Metropolitní plán obsahuje kromě hlavního výkresu i další výkresy. V této části se budete věnovat popisu infrastruktur v metropolitním plánu. Plán obsahuje čtyři infrastruktury. Je to:
Jednotlivé typy infrastruktur jsou na samostatných výkresech. Textový popis infrastruktur najdete v listu lokality v odstavcích 500, 600, 700 a 800.
Metropolitní plán vymezuje veřejně prospěšné stavby a opatření. Najdete je na výkrese:
Textový popis je v listu lokality odstavci 900.
Kromě příslušných výkresů si otevřete výkres Metropolitního plánu. (Mapa v lokalitě v pdf je zkreslená, sledujte hlavní výkres) Otevřete si list této lokality v samostatném okně. Přečtěte si jej a věnujte se i odůvodnění. Odkazy na příslušné články si dohledejte v textové části, kterou si také otevřete.
Přečtěte si vždy všechny otázky této skupiny a odpovězte na ty, ke kterým máte co říci. Nad příslušnou otázkou si otevřete i příslušný výkres.
výkres krajinné infrastruktury (ÚSES) zde Příklad připomínky 4a. si můžete prohlédnout zdePodle mne musí být Generel součástí Metropolitního plánu. Jinak plán cyklisty a chodce prakticky ignoruje. Protože Generel není členěn podle lokalit, nedá se podle lokalit připomínkovat. Svůj detailní komentář ke Generelu jsem proto vložil do "Libovolné další lokality ...." úplně na konci seznamu lokalit do bodu 4b-Dopravní infrastruktura.
Ke Generelu mám následující poznámky z hlediska lokality:
- je naprosto ideální, aby Buštěhradská dráha byla vedena pod zemí a těleso dráhy se změnilo na zelený koridor s cyklostezkou (včetně pěších a vozíčkářů) tak, jak je to v Generelu navrhováno. Ve vazbě na okolí Prahy 6 se nabízí unikátní příležitost plně propojit stezkami západní, severní a východní okraj Prahy. Tuto variantu je třeba tlačit ze všech sil. Za její vážné ohrožení považuji průtahy s řešením Buštěhradské dráhy a dále zamýšlenou výstavbu v lokalitách Hradčanská, U Potoka, Veleslavín a na západním okraji Prahy 6. A jednání s vlastníky pozemků. Jakmile se jednou přeruší liniovost stezky, zmizí i stezka.
- kdy se změní Buštěhradská dráha v cyklostezku, ale není ani ve hvězdách. Navíc i při kladném rozhodnutí není jisté, že bude pod zemí a od nádraží Veleslavín nebude pod zemí nejspíš v žádném případě. Proto je třeba mít alternativu. Cyklotrasa směrem od východu může vést po stávající trase 201 (viz www.mapy.cz), která jde po jižní hranici lokality U Potoka. Další možnost je z Ořechovky překonat dráhu v Proboštské a vést směrem dál na západ přes Staré Dejvice a podél potoka k Veleslavínu do ulice Kladenská. Stezka podél potoka vede a lze jí i třeba dočasně snadno upravit (rozšířit a zpevnit povrch přírodním materiálem. Pokračování směrem na západ existuje a je cyklisty využívána. Vede ulicemi Pod Petřinami a Nad Stanicí pod dráhou a zahrádkářskou kolonií k Libockému rybníku. Dále buď do Šárky, na Dědinu, na Starou Ruzyni nebo Bílou Horu. Tato trasa současně umožňuje propojení mezi Petřinami a Libocí bezpečnou cyklotrasou. Třeba vyznačit a místy možná zpevnit přírodními materiály. Celý uzel křižovatky Veleslavín udělat pro cyklisty příjemnější a bezpečnější včetně navazujících tras na Petřiny, Červený Vrch nebo do Divoké Šárky.
Variantou spojení Petřin s Libocí je propojit novou cyklostezkou Liboc s západním koncem navrhované cyklostezky po severní hranici sídliště Petřiny. Řešení navrhované v Generelu ulicí Sestupnou je vzhledem k intenzitě dopravy v této ulici nebezpečné.
Vyloučit automobilovou dopravu na pravém (severním) břehu Libockého rybníka. Kolem celého rybníka zajistit bezpečný pohyb chodců.
Souhlasím s paní Špičákovou, že je třeba jednoznačně vyloučit případný vznik komunikací pro motorová vozidla kolem Libockého rybníka.
V MPP chybí zapracování bezmotorové dopravy v měřítku lokalit i celé Prahy, které by řešilo uspořádání veřejných ploch a komunikací tak, aby byl vstup, průchod a výstup pro pěší a nemotorovou dopravu pohodlný a bezpečný.
Konkrétně pro lokalitu Litovický potok navrhujeme zcela vyloučit automobilovou dopravu na pravém (severním) břehu Libockého rybníka a tím zajistit bezpečný pohyb chodců kolem celého rybníka. Zachovat propojení neasfaltovou cestou zahrádkami do Veleslavína.
Místo navrhované cyklostezky ulicí Sestupná (Generel bezmotorové dopravy Prahy 6) vést propojení Liboce a Petřin šikmo lesíkem k Libockému rybníku.
Bezpečně propojit rybník s oborou Hvězda.
Pramen v háječku nad rybníkem je ohrazen skruží a sveden neznámo kam. Navrhuji využít vodu z tohoto vydatného pramene jako přirozený přítok do rybníka.
Navrhuji využít vodu z vydatného pramene v háječku pod Petřinami jako přirozený přítok do rybníka.
Lokální biokoridor
Lenka Špičáková:Vymezený lokální biokoridor vede z Obory Hvězda podél Litovického potoka, dále kolem Libockého rybníka a pokračuje lesem pod Petřinami. Zachovat prostupnost biokoridoru.
Vymezený lokální biokoridor vede z Obory Hvězda podél Litovického potoka, dále kolem Libockého rybníka a pokračuje lesem pod Petřinami. Zachovat prostupnost biokoridoru.