občasnká vybavenost velmi pokulhává za potřebami občanů a o dopravní a zdravotní bezpečnosti v okolí školky a ZŠ vůbec nemluvě.
Souhlasím s paní Špeldovou. Vokovice již teď svojí občanskou vybaveností pokulhávají za požadavky stávajících občanů. Masivní výstavba to ještě zhorší.
Vokovice - zahradní město obklopené Divokou Šárkou
Lucie Štůlová:Vokovice jsou výjimečně kompaktní oblastí charakteru zahradního města založenou na promyšlené koncepci uliční sítě. Po celé dvacáté století docházelo k jejímu většímu přimykání k centru Prahy, které bylo dokončeno otevřením stanice metra, což má své pozitivní i negativní dopady. Vokovice jsou klidnou rezidenční čtvrtí s poměrně dobrým poměrem zeleně a zástavby. Jejich poloha je zajímavá i pro to, že umožňují dobrý vstup do chráněné oblasti Divoké Šárky. Negativem současného stavu je stále narůstající doprava, zejména v podobě tranzitní dopravy (z Horoměřic, Statenic atd., zvyšující se od otevření metra). V lokalitě a jejím blízkém okolí dochází v poslední letech k plíživým, tedy hůře pozorovatelným, ale velice nepříjemným změnám. Nárůst dopravy, velice špatně vyřešené napojení lokality na MHD uzel Nádraží Veleslavín, proměna bývalé křižovatky Vokovická - Evropská v monstrózní stavbu po níž je pohyb pěších velice nepříjemný a nebezpečný, navíc do budoucna hrozí další mohutná bytová výstavba uvnitř lokality, která do blasti přivede další dopravu...
Pro celou lokalitu je důležitý také její západní okraj přecházející do zeleného prostoru kolem vodní nádrže Džbán. Mělo by být posíleno propojení obou oblastí a vyřešeno podovné rozhraní spočívající v nekultivovaném prostředí nevyužívaného parkoviště u bran koupaliště.
Souhlasím s Lucií Štůlovou.
Naprosto souhlasím s paní Štůlovou! Celá obrovská křižovatka Vokovická - Evropská, v návaznosti na protější " špunt" v koncentraci - koleje a závory, zastávky meziměstských autobusů a nutnost aby i oni měly možnost vyjet na Evropskou, opravdu tvoří děsivý koktejl pro auta. Ovšem z pohledu člověka, neřkuli človíčka jdoucího do protější školy, či cizince, který vyleze v neznámém městě z metra.... je pohyb pěších opravdu velice nepříjemný a nebezpečný !!!!
Souhlasím s připomínkou paní Štůlové.
Souhlasim s komentarem pani Stulove
Cokoli tady nově vymyslíte, je opravdu nechutný děs.
Co takhle slušně a parkovým způsobem upravit chátrající a padající kůlnu naproti nádraží?
O další nápady jakéhosi vystudovaného nejchytřejšího architekta, který nakreslil železobetonové monstrum Wafi či jak se to jmenuje, zájem určitě NIKDO - a to vím - nemá.
Zahradní město rozbíhající se do tvaru vějíře z nepříjemné křižovatky Veleslavín, část organismu, původně celku s Veleslavínem bolestivě přeťatého Evropskou
veronika zapletalová:Zahradní město, které vzniklo vedle původní vesnice Vokovice, má z jedné strany přírodní park Divokou Šárku a z druhé strany dramaticky se rozrůstající jeden z největších dopravních uzlů v Praze a jednu ze dvou hlavních tříd v Praze, tu jiho zápaní. Jako vějíř se sbíhá do hektického bodu dopravy a z tohoto jediného bodu rozbíhá do okrajových částí ticha a přírody. Architektura je krásná, většinou prvorepubliková, přijemně v lidském měřítku rozvětvený urbanismus s adekvátní dopravou se podařilo stihnout před druhou světovou válkou.
Nicméně chybí vyřešení TOHO bodu A, tedy vstupní bráně ve formě obyvatelného veřejného prostoru, náměstí u křižovatky Veleslavín.
Lépe bych Vokovice nepopsal, souhlasím s paní Zapletalovou.
Vokovice - Zahradni mesto
Stepan Gala:Vokovice mají strukturu zahradního města. Naše lokalita je ale nyní tranzitní lokalitou pro 4 tis. aut denně, které nemají cíl v naší lokalitě, nebydlí zde a jenom ji projíždí (např. na pražský okruh, Hlubočepy, Ořechovku, Petřiny, Břevnov atd.) Druhým problémem naší lokality je změna v části metropolitního plánu, kde je nová - hybridní a transformační plocha, kde má vyrůst až 700 bytů v těsné blízkosti Divoké Šárky. Tato hybridní plocha má velkou výměru a to necelých cca 10ha. Vokovice se zároveň potýkají s masivní tranzitní dopravou, která každý den narůstá a která narušuje a obtěžuje současné obyvatele a ohrožuje bezpečnost našich dětí nedodržováním dopravních předpisů, rychlosti. Na další rozsáhlou bytovou výstavbu nejsou Vokovice připraveny. Chybí místo pro nákup potravin, nedostatečná kapacita školky a žádná základní škola v lokalitě, kde je hlášeno cca 10 tis. obyvatel k trvalému pobytu. Základní občanská vybavenost je nedostatečná, klidná lokalita v současné době dle mého soudu neunese další masivní výstavbu. Navíc je v tomto zahradním městě plánován jeden z největších dopravních uzlů na Praze 6, což je nepřípustné. Je nutná ochrana celé lokality, a to třeba uzavřením celé oblasti pro místní obyvatele, jako je tomu např. na sídlišti Červený Vrch. Naší oblasti by pomohlo zneprůjezdnění ulice na Krutci v neobydlené části Divoká Šarka. Pokud je plánována transformace "Staré Aritmy", přidat zelené plochy, plochy pro rekreaci nebo sportovní vyžití nebo doplnění chybějící občanské vybavenosti pro místní - obchod, státní školka, státní škola ! Na hranici naší lokality u ulice Evropské by mohlo být postaveno malé náměstí před stávající praktickou ZŠ, to by oddělilo stávající zástavbu od velké dopravní tepny a přineslo trochu zeleně na okraj naší lokality.
Naprosto souhlasím. Oblast Vokovic je t.č. velmi přetížená tranzitní dopravou ulicí Vokovickou. Náměstí u ZŠ Vokovická by mělo být příjemnějším veřejným prostorem, neměly by mu dominovat popelnice, ale keře, stromy, které by trochu odclonily Evropskou. V oblasti staré Aritmy nelze umístit hustou bytovou zástavbu, tento brownfield by mohl být zastavěn ideálně vilkami v zelení - tedy zahradním městem, větší hustota není možná pro chybějící dopravní obslužnost (přetížená Vokovická ulice). Obyvatelé Vokovic potřebují lepší veřejné vybavení - školu, škollku, více malých obchůdků, komunitní centrum. Je potřeba v maximální míře zachovat městskou zeleň, která je potřebná k ochlazení a zvlhčení vzduchu v letních měsících, čistí vzduch, pohlcuje prach, produkuje kyslík. Před další výstavbou v oblasti je nutné řešit také přetížení křižovatky Vokovická - Evropská. Modernizovat železnici na Dlouhou Míli, Kladno a letiště, vystavět P+R na Dlouhé Míli. Omezit tranzitní dopravu Vokovickou ulicí.
Souhlasím s panem Galou i paní Peiskerovou.
Stará Aritma
Petra Chebenová:Souhlasím s panem Johnem - lépe bych to nepopsala. Vokovice vždy byly klidná zahradní čtvrť s možností sportu a relaxace. Nová výstavba by ohrozila nejen kredit této čtvrti, ale i přírodní rezervaci Divoká Šárka. Ovzduší Vokovic již nyní trpí množstvím zplodin kvůli nadměrné dopravě a tímto by se stav jen zhoršil. Obojí je nutné chránit a nová výstavba určitě není cestoíu
Přesně tak, souhlasím.
Vokovice - zahradní město s návazostí na přírodní park. Případná nová výstavba by měla toto respektovat.
Jaroslav Rummler:Souhlasím s komentáři paní Chudoba, stejně jako s panem Johnem a paní Šimkovou.
Vokovice jsou rezidenční oblastí, která nikdy nebyla myšlena jako dopravní tepna nebo předimenzované sídliště, čemuž odpovídá současná občanská vybavenost, stejně jeko dopravní prostupnost.
Proto by nemělo v budoucnu dojít ke stavbám, které razantně navýší množství obyvatel, což povede k nemožnosti je občansky i dopravně obsloužit.
Z těchto důvodu by hlavně nemělo dojít k:
a) plánované rozsáhlé výstavbě na pozemcích současné Aritmy (vymezená transformační plocha číslo 411/327/2001)
b) zvyšování provozu u napojení Vokovic na Evropskou ulici - současný autobusový terminál, stanice metra, ulice Evropská jsou dle mého názoru již velkou zátěží pro celé Vokovice a doufám, že kapacita těchto celků nebude v budoucnu navyšována, což by vedlo jen ke zhoršení dopravní dostupnosti samotných Vokovic, stejně jako ke zhoršení jejich životního prostředí (hluk, prach).
Dále bych chtěl zdůraznit nedostatek míst v mateřské školce (nyní již děti ani nenabírá - kvůli rekonstrukci je stop stav) a velkou hustotu dětí na stávajících dětských hřistích.
Souhlasím s komentářem pana Rummlera.
Vokovice - Zahradní město
Jiří Zelinka:Cílový charakter lokality Vokovice je definován jako zastavitelná , stabilizovaná, obytná lokalita se strukturou zahradního města. Nerad bych se dočkal stavu městské části Zahradní město semknuté jižní spojkou a spořilovskou radiálou. Plány na výstavbu estakády / přivaděče navazující na příjezdovou komunikaci rozrůstajících se satelitů v Horoměřicích, Statenicích, Velkých Přílepech, Tuchoměřicích, Černém Volu atp při plánovaném dobudování silničního okruhu Prahy číslo 518 kolem Suchdola, jakož i plánování záchytného parkoviště přivede nejen do lokality Vokovic, ale i Veleslavína a Liboce stovky a tisíce aut navíc. Ve Vokovicích samotných je jediný možný výjezd na ulici Evropská z ulice Vokovická. K tomu je zde plánována výstavba na vymezené transformační ploše číslo 411/327/2001 (stará Aritma) takového rozsahu, že při další dostavbě bytového komplexu firmy Albet (mezi ulicemi Lužná a Půlkruhová) spolu s plány firmy Molepo kolem Džbánu dojde k nevratné devastaci jedinečného charakteru lokality, zvýšení hlukové, prachové a světelné zátěže, jakož i absolutního dopravního chaosu. Přičemž občanská vybavenost je více než tristní. Pro danou oblast by bylo nanejvýš přínosné upozadit zájmy developerů a nadřadit vyšší zájem města jako celku, Vokovic jako čtvrtě vesnického charakteru / zahradního města, bezprostředně navazujícího na přírodní park Divoká Šurka. Rozvoj sportovišť jakož i občanské vybavenosti před masivní zástavbou kancelářemi, bytovými domy, viladomy atp. V této době je právě před dokončením Villa Vokovice / Šárecký dvůr, který přivede do oblasti Vokovic další desítky vozů navíc. Nelze ani opomenout dostavbu kancelářských budov AFI Vokovice na křižovatce s Evropskou ulicí. Protože nejsem odborník, nedokáži se erudovaně vyjádřit k výškové regulaci, odstupům, hmotám, kapacitě dopravních cest k plánovaným budovám.
Po přečtení Vašeho komentáře a ostatních komenářů bych nenapsala nic jiného a proto se s dovolením pod Váš komentář podepisuji.
Nemůžu než souhlasit s panem Zelinkou. Nový metropolitní plán vůbec nezohlednuje důsledky pr místní obyvatele, jako by byl tvořen od stolu lidmi, kteří vůbec lokalitu neznají. Navíc zde město neplánuje vůbec žádnou ochranu vlastních občanů přes přilivem mimopražské dopravy, kterým v zahradním městě chce vybudovat jeden z největších dopravních uzlů na Praze 6 a možná v celé Praze vůbec aby se Středočechům lépe jezdilo.
Souhlasím s komentářem pana Zelinky
Stop nové výstavbě, problematická doprava
Michaela Lešková:Plně souhlasím s připomínkou p. Johna i p. Chudoba.
Praha 6 má dlouhodobě status zelené části Prahy, ale ze současných záměrů lze nabýt dojmu, že vlivem developerů zde bude brzy druhý Žižkov, navíc zatížený dopravní tepnou Evropské. Osobně s plánovanou výstavbou v oblasti vymezené transformační plochy nesouhlasím - nejenže nerespektuje uváděný charakter zahradního města, naopak ho destruuje a mění. V blízjosti chráněné Šárky je staveb již dost, i z důvodu jejího zachování a ochrany není vhodné oblast jakkoliv dále zahušťovat.
Zvyšování dopravního provozu v oblasti napojení Evropské na Vokovickou také není vhodné. Již v minulých letech došlo ke zhoršení situace vybudováním terminálu u stanice metra a doprava se tu ještě zhorší po dostavbě administrativního komplexu.
Souhlasím s tímto komentářem.
Pripojuji se k tomuto komentari
STOP DALŠÍ VÝSTAVBĚ
Dana Nováková:Okolí staré Aritmy znám, je to velmi příjemná přírodní lokalita, která slouží pro oddech a sport obyvatel. Praha 6 si zakládala na množství zeleně a proto by ji měla i nadále chránit. Na jedné straně se připravují plány, kde ve městě vysazovat stromy (často neúspěšně - květináče na Smíchově) a na druhé straně by se měly krásné přírodní lokality, které mají dopad na zdravý život obyvatel, zničit.
Souhlasím.
Souhlasím
Souhlasím s tímto komentářem.
Souhlasím s paní Novákovou
Prostor kolem benzinové pumpy u ulice Vokovická
Ivana Tothová:Jakoby neřešeným problémem je část na hranici lokalit Vokovice a Sídliště Červený vrch, PATŘÍ do ad 1f. úprava hranice lokality
CÍLOVÝ CHARAKTER LOKALITY
Ivana Tothová:Vnímám lokalitu jako raritní téměř vesnický prostor, kde se lidé zdraví, potkávají se např. v pátek u „ Mléka z farmy“, jedná se o stabilizovanou obytnou lokalitu moderního bydlení a přitom vzácně udržující s citlivým přístupem Stavebního úřadu charakter a architekturu doby svého vzniku v letech kolem roku1927.
Vnímám lokalitu Vokovic stejně, souhlasím.
MImoradne bych ocenila vyse zmineny citlivy pristup Stavebniho uradu k zachovani charakteru zahradni ctvrti i v budoucnu
ZAHRADNÍ MĚSTO
Ivana Tothová:Plán by měl v detailech zachovat lokalitu zahradního města a zachování prostorového uspořádání, zejména jednotné výškové měřítko zástavby s tím, že jedem „ úletový věžák“ nemůže být záminkou v prolomení nízké, „domkové“ zástavby.
Nedobrým příkladem je rekonstrukce historické usedlosti Vokovice!
Projekt Villa Vokovice / Šárecký dvůr, „Premium Hausing Halfway beetwen natur and the city“ a jeho dost necitlivě vložené skleněné několika patrové budovy se do historické usedlosti naprosto nehodí a nectí prostor. Zřejmě bude určen spíše pro cizince, kterým to bude jedno. Každopádně přivede do oblasti Vokovic další desítky vozů navíc.
Problém vidím v malém tlaku na developery, kdy se dostatečně nepožaduje nadřazení vyššího zájmu oblasti jako celku. Pokud chce stavět, tak s určitým procentem z budovy s prostorem pro obyvatele.
Co se týče výstavby bytů, městská část by měla také sledovat a podle možností ovlivňovat kdo v nich bude bydlet. Nejlepší by bylo, kdyby v plánu počítala u majetku, který ještě patří státu nebo městu, byla dána přednost bytové výstavbě. A u nově povolovaných staveb, aby si část nových bytů mohla obsazovat sama podle potřeb např. mladým rodinám nebo seniorům.
Kancelářské budovy AFI Vokovice na křižovatce s Evropskou ulicí nabízí 12 tisíc m2 kanceláří a 1950 m2 obchodů, myslím, že to je málo a ani náznak kultury.
Další výstavba bez požadavků na developera týkající se infrastruktury je krátkozraká a jednoznačně špatná a pak další výstavba tuto špatnou situaci pouze zhoršuje. Každopádně není ku prospěchu obyvatel této lokality. Zájem developerů by měl být minimálně na stejné úrovni jako zájem obyvatel nejen v dotčené stavbě, ale také v širším okolí.
Naprosto souhlasím s paní Tothovou, městem jen minimálně regulovaná developerská výstavba hnaná především touhou po výdělku bez potřebné infrastruktury ničí Prahu 6. Další větší zahušťování Prahy 6 je možné až po vyřešení dopravy. Individální automobilová doprava je už nyní velmi hustá a pro pohyb chodců a cyklistů městem nepříjemná, nezdravá, nebezpečná. Je potřeba co nejrychleji modernizovat železnicí na Dlouhou Míli a tamní P+R, do Kladna a na letiště.
Souhlasím s připomínkou paní Tóthové i paní Peiskerové.
Vokovice - klidné zahradní město
Eva Vodehnalová:Chci se připojit k řadě těch, kterým záleží na místě, kde žijí.
Dlouhá léta bydlím ve Vokovicích v Lužné ulici a cítím se tu být šťastná. Oceňuji především blízkost přírody, relativně klidné prostředí a přátelské sousedské vztahy.- Proto mě zneklidňuje představa bombastické výstavby bytů na místě bývalého podniku Aritma. V návaznosti na to se dá totiž očekávat výrazné zvýšení dopravního provozu.
Kdo dobře zná situaci v Lužné ulici, ví, kudy je doprava směrem k Evropské svedena. Z ulice Lužná vyúsťuje do ulice Na Pastvinách, což je "soutěska" vedoucí těsně pod okny domů. Nárůst projíždějících aut by situaci rozhodně vyhrotil. Znamenalo by to zvýšení hluku, prašnosti a možná i narušení statiky domů. Jak by vypadala následně průjezdnost Vokovickou ulicí je velká otázka, neboť už teď bývá spodní část Vokovic zahlcená.
Zaráží mě, jak sílí snahy o stále větší a větší průnik k Divoké Šárce, až zcela mizí jakési ochranné pásmo.
Chápu, že lidé chtějí bydlet, chápu, že je potřeba stavět byty, ale vždy v takovém rozsahu, aby to blízké okolí nedevastovalo. Proto by se kompetentní orgány města měly snažit o zachování příznivého životního prostředí.
Souhlasím s komentářem paní Vodehnalové.
Příjemné bydlení, kvalita života se ale zhoršuje
Eva Hrubešová:Praha 6 vždy patřila mezi vyhledávané a klidné rezidenční čtvrti, kde se dobře bydlí. Čtvrť Vokovice díky blízkosti parků a dobré tramvajové dostupnosti do centra patřila k těm nejlepším místům pro život v Praze. Proto jsme se sem před více než 20 lety přestěhovali. V posledních letech ale dochází k zásadním změnám a další nevratné jsou uvedeny i v předloženém metropolitním plánu. Plně souhlasím se zařazením čtvrti jako "zahradní město" neboť tak i celou oblast vnímám. Zásadní pro tuto lokalitu je péče o zeleň a její zachování i pro další generace Pražanů, omezení dopravy a zachování stávajícího rázu výstavby - tedy rodinné domky se zahrádkami. Z množství zaslaných připomínek k novému metropolitnímu plánu je zřejmé, jak moc nám - obyvatelům Vokovic - na zachování klidného rezidenčního bydlení v zeleni záleží.
Stejně jako paní Hrubešová vnímám Vokovice i já, souhlasím.
Za zachování Vokovic
Soňa Levková:Metropolitní plán vůbec nebere ohled na charakter lokality Vokovic. Neřeší např. zásadní problémy, které už v naší lokalitě nastaly, jako je neúnosné přetížení Vokovické ulice a stejně tak ulice Na Krutci. Současná nedostatečná dopravní obslužnost s nedostatečnou občanskou vybaveností nikoho neodradila od dalšího plánování masivní výstavby na pozemcích staré Aritmy? Proč se neřeší stávající negativní vlivy na obyvatele, zelenou oblast Vokovic
a na ochranu přírodního parku ? Nejsou časté dopravní kolony dostatečným argumentem ?Jak se může někdo rozhodovat pro výstavbu dalších bytů a všem
kvalitu bydlení ve Vokovicích neustále zhoršovat? Nedokáži si odpovědět. Zastavte plánování masivní výstavby u Aritmy dokud je čas. Situace bude jinak ve všech aspektech kvality bydlení ve Vokovicích neúnosná.
Nelze než souhlasit s paní Levkovou, ráz prostoru tzv. staré Aritmy by měl být zachován a ne zničen masivní zástavbou.
Souhlas s komentářem pí. Tothové
Pavel Kašpar:Plán by měl v detailech zachovat lokalitu zahradního města a zachování prostorového uspořádání, zejména jednotné výškové měřítko zástavby s tím, že jedem „ úletový věžák“ nemůže být záminkou v prolomení nízké, „domkové“ zástavby.
Nedobrým příkladem je rekonstrukce historické usedlosti Vokovice!
Projekt Villa Vokovice / Šárecký dvůr, „Premium Hausing Halfway beetwen natur and the city“ a jeho dost necitlivě vložené skleněné několika patrové budovy se do historické usedlosti naprosto nehodí a nectí prostor. Zřejmě bude určen spíše pro cizince, kterým to bude jedno. Každopádně přivede do oblasti Vokovic další desítky vozů navíc.
Problém vidím v malém tlaku na developery, kdy se dostatečně nepožaduje nadřazení vyššího zájmu oblasti jako celku. Pokud chce stavět, tak s určitým procentem z budovy s prostorem pro obyvatele.
Co se týče výstavby bytů, městská část by měla také sledovat a podle možností ovlivňovat kdo v nich bude bydlet. Nejlepší by bylo, kdyby v plánu počítala u majetku, který ještě patří státu nebo městu, byla dána přednost bytové výstavbě. A u nově povolovaných staveb, aby si část nových bytů mohla obsazovat sama podle potřeb např. mladým rodinám nebo seniorům.
Kancelářské budovy AFI Vokovice na křižovatce s Evropskou ulicí nabízí 12 tisíc m2 kanceláří a 1950 m2 obchodů, myslím, že to je málo a ani náznak kultury.
Další výstavba bez požadavků na developera týkající se infrastruktury je krátkozraká a jednoznačně špatná a pak další výstavba tuto špatnou situaci pouze zhoršuje. Každopádně není ku prospěchu obyvatel této lokality. Zájem developerů by měl být minimálně na stejné úrovni jako zájem obyvatel nejen v dotčené stavbě, ale také v širším okolí.
Přesně tak, souhlasím.
NESOUHLASÍM S DALŠÍ VÝSTAVBOU BYTŮ V LOKALITĚ VOKOVIC
Veronika Dybalová:Souhlasím s komentáři paní Chudoba, s panem Johnem a paní Šimkovou.Také si myslím že metropolitní plán vůbec nebere ohled na charakter lokality Vokovic. Situace s dopravní přetížeností a nedostatečnou občanskou vybaveností v okolí je už teď neúnosná.
Souhlasím s paní Dybalovou.
Současný trend zvyšování kvantity nad kvalitou je neudržitelný. Počet drahých bytů roste. Zapomíná se na celkovou kvalitu bydlení ve městech. Připojuji se k názoru pana Jiřího Johna.
Souhlasím s komentáři paní Chudoba, s panem Johnem a paní Šimkovou
327
Jana Nácovská:neničit Šárku, zrušit stavební povolení a vrátit peníze za pozemek a za úplatek, zejména jakémukoliv cizinci. Je to české území a pro všechny, ne slimáky z tramtarie či odjinud
327
Jana Nácovská:českost, klid a netoulání se zde vrahů, násilníků a nemocemi prolezlých muslimů, a jiných cizích "doktorů, inženýrů a podobných lidí s IQ50"
Zahradní město s těsnou návazností na přírodní parky
Zora Mališová:Katastrální území Vokovice má strukturu zahradního města, které přímo navazuje na významné pražské přírodní parky (soubor přírodních parků a rezervací Šárka - Lysolaje) a parkové sportoviště. Vymezená transformační plocha číslo 411/327/2001 však není v souladu se strukturou zahradního města a již dříve postavená budova Shiraz Tower nebyla v souladu s konceptem Vokovic. Nově navrhovaná výstavba by mohla Vokovice narušit nejen svým návrhem výstavby patrových obytných domů (neúměrná zastavitelnost stavebního bloku), ale i frekventovanou dopravou na kterou není tato čtvrť vybavena a návaznost na hlavní tah Evropská je velmi špatně realizovaný. - souhlas s touto připomínkou
Neničte Vokovice zástavbou a dalšími exhalacemi
Jana Večerníková:Souhlasím s panem Johnem, panem Peroutkou a paní Levkovou.
- MP nerespektuje lokalitu Vokovic
- výstavba přinese další snížení kvality života na Praze 6
- dopravní kolaps, zvýšení prašnosti a exhalací
- negativní dopad na Divokou Šárku
Katastrální území Vokovice má strukturu klidného zahradního města, které přímo navazuje na významné pražské přírodní parky (soubor přírodních parků a rezervací Šárka - Lysolaje) a parkové sportoviště.
Prostor Vokovic je původní malá obec, ze které vzniklo zahradní město. Vzhledem k tomu, že Vokovice jsou z jedné strany limitovány Evropskou třídou, dále pak chráněnou krajinnou oblastí Šárka, nemůžou se Vokovice rozšiřovat, jako některé satelity v okolí Prahy.
Vokovice jsou unikátní svým umístěním, svou architekturou, byly postaveny jako kompaktní celek, který na sebe navazoval, tvořil jednotlivé bloky a ulice.
Po celé dvacáté století docházelo k většímu přimykání Vokovic k centru Prahy, které bylo dokončeno otevřením stanice metra, což má své pozitivní i negativní dopady. Vokovice jsou klidnou rezidenční čtvrtí s poměrně dobrým poměrem zeleně a zástavby. Jejich poloha je zajímavá i pro to, že umožňují dobrý vstup do chráněné oblasti Divoké Šárky.
Bohužel architektonické záměry posledních let podobě zahradního města nenasvědčují - např. domy na původní skládce v ulici Na Krutci a rekonstrukce historické usedlosti Vokovice, která je zapsaná v státním seznamu památek, kde vyrůstají skleněné několika patrové budovy, které se do historické usedlosti naprosto nehodí.
V současné době jsou Vokovice dopravně přetíženy, protože se využívá ulice Na Krutci/ Vokovická jako spojka pro obyvatele přilehlých satelitních měst (Horoměřice, Nebušice, Statenice…) ke snadnější dopravě směr Letiště nebo Smíchov, další bytová výstavba ve Vokovicích je z hlediska prostoru a obslužnosti nemyslitelná.
V lokalitě a jejím blízkém okolí dochází v poslední letech k plíživým, tedy hůře pozorovatelným, ale velice nepříjemným změnám. Nárůst dopravy, velice špatně vyřešené napojení lokality na MHD uzel Nádraží Veleslavín, proměna bývalé křižovatky Vokovická - Evropská v monstrózní stavbu po níž je pohyb pěších velice nepříjemný a nebezpečný, navíc do budoucna hrozí další mohutná bytová výstavba uvnitř lokality, která do blasti přivede další dopravu.
Pro celou lokalitu je důležitý také její západní okraj přecházející do zeleného prostoru kolem vodní nádrže Džbán. Mělo by být posíleno propojení obou oblastí a vyřešeno podobné rozhraní spočívající v nekultivovaném prostředí nevyužívaného parkoviště u bran koupaliště.
Překvapivé jsou i snahy o stále větší a větší průnik k Divoké Šárce, až zcela mizí jakési ochranné pásmo.
Návrh Metropolitního plánu nerespektuje charakter Vokovic jako zahradního města.
Není zde prostor na občanskou vybavenost. Je zde jedna školka pro cca 70 dětí, základní škola pro obyvatele s trvalým bydlištěm ve Vokovicích je až v Nových Vokovicích za Evropskou (většina dětí se bude pro jejich bezpečnost vozit auty), větší obchod neexistuje. Kredit Vokovic se nezvýší tím, že se zde postaví o "xy" bytových jednotek navíc. Vokovice potřebují ochranu před tranzitní dopravou, ne další výstavbu, která celou oblast jen zatíží.
Dále vymezená transformační plocha číslo 411/327/2001 není v souladu se strukturou zahradního města a již dříve postavená budova Shiran Tower nebyla v souladu s konceptem Vokovic. Nově navrhovaná výstavba by mohla Vokovice narušit nejen svým návrhem výstavby patrových obytných domů (neúměrná zastavitelnost stavebního bloku), ale i frekventovanou dopravou na kterou není tato čtvrť vybavena a návaznost na hlavní tah Evropská je velmi špatně realizovaný.