Blízkost parku Šárka a koupaliště Džbán, kam lidé utíkají před hlukem Evropské. Blízkost ale není součást lokality a docházka z druhé strany křižovatky je přes křižovatku velmi nepříjemná. Rozhodně nebezpečná na to, aby ji přecházely samotné děti, třeba na kole.
Možnost vidět zalesněný horizont, kopec Petřin. Je důležité, aby tyto výhledy zůstaly nezměněny. Nezastavěny výškovými budovami až 23 pater...
Veleslavín je náš domov. My tu žijem.
"Veleslavín je pro mne":
- Zámeček
- Stará škola
- všudypřítomná zeleň
- klid
- nepřelidněnost
- vesnický charakter oblasti
- bezpečí
Veleslavín patří mezi historicky velmi cennou lokalitu je potřeba jej zachovat pro další generace.
Hodnotné statky postupně mizí stejně tak, jako vila Charlotte Masarykové. Jak se může stát, že historická budova, která se váže k historii naší země, zmizí beze stopy a není uložena povinnost jejího zachování s respektem k původnímu účelu velikosti a VZHLEDU?!
Veleslavínský zámeček - park pro veřejnost a zachování historických budov
pracovní verze
Problémové v lokalitě je v podstatě vše. Lokalita je jeden velký uzel problémů, který jde rozdělit zhruba na dvě až tři části. Odlidštělá Evropská třída, po jejíž stranách ale stále žijí lidé, a zcela nezvládnutý, zpackaný, ostudný, depresivní, nevzhledný, chodci nebezpečný a nepřátelský dopravní uzel Veleslavín, který spolu s Evropskou drasticky přeřezává dvě původní propojené vesnice Veleslavín a Vokovice. Je zcela nepřátelský k místním obyvatelům, kteří v rámci pohybu po svém okolí jsou nuceni ho i několikrát denně přecházet. Spaliny aut i autobusového nádraží jsou také samozřejmě problém. Nepomůže ani jeho tragikomické zpopulárnění v médiích kvůli livrejovaným lokajům nosícím kufry turistům místo eskalátorů. (Kočárky nenosí.) Mpp podlemě situaci neřeší, naopak.
Z opakujících se připomínek:
- My jsme rezidenti Prahy 6, měl by být dán větší důraz na rezidentní bydlení.
- NECHCEME BÝT TRANZITNÍ OBLASTÍ. MY TADY ŽIJEME
- Nevhodně umístěný dopravní uzel
- výjezd autobusů z nádraží posunout cca o 100m směrem na západ před křižovatku Veleslavín
- Když vidím takové zásadní chyby u relativně malých projektů, jak je možné důvěřovat tomu, že globální Metropolitní plán situaci zlepší? Zvláště, když je evidentní, že lidé vytvářející podklady nemají k daným lokalitám žádný vztah a místní problematiku neznají.
- Dopravní přetížení a z toho plynoucí emise. Koncentrace benzo(a)pyrenu překračují limity o 46 % a to ještě za nereálných vstupních podmínek, uvažovaných ve výpočtu ATEM.
- podivné shody náhod, kdy jen tak mimochodem se samovznítí historická budova Charlotte Masarykové poté se "jako" rekonstruuje a najednou je celá budova pryč. Jak se může stát, že historická budova, která se váže k historii naší země, zmizí beze stopy a není uložena povinnost jejího zachování ať už novou výstavbou / dle nových staveb. technologií avšak s respektem k původnímu účelu / velikosti a VZHLEDU?!
- Zanedbávaná péče o zeleň - zanedbaný les, hory odpadků
- Zanedbaný zavřený zámeček i park.
- Mizející potoky a przněné staleté stromy u nich rostoucí.
- Žádné náměstí, otevřená zeleň, vodní plocha
- stromky izolační zeleně podél Evropské jsu malé a opadavé
- MPP je navrhován od stolu, ne z terénu.
- Estakáda je výsměch obyvatelům
- nebezpečný přechod přes vlakové kleje mezi teplárnou zámkem a kladenskou. Nikdo se tím nechce zabývat. Není možné pouštět samotné děti do školy.
- nebezpečný přechod Evropské pro děti, nemohou do školy chodit samy.
- Uzavřít ulici Na Krutci nebo ji alespoň zjednosměrnit by odvedlo tranzitní dopravu z Veleslavína.
- Umožnění výstavby dalších kancelářských a výškových budov je primárním cílem nového MP?
- Podporovat zachování a rozvoj zelených či zalesněných ploch
- Cenim si moznosti vyjadrit se. Dekuji.
- Tak si tak rikam, za koho vlastne Praha kope? Za me, jejiho obcana, nebo za auta?
- Ve svete je trend autum uz neustupovat. Jejich dominance by mela byt regulovana i zde. Praha potrebuje spise rozsirovat plochu svych parku, nez betonovych ploch.
- katastrofická dopravní situace na pomezí sousedních lokalit - Vokovická, Veleslavínská, Kladenská, Evropská.
- vypadá to, že podle MPP jediné, co zustane z vesnické struktury je závislost na autech.
.....................................................................................
nikdo nemůže znát lépe než my naše potřeby.
Investuje se jen do zisku, ne do obyvatel
Neexistující chodník ani přechody pro chodce ani ochrana hřiště - v ulici pod novým lesem.
Další a další stavby a výstavba bez plánu obslužnosti, dostupnosti, parkování a důsledků pro danou lokalitu. To vše by se mělo řešit předem než někdo něco nového schválí a nikoliv hasit požáry, které nerozvážnými kroky způsobí,
Koncept je vytvářen od stolu bez znalosti místní problematiky a potřeb velkého množství občanů, kteří zde žijí.
křižovatka Evropská / Veleslavínská je již nyní přetížená důsledkem nevhodného dopravně-technického řešení, Situace se dále zhorší po dokončení bytového developmentu mezi ulicemi Pod Dvorem a U Zámečku. Další zhoršení lze očekávat po pronájmu kancelářského projektu AFI při ulici Kladenská. Plánovaný bytový development staré teplárny, území 411/121/2170 přinese jen další zhoršení - navrhovaný rozvoj bytové funkce je třeba zcela eliminovat nebo omezit ve prospěch zeleně a zařízení pro sport a volný čas.
Doprava na městský okruh skrz rezidenční oblast
Dnes je ulice Na Krutci hlavní tranzitní tepnou nahrazující SJ radiálu. Veškerá tranzitní doprava čítající 3000-4500 aut denně Vokovicemi jen projede a část míří ulicí Evropskou na městský okruh NAMÍSTO ABY NA OKRUH NAJÍŽDĚLA ZA PRAHOU A DO PRAHY VŮBEC NEVJÍŽDĚLA. Kromě Evropské tento tranzit zatěžuje i okolní oblasti - Starý Veleslavín, Střešovice, Patočkovu, Břevnov a další.
Busy MHD a regionální busy ze středočeského kraje a P+R je nepřípustné umísťovat do obydlené oblastí Prahy 6. To by zhoršilo i životní prostředí v Liboci, Veleslavíně i Vokovicích. Je nutné umístit P+R a terminál busů na okraj Prahy, na Dlouhou Míli, k nádraží Praha Ruzyně,.... Tak to bylo naplánováno i ve schválené dokumentaci pro EIA pro metro V.A.
Ve Veleslavíně musí být realizován pouze přestup z metra na železnici, tramvaje a místní busy.
V prostoru bezprostředně za železničními kolejemi naproti nádraží Veleslavín v 90. letech zmizel pás stromů směrem k Evropské ulici (vyznačeno žlutě na přiloženém výřezu). Tento by měl být zpět zakomponován do metropolitního plánu a to i tehdy, pokud by byla železniční stanice zahloubena neboťˇ zde plnil roli částečné hlukové a prachové clony od Evropské ulice.
Je evidentní, že se mění klima a přibývá extrémnějších výkyvů počasí, zejména vysokých teplot a dlouhodobého sucha na jedné straně a na druhé straně extrémních srážek. Z tohoto pohledu metropolitní plán musí počítat s takovýmto vývojem a být nadčasový. Je proto naprostý nesmysl snižovat zelené plochy a nahrazovat je domy či asfaltovými černými plochami parkovišť a jinými nepřirozenými plochami, které budou v letních měsících tepelným zářičem a učiní město neobyvatelné.
Tlaky investorů při plánování zastavěnosti území jsou mnohdy nad možnosti stabilizovaného území s vesnickým charakterem budov jako je tomu právě ve Veleslavíně. Tím je Veleslavín výjimečný, činí ho unikátním a ceněným. Snahy stavět mnohapatrové budovy v místech, kde jsou jednopatrové max. dvoupatrové domy (počítáno od pohledové strany - z ulice), je příkladem ignorování názoru občanů a neúměrného přetížení na úkor kvality života místních obyvatel, potažmo budoucích.
S tím souvisí i šířka místních komunikací mezi vilkami Veleslavína, která není dimenzovaná pro výstavbu mnohapatrových obytných domů tak, jak by si to představovali zástupci Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Neustále se zvyšující počty aut parkujících po straně ulic velmi omezují obousměrný provoz a mobilitu a činní je tak nepropustnými. Metropolitní plán musí počítat s tím, že 1 rodina či 1 bytová jednotka má i 2 osobní auta, a proto musí navrhnout řešení, jak s tímto fenoménem naložit, tzn. dostatečný počet parkovacích míst na pozemcích nově vznikajících objektů.
osázením stromů podél silnice. Celá křižovatka na Nádraží Veleslavín je obrovskou vybetonovanou plochou bez zeleně, která v létě funguje jako tepelný ostrov. Park byl vykácen a místo něj postavena nevzhledná, výškově naddimenzovaná budova AFI Vokovice, která přináší jen další nepotřebné kancelářské prostory (volné jsou kanceláře v Dejvicích, na Hadovce, v budově Sanofi Aventis, Cube).
Stromy by mohly být nasázeny i v pruhu na autobusovém nádraží, místo udupaného křoví.
Stejné nevzhledné a neužitečné křoví je osázeno i podél protihlukové zdi obytných domů ulice Ke Dvoru.
Bariérou v oblasti je chybějící přechod na polovině křižovatky evropská/veleslavínská. Chybí přechod z autobusové otočky na zastávku tram směr Divoká Šárka. Pokud někdo přijede 119 a chce jít směrem do ulice Ke Dvoru, musí buď nesmyslně obcházet celou křižovatku, přebíhat nebezpečně mezi auty a tramvajemi a nebo sejít do podchodu a na druhé straně vyjít schody - je to náročné hlavně pro seniory.
Nevzhledná je vyhořelá budova u nádraží.
Chátrající zámeček Veleslavín by se měl opravit.
Do lokality rozhodně není třeba přivádět další dopravu výstavbou estakády, dopravní situace je špatná už teď.
Problémem je dnes už jakákoliv nová výstavba, protože se nehledí na navazující infrastrukturu, která by se měla řešit ještě předtím než se povolí další výstavba. Metropolitní plán by měl především řešit infrastrukturu, ale on spíše řeší, co se dá zastavět aniž má stavitel jakékoliv povinnosti k dané lokalitě.
Zahloubení Buštěhradské dráhy, jak je dlouhodobě slibováno, z Dejvic až po zastávku Veleslavín Nevhodně umístěný dopravní uzel
Prepazeni Evropske a krizovatky Stresovicke u Vojenske nemocnice skrz Veleslavin a Novy les tranzitni dopravou povazuji za kratkozrake a nepromyslene a velmi necitlive k prirode a obcanum Veleslavina a jeho historie. Moc prosim nedelejte to! Skody, ktere tim vzniknou, budou nevratne.
Co pozitivního nám přináší druhá přistávací dráha? Potřebuje Praha přijímat ještě větší množství lidí? Už teď letiště přepravilo více lidí než bylo původně plánované (15 000 000 lidí/2017). Při druhé přistávací dráze může dojít až k dvojnásobnému počtu cestujících přes Prahu.
Už v současné době je nedostačující infrastruktura a mpp infrastrukturu důsledně neřeší. Jak chce mpp dopravit přes Prahu 6 další miliony lidí za rok navíc? Jakým způsobem se dořeší doprava na letiště? Neřeší se doprava ani jakýkoli jiný veřejný zájem z výstavby paralelní dráhy.
Měla by se řešit regulace a stavět záchytná parkoviště na okraji Prahy. Mělo by se řešit napojení na středočeský kraj a navzájem spolupracovat. Praha 6 je transitním místem pro ty, kteří dojíždí do Prahy denně za prací z oblastí severozápadu Prahy, nicméně mpp to příliš nezohledňuje. Čím více lidí Praha láká, tím více se zhoršuje kvalita života Pražanů. Evropská ulice je již v současné době přetížená. Je třeba důsledně vyžadovat regulaci provozu, nikoli lákat další lidi.
- Nevzhledné neestetické naddimenzované a bez obecného přínosu budovy posledních šedesáti let. Okolí třídy, která byla určena jako metropolitní, a jejíž význam je ještě podtržen přestupní stanící na mezinárodní letiště, by mělo být reprezentováno budovami vybranými i v mezinárodních soutěžích, a developer by měl, (ale to platí obecně), chce li v takto exponovaném místě stavět, plnit požadavky města, veřejnosti, vzniklé na základě rozsáhlé diskuze. A až toto splní, může stavět. Toto považuji za obecnou slabinu Metropolitního plánu.
Odstrašující je vznikající kancelářské budova AFI, která má po celé své délce o 3 patra víc, než by měla mít, a stojí na staré relativně nedávno rekonstruované továrničce, budova s cestovatelským obchodem, která až do konce měla na billbordech vyfocenou borovici, a změnila billboardy v momentě, kdy borovici pokácela, jakou podivnou osinu má na své střeše? a další bezpohlavní skleněné budovy směrem k Divoké Šárce?
Evropská podrobněji:
- Okolo Evropské stále žijí lidé i za křižovatkou. Tomu ale, kdo nechce vyjet autem, silnice neustále říká: "Ty jsi nic, nemáš kola, kllď se!" :)
- "Potěmkinovou vesnicí" je ozelenění tramvajových kolejí z centra do křižovatky Veleslavín, proč nejsou doposavad ozeleněny až k točně?
- Je zde povolená rychlost 70km/h, když třída vede obytnými čtvrtěmi? Je vyňata z hygienických norem.
- Přechody zde jsou daleko od sebe, lidé jsou nuceni přebíhat.
- Lidé čekající na tramvaj stojí na minimílně krytých zastávkách uprostřed dálnice, z obou stran výfuky, hluk. Děti je mají rovnou u hlav, spaliny se nejvíc drží práve mětr nad zemí. Zastávky jsou nechráněné proti západnímu větru, který zda na náhorní plošině může být zvlášť v zimě velmi silný a není kde si sednout.
- Bylo by dobré, aby zadavatel a projektant, dřív než něco vznikne na místo osobně zašli a vyhodnotili, co je potřeba.
- Mimo praktickou stránku uplně vymizel z obecného povědomí požadavek stránky estetické.
- Po stranách Evropské vede chodník s cyklostezkou, ale aby setrvání na nich bylo únosné, bylo by potřeba je oddělit od extrémně velké a agresivní silnice pruhem zeleně či v místech, kde to jde odhlučňujícím valem.
- Podél celé Evropské jde zasázet stromy, které po té, co vyrostou, mohou poskytovat polostín, tlumit počasí, které je zde v podstatě v jakékoliv podobě nehostinné. Stromy by také částečně narušily monotonní rovnou linii třídy.
- Zelen a třeba přízemní budovy, po stranách silnice by mohly odhlučnit i byty po jejích stranách.
- Veleslavínská křižovatka je součástí Evropské, je potřeba zadat veřejnou soutěž, je velkým oříškem. Ted ji člověk nestačí na semafory přeběhnout, musí obejít tři přechody, tedy 3x čekat, než ji přejde, auta vyražejí nebezpečně brzy, chodci s kufry přebíhají sem tam, auta brzdí ze 70km/h.
Co jsou charakteristické prvky, průhledy, dominanty, přírodní stavební památky, které by bylo vhodné chránit a uchovat pro budoucniost?
HORIZONT. Pohled na horizont Petřin zakončený lesem a nebem. Znamená to do budoucna nenavyšovat nízkou okolní zástavbu odpovídající lidskému měřítku. Šest pater nové AFI budovy je evidentně příliš, měla být nejvýš třípatrová. 24 pater projektovaných Metropolitním plánem v lokalitě po obou stranách křižovatky Veleslavín je nesmysl. Pro představu současné výškové paneláky na začátku Vokovické mají 13 pater. Patra jsou navýšena výrazně v celé lokalitě Veleslavín, která je ale stabiliovaná obytná. viz.
Veřejný prostor, který je potřeba chránit, je i prostor nad námi, tedy kubické metry vzduchu. Lidé mají právo ve svém každodenním životě vidět horizont a nebe, je to veřejný prostor, který je potřeba začít intenzivně chránit.
Viditelný krajinný relief a světlo.
STARÁ ŠKOLA, nyní Lidová škola umění včetně tělocvičny.
Stávající ZELEŇ podél Evropské. V MPP je vesměs určena k zastavení. Jde jednak o plochu na jih od Staré školy, dále zelený park by měl zůstat mezi Cubem a Osamocenou ulicí, při vstupu ke Džbánu. Litovický potok včetně zeleně po obou stranách Evropské.
NEŠTASTNOU NEGATIVNÍ DOMINANTOU, kterou naopak třeba chránit není a nová zástavba by se jí měla vymezit jsou socialistické výškové stavby Hotelu Krystal. Není možné, aby podobný architektonický omyl minulého režimu udával ráz nové zástavbě, nevíc nadimenzované o čtverve 100 x 100m a vysoké hustotě.
Obyvatelé chápou křižovatku Veleslavín jako místo, kde žijí, jako součást Starého Veleslavína. Ten je ale v MPP vzhledem k velmi rozdrobeným lokalitám už v lokalitě jiné. Několikrát denně musí křižovatku pěšky často s dětmi přejít, nebot je li v oblasti nějaká infrastruktura, je ve Vokovicích. Obě vesnice odjakživa souvisly. Nová křižovatka i Evropská vznikla na místě bývalé hospody a centra Veleslavína. Prostor tedy není možné nahlížet jednotlivě, je nedílnou součástí prastaré (z 11.stol.) obytné lokality.
Proto respondenti i zde uvádějí:
VELESLAVÍNSKÝ ZÁMEK S PARKEM A VŠEMI HISTORICKÝMI BUDOVAMI. Zámek by měl patřit městské části a měl by fungovat jako veřejné kulturní a sociální centrum oblasti. I vzhledem k jeho blízkosti metru a přestupu na letiště.
VILA CHARLOTY MASARYKOVÉ - nedávno zbořená developerem. Zboření této vily vyvolalo výraznou vlnu odporu. "O jednu jsme již přišli, chraňme ostatní..."
Bývalá veleslavínská Radnice, nyní mateřská školka, Hospoda na Závisti, Restaurace U Marčanů, zvonička a uličky u zvoničky, zelen a další.
Veleslavin by mel byt památkovou zonou. Snaha zachovat původni raz je cim dal aktualnejsi. Rozsahla vystavba novych domu jiz ted zacina vyrazne menit okoli a to je alarmujici. Pokud neco stavet, tak mensi nizke domy, ne tak huste zastavene
Po zrušení železnice by koridor měl zůstat průchozí...rychlodráha jedině pod zem žádné skleněné tubusy a jiné hrůzy. Současná trasa vlaku je krásná, potenciální zelená osa Prahy 6.
Dominantní je sama plocha křižovatky, na mírném kopci mezi dvěma krajinnými sedly, přes které vede Evropská. Veškerá doprava na křižovatce by měla být podzemní, na povrchu a bezmotorová doprava, nádraží veleslavín vytvořit jako krásné zelené náměstí, centrum oblasti, přívětivé centrum, s lidmi pohodlně a bezpečně ho procházejícími. Místní dominantou je dlouhé večerní světlo. Veleslavínu chybí centrální část
Trend ve světě je jasný, v české republice jsme stále nějak pozadu.
- ZVELEBIT to co tu již stojí, např. Veleslavínský zámeček (park pro veřejnost)
- UCHRÁNIT Veleslavínský potok a zbylé historické budovy,
- ZACHOVAT výstavbu s malými obytnými domy s nízkou hustotou osídlení, vysoký podíl zeleně
= tedy ponechat si rezidenční klidovou zónu!
Je li území označeno jako obytné, je potřeba k němu tak přistupovat, zatím je okolí Evropské neobyvatelné.
HLUK. Několikrát překračující hygienické limity. Nikdy neustávající. Strašné. Domy po stranách Evropské jsou ze stran situovaných do ulice neobyvatelné. V lokalitě jsou takové, kterým vede Evropská po bývalé zahradě.
ZNEČIŠTĚNÍ OVZDUŠÍ zapříčiněné dopravním přetížením oblasti.
CHYBÍ VEŠKERÁ INFRASTRUKTURA, občanská vybavenost, menší obchody na denní zboží, potraviny, restaurace, kavárny, služby, ale i možnost kultury, sportu, trávení volného času. Zmizela kina - Ořechovka, Bořislavka, Velaslavín. Město by mělo podporovat sociální život.
NENÍ BEZPEČNÝ NATOŽ PŘÍJEMNÝ POHYB CHODCŮ A BEZMOTOROVÉ DOPRAVY. podrobněji vypsáno v připomínkování. Nejde jen o dopravní uzeVeleslavín, ale o celu Evropskou třídu.
- Chceme v budování po vzoru Evropské pokračovat? Rozhodně NE!
- obytná zóna se nezobytní postavením Jižního Města a rozkradením volných ploch
- vykácení lesa a estakáda zničí i tu část, která ještě zničená není.
- Chteli bysme kulturni misto, kde se muzeme shazet s sousedama, obchudek a kavarnicka. Detske hriste pro starsi deti a futbalove hriste. Zelen a park!
Lokalita minimálně dopravou, hlukem a zástavbu ovlivňuje VŠECHNY okolní lokality.
hlavně: Starý Velesavín (nejvíc), Vokovice, Buštěhradskou dráhu. To je jedna lokalita, ale zároveň se dotýká konkrétních lokalit a to je nutné zohlednit. Stejně jako Evropská třída.
Křižovatku Veleslavín lze považovat z hlediska lokalit za jakýsi vřed v zástavbě Vokovic a Veleslavína s velkou bolavou jizvou Evropské.
Nekoncepčnost
Nejprve je nezbytné vydat stavební povolení v právní moci pro železnici na Kladno a letiště, a teprve poté stabilizovat plochy s ohledem na ochranné pásmo dráhy. Je nekoncepční, že stavební úřad povolil i v ochranném pásmu dráhy stavby nových domů.
Nevhodně situované P+R a autobusové nádraží Z hygienického a právního hlediska je nepřípustné.
Exhalace z dopravy převyšují limity povolené zákonem. Návrh na umístění P+R a autobusového nádraží do Veleslavína by situaci ještě zhoršil, protože by zavedl IAD do obytných částí. Zhoršil by situaci i v Liboci, Ruzyni a Nové Šárce. Již dnes každodenně kolony aut jsou dlouhé několik km. Tyto stavby patří na okraj Prahy a ve Veleslavíně by měla zůstat pouze točna busů pro místní linky MHD po Praze 6. Pro MHD v oblasti by měla být preferována železnice, metro a tramvaje.
Z hygienického a právního hlediska je umístění P+R a autobusového nádraží nepřípustné. Snaze o umístění těchto staveb se budeme opět bránit všemi zákonnými prostředky, vč. stížnosti eurokomisařům pro dopravu a životní prostředí, i kdyby to mělo přinést postih Prahy a ČR.
Navrhovaná DOPRAVNÍ INFRASTRUKTURA, tj. 623/055/1207 Nádraží pro vnější autobusovou dopravu Autobusové nádraží Veleslavín — návrh a 624/055/1129 Parkoviště P + R - Veleslavín — návrh, je z právního i hygienického hlediska neakceptovatelný.
(podrobně viz výš.)
- nadlimitní smog
- přivedení dalšího množství aut
- P+R + Bus nádraží umístit na Dlouhou míli
- evidentní nekoncepčnost - nabízí se otázka "tunelování" vežřejných rozpočtů.
- nelogičnost postupu: je potřba v první etapě zprovoznit P+R na Dlouhé míli a v 2. etapě zastavit stávající točnu. Ne opačně.
Auta z centra a chránit rezidenty, kteří ve městech bydlí.
P+R na Veleslavíně nemá co dělat, jen rezidentům zhorší životní podmínky, hluk a emise ještě narostou, i když jsou dnes překračovány.
To jde i proti nařízením EU a závazku ČR snižovat hluk v aglomeracích nad 250tis. obyvatel. Navíc to přivede další nežádoucí dopravu, na kterou již nyní místní komunikace nestačí. Dál je zde velmi reálná pochybnost zda toto P+R vůbec bude využíváno, obzvlášť, když Praha staví další dopravní stavby, aby se mohlo v centru, v rezidenčních zónách jezdit.
Proč, když máme jednu z nejlepších PID na světě a v ostatních metropolích Evropy jdou úplně opačným trendem.
Nezastvitelné bloky nejsou vymezeny. Vymezit.
Lokalita je vymezena jako hybridní obytná. Obytné jsou i okolní lokality - struktury vesnice, zahradního města, otevřené krajiny. Všude v lokalitě je naddimenzováná stávající zástavba určená k výškovým stavbám. Okolí Evropské už ted je neobyvatelné. Tak, jako okolí dálnice. Při tom se v těsném sousedství plánuje zcela s obytnými zonmi nekompatabilní
- P+R parkoviště, které má být na Dlouhé Míli, takhle hluboko ve městě nemá co dělat
- Estakáda z Petřin, která přivede další dopravu do již zahlcené Vokovické
- A ve všem smogu, který tyto dvě stavby vyprodukují, bytová výstavba (plocha 411/055/2315 ) na tělese současné železnice.
Zmizely zelené plochy
V oblasti pod ZŠ Vokovická (ulice V Nových Vokovicích/Na Luzích) se zejména pod ulicí Na Luzích směrem k Evropské zmizely zelené plochy a je to uvažováno jako zastavitelné území. Je potřeba doplnit zpět jako ve stávajícím územním plánu, tedy tuto oblast vést jako parky/zeleň. Doporučuji jako nezastavitelné území. Navíc je tato oblast vedena zahrnuta do oblasti Veleslavín a ne Vokovice. Proč?
.......................................................
Výhodnější by bylo P+R parkoviště v této lokalitě nezřizovat a plochu, získanou po zahloubení železnice, využít pro pěší bulvár a cyklostezku, a tak výhodně oddělit cyklodopravu od automobilové, místo současných trapných cyklostezek na chodníku u Evropské.
NE ESTAKÁDA - ANO NÁMĚSTÍ
Strnadovo zahradnictví nezastavět tisícem domů, ale upravit jako náměstí, obnovit potoky , zeleň.
Doprava - bez konceptu a bez ohledu na rezidenty
Jeden ze základních rysů plánu je víra, že další a další dopravní stavby vyřeší situaci Prahy v automobilové dopravě. To ale nepočítá vůbec s neustále rostoucím počtem aut denně mířících do Prahy za prací, za nákupy atd. Koncepční řešení jednoznačně postrádám a opět by s ním občané měli být seznámeni, jsou cílovou veřejností.
A s tím souvisí priority dalšího postupu. Především dopravní infrastruktura. Musí být jasně řečeno, který typ dopravy Praha do budoucna upřednostňuje. Podle toho by pak měly být časově realizovány dopravní stavby, jinak vznikne jen další chaos. Je jasné, že nelze realizovat všechny najednou a pokud nebude výstavba postupovat systematicky, výsledkem budou neefektivně prostavěné miliardy. Já jednoznačně doporučuji veřejnou dopravu. Proto je třeba konečně začít s dlouho diskutovanými projekty jako vlakové spojení na Kladno a na letiště. Je třeba urychleně začít s budováním záchytných parkovišť a jejich napojením na PID. A je třeba konečně dokončit SZ obchvat Prahy. A ne utrácet peníze na nesmyslné projekty typu veleslavínská estakáda, které nic neřeší a jenom zhorší situaci obyvatel Prahy 6. Velmi doporučuji i jednání s městy a obcemi v okolí Prahy, ze kterých jejich občané do Prahy denně dojíždí. Řada z nich má funkční spojení veřejnou dopravou. Když povolili prakticky neřízený rozvoj satelitních městeček, mohli by pro své občany stavět záchytná parkoviště přímo u nich.
Souhlasím, estakáda je největší omyl celého MPP.
Výšková regulace 100 x 100m nového MPP je nešťastná. Nebezpečná. Zavádějící. Je dobrá pro orientaci, ale ne jako zákon pro stavební úřad. Stavební úřad musí vědět, podle čeho se může řídit. V případě tohoto MPP si stavební úřad musí vymýšlet. Ale stavební úřad si nemůže vymýšlet.
Výškové budovy až 24 pater do lokality Veleslavín, kterje určena jako obytná a stabilizovaná nepatří. Je to dvojnásobek co mají současné výškové paneláky ve Vokovické ulici. Metropolitní plán navrhuje v oblasti extrémně vysoké budovy ve vysoké až 90% hustotě. Vymezená lokalita Metropolitním plánem se nachází ve středu území označeného jako vesnická struktura (Starý Veleslavín) a zahradní město (Vokovice) a má po svých stranách významné krajinné celky, těmi je lokalita Džbán a lokalita Litovecký potok, Novou Šárku. Všechny tyto lokality mají bud přízemní nebo dvoupodlažní zástavbu, nebo jsou krajinou nezastavěnou. Ideální jsou budovy třípatrové a nižší.
Přidávání pater na metropolitní třídě o dvě a na nárožích o tři je napsáno trochu "malými písmenky" v legendě. Proč není není napsáno tam, kde ho metroplan zamýšlí?
Pokud regulativy chtějí patra navyšovat, musí se definovat i v rozvojovém potenciálu s tím související zvýšení nároků na infrastrukturu města. Nejen silnice, ale veřejné prostory, parky, školy, školky (už ted se nedostávají spádové děti). Půjde li pouze o zástavbu kancelářemi, protože byty jsou v blízkosti Evropské neobyvatelné, hrozí jejich nční vyprázdnění a mrtvé prázdné zony bez lidí. MPP na infrastrukturu sociální, zdravotní, veřejné zeleně a pod vůbec nereguluje.To není možné.
KONKRÉTNÍ CHYBY POPISU STÁVAJÍCÍCH (napsáno černě, ne modře.)PODLAŽÍ PRO NAVRŽENÉ ČTVERCE 100 x 100m. VESMĚS NADDIMENZOVÁNO.!!!!!!!!!!
- 6 + 3 podlaží jsou mylně uvedena jako stávající stav FTVS. Tato budova má 4 podlaží. Zastavitelné je i parkoviště před budovou.
- 3 podlaží a jako zastavitelný blok je uveden stadion FTVS.
- 6 + 3 podlaží ve dvou čtvercích místo stávajících 4 podlaží v obytných domech v ulic Chosé Martího na východ od FTVS.
- 12 + 3 podlaží místo 10 - 11 podlaží je uvedeno u výškového paneláku na rohu José Martího a Evropské. Tento čtverec zárveň přesahuje do oblasti, která je v současnosti zelený park, ale a v MPP nově určená jako zastavitelná před Cuubem.
- 6 + 3 podlaží místo stávajících 3 jsou podél Evropské hnad na východ od předchozího výškového paneláku.
- 8 + 3 podlaží jsou místo stávajících 6 v Cubu. Před Cub místo parku je budova 12 + 3 patra, předimenzovaný Cube spadá až téměř do vody Džbánu. Nově vymezená zastavitelná plocha na úkor zeleně.
- 6 + 3 podlaží místo stávajících 5 v budově Czech Airlines.
- 8 - 6 podlaží + 3 místo stávajícího 1 je u budovy solar fitnes mezi oběma předchozími.
- 6 + 3 podlaží místo stávajících 5 je chybně u budovy Olympus. Tento čtverec spadá i do vedlejší lokality Vokovice, do historického centra na Litoveckém potoku.
- 12 + 2 podlaží místo stávajících 16 je u výškového paneláku
- do zeleně Litoveckéh potoka spdá zástavba 6 podlaží + 3.
- 21 +3 podlaží !!!!!!!!!!!!! je uvedeno jako stávající zástavba na hranici lokality Starý Veleslavín a Litovecký potok.
- 4 a 3 podlaží + 3 je nově zastavitelný blok na zelni před Starou školou a v oblasti kolem žluté zvukové bariery.
- 6 +2 podlaží !!!! jsou ve dvou čtvercích v místech určených pro parkoviště P + R a autobusové nádraží. Současná IFA má 6 podlaží.
- 6 + 3 podlaží místo 1 je přímo nad budovou současného Nádraží Veleslavín.
- 6 + 3 je na místě současného přechodu přes koleje na Velelavíně.
- 6 + 3 patra jsou na křižovatce veleslavín.
- 21 + 3 podlaží místo 13 u paneláků na Vokovické. To je dvojnásobek jejich výšky.
- 8 + 3 podlaží místo 0 na zelené ploše točny a parku na výchd od předchozího čtverce podél Evropské.
Lidský pohyb je přirozeně omezen na převážně horizontální pohyb. Smysly jsou v podstatě orientovány čelně a jeden z nejdokonalejších a nejužitečnějších smyslů, zrak, je výrazně horizontální. Vstupenka na divadelní balkon je lacinější, protože představení nemůže být sledováno "správným" způsobem. Klima ve venkovních prostorách před průčelím víceposchoďových budov je mnohem horší než na okolních nízce zastavěných pozemcích. Platí to specielně pro vysoké budovy, které zachycují silné větry vysoko nad zemí a stáčejí je přímo k zemi, kde vyfoukávají vítr z pískovišt. Mimo nežádoucí stínící efekt výškových budov, se zhoršuje místní klima způsobené větrem, a vzniká velmi silný průvan, kanálový efekt a efekt nároží. Některé okolní prostory jsou neobyvatelné.
Ve staré vesnické stabilizované zástavbě se nesmí dům navýšit o několik cm, a v bezprostřední blízkosti naskočí vmožná výška o několik (i desítel!) pater. To je chybné.
Hranice eventuelního přechodu výškových pater musí být rozvolněné. V MPP podchycené.
NĚKTERÉ CITACE:
předimenzovanost - peníze hrají prim
Není k tomu žádný důvod, ničí to území.
Dohlédnout, aby developeři nemohli pravidla jen tak mimoděk neporušovali.
Nechat vzniknout pravidla.
Porušení by se mělo rovnat demoličnímu výměru.
Developer nad obyvatelem
Lokalita vydaná na pospas developerům
Bude zneužíván
Konzultace s místními obyvateli je bezpodmínečně nutná
Ohavná výšková výstavba z poslední doby se stane standardem a precedentem pro výstavbu podobných ohavností v rámci čtverců.
ne zástavbu místo parků
Nebere se ohled na obyvatele, ale na developery, kteří nemají žádný respekt nikomu a ničemu.
Navýšení vždy omezí oblohovou složku okolních bytů, je nutné individuálně vážit, kde je toto přípustné.
Cílový charakter je zastavitelná stabilizovaná obytná hybridní lokalita, soudobé město, dotvoření Evropské a Veleslavínského dopravního uzle.
Hybridní struktura je stanovena zejména pro transformační lokality.
Lokality Veleslavín ale není transformační, je stabilizovaná. Pojmy stabilizovaná, obytná a transformační si navzájem odporují. Co tedy platí?
Cílový charakter lokality je příliš vágní. Měla by vzniknout mezinárodní soutěž, ve které by se měli propojit architekti, dopraváci i sochaři, jejímž cílem by bylo proměnit dopravní křižovatku v opravdové náměstí. Tedy místo, kde bude možné třeba posedět pod stromy, užít si živý parter s kavárnami a obchody a pohodlně přestoupit z metra na tramvaj a dostat se z jedné strany na druhou několikrát denně živ a zdráv..
Priority plánu jsou auta a prostavěné miliardy bez ohledu na občany.
Významnou část VPS může za veřejně prospěšné označit jen někdo, kdo v Praze 6 nikdy nebyl.
Vedení Prahy tvrdošíjně věří, že další a další dopravní stavby vyřeší kritickou dopravní situaci Prahy vytvářenou další a další bytovou a komerční výstavbou v Praze.
Plán vůbec nereflektuje zhoršující se životní prostředí, nepodporuje chodce a cyklisty, investice do MHD znehodnocuje paralelními investicemi do automobilové dopravy.
Praha postrádá vizi.
Chybí podrobné územní studie a studie sociálně kulturní.
Obytná hybridní transfrmační plocha neříká vlastně nic. Upřesnit. Příliš vágní.
Chybí nezastavitelné bloky, vše je zastavitelné vším, chybí infrastruktura, veřejná prostranství.
Krajinu, nestavebni bloky, veřejný prostor je třeba chránit, neboť jsou nekomerční.
Přitom pro zachování charakteru území je přesné vymezení zastavitelných a zastavěných ploch zásadní.
Pro přesné vymezení ploch je potřeba územní studie, která by pak měla být podkladem jak pro stanovení individuálních regulativů pro oblast.
Nedostatečně zpracováno, doporučuji podrobnější regulaci.
Vstupem metropolitního plánu by měla být územní studie okolí křižovatky Veleslavín, která vezme v úvahu budoucí rozvoj železniční trati, zohlední limity na dopravu plynoucí z potřeby chránit obyvatele před emisemi a hlukem a zajistí možnost volného pěšího pohybu v okolí.
V krajinné infrastruktuře je chráněn pouze Šárecký potok a to nedostatečně. Z jeho okrajů zmizela zelen. Ostatní je zastavitelné. Vymezit, doplnit.
Evropská by se měla chovat jako reprezentativní Evropská třída směřující letišti. Její okraje lze chránit pro chodce, běžce, cyklisty izolační zelení, vysázet stromy, v místech, kde je to možné vytvořit ochranné izolační terénní valy (od zvuku, hluku, agrese aut.), rozvolnit okraje. Dosadit chybějící trávníkovou plochu mezi kolejema v úseku Veleslavín – Divoká Šárka. Rychlost Evropské zmenšit na 50 km/h a ne na 70km/h, protože po jejích okrajích žijí a budou žít lidé, znovu promyslet a dotvořit umístění zastávek, vybavení zastávek, boční ochrany proti zde velmi prudkému větru, instalovat sezení. Evropská dává nepřetržitě chodci najevo, že když nemá čtyři kola, je nic. A přesto všude kolem žijí lidé.
Křižovatka Veleslavín je zoufale bezbřehá, místo, odkud se každý snaží co nejdřív dostat pryč. Mimo dotažení dopravní logiky postrádá členění plochy do polostínů, polozakrytí at už vzrodtlými stromy nebo systémem kultivovaných (!), střešních konstrukcí. Vzhledem k význam místa je dobré vybrat řešení na základě výsledků výtvarné sochařské a architektonické i zahraniční soutěže. Domyslet zadání. Mimo dopravní strukturovanou logiku chybí místu BOD, centrální bod nebo více bodů - kašna, tekoucí voda, drobná výrazná výtvarně stavba, symbol.
Přesunout celý tento dopravní uzel na původně plánovanou Dlouhou míli.
Zvyšování teploty a sucha kvůli zacpávání země betonem a asfaltem
„Poušť se v České republice šíří rychlostí až 10 ha denně. Kvůli vznikající zástavbě výrobních hal a skladů na periferiích měst dochází k ukrajování vegetace místní krajiny a zanikají tak přirozené absorpční plochy,“ uvádí Libor Musil. Přímo ve městech pak podobným způsobem působí masy betonu a asfaltu, v jejichž důsledku městská zástavba vykazuje znatelně vyšší teploty oproti svému okolí. „Efektivním využíváním vody a chlazením však můžeme tento vývoj zvrátit. Je nezbytné vrátit přírodě to, co jí bereme, a zachovat ji pro další generace.“
Dopravně předimenzovaná oblast bez koncepce, potřeba doplnit upřesnit
Lokalitu tvoří jeden z největších dopravních uzlů v Praze, jehož růst se dále předpokládá. Zároveň ho přetíná jedna ze dvou hlavních metropolitních tříd v Praze, ta jiho-západní. To vše v obytné oblasti s hybridní zastavitelnou strukturou.
Je potřeba doplnit a upřesnit celkovou i detailní koncepci. !!!!
REAKCE NA KONKRÉTNÍ DOPRAVNÍ INFRASTRUKTURU V LOKALITĚ
NE Propojení Estakádě Petřiny Veleslavín
NE parkoviště P + R v obytné zoně, ale za městem na Dlouhé Míli
NE Bus nádraží prro vnější bus dopravu zde, ale na dlouhé míli
NE odkrytá železniční trat Praha - Kladno - ale zakrytá až do nádraží Veleslavín
ANO dokomponování metropolitní třídy Evropské - zohlednění chodců, důraz na logiku dopravy, bezpečnost, rozvolněné okraje Evropské, tedy zelen, terénní valy, odhlučnění, nízká postupně se navyšující architektura, alej vzrostlých stromů, logika zastávek, parky, zohlednit kulturní ostrovy v okolí, informace, obchody, pěší prostupnost.
ANO vytvoření integrovaného dopravního uzle - obtížný úkol, vytvořit na něj mezinárodní soutěž, i pro výchozí data pro zadání soutěže, V PRINCIPU JE CHODEC, ČLOVĚK, CHŮZE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ PRVEK DOPRAVY. HNED PO TÉ DOPRAVA VEŘEJNÁ.
NE podporovat individuální automobilovou dopravu
ANO - podporovat chodce, MHD, bezmotorovou dopravu, ((např. elektrokola.)
Cílem lokality je podle MPP dokomponování metropolitní třídy Evropské a vytvoření integrovaného dopravního uzle. Co je ale představa dokomponování a integrace? Nic pozitivního z MPP moc nejde vyčíst. To co MPP uvádí je nekonečné další navýšení staveb, zastavěných ploch, více silnic, tedy více aut a více problémů, dokola zde jmenovaných, s nimi souvisejících.
Generel bezmotorové dopravy musí být součástí Metropolitního plánu. Jinak plán cyklisty a chodce prakticky ignoruje. Protože Generel není členěn podle lokalit, nedá se podle lokalit připomínkovat. Svůj detailní komentář ke Generelu jsem proto vložil do "Libovolné další lokality ...." úplně na konci seznamu lokalit do bodu 4b-Dopravní infrastruktura.
P+R Parkoviště
Přetížení území dopravou je nezbytné zmírnit okamžitou výstavbou P+R a terminálu busů ze středočeského kraje na Dlouhé Míli. Do doby zprovoznění železnice nebo prodloužené tramvaje zřídit kyvadlovou dopravu po vyhrazeném pruhu po Evropské k metru Veleslavín. Jeden bus odveze 60x tolik lidí jako osobní auto a vyprodukuje jen 4x více emisí. Odpadly by kolony na Evropské.
Pokud by se parkoviště realizovalo, těžko někdo přinutí řidiče parkovat na Dlouhé míli/obvodu Prahy. Každý to logicky zkusí blíž centru a nebude-li místo, pojede prostě dál do centra a bude hledat tam. Rozumná investice do vnějších parkovišť a do MHD bude znehodnocena.
Je zde i riziko, že řidiči toto P+R vůbec využívat nebudou, obzvlášť pokud jim budou stavěny další dopravní cesty přes naše rezidenční zóny a pokud jim bude umožněn průjezd kolem našich obydlí bez omezení. Je to velké zdravotní i bezpečnostní riziko pro nás, ale i naše děti.
Křižovatka Evropská/Veleslavínská/Kladenská/obratiště busů je přetížená. Dojde ke zhoršení po zprovoznění AFI, ale křižovatka je přetížená již dnes a to hlavně tranzitem. Uzavřením rezidenčních zón a vytlačením tranzitu na okraj, kde bude nucen stát na P+R tím, že hlavní město nebude podporovat individuální automobilovou dopravu a donutí využívat více MHD, je jediný recept na zlepšení života místních obyvatel nejen na Praze 6.
Druhá přistávací dráha letiště VH je posunutá o cca 2 km na jih proti stávající. To znamená, že i příletový koridor se posune někam nad linii Bohnice-Sedlec-Lysolaje-Nebušice. To jednoznačně znamená negativní dopady na prostředí v této oblasti ale také v celé severozápadní části Prahy 6 od Baby a Bubenče až po Dědinu.
V rozšíření letiště, se kterým nesouhlasím, vidím ještě jeden rizikový faktor. Jde o privátní investici. Při dravosti soukromých investorů je jasné, že letiště bude při schválení plánu rozšířeno daleko dříve, než se vylepší jeho dopravní obslužnost jakoukoliv stavbou navrhovanou v MPP. Dopady na intenzitu automobilové dopravy v celé Praze 6 si v takovém případě ani nelze představit.
Technická infrastruktura není stanovena.
Zcela nedostatečné.
Nezodpovědné nevyvážení masového nárustu podlažních pater budov kolem Evropské a předpokldu integrovaného dopravního uzle oproti nulové snaze k vymezováním ploch veřejné vybavenosti..Soudobé město je bez veřejné vybavenosti? Veřejná vybavenost vyznačena není, to není správně.
Dle architekta Vladana Hodka: Pro veřejnou vybavenost dává metropolitní plán jen velice obecné regulativy, které nemohou fungovat.
Komerční vybavenost metropolitní plán nereguluje. Pravidla pro umisťování jsou popsána v článcích 184 -191 textové části. Vybavenost se může v odůvodněných případech odchýlit od obecných podmínek, které jsou stanovené pro území. Zejména typem struktury a výškou. Protože komerční vybavenost plán neřeší a umisťuje se v zastavěném území, lze dovodit, že je legální vybourat kus bloku a vestavět tam administrativní nebo obchodní centrum, které navíc ani nemusí ctít okolní výšku ani formu. Ve výkrese je rekreační vybavenost vyznačena plochou, ale občanská jen bodem. Vyznačení bodem je naprosto nedostatečné. (V oblasti U Potoka není vyznačeno ani bodem.) Navíc plán umožňuje měnit účel a stávající plochu dostavovat něčím jiným, pokud plochu stávající vybavenost nepotřebuje. Není problém si představit, že je možné s plochou nakládat v principu libovolně. Plán sice požaduje dle struktury 5% hrubých podlažních ploch pro vybavenost, ale jak a čím se naplní nedefinuje. Kromě toho toto nelze vztahovat na lokalitu. Využívají ji okolní lokality ale hlavně i mimopražští, což plán vůbec nezohledňuje. Regulace tímto zůsobem není možná. Je nutné plochy vymezit a pro komerční vybavenost vymezit bloky, nebo jejich části a jinde to regulovat poměrem. Jinak je možné ve stabilizovaném území vše. Pokud toto byl záměr, popírá smysl územního plánu, který má dát návod státní správě a lidem jistotu jak bude prostor ve kterém žijí vypadat.
Veřejně prospěšné stavby uvedené v MPP pro lokalitu se zde týkají v podstatě jen silnic a motorových vozidel, a to důsledně tranzitu. Postrádám cokoliv, co by pro místní bylo veřejně prospěšné.
Viz připomínky v otázce 4b, tedy k dopravní infrastruktuře.
Uvedené propojení Petřiny Veleslavín sběrnou silnicí městského významu by přivedlo do oblasti pouze víc aut., je silně nežádoucí, devastující okolí, nákldné, absurdní.
Parkoviště P+R by mělo být umístěno podle původního plánu za městem na Dlouhé míli, ne v obytné zástavbě. Jeho navrhovaná výška MPP 6-8 pater je šílená. Zřízení P+R je z hygienického a právního hlediska protiprávní.
Buštěhradská dráha by měla být zakrytá až do stanice Veleslavín a na jejím povrchu zelená cyklostezka..
Nádraží pro vnější autobusovou dopravu by mělo být také mimo obytnou lokalitu. Zácpám u současného nádraží by možná pomohl vjezd z jeho západního konce, tedy jeste před vjezdem na křižovatku Veleslavín.
Ve Veleslavíně místo P+R postavit multifunkční budovu vč. obchodů.
Souhlasím, jen by bylo dobré aby místní občané byli přizváni a mohli ovlivnit výsku a funkci multifunkční budovy. Ještě lépe bych si namísto P+R představoval Park a budovy s obslužností jen pro potřeby místních - obchod, atd. Žádné byty, žádné office centrum.
REAKCE NA KONKRÉTNÍ DOPRAVNÍ INFRASTRUKTURU V LOKALITĚ
NE Propojení Estakádě Petřiny Veleslavín
NE parkoviště P + R v obytné zoně, ale za městem na Dlouhé Míli
NE Bus nádraží prro vnější bus dopravu zde, ale na dlouhé míli
NE odkrytá železniční trat Praha - Kladno - ale zakrytá až do nádraží Veleslavín
ANO dokomponování metropolitní třídy Evropské - zohlednění chodců, důraz na logiku dopravy, bezpečnost, rozvolněné okraje Evropské, tedy zelen, terénní valy, odhlučnění, nízká postupně se navyšující architektura, alej vzrostlých stromů, logika zastávek, parky, zohlednit kulturní ostrovy v okolí, informace, obchody, pěší prostupnost.
ANO vytvoření integrovaného dopravního uzle - obtížný úkol, vytvořit na něj mezinárodní soutěž, i pro výchozí data pro zadání soutěže,
V PRINCIPU JE CHODEC, ČLOVĚK, CHŮZE NEJDŮLEŽITĚJŠÍ PRVEK DOPRAVY.
HNED PO TÉ DOPRAVA VEŘEJNÁ.
NE podporovat individuální automobilovou dopravu
ANO - podporovat chodce, MHD, bezmotorovou dopravu, ((např. elektrokola.)
Cílem lokality je podle MPP dokomponování metropolitní třídy Evropské a vytvoření integrovaného dopravního uzle. Co je ale představa dokomponování a integrace? Nic pozitivního z MPP moc nejde vyčíst. To co MPP uvádí je nekonečné další navýšení staveb, zastavěných ploch, více silnic, tedy více aut a více problémů, dokola zde jmenovaných, s nimi souvisejících.
Stávající územní plán je šťastnější řešení, i přes množství vyjímek, díky vymezeným plochám funkčnosti, než Metropolitní plán navýšující město podle čtverců 100 x 100m bez vymezení potřebné nekomerční infrastruktury.
V novém MPP výrazně ubylo všude zeleně na úkor zastavitelných ploch. Plochy se zastaví samy, budou majitelům vydělávat, zelen je potřeba chránit a to právě Metropolitním plánem a legislativou.
Je třeba zastavit výstavbu a zcela zmenit pravidla
Srovníní s plánováním 12. mil. Pažíže - deset týmů a rozsáhlá konzultace s veřejností : Celý proces plánování Paříže byl zahájen povoláním deseti mezinárodních urbanistických týmů, které mezi červnem 2008 a dubnem 2009 vypracovaly návrhy vizí rozvoje Velké Paříže. Během méně než jednoho roku tak metropole s dvanácti milióny obyvatel získala deset různých alternativ rozvoje, které následně konzultovala s veřejností. Konzultace probíhaly formou půlroční výstavy či série prezentací, vedla se diskuze mezi politickou reprezentací, autorskými týmy, odborníky se zkušenostmi z podobných zahraničních měst a v neposlední řadě občany.
Konkrétně je v územním plánu na rozdíl od MPP správně vyznačena zelen v lokalitě.
Postavit výškový dům a pak řešit infrastrukturu ... to bude to, co umožní nový MP. Metropolitní plán musí řešit to, jak se kam nekdo může dostat, jak tam může zaparkovat a teprve pak může řešit co lze a co nelze zastavět... Pokud je jasné, že nová výstavba přivede do oblasti 1000 lidi a 400 vozů za den navíc na jednoho developera z několika, musí být předem vymyšlena infrastruktura... teprve pak je možné povolit výstavbu... jak to vypadá, když se to děje obráceně, je viditelné dnes na mnoha místech lokality Veleslavín a okolí.
P+R a terminál busů u stanice metra zde -v obytné části Prahy, nemá co dělat, je nutné ho přesunout na okraj města na Dlouhou Míli a ke stanici Praha Ruzyně.
Čtverce výšek 100 x 100m nového MPP jsou nesmysl. Jako orientace ano, ale NE jako zákon, podle kterého se má úřad řídit. Stavební úřad musí vědět, pdle čeho se může řídit. V případě Metropolitního plánu si stavební úřad musí vymýšlet. Byl li by to zákon, je možné stavět ve vodní ploše Džbánu například.
V Metropolitním plánu chybí na rozdíl od stávajícího prostorová funkční regulace.
Chybí, protože plán zohledňuje výšky, ale ne infrastrukturu.
Přidávání pater na metropolitní třídě o dvě a na nárožích o tři je napsáno trochu malými písmenky v legendě. Dopsat do plánu.
Obecně v Metropolitním plánu ubývá zeleně na úkor zástavby. Přitom je evidentní, že se mění klima a přibývá výkyvů počasí, zejména vysokých teplot a dlouhodobého sucha. Je nesmysl ubírat si zelen za krátkozrakou vidinou zástavby všeho na úkor zeleně.
KONKRÉTNĚ K LOKALITĚ
CHYBÍ ZELEN NA ÚKOR ZÁSTAVBY VYSOKOPODLAŽNÍMI BUDOVYMI:
- za CUbem, čtverce končí ve vodě Džbánu
- před Cubem, místo tojho jsou tam 12tipatrové budovy
- kolem Litoveckého potoka na západ od nádraží Veleslavín
- kolem Litoveckého potoka na sever od Evropské.Okolí potoka je vyznačeno zmenšeným biokoridorem, ale bez zeleně
- na jih od současné lidové školy umění, tedy staré školy. V současné době v místech JE a měl by být rozvinut park.
- na západ od křižovatky Veleslavín k nově vznikající budově AFI
Džbán a park Divká Šárka je to, co bych nazvala jako veřejně prospěšný prostor, narozdíl od silnic, které jsou veřejně prospěšné pro Metropolitní plán.
Zásadní připomínky
- Nesoulad návrhu územního plánu s vizí uživatelů plánu. Plán nenaplňuje očekávání občanů, kteří chtějí vytvoření podmínek pro zkvalitnění života ve městě a to po všech stránkách. Návrh neřeší město jako soubor unikátních provázaných míst k životu, které se navzájem podporují a inspirují.
- Nečitelnost MPP. Dominantním zdrojem informací o území není mapa, ale textová část. Mapa je šifrou, která odkazuje do dalších textů. Vrstevnaté skládání obecných informací o území si často ve výsledku protiřečí a pak vůbec není zřejmé, co platí a jak je to myšleno. Pokud se jedná o opatření obecné povahy, tedy o formu zákona, není takové řešení možné, protože rozhodování podle plánu musí být i soudně přezkoumatelné. Pokud by se měly brát doslova významy slov vysvětlujících textů, tak vysvětlení nemá smysl. Lze se tedy pouze domýšlet, jak je vše myšleno.
Zapojení lokality do koncepce širšího území doplnění popisu koncepce území
- Lokalita se vztahuje jen sama na sebe. Nedokáže tak reálně popsat koncepci území. Koncepce naplňuje především podmínky, vztahy, vazby a potřeby v území pro které je utvářeno. Bez těchto souvislostí není možné o území správně rozhodovat. Bez doplnění, vyznačení a popsání spádovosti a vlivu okolí na lokalitu samou není zvolený přístup popisování koncepce území pomocí lokalit funkční.
- Definování městské priority. Jakýkoli rozvoj musí být podmíněn vždy kapacitními možnostmi stávající infrastruktury a její adekvátní přípravou, která bude probíhat harmonicky s plánovaným rozvojem. Rozvoj nesmí být realizován na úkor stávajících rezidentů. Plán proto musí daleko podrobněji definovat priority a podmíněnost rozvoje jednotlivých ploch.
- Západ Prahy 6 je určen pro masivní developerskou a související silniční zástavbu, ale pravidla jsou zcela volná, nahrávající developerské a silniční dopravě na úkor stávající zástavby a obyvatel. To rozbije místní vztahy, místo toho, aby se posilovaly.
- Mezi priority města patří "zahušťování" tzv vnitřních periferií města. Zahušťování masivní zástavbou v několika lokalitách těsně vedle sebe, jako je tomu na Veleslavíně, vytváří tak masivní nárůst zástavby, že bude docházet k určité klaustrofobii. Lidé namačkaní vedle sebe jak slepice bez infrastruktury, veřejného prostoru, osvětlení a volných zelených ploch, které tyto vnitřní periferie dávaly, ztrácejí možnost duševní hygieny.
- Zachování prázdných nevyužitých ploch ve městě je bezpodmínečně nutné pro zdraví prostoru. Jsou stejně důležité, jako v časové linii chvíle nicnedělání a nemyšlení, které zásadně rehabilitují celý lidský organismus. Stejně tak tyto obtížně logicky obhájitelné prázdné prostory dávají smysl prostorům důsledně logicky organizovaným, jako komplikovaná zátěžová křižovatky a velké obytné soubory.
- V kontextu s předcházejícím bodem je zásadní propojit k rozvoji města a tedy i MPP nejen architekty a dopravní inženýry, ale i umělce. Ti jsou schopni tvorby místa na jiné, než na stávající materiálně racionální úrovni.
- Koncept maximálně hustého zastavení bez regulace funkce zástavby vylučuje skutečnou urbanistickou rehabilitaci hrubě narušeného území starého Veleslavína a zdejšího údolí.
- V okolních oblastech určených MPP k tzv zahušťovací zástavbě akutně hrozí souhrn všech chyb MPP.
- Absence podpory prostupnosti území pro pěší a bezmotorovou dopravu. Nejhůře vnímaná je dopravní situace – nutné řešit omezení individuální dopravy (zejména tranzitní), záchytná parkoviště a další infrasktrukturu před tím, než budou zastavěna transformační území.
- Zahrnout výsledky generelu bezmotorové dopravy do prioritních požadavků na bezmotorové propojení města.
- Řešit dopravní zatížení restrikcí – zákaz vjezdu nákladní dopravy, mýtné.
- Plán preferuje automobilovou dopravu nad pěší/cyklistickou. Je příliš benevolentní, co se týče komerčního developmentu. Pokud se veškerý development naplní, Veleslavín se dopravně zhroutí.
- Nutnost regulačního plánu budoucí dostavby Veleslavína.
- Nutnost zajistit, aby před další zástavbou bylo nejdříve zajištěno navýšení kapacit škol a školek, zdravotnických zařízení a dopravní obslužnost.
- MPP musí zřetelněji vysvětlit pojem “dostřednost” a “historická vrstevnatost”. Je potřeba je ujasnit a dovysvětlit. “Dostřednost” plánu musí být chápána jako snaha o pojmenování a řešení vnitřních periférií města. Jedná se o pojmenování vnitřních rezerv, celkové zkvalitnění a harmonizaci městského prostředí. Ochranou “historické vrstevnatosti” musí být myšleno uchování jedinečné pestrosti Prahy, která se prakticky nikdy nerozšiřovala asanacemi a novou výstavbou, ale postupným prorůstnáním a transformací. Právě harmonické propojení různých charakterů, typů a podob městské krajiny doplněné morfologií terénu s kaňonem Vltavy, vytváří jedinečné genius-loci našeho města. Aby bylo možné jedinečnost chránit, musí být poznána a pojmenována. MPP však toto nezohledňuje.
- Lokality jsou příliš rozdrobené, malé, samy o sobě vytržené z kontextu. Data uvnitř jich si odporují. Je nutné vypořádat území, které se zastavuje vůči širšímu území. Zapojení lokality do koncepce širšího území doplnění popisu koncepce území. Lokalita se vztahuje jen sama na sebe. Nedokáže tak reálně popsat koncepci území. Koncepce naplňuje především podmínky, vztahy, vazby a potřeby v území pro které je utvářeno. Bez těchto souvislostí není možné o území správně rozhodovat. Bez doplnění, vyznačení a popsání spádovosti a vlivu okolí na lokalitu samou není zvolený přístup popisování koncepce území pomocí lokalit funkční.
- Za nebezpečné považujeme nevymezení funkčních struktur a infrastruktury. V určeném (hrubě naddimenzvaném) počtu pater tak může být kdekoiv supermarket nebo autosalon, ale není podmínka výstavby škol, školek, kultury, drobných obchodů. Prostředí se tak hrubě odlidšťuje.
- Plán je velmi vágní. Tak jak je, nejde používat. Stavební úřad musí vědět co může a co nemůže. Ale v případě tohoto plánu to nejak stavební úřad musí vymýšlet. To je nezákonné. Tato dokumentace se musí radikálně zlepšit. Zde to vypadá, že je možné cokoliv. Je potřeba zpracovat podrobnější výkresy, územní studie, regulační plán.
- Chybí celoplošná síť zelené nemotorové dopravy.
- Veřejně prospěšné stavby jsou veřejně neprospěšné. Kdo určuje veřejnou prospěšnost?
- Developer musí mít jako podmínku výstavbu přiměřené infrastruktury.
- Absence velké klidové zony, parku, nezastavitelných bloků, zeleně.
- Stanovit nezastavitelnost a nezastavitelné lokality.
- Pro každou lokalitu je potřeba konzultace se zástupci dané lokality, městské čtvrti, fungující dialog. Jen tak lze získat přehled, co je pro oblast důležité. V tomto stavu je nepoužitelný, příliš vágní, zneužitelný.
- Podle toho co se v našem okolí děje a i podle toho, co je viditelné na novém MPP je to, že ho zpracovávají lidé neznající konkrétní lokalitu nebo jim na ní nezáleží. Mít pro danou lokalitu zástupce, žijícího v místě, je jedinou cestou, která nepovede k další devastaci konkrétních oblastí.
- Chybí aktivní srozumitelné předsavení a projednáí MPP s veřejností. Občané Prahy mají sice možnost do konce března 2018 připomínkovat nově vznikající MPP. Ale jedině Praha 6 má tento připomínkovací portál, do kterého veřejnost může vsoupit. Ostatní části Prahy tuto možnost nemají. Pro většinu lidí je extrémně náročné se i tak v novém plánu orientovat, a to nejen časově. Je nutné, aby byl nový plán dostatečně časově i srozumitelně veřejnosti představen, tak, aby se k němu mohla adekvátně vyjádřit.
- Na projekt tohoto rozsahu a významu by měla být mezinárodní soutěž pro týmy, jejichž výtěz by MPP realizoval.
- Jelikož jde velmi důležitý dokument, je potřeba ho dostatečně šířit. Vědí o něm např. rodiče ve školách, v jejichž blízkosti se masivní výstavba chystá? Řešil ho někdo formou jednoduššího srozumitelného dotazníku s dětma a studenty? Jich se příštích zhruba 25 let týká. Oni by se minimálně mohli vzdělávat, jak se smysluplně zodpovědně sebevědomě zapojit do tvorby svého prostředí. Stále nám někde v nás chybí vazba ke krajině a péči o ní zpřetrhaná během 40.let socialismu. Je potřeba ji navázat.
- Uvádím příklad vzniku MPP z Paříže:
"Celý proces byl zahájen povoláním deseti mezinárodních urbanistických týmů, které mezi červnem 2008 a dubnem 2009 vypracovaly návrhy vizí rozvoje Velké Paříže. Během méně než jednoho roku tak metropole s dvanácti milióny obyvatel získala deset různých alternativ rozvoje, které následně konzultovala s veřejností. Konzultace probíhaly formou půlroční výstavy či série prezentací, vedla se diskuze mezi politickou reprezentací, autorskými týmy, odborníky se zkušenostmi z podobných zahraničních měst a v neposlední řadě občany."
Jitka Molnárová, Demokratické plánování Velké Paříže 10.3.2017
- Plánu chybí struktura sítí. Nejvýrazněji to zaznamenávám u sítí zelených cest se zastávkami parků a parčíků, sítí tekoucí vody a vodních nádrží, ploch, fontán, kašen, podél kterých by bylo možné se pěšky nebo nemotorově pohybovat.
- Veřejně prospěšné stavby zde uvedená jsou veřejně neprospěšné. Nejsou ve prospěch obyvatel. Jou zbytečnou investicí a škodí.
- Mimo procentuální zastavenost území metropolitní plán neudává developerovi povinnost doplnit byty adekvátní infrastrukturou, něčím obecně prospěšným, ne prospěšným jen developerovi, (zelen, kultura, školky, školy, hřiště, juniorské a seniorské prostory, pěší koridory, parky, v měřítku sociální vybaveností (další supermarkety jsou zbytečné), není chráněna při výstavbě minimálně vzrostlá zeleň.
- MPP neřeší situaci z dětského úhlu pohledu. Kolik procent z nás jsou děti a jak je zde započítáváme? Mají zcela jiné měřítko, vidí realitu ze zcela jiné perspektivy, mají jiné zájmy. Nestači snaha požádat developera o školku a nebo hřiště za klecí a doufat. Je potřeba vymezit a určit legislativně. Na místě lokality nevidím vymezeno ani to. Doporučuji obrátit se při koncepci na odborníky úspěšných projektů tohoto typu (ze zahraničí). Zapojit do plánování fakt, že velké procento z nás měří do jednoho metru a má zcela jiné potřeby než sedět v autě.
- Chybí paralelní projekt IPRu na práci s dětmi a studenty ve školách, na jejich vzdělávání ohledně místa pro na spolupodílení se na místě, které se koneckonců týká spíš jich, když vezmeme v úvahu, že plán bude cca 5 let vznikat a dvacet let existovat.
- Chybí důstojná pěší a bezmotorová struktura cest a navazujících na sebe zelených koridorů. Cesty by měly být strukturované v podobné hierarchii jako silnice. Město by mělo uvažovat o pěších metropolitních třídách a sběrných pěších komunikacích městského a místního významu a podobně a ctít a propagovat důsledně chodce. Naučit obyvatele, aby se nadřazenost pěší dopravy stala pro ně stejnou samozřejmostí jako čištění zubů a teď už i třídění odpadu. Do budoucna bych auto chápala jako něco použitelného jen v krajním případě, třeba proto, že to bude drahé, nebo pomalejší, než chůze, nebo nedůstojné... Moderní metropole usilují auta z centra vytlačit,
- Není zohledněno, že pro tuto dnes už rušnu oblast představuje Evropská a Buštěhradská dráha a estakáda skutečnou i psychickou bariéru.
- Chybí zde jasně vymezená velká klidová zona, zelené plíce lokality významné především pro děti v souvislosti s existencí teplárny, spalovny odpadu Vojenské nemocnice a dalšími zdroji znečištění ovzduší. (Evropská)
- Potřeba velkého parku plyne také z potřeby částečně kompenzovat zhoršení životního prostředí, kterou je zátěž exhalacemi podél Evropské, autobuového nádraží Veleslavín, i zátěž provozu teplárny a spalovny Vojenské nemocnice.
- Mimo procentuální zastavenost území metropolitní plán neudává developerovi povinnost doplnit byty adekvátní infrastrukturou, obecně prospěšným vybavením, ne prospěšným jen developerovi, (zeleň, kultura, školky, školy, hřiště, juniorské a seniorské prostory, pěší koridory, parky, v měřítku sociální vybaveností (další supermarkety jsou zbytečné), není chráněna při výstavbě minimálně vzrostlá zeleň.
Lidé vnímají místo jako uzel.
POZITIVNÍ VIZE VÝSLEDNÉHO STAVU EVROPSKÉ A KŘIŽOVATKY VELESLAVÍN :
- Jde o vstupní bránu Prahy, představení Prahy jako evropského města charakterizovaného kulturou, vzdělaností a tisíciletým mimořádně kontinuárním prorůstáním struktur architektury takzvaného zeleného města. Metropolitní plán zatím nabízí předimenzovanost a odlidštění, podporu motorizace a esteticky nekorigované rychlokvaškové beznázorové developerské zástavby, která ale v naprosté většině případů vzniká bez sociálníh, mravně etického a estetického přesahu.
- Výsledek této budoucí vstupní BRÁNY Prahy (tedy celé Lokality Veleslavín) vznikl na základě kvalitní mezinárodní mezioborové přípravy: podkladových terénních studií jak územních, tak sociálních a kulturních a živé srozumitelné komunikace s veřejností a místními, široké diskuze na ZADÁNÍ soutěže pro množství týmů, studií a stále průběžné komunikace s veřejností a místními. Vše důsedně na světové úrovni. Vstupní brána Prahy je místem, o které je zájem. A pro Prahu je důležité vyjádřit svou důstojnost ne v naddimenzovaném odlidštělém efektu, ale ve vizi moderního města vracejího se od omylů předimenzovanosti k lidskému měřítku.
- Je nutná živá mezioborová spolupráce minimálně mezi: dopraváky, architekty, urbanisty a v neposlední řadě umělci ve veřejném prostoru. Protože právě umělci mohou spojit to, co je často rozumem nespojitelné. Třeba lidi :)
- Práce odborníků vychází z práce v terénu, ne z toho, jak návrh vypadá na počítači. Tedy "vtiná hříčka" estakády přenesené na papíře jako Chodkovy sady lide nad hlavou a jejich střechami a zahradami vtipná opravdu nepřijde.
- Živé město je jako živé tělo. Má orgány, cirkulaci různých oběhů, kdy jeden nemůže fungovat na úkor druhého (motorova doprava x bezmotorová a chůze), nadbytečně velké stavby a prostory jako nadbytečný tuk s podobnými efekty a důsledky. Živé město má i mozek a srdce.!
- Prostředí přátelské k člověku přispívá k bezpečnosti jak dopravní tak všeobecné. Vylidněné prostory kvůli nebezpečné motorové dopravě mohou být časem nebezpečné, sociálně diskriminované.
- Nadčasová vize MPP a zastupitelů dostává motorovou dopravu za město, výrazně ji omezuje, ve městě je nosná doprava bezmotorová a veřejná. Naučili jsme se čstit zuby, třídit odpad, nepoužívat auta, která nás zároven dusí, je jen další vývojové civilizační stadium.
KONRÉTNĚ:
- Hlavní motorový nápor křižovatky Veleslavín je odsunut ze starých kvalitních obytných čtvrtí za Prahu na Dlouhou míli.
- Zbylá motorová křižovatka Veleslavín na Evropské respektuje okolní obytné nízkozástavbové oblasti a je schována pod zem.
- Doprava je zklidněna a regulována.
- V úrovni terénu je vytvořeno náměstí, centrum pro pěší a křižovatka bezmotorové dopravy. Náměsí je zobytněno polostínem, eventuelní přízemní zástavbou, se stromy a tekoucí vodou.
- Výšková hladina budov zůstává ve stávajících maximálně třech patrech. Čtverce 100 x 100 byly zrušeny jako zavádějící a snadno zneužitelné, byly stanoveny jasné podmínky výstavby.
- Vysokokapacitní parkovací dům není potřeba, venkovská auta končí na Dlouhé míli, místo něj je postaven architektonicky kvalitní maximálně trojpodlažní stavba pro infrastrukturu. Ne kanceláře. Prázdné kancelářské budovy kolem Evropské byly určeny za dostačující.
- Křižovatka sama ve své povrchové terénní úrovni je spojnicí bezmotorových zelených tras mezi Divokou Šárkou, zakrytou Buštěhradskou dráhou, bezmotorovou částí Evropské na obě strany, bezmotorovým spojením na Hrad, bezmotorovou trasou podél Litoveckého potoka na Petřiny. General bezmotorové dopravy je samozřejmou součástí MPP. Toto člověku přátelské prostředí spolu s blízkostí Zámeckého parku a jeho kulturního prostředí, který je zase součástí struktury městských kulturních a parkových center spolu s Probošstským dvorem ve starých Dejvicích a Vilou Pallé v Bubenči, zatraktivní místo pro nejen obyvatele, současné i budoucí, ale pro dobré architekty, urbanisty, umělce, investory. Viz podobné situace v zahraničí: The Hight Line v New Yorku se stala ikonou NY stejně jako Socha svobody během pár let, dále Bristol Bath Path v GB, Baana Helsinky apod.
- Buštěhradská dráha je od centra vedena podpovrchově, na povrch vystupuje až za Nádražím Veleslavín. Tvoří zelenou páteř Prahy 6, cyklistickou a pěší stezku. Je využit její v podstatě vodorovný spád, ostatní cyklotrasy v okolí jsou díky dramaticky kopcovitému terénu obtížné. Lemována alejí, polostínem, doplňkovou infrastrukturou. Např pjčovny a parkovací místa pro kola a elektrokola. Na její odhlučnění a přechody, bezbarierovost, estetiku vzniká mezinárodní soutěž. Je ošetřeno nezničení podzemních vod pod Střešovickými skalmi.
- Tramvaje zůstávají povrchové, jedou po jedné straně Evropské, ne v jejím centru, pravděpodobně na straně autobusového nádraží. Proběhla civilizace zastávek, jsou kryté a se sedátky, profesionáně řešeným designem, přechody atd.
- Autobusové nádraží je minimalizováno, vjezd do něj je cca 100m dřív zápedně z Evropské.
- Okolní zástavba je maximálně trojpodlažní, je velmi kvalitní, vše vzniká na základě mezinárodních architekonických soutěží. V legislativě jsou pro developery uvedeny podmínky, bez kterých zástavba není možná: pevné požadavky potřebné infrastruktury pro veřejnost, prostupnost, omezení výšky a hustoty zástavby, vzhled staveb, důsledná ochrana a požadavek vody a zeleně a pod.
- Je ošetřen Litovecký potok protékající pod Evropskou, jeho okolní zelen a propojení zvukovo vizelní s Evropskou. Infrastruktura odpočinková. Tendence je neubírat zelen, ale přidávat. Vodu jako dar ošetřovat.
- v nové obytné a doprovodně infrastrukurované zástavbě na západě nádtaží Veleslavín vzniká dostatečně velký a členitý veřejný prostor, je v něm znovuobnoven Hradní potok, výstavba je maximálně třípatrová, dole dostatečně členitá, aby v ní člověk příjemně žil.
- V oblasti Vokovic před starou školou vzniká parkové náměstí s rozvinutou zelení a polozatravněným povrchem. Park a zelen zůstávají a jsou rozvinuty kolem celé staré školy.
- Evrpská je osázena jedno až dvouřadou alejí, stromů, paralelně běží bezmotorové trasy, Tramvaje po jedné straně, budovy nejsou výškové, ale třída se chová jako řeka, po jejích okrajích jsou nejprve nízké budvy jako keře, rostliny, postupně se mohou zvyšovat. Současná asi třináctipatrová zástavba je příliš, nicméně zůstává, každopádně se nestaví všší. Mpp ted uvádí dvojnásobek výšky, což je nelidské.
- Estakáda Veleslavín - Petřiny není (současné spojení je dostačující,) díky všeobecnému uvědomění si respektu společnosti ke krajině, zeleni, vodě, zvukům, a jejich přímému vlivu na zdraví, psychiku a pozitivní vývoj člověka a civilizace jako jedné části celku živého organismu planety.
Planeta teď vypadá, že jí začnem svědit a prostě se oklepe a setřese nás.:)
Další silnice nás nespojují, ale naopak znemožňují potkávání se, dialog, demokracii. :)
Děkuji za pozornost.
SKRYTÝ ROZVOJ
Zásadní připomínka.
A - Nepřesná výšková regulace. Téměř v celé lokalitě jsou uvedena chybně stávající podlaží, jsou vesměs hrubě naddimenzovaná. V kontextu s možným až třípatrovým navýšením pater podél metropolitních tříd oproti uvedeným číslům v MPP, docházíme k možnosti výstavby neúnosně vysokých budov. Podrobně viz text výš. Zde uvádím některé chybně uvedené stávající výšky:
- 6 podlaží je chybně uvedeno na ploše autousového nádraží. Tam jsou nyní přízemní přístřešky.
- 21 pater v místě zeleně Litoveckého potoka při vjezdu vlaku do nádraží.
- 8, 6, 12 pater v oblasti Cubu. Zástavba ve čtvercích spadá až do Džbánu.
- 6 pater má chybně FTVS a obytné domy mezi ní a metrem po jižní straně Evropské.
- 21 pater je chybně uvedeno na panelácích na hranici lokality Vokovice, současné paneláky jsou 13.podlažní. To je navýšení podlaží na dvojnásobek.
- 4 a 6 podlaží je uvedeno z obou stran Evropské na Litoveckém potoce.
B - Čtverce 100 x 100 m výškové regulace MPP nelze použít závazně pro zástavbu. Mohou být pouze vodítkem. Zrušit závaznost výškové regulace. Dochází k navyšování pater a zástavbě nezastavených ploch v nepřirozené geometrii.
- Stávající regulace prostředí přes funkční zony je výrazně smysluplnější i přes množství vyjímek. Vyjimka potvrzuje pravidlo. Tady pravidla nebezpečně chybí.
- Uvédst možné budoucí navýšení pater podél metropolitní třídy rovnu do plánu, ne jen "schovat" do legendy.
C - NE výškovým budovám. Člověk je uzpůsoben tak, že vnímá realitu horizontálně. Výškové prostory předurčují k umrtvění města a k výraznému omezení venkovních aktivit a pobytu lidí venku. Výrazně zhoršují, z extrémňují jakékoliv klima: zvyšují horka, sucha, přívalové deště, efekt větru nejen horizontálně, ale i ve vertikálním proudění. Zkracují délku doby, kdy během roku lidé pobývají na ulicích. Tím se místo stává potenciálně nebezpečnější.
KONFLIKTNÍ A PROBLÉMOVÁ MÍSTA
Zásadní připomínka
Celý dopravní uzel Veleslavín a Evropskou je extrémně problémové místo. V současnosti nedořešené nefunkční naddimenzované, příliš zatížené dopravou. Záchytné metro na zelené louce, už samo o sobě nešťastně zpackané svou polohou v obytné oblasti, hrozí součtem všech chyb MPP. (!!!)
- Pro mimořádně složitou oblast mohutného nárůstu dopravního i obytně stavebního v původní staré obytné zástavbě je potřeba vytvořit kvalitní územní studie, zadání k soutěžím, soutěže a kvalitní porotu pro vyhodnocení, vše v nadnárodní kvalitě profesionálních odborníků.
- Dovymyslet a dodělat bezpečný a pohodlný, tedy povrchový přechod chodcům a bezmotorové dopravě. V současné době je křižovatka pro chodce nebezpečná, nepřátelská, nelogická. Podchody nenavazují. Auta védst podzemím, chodce, jako nejdůležitější způsob dopravy bez bariér po povrchu. Křižovatku řešit jako náměstí pro pěší, po jejímž obvodu funguje maximálně podpovrchově a odhlučněně doprava. Viz Londýn.
- Ne Estakádě Petřiny - Veleslavín
- Buštěhradskou dráhu zahloubit až do stanice Veleslavín. Na jejím povrchu vymezit zelenou páteř Prahy 6, bezmotorovou stezku pro pěší.
- NE rozsáhlému parkovacímu domu. Záchytné parkoviště vytvořit na Dlouhé míli.
- Vjezd do autobusového nádraží posunout o cca 100m po Evropské na západ, pro uvolnění samotné křižovatky.
- Hlavní část autobusového nádraží posunout také na Dlouhou Míli.
- Zlidštění Evropské po celé její délce. Plánované výškové budovy nejsou řešením. Jsou vývojovým krokem zpět. Je potřeba okolí třídy ozelenit, osázet alejí stromů, přes nižší budovy se dostat k vyšším, tak jako fukguje okraj lesa. Přes křoviny k stromům. Ochranné hlukové valy.
- Vyřešit zelené náměstí osázené stromy, veřejný prostor pro pěší na hranici lokality Vokovice, na současé autobusové točně.. Vysázet vzrostlé stromy, zazelenit, vymezit od Evropské, polopropustné povrchy.
ÚBYTEK CHRÁNĚNÉ ZELENĚ
zásadní připomínka
- Obecně v MPP ubývá zeleně na úkor zástavby. Potřeba zeleně, prázdného místa, veřejného prostoru, zamezení vzniku tepelných ostrovů, voda sucho.
- Součástí úbytku zeleně je i úbytek pohledů na horizont a nebe, s ním související osvětlení a zhoršování mikroklimatu, výrazné extrémy jakéhokoliv počasí.
kONKRÉTNĚ zachovat zelen podle sučasného územního plánu, tedy neničit na úkor zástavby:
- kolem Cubu u Džbánu, vyskopodlsžní zástavba ve štvercích zasahuje až do vody a likviduje park u Evrospké.
- kolem staré školy na Veleslavíně
- při vstupu a výstupu Litoveckého potoka pod Evropskou, viz popis v připomínkování.
- Zástavba kolem Cristalu je příliš hustá.
- Ozelenit a osázet stromořadím okraje Evropské.
HRANICE LOKALITY
- Lokalita svou agresivitou nutně ovlivňuje veškeré okolní lokality. Hlukem, dopravou, jako fyzická a psychická bariéra v oblasti, znečištěním vzduchu, absencí infrastruktury, nebezpečností pro pěší a bezmotorová vozidla, narušením kvality života okolní obytné zástavby.
- Úsek 800/055/2016 uvedený jako veřejné rekreační vybavení spadá spíš do lokality Liboc je "schovánů za areálem FTVS, lokalita Veleslavín žádné rekreační vybavení nemá.
STRUKTURA LOKALITY
Lokalita je vymezena jako stabilizovaná, obytná, ale zároven zastavitelná, hybridní, kvůli potenciálu zastavenosti, dosažitelnosti kapacitní dopravy a dostupnosti kapacitní technické infrastruktury, což si navzájem odporuje.
Oprava mpp: Nejstarší zástavbou byla pravděpodobně středověká vesnice Veleslavín, s tím, že oblast je osídlena už od pravěku, což zpochybnuje masivní plánované zastavování. Nádraží Veleslavín leží na zbořeném středu vesnic Veleslavína a Vokovic. První novodobá výstavba v ulici Osamocené jsou funkcionalistické činžovní vily z 1938, Druhá strana ulice vznikla v 60.letech.
STABILITA LOKALITY
Stabiizovaná lokalita, jak ji MPP uvádí, je v rozporu s masivní vysokopodlažní zástavbou všude. Výška uvedených pater neodpovídá stávající reaitě viz.
DOPLNĚNÍ A ÚPRAVA POPISU CÍLOVÉHO STAVU
Obyvatelé lokality důrazně jednohlasně nesouhlasí s rozsudkem MPP s vymezením cíle svého domova stát se přestupním dopravním uzlem, tranzitní oblastí. NE ESTAKÁDĚ, NE NEZAKRYTÉ RYCHLODRÁZE, NE ODLIDŠTĚLÉ EVROPSKÉ, NE PŘÍLIVU DOPRAVY DO OBYTNÝCH ČTVRTÍ, NE MNOHAPATROVÉMU PARKOVIŠTI P+R, NE 24 PATROVÝM BUDOVÁM, NE 90% HUSTOTĚ ZÝÁSTAVBY. Je potřeba rozvíjet kvalitu ne kvantitu bydlení spolu s rozvoje bezmotorových a pěších dopravních tras.
Není jasné, jaká je vize MPP dokomponováním metrpolitní třídy Evropské. Uvádí se pouze chybná stávající výšková zástavba až 23 pater, tedy dvojnásobek nejvyšší budovy v současnosti, architektonického omylu: hotelu Crystal. Další výškové budovy jsou už v jiné Lokalite, a to jsou paneláky na Vokovické, které mají 13 pater a jsou uvedeny jako 24 pater.
Chybí vize dokomponování Evropské i integrovaného přestupního uzle, jak plán uvádí. Uzel by měl být ze své hlavní části přesunut mimo obytnou zástavbu na Dlouhou Míli. Integrovat motorovou dopravu do stabilizovaných obytných zon lze podpovrchově, tomu ale neodpovídá ani v plánu uvedený návrh nezakryté Buštěhradské dráhy, ani nad hlavami obytných oblastí a novou hustou plánovanou zástavbou stovek a stovek bytů vedené estakáda Petřiny - Veleslavín. Chybí vize integrovaných pěších a bezmotorových stezek viz výš. Má li být něco integrováno, je potřeba to opatřit infrastrukturou, která v MPP chybí zcela, až na naprosto neintegrované stavby prostředí likvidující , viz Spojka Petřiny Veleslavín.
VYMEZENÍ PLOCH VEŘEJNÉHO VYBAVENÍ
- Veřejné vybavení není vymezeno, vymezit. Jediný vymezený kus 800/055/2016 je v podstatě v Liboci, pro veleslavínské vzdálený.
ABSENCE PODPORY PROSTUPNOSTI ÚZEMÍM PRO PĚŠÍ A BEZMOTOROVOU DOPRAVU
- Mimořádně špatná
- Křižovatka Veleslavín je pro chodce nebezpečná, nelogická, nedomyšlená.
- Vesměs viz připomínky v č.1 shrnutí k úpravě křižovatky Veleslavín: Mezinárodní soutěže na zadání, řešení, pěší doprava, bezmotorová a tramvaje v úrovni terénu, ostatní pod zemí, vytvořit náměstí, tramvaje na stranu, parkovací dům je bariéra v území - spolu s hlavním náporem mimopražských aut a autobusů na Dlouhou míli, zakrýt Buštěhradskou dráhu, nedělat estakádu Veleslvín Petřiny.
- Viz č.1 vytvořit bezbarierovou křižovatku bezmotorové zelené dopravy: ze zakryté Buštěhradské dráhy, z bezmotorových tras Evropské, z cesty podél Litoveckého potoka na Petřiny, ze spojnice na Hrad přes Střešovice, asi přes Hradní potok a pod Novým lesem, ze spojnice do Divoké Šárky přes Vokovice, který v podstatě existuje.
- Evrospká po celé své délce tvoří fyzickou a psychickou bariéru v oblasti. Je potřeba ji revitalizovat, osázet stromořadím, odizolovat prostor pro chodce a bezmotorovou dopravu, dořešit logiku a funkčnost přechodů, podchodů, nedostačující délku světel pro chodce, současné zelené pro auta i chodce.
- Chybí systém značek struktury půjčoven a parkovišt kol a elektrokol u MHD.
- Chybí přechody přes Buštěhradskou dráhu. Zejména přechod mezi starou tepárnou, zámkem a Kladenskou. Velmi frekventovaný, neexistující, extrémně nebezpečný, mezi školami, školkami, spojnice Starého Veleslavína na MHD. Na stejném místě by měl být i přejezd pro novou zástavbu, na MPP chybí..
ZAHRNUTÍ STRATEGIE BOJE PROTI ZMĚNÁM KLIMATU
- Chybí ochrana a rozvíjení vody a vodních zdrojů.
- MPP změny klimatu ignoruje. Je potřeba nelikvidovat, ale naopak, chránit a rozvíjet vodní zdroje a toky, zeleň neubírat na úkor zstavby, ale rozvíjet, nevytvářet tepenlé ostrovy, nezahušťovat zástavbu, nebot přemírou betonu a výškovou zástavbou se klima v současné době extrémní ještě zextrémnuje (horko, sucho, přívalové děště, větry), vytvářet pozvolné členité přechody mezi stavbami a veřejným prostředím, polostíny, zákoutí, počítat se vsákavostí vod a možností dýchání půdy. Chybí povinnost polopropustných povrchů, které umožnují částečný kontakt a dýchání půdy, její alespon částečnou propustnost.
JAK LIDÉ MÍSTO VNÍMAJÍ.
Lidé vnímají místo jako uzel. :(
JAKÁ JE BUDOUCÍ POZITIVNÍ VIZE CÍLOVÉHO STAVU EVROPSKÉ A KŘIŽOVATKY VELESLAVÍN :
- Jde o vstupní bránu Prahy, představení Prahy jako evropského města charakterizovaného kulturou, vzdělaností a tisíciletým mimořádně kontinuárním prorůstáním struktur architektury takzvaného zeleného města. Metropolitní plán zatím nabízí předimenzovanost a odlidštění, podporu motorizace a esteticky nekorigované rychlokvaškové beznázorové developerské zástavby, která ale v naprosté většině případů vzniká bez sociálníh, mravně etického a estetického přesahu.
- Výsledek této budoucí vstupní BRÁNY Prahy (tedy celé Lokality Veleslavín) vznikl na základě kvalitní mezinárodní mezioborové přípravy: podkladových terénních studií jak územních, tak sociálních a kulturních a živé srozumitelné komunikace s veřejností a místními, široké diskuze na ZADÁNÍ soutěže pro množství týmů, studií a stále průběžné komunikace s veřejností a místními. Vše důsedně na světové úrovni. Vstupní brána Prahy je místem, o které je zájem. A pro Prahu je důležité vyjádřit svou důstojnost ne v naddimenzovaném odlidštělém efektu, ale ve vizi moderního města vracejího se od omylů předimenzovanosti k lidskému měřítku.
- Je nutná živá mezioborová spolupráce minimálně mezi: dopraváky, architekty, urbanisty a v neposlední řadě umělci ve veřejném prostoru. Protože právě umělci mohou spojit to, co je často rozumem nespojitelné. Třeba lidi :)
- Práce odborníků vychází z práce v terénu, ne z toho, jak návrh vypadá na počítači. Tedy "vtiná hříčka" estakády přenesené na papíře jako Chodkovy sady lide nad hlavou a jejich střechami a zahradami vtipná opravdu nepřijde.
- Živé město je jako živé tělo. Má orgány, cirkulaci různých oběhů, kdy jeden nemůže fungovat na úkor druhého (motorova doprava x bezmotorová a chůze), nadbytečně velké stavby a prostory jako nadbytečný tuk s podobnými efekty a důsledky. Živé město má i mozek a srdce.!
- Prostředí přátelské k člověku přispívá k bezpečnosti jak dopravní tak všeobecné. Vylidněné prostory kvůli nebezpečné motorové dopravě mohou být časem nebezpečné, sociálně diskriminované.
- Nadčasová vize MPP a zastupitelů dostává motorovou dopravu za město, výrazně ji omezuje, ve městě je nosná doprava bezmotorová a veřejná. Naučili jsme se čstit zuby, třídit odpad, nepoužívat auta, která nás zároven dusí, je jen další vývojové civilizační stadium.
KONRÉTNĚ:
- Hlavní motorový nápor křižovatky Veleslavín je odsunut ze starých kvalitních obytných čtvrtí za Prahu na Dlouhou míli.
- Zbylá motorová křižovatka Veleslavín na Evropské respektuje okolní obytné nízkozástavbové oblasti a je schována pod zem.
- Doprava je zklidněna a regulována.
- V úrovni terénu je vytvořeno náměstí, centrum pro pěší a křižovatka bezmotorové dopravy. Náměsí je zobytněno polostínem, eventuelní přízemní zástavbou, se stromy a tekoucí vodou.
- Výšková hladina budov zůstává ve stávajících maximálně třech patrech. Čtverce 100 x 100 byly zrušeny jako zavádějící a snadno zneužitelné, byly stanoveny jasné podmínky výstavby.
- Vysokokapacitní parkovací dům není potřeba, venkovská auta končí na Dlouhé míli, místo něj je postaven architektonicky kvalitní maximálně trojpodlažní stavba pro infrastrukturu. Ne kanceláře. Prázdné kancelářské budovy kolem Evropské byly určeny za dostačující.
- Křižovatka sama ve své povrchové terénní úrovni je spojnicí bezmotorových zelených tras mezi Divokou Šárkou, zakrytou Buštěhradskou dráhou, bezmotorovou částí Evropské na obě strany, bezmotorovým spojením na Hrad, bezmotorovou trasou podél Litoveckého potoka na Petřiny. General bezmotorové dopravy je samozřejmou součástí MPP. Toto člověku přátelské prostředí spolu s blízkostí Zámeckého parku a jeho kulturního prostředí, který je zase součástí struktury městských kulturních a parkových center spolu s Probošstským dvorem ve starých Dejvicích a Vilou Pallé v Bubenči, zatraktivní místo pro nejen obyvatele, současné i budoucí, ale pro dobré architekty, urbanisty, umělce, investory. Viz podobné situace v zahraničí: The Hight Line v New Yorku se stala ikonou NY stejně jako Socha svobody během pár let, dále Bristol Bath Path v GB, Baana Helsinky apod.
- Buštěhradská dráha je od centra vedena podpovrchově, na povrch vystupuje až za Nádražím Veleslavín. Tvoří zelenou páteř Prahy 6, cyklistickou a pěší stezku. Je využit její v podstatě vodorovný spád, ostatní cyklotrasy v okolí jsou díky dramaticky kopcovitému terénu obtížné. Lemována alejí, polostínem, doplňkovou infrastrukturou. Např pjčovny a parkovací místa pro kola a elektrokola. Na její odhlučnění a přechody, bezbarierovost, estetiku vzniká mezinárodní soutěž. Je ošetřeno nezničení podzemních vod pod Střešovickými skalmi.
- Tramvaje zůstávají povrchové, jedou po jedné straně Evropské, ne v jejím centru, pravděpodobně na straně autobusového nádraží. Proběhla civilizace zastávek, jsou kryté a se sedátky, profesionáně řešeným designem, přechody atd.
- Autobusové nádraží je minimalizováno, vjezd do něj je cca 100m dřív zápedně z Evropské.
- Okolní zástavba je maximálně trojpodlažní, je velmi kvalitní, vše vzniká na základě mezinárodních architekonických soutěží. V legislativě jsou pro developery uvedeny podmínky, bez kterých zástavba není možná: pevné požadavky potřebné infrastruktury pro veřejnost, prostupnost, omezení výšky a hustoty zástavby, vzhled staveb, důsledná ochrana a požadavek vody a zeleně a pod.
- Je ošetřen Litovecký potok protékající pod Evropskou, jeho okolní zelen a propojení zvukovo vizelní s Evropskou. Infrastruktura odpočinková. Tendence je neubírat zelen, ale přidávat. Vodu jako dar ošetřovat.
- v nové obytné a doprovodně infrastrukurované zástavbě na západě nádtaží Veleslavín vzniká dostatečně velký a členitý veřejný prostor, je v něm znovuobnoven Hradní potok, výstavba je maximálně třípatrová, dole dostatečně členitá, aby v ní člověk příjemně žil.
- V oblasti Vokovic před starou školou vzniká parkové náměstí s rozvinutou zelení a polozatravněným povrchem. Park a zelen zůstávají a jsou rozvinuty kolem celé staré školy.
- Evrpská je osázena jedno až dvouřadou alejí, stromů, paralelně běží bezmotorové trasy, Tramvaje po jedné straně, budovy nejsou výškové, ale třída se chová jako řeka, po jejích okrajích jsou nejprve nízké budvy jako keře, rostliny, postupně se mohou zvyšovat. Současná asi třináctipatrová zástavba je příliš, nicméně zůstává, každopádně se nestaví všší. Mpp ted uvádí dvojnásobek výšky, což je nelidské.
- Estakáda Veleslavín - Petřiny není (současné spojení je dostačující,) díky všeobecnému uvědomění si respektu společnosti ke krajině, zeleni, vodě, zvukům, a jejich přímému vlivu na zdraví, psychiku a pozitivní vývoj člověka a civilizace jako jedné části celku živého organismu planety.
Planeta teď vypadá, že jí začnem svědit a prostě se oklepe a setřese nás.:)
Další silnice nás nespojují, ale naopak znemožňují potkávání se, dialog, demokracii. :)...
Veleslavín
Živá rána v krajině
veronika zapletalová:Tato lokalita je vnímána jejími obyvateli velmi bolestivě, a to zejména kvůli Evropské radiále a nedořešenému zpackanému naddimenzovanému dopravnímu uzlu Veleslavín. Obyvatelé jsou nuceni křižovatku i několikrát denně s dětmi přecházet, nebo se z ní dostat o stanici tramvaje jedním nebo druhým směrem, vše je velmi nepříjemné, nedomyšlené, odlidštěné, nebezpečné. Dochází k tomu, že si člověk na několik set metrů raději vezme auto a místo projede. Chodci se dává všemi způsoby najevo, že zde nemá co dělat, že místo patří těm, co jedou v autě. Jestliže si místo vytáhlo "černého petra" velkého dopravního uzle, je ale potřeba ho celkově přizpůsobit i lidem, kteří tam žijí. tato situace je nadále nepřijatelná a MPP a v MPP řešení nenalézám.
POZITIVNÍ
- Naše rodina zde žije od počátku minulého století.
- historicky významná oblast, s dosud zachovanými nebo obnovitelnými architektonickými nebo přírodními prvky.
- Lokalita Veleslavína byla a zatím ještě je lokalitou, která se vyznačuje svým typickým vesnickým vzhledem, tj. nepřelidněním, klidem a zelení.
- Lokalitu jsem dosud vnímal díky jejímu vesnickému charakteru (alespoň co se týká starého Veleslavína) jako klidnou a tím pádem vhodnou k bydlení.
Bohužel toto se díky dopravnímu uzlu Veleslavín, povážlivě změnilo.
- blízkost Veleslvnského zámku, který může fungovat jako kulturní a odpočinkové centrum pro veřejnost i turisty
NEGATIVNÍ
- bolestivé
- chaotické
- Přetížení dopravou
- arogantní k chodci. Jak Evropská tak křižovatka Veleslavín. Upřednostnění aut proti lidem.
- nedořešené, bezkoncepční vzhledem k dopravě
- nebezpečné - Tato lokalita se stala velmi nebezpečnou pro pěší, především však pro děti docházejících do školek a škol. Je zcela nemyslitelné pustit samotné děti na kole.
- NE ESTAKÁDĚ. Návrh estakády je naprosto nepřijatelný, šílený, nerespektující obyvatele ani přírodu. Totální degradace území, devalvuje ceny nemovitostí. Zahltí už tak zahlcenou křižovatku Veleslavín. Dovede do oblasti jen další auta. Další spojení není potřeba.
Zlepšení dopravní situace lze v této lokalitě realizovat i jinými, méně agresivními a levnějšími způsoby než tímto navrhovaným megalomanským projektem, Dojde k extrémnímu zhoršení životního prostředí zasažených oblastí, jde o pouhé přesunutí problému s dopravou na jiné místo než jsou dnes, protože návrh opět ignoruje navazující dopravní infratrukturu, neexistuje ražský okruh, a také nebezpečné umístění velkého dopravního uzlu v bezprostření blízkosti mateřské a základní školy. Opravdu někdo vážně uvažuje, že tuto lokalitu, již dost negativněovlivněnou teplárnou, zatíží ještě tím, že do ní přivede několik desítek tisíc aut denně? Zlomit někomu nohu jen proto, aby honebolel prst, rozhodně není tím správným řešením. O to nepochopitelnější je tento návrh v kontextu zkušeností s nedořešenou navazující dopravní infrastrukturou na tunel Blanka v kombinaci se zmíněným zužováním hlavních cest na Praze 6.
- NE parkoviště P+R. To situovat mimo obydlenou oblast na Dlouhé míly. Jde o parkoviště pro 550 stání, které schválila v 12/2017 KSR Prahy 6. Výstavbou v lokalitě Veleslavína by došlo k zvýšení hlukové zátěže a navýšení znečištění ovzduší v rozporu s programy na snižování počtu obyvatel zasažených nadlimitním hlukem a přijatým programem na snižování znečištění ovzduší v Praze.Zjoršila by se situace i v dalších obytných čtvrtích, tedy Liboc, Ruzyně a Nová Šárka.
- Zahloubit a tedy odhlučnit železnici mezi Dejvicemi AŽ do stanice Veleslavín. To je dlouhodobě slibované, ale nový MPP na tuto skutečnost nezmiňuje.
- Vjezd autobusů na autobusové nádraží by neměl být od šraněk, ale cca 100m před vjezdem do křižovatky na západním konci bus nádraží.
- 25 let chybějící přechod pro chodce přes vlakové koleje mezi teplárnou a zámkem a Kladenskou. Přechod je stejně frekventovaný jako na metru, mezi školami školkami a základní spojka Starého Veleslavín na MHD. V novém MPP opět není vyznačen.
- Nutnost hlídat estetiku nových komplexů a staveb. Soutěže na vše větší.
- NE další nadlimitně znečištěné obzduší překračující hygienické normy povolené zákonem.
- NE dalším výškovým stavbám
- NE další likvidaci zeleně
- NE další likvidaci historických budov
- NE dramatickému přelidnění oblasti Veleslavínu tzn NE povolení výstavby v rozsahu v jakém byl předložen.
- ANO preferování MHD, PĚŠÍ DOPRAVY.
- V místě není žádná otevřená zeleň, děti si hrají za plotem na tmavém malém hřišti, chybí rozlehlé náměstí, případně s vodní plochou
- nepředstavitelně dopravně nekomfortní uzel křižovatky ulic Evropská - Veleslavínská - Kladenská. Autorům MP se zdá tento dopravní Gordický uzel příliš jednoduchý, tak sem "šoupnu" ještě "rampičku" aby se odlehčilo dole Vítěznému náměstí a auta mohla od letiště do komplexu Blanka jezdit přes tento malebný ostrůvek zeleně a lesa.
- Ve Veleslavíně by měla zůstat pouze točna busů pro místní linky MHD
- S chodci se nepočítá a automobily zde nejezdí 30, ale 130.
- Když už se dá něco pokazit, tak proč to nepokazit více.
- Nekoncepční realizace dopravních staveb, vč. nerespektování podmínek stavebních povolení pro metro V.A a tunel Blanka,
- Jde s velkou pravděpodobností o oživení pokusu tunelovat veřejné rozpočty v objemu stovek milionů Kč (viz zadání zastavovací studie, schválené KSR).