Metropolitní plán obsahuje kromě hlavního výkresu i další výkresy. V této části se budete věnovat popisu infrastruktur v metropolitním plánu. Plán obsahuje čtyři infrastruktury. Je to:
Jednotlivé typy infrastruktur jsou na samostatných výkresech. Textový popis infrastruktur najdete v listu lokality v odstavcích 500, 600, 700 a 800.
Metropolitní plán vymezuje veřejně prospěšné stavby a opatření. Najdete je na výkrese:
Textový popis je v listu lokality odstavci 900.
Kromě příslušných výkresů si otevřete výkres Metropolitního plánu. (Mapa v lokalitě v pdf je zkreslená, sledujte hlavní výkres) Otevřete si list této lokality v samostatném okně. Přečtěte si jej a věnujte se i odůvodnění. Odkazy na příslušné články si dohledejte v textové části, kterou si také otevřete.
Přečtěte si vždy všechny otázky této skupiny a odpovězte na ty, ke kterým máte co říci. Nad příslušnou otázkou si otevřete i příslušný výkres.
výkres krajinné infrastruktury (ÚSES) zde Příklad připomínky 4a. si můžete prohlédnout zdeBydlím na Ořechovce v ulici Buštěhradské a Buštěhradská dráha tvoří severní stranu naší ulice. Proto se cítím jako účastník a majitel nemovitosti, přestože jsem o několik metrů v jiné lokalitě.
Lokality se mimo jiné týkají dvě VPS, ke kterým se chci vyjádřit.
910-610/-/15 Komunikační propojení Bubenečská - Milady Horákové
Praha 6 odvedla kus práce ve snaze snížit komunikační zatížení Dejvické. Vjezd pro auta z Vítězného náměstí byl nahrazen odpočinkovou plochou stejně jako výjezd na Hradčanskou. Tato opatření hodnotím velmi pozitivně a myslím si, že by mohla jít ještě dál ve smyslu omezení vjezdu nerezidentních aut s cílem udělat z Dejvické klidný nákupní bulvár. Metropolitní plán ale dělá z Dejvické tepnu metropolitního významu, jakoukoliv snahu zklidnit tuto část Dejvic včetně Bubenečské ulice staví úplně na hlavu a vrací nás o 10 let zpět. Důvod je pravděpodobně ve vjezdu do plánované zástavby areálu Dejvického nádraží. Pokud je to pravda, je nutné nové dopravní řešení, které nezatíží Dejvice. Například z předpokládané křižovatky pod Prašným mostem u obchvatu Vítězného náměstí. Pokud obchvat bude. Tato stavba rozhodně není veřejně prospěšnou stavbou.
910-610/-/113 Propojení Veleslavín - Petřiny
Stavba, která absolutně nedává smysl a je označena jako VPS. Zjevně nadzemní komunikace částečně využívající tělesa Buštěhradské dráhy je vedena nad parkovým územím a nad úrovní 3 lokalit určených k bytové zástavbě. Přivádí dopravu mezi Vojenskou nemocnici a Na Větrníku. Tedy do ulic Na Petřinách, Stamicova a Radimova. Tyto ulice jsou přeplněné už teď. Tato stavba může pomoci Veleslavínské ulici, která slouží jako jeden z mnoha pseudoobchvatů pro řidiče jezdící denně do centra Prahy. Nicméně navrhované řešení možná pomůže řešit lokální problém za cenu zhoršení prostředí pro daleko větší oblast a narušení parkové zeleně. Nemluvě o dlouhodobém dopadu plánované mohutné výstavby na okolní lokality Veleslavín, U Potoka a část Kladenské.
Naprosto souhlasím. Město řeší jen zahuštění dopravní sítě na úkor občanů, kteří zde skutečně bydlí.
Plný souhlas s komentářem pana Charváta
Plně souhlasím s komentářem pana Pavla Charváta.
Naprosto souhlasím s komentářem p. Charváta. Jakákoliv stavba pro podporu plynulejší dopravy přitáhne vždy jen větší množství aut a povede k většímu dopravnímu zatížení a zhoršení životního prostředí.
Nesouhlas veřejnosti Prahy 6 s následujícími VPS:
- 910-610/-/15 Propojení Milady Horákové a Bubenečské
- 910-610/-/113 Propojení Veleslavín - Petřiny
Co bude s dráhou?
Pavel Charvát:Bydlím na Ořechovce v ulici Buštěhradské a Buštěhradská dráha tvoří severní stranu naší ulice. Proto se cítím jako účastník a majitel nemovitosti, přestože jsem o několik metrů v jiné lokalitě.
Lokalita je specifická, takže nelze mluvit v pravém slova smyslu o infrastruktuře. Jako hlavní považuji to, aby modernizovaná dráha byla z části v tunelu (aspoň k Veleslavínu) a na tělese dráhy byl zelený pruh s cyklostezkou. Ke zbytku se vyjádřím v bodě 4e.
k nemotorové dopravě
Jiří John:Str. 24: je nevhodné umístit přechod Evropské naproti prostupu protihlukovou zdí. Provoz je většinu dne tak velký, že není možné bezpečně ani přeběhnout, natož přejet kolem. Instalace semaforu by zastavovala velkou část z 55 000 vozidel, které projedou po Evropské denně a tím by se znásobily emise. Vhodnější by bylo vést cyklostezku po chodníku a přechodem pro chodce na křižovatce Evropské s Vokovickou ulicí a dále po chodníku Evropské, kde je cyklostezka i nyní. Je nepřípustné nově prolomit protihlukovou zeď- to by ztratila účinnost. Cyklostezku skrz zeď je nezbytné vést stávajícím průchodem ve zdi.
Generel bezmotorové dopravy
Pavel Charvát:Podle mne musí být Generel součástí Metropolitního plánu. Jinak plán cyklisty a chodce prakticky ignoruje. Protože Generel není členěn podle lokalit, nedá se podle lokalit připomínkovat. Svůj detailní komentář ke Generelu jsem proto vložil do "Libovolné další lokality ...." úplně na konci seznamu lokalit do bodu 4b-Dopravní infrastruktura.
Z hlediska lokality je naprosto ideální, aby dráha byla vedena pod zemí a těleso dráhy se změnilo na zelený koridor s cyklostezkou (včetně pěších a vozíčkářů) tak, jak je to v Generelu navrhováno. Ve vazbě na okolí Prahy 6 se nabízí unikátní příležitost plně propojit stezkami západní, severní a východní okraj Prahy. Tuto variantu je třeba tlačit ze všech sil. Za její vážné ohrožení považuji průtahy s řešením Buštěhradské dráhy a dále zamýšlenou výstavbu v lokalitách Hradčanská, U Potoka, Veleslavín a na západním okraji Prahy 6. A jednání s vlastníky pozemků. Jakmile se jednou přeruší liniovost stezky, zmizí i stezka.
Souhlasím, kéž by generel nemotorové dopravy byl součástí MPP.
Naprosto souhlasím s komentářem p Charváta.
Plně souhlasím s komentářem pana Jiřího Johna
Alexandra Schneider Hrouzková:Plně souhlasím s komentářem pana Jiřího Johna.
Plný souhlas s komentářem pana Jiriho Johna
Filip Schneider:Plný souhlas s komentářem pana Jiriho Johna
Bezmotorová doprava
Petr Toman:Generel P6, který již byl 2x veřejně projednán, toto řeší, viz "bezmotorové propojení v koridoru Kladenské železniční trati". Pro cyklostezku je tento profil (velmi pozvolný spád) ideální a žádná jiná trasa toto nenabízí (tedy kromě Evropské, která je opravdu jen pro skalní a otrlé cyklisty). Ať už bude zahloubeno celé nebo částečně, jedno nebo dvoukolejné, je třeba tohoto koridoru využít pro cyklo spojení.
Shrnutí k 20.5.2018
Pavel Charvát:Z připomínek jednoznačně vyplývají následující požadavky:
- Zahloubení modernizované Buštěhradské dráhy minimálně mezi Stromovkou a Veleslavínem.
- Využití uvolněného tělesa dráhy pro zelený pruh s cyklostezkou.
- Zajištění dostatečné prostupnosti dráhy pro pěší, vozíčkáře a cyklisty.
- Nepouštět na uvolněné těleso dráhy automobilovou dopravu.