Stávající územní plán neříká nic o charakteru území, ale pomocí funkčních ploch poměrně podrobně vymezuje, k čemu je dané území určeno.
Metropolitní plán naproti tomu nemá jednotlivé funkční plochy, ale lokalitu jako celek s daným využitím, nebo jednotlivé plochy
a snaží se popsat charakter území. Po složení všech vlastností ploch však také dostaneme funkční regulativy.
Porovnáním zjistěte, zda nově vymezené regulativy dobře popisují lokalitu a vymezují potřebné funkce, které by jsou ve stávajícím plánu definovány a bylo by dobré je uchovat.
Doporučujeme při práci postupovat takto:
Pro porovnání si otevřete v samostatném okně
mapu porovnání územní plán, metropolitní plán, kde přetažením uvidíte rozdíly.
Pro čtení plánů se Vám může hodit legenda metropolitního plánu a legenda územního plánu.
Souhrnná námitka
Jan Zmeškal:Na předchozí otázky odpovídám souhrnně:
Metropolitní plán vkládá na území Prahy novou, masivní ekologickou zátěž, v podobě nové paralelní dráhy Letiště Václava Havla.
Naše obytné rodinné domy byly v této lokalitě postaveny v 30-tých letech minulého století a jsou po celou dobu využívány jako obytné.
Jako obytné je označovaly i předchozí pražské plány, stejně tak jako současně platný Územní plán, kde jsou enklávy s našimi domy uvedeny pod označením OB/ZVO-E .
Metropolitní plán sdružuje celou rozsáhlou oblast, i s našimi domy, do jednolité lokality LETIŠTĚ, aniž by uvedl, že zde také stojí obytné domy a také žijí lidé !
Tím je dána Letišti do rukou legitimita k překračování hlukových, emisních i jiných norem na celém rozsáhlém území a nebrat zřetel na obyvatele.
Proto žádáme, abychom byli v Metropolitním plánu označeni tak, jak je tomu na dosavadních plánech. Jako plochy s odlišným využitím oproti využití lokality – tj. OBYTNÉ . Nebo aby byla v Metropolitním plánu jiným vhodným způsobem potvrzena / uvedena naše existence .
Potom budeme mít lepší výchozí pozici pro řešení negativních dopadů vyvolaných provozem Letiště. A to i po případné výměně vedení Letiště nebo přímo po změně vlastníka, po jeho prodeji do cizích rukou. (Minulé vlády již učinily dva pokusy o prodej.)
Jedná se o domy na zahradách kat. číslo 2880, 2864, 2867, 2869, 2871, katastrální území RUZYNĚ, s adresou Za Teplárnou čp. 841, 843, 842, 837, 838.
A domy na zahradách kat. číslo 2512, 2527, 2530, 2525, 2532 katastrální území RUZYNĚ, s adresou U letiště čp. 531, 483, 291, 1055, 290.
Územní plán se ve srovnání s metropolitním plánem jeví mnohem lépe, nezakotvuje paralelní dráhu a jako obslužnou dopravu pro letiště navrhuje metro, to je z hlediska zátěže pro okolní území zdaleka nejpříznivější řešení.
ÚP počítá s dopravní obsluhou letiště metrem, což je z hlediska zátěže území a komfortu cestujících nejvhodnější řešení.
aby prošlo neproveditelné
Ilona Al-Jumaily:celý návrh je jen pokračováním ukázkové rozpínavosti některých akcionářských skupin, využívající legislativu a legislativní nástroje jako zástěrku pro prosazení zájmů, tváříc se že činností plánuje státní či veřejné zájmy, avšak nikde není zaručeno, že v případě dobré nabídky obratem nedojde ke100 proc. nebo většinového podílu akcií jinému (soukromému) sektoru
Posuzování hlukové či emisní zátěže v areálu produkce ? Nesmysl, ale s tím i prosazení neprosaditelného
Souhrnná námitka k popisu lokality a nedostatky viz: cílový charakter lokality 604
Ilona Al-Jumaily:Jakýkoli rozvoj musí být podmíněn vždy kapacitními možnostmi stávající infrastruktury a její adekvátní přípravou, která bude probíhat harmonicky s plánovaným rozvojem. Rozvoj nesmí být realizován na úkor stávajících rezidentů. Plán proto musí daleko podrobněji definovat priority a podmíněnost rozvoje jednotlivých ploch.
Celoplošné vyznačení celé lokality bez řádného vyznačení stávajících bytových funkcí. (L-604-6a-0)
1- Připomínka Zachovat stávající stav a řádně vyznačit vyznačit v metropolitním plánu označení stávajících staveb OB-ZVO-E při ulicích Za Teplárnou a K letišti (zachovat stávající stav)
2- Je třeba řádně zvážit a přehodnotit skutečný cílový charakter lokality.
Bylo by vhodné oddělit zájmy Letiště Václava Havla, Český Aeroholding, a.s. a ostatních akcionářů - letištní lokality, od stávajícího okolí letiště samostatně
3- rozdělit lokalitu 604 na dvě části,
- jedna část - lokalita od plánované nové RWY ke stávajícímu letišti terminály 1 a 2
- druhá část - lokalita směrem od 610/-/115 souběžná část s úsekem ul. Za Teplárnou směrem k lokalitě 906.
4- Zachovat /zřídit pásy izolační zeleně, oddělující novou letovou dráhu a ochranné pásmo od ostatní lokality - tam lze vytvořit bezpečnostní oplocení
Před pásmem izolační zeleně lze umístit stavby, porosty či jiné řešení, které omezí hlukovou zátěž z plánované RWY i železniční dráhy (měla být zahloubená, nynější zpracování Z 2975 ) a na ostatní lokalitu od ul. Za Teplárnou. (vedle stávajícího pásu IZ) souběžně s plánovanou komunikací 610/-/115 na straně k plánované letové dráze .
5- Nespojovat vše v jednolitý komplex mixu zájmů státních, soukromých, veřejných v jeden komplex sledující pouze VPS ...
Příklad:
900/VPS a veřejně prospěšná opatření
910-660/-/1 Nová paralelní vzletová dráha (RWY 006/24L) na Letišti Václava Havla
a rozdíl s
Prague airport park, (stavba komplexu budov spol. AZA trade s.r.o) , sousedící s nemovitostmi při ulici Za teplárnou, to vše lokalita 604 Letiště Václava Havla atd...
6- Zabránit vzniku dalšího komplexu skladovacích , výrobních a jiných hal - dalšího skladového areálu 10 km od centra města,
(obdoba devastace Tuchoměřic) pro zachování vstupní vizitky do Prahy a zachovat tak optické propojení s Divokou Šárkou
7- Řádně zvážit skutečnou potřebu další RWY , když na protější straně Prahy se plánují rozvoj další 3 letiště ve stejném koridoru. (rozvoj pro civilní dopravu Letiště Vodochody, 597 / Letiště Kbely, 599 / Letiště Letňany)
8- Při současném hlukovém a emisním zamoření okolí letiště a předpokládaném zhoršení stavu ještě z plánovaného dálničního okruhu, to vše s dopadem na hlavní město.
8- Železnice nebo metro
Pro kvalitní perspektivní a moderní obsluhu všech terminálů letiště je vhodnější varianta metra, Nejlépe přímá trasa do Nádraží Veleslavín. Železnice s odbočkou na Jeneček (ani tram.) nebude zapotřebí, bude-li trasa metra se zastávkami při terminálech 1a 2, 3, včetně Dlouhá míle- variantou přestupu na železniční spoj (Kladno) nebo až na Veleslavíně a jiné varianty. Další vhodný výstup by byl v Divoká Šárka, s pokračováním až k Nádraží Veleslavín.
Ke zpracování lze využít již propracované podklady jak ohledně metra, tak ohledně železniční odbočky. Řešení metra je rychlé, praktické, moderní, čímž by stále uváděný zájem o pohodlí cestujících byl i komfortnější. nežli návrh vlakového spoje do centra (cestující cestují s kufry, vznikne stejný problém jako nyní u autobusu, kufry na sedačkách a málo místa)
- Plánováním zastávky železnice Dlouhá míle a autobusového nádraží, parkoviště P+R, tramvajové zastávky, (možná varianta stanice metra )
Bude třeba ve stejné oblasti další občanskou vybavenost jak pro pohodlí cestujících tak pro občany jedoucí z/do zaměstnání
Z tohoto důvodu bude vhodnější v oblasti zřídit parkové plochy (zeleň) , odpočívadla, prostory pro čekání na spoje atd. tak, aby reprezentativně lokalita odpovídala reprezentativnímu vstupu do hlavního města ČR.
Bude třeba řádně dopracovat hodnocení dopravní zátěže pro okolí a navazující lokality Prahy 6, které se již nyní potýkají s náporem dopravy a napojení sjezdu z okruhu bude se situace jedině zhorší a nynější návrh metropolitního plánu tuto situaci neřeší.