V této části se budete věnovat lokalitě jako celku. Metropolitní plán každou lokalitu definuje pomocí čtyř základních vlastností. Jsou to:
Pro odpovězení otázek budete potřebovat (otevírejte do nových oken prohlížeče):
Přečtěte si vždy všechny otázky této skupiny a odpovězte na ty, ke kterým máte co říci.
Příklad připomínky 1a. si můžete prohlédnout zdeVzácností této čtvrti je bohatý sousedský život, který se z větší části odehrává venku: ve dvorcích, zahrádkách i na ulici. Důležitou hodnotou je i historický charakter zástavby včetně dlažby, dále statut obytné ulice a veřejné prostranství, které vzniklo z iniciativy Sdružení Tejnka - nároží s pítkem, které připomíná místo, kde dříve stávala kaple č. 2 poutní cesty z do Hájku.
Za největší kvalitu lze považovat klidné prostředí a dostatek zeleně, stejně jako pestrost zástavby, svažitost a historický charakter.
Oblast je jednou z nejžádanějších lokalit na realitním trhu v Praze a tomu odpovídá tlak na zastavění každého metru volné plochy. Má-li být zachován charakter čtvrti, nesmí docházet k další intenzifikaci výstavby, a to ani v bezprostředním okolí památkové zóny Tejnka v oblasti Stadiony Strahov. Právě zde se schyluje k další nekoordinovanému záměru, kterému má padnout za oběť někdejší fotbalové hřiště Dragoun Břevnov. Tím by došlo nejen k dalšímu úbytku volné rekreační a sportovní plochy, ale i k dalšímu zašpuntování této části Břevnova, započatém výstavbou sídliště La Crone (sedm desítek bytových jednotek v areálu obehnaném plotem).
Celá lokalita patří na realitním trhu k nejlukrativnějším v Praze, dochází tudíž k enormnímu tlaku na maximální vytěžení této oblasti. Důsledkem jsou předimenzované objekty, nárůst dopravy, úbytek zeleně a ztráta lidského měřítka - přibývají kamery, garáže, zdi.
Ve vilové čtvrti Břevnova by nemělo být povoleno navyšování pater obytných budov – pro tuto oblast jsou typické dvory a zahrady, které potřebují dostatek slunečního světla, skladba domů by měla zůstat homogenní. Vzhledem k návaznosti na oblast starého Břevnova (Tejnka; ulice Za Strahovem) by neměla být dále rozšiřována bytová aj. zástavba. S ohledem na reprezentativní charakter čtvrti (bydliště zde měl mimo jiné Jan Patočka či Jaroslav Seifert; vede tu známá poutní cesta od pražské Lorety do Hájku) by se mělo dbát na stav oplocení a porostu (v případě zjištění pochybení by majitelé měli být vyzváni k nápravě). Přerostlé větve často blokují přístup k zábradlí, což je problematické především pro seniory. Chodníky nejsou mnohdy rovné, přidržování se zábradlí je proto pro seniory nutností. Na povrchu chodníků vilové části se v zimě utváří ledová skluzavka a absence zábradlí se tak stává skutečným problémem. Chodníky proto musí být opraveny, anebo o stav ulic musí být v zimě náležitě pečováno. Nehledě na sousedství asfaltovaných chodníků s reprezentativní oblastí starého Břevnova (Tejnka, ulice Za Strahovem) a nově vznikajícími domovními a bytovými komplexy, jako je La Crone – asfaltový povrch ošklivě kontrastuje s jejich úhledně řešenými cestami.
Modré zóny pro stání motorových vozidel by se měly rozšířit až k parku Ladronka – ulice U Ladronky aj. jsou nyní nadmíru vytížené.
Kontejnery v ulici U Ladronky jsou velmi často přeplněné, vítr pak zanáší jejich obsah nejen na silnici, nýbrž i do okolních dvorků a předzahrádek. S více obyvateli / návštěvníky přilehlých rekreačních oblastí se bude situace zhoršovat: je zapotřebí počet kontejnerů navýšit, nebo je častěji vyvážet.
Problematická je také doprava: autobusová linka 191 naprosto nedostačuje požadavkům místních i příležitostných návštěvníků parku Ladronka. Význam autobusového spoje 191 je nadto dán tím, že spojuje autobusové nádraží Na Knížecí s Letištěm Václava Havla – v autobusu tak není dostatek prostoru pro zavazadla, kočárky a sportovní potřeby (kola, koloběžky, brusle).
Památková zóna Tejnka je umístěna na trase slavné poutní cesty do lorety v Hájku. Dosavadní úsilí zdejších spolků (Sdružení Tejnka, Zelený Břevnov) bylo proto věnováno mimo jiné vytvoření příjemného pěšího koridoru (obytná ulice) s dostatkem zeleně a připomínkou zaniklé kaple č. 2 (nároží s pítkem). Tento záměr byl realizován díky pochopení (a nemalé investici) Městské části Praha 6, nyní jej však poškozuje intenzifikace zdejší výstavby a z toho vyplývající nárůst automobilové dopravy.
Unikátem svého druhu je poutní cesta z Lorety do Hájku, která vede z Malovanky směrem na Ladronku (a odtud na Bílou horu a dále), jejíž součástí jsou výklenkové kaple. Historickou hodnotu má i hřiště pod Televizní věží, kde se sto let psaly dějiny břevnovského fotbalu, a které je nyní blízko zániku. Typická jsou i četná nároží a plácky, které nabízejí možnosti posezení a odpočinku, stejně jako zahrady a předzahrádky. Kolorit lokality dotvářejí dvorky a vnitrobloky, stejně jako schodiště, sloužící jako spojnice mezi Bělohorskou a výše položenými ulicemi.
Důležitá je pro mě oblast Tejnky, ulice Za Strahovem a Nad Závěrkou pro jejich historický charakter. Zachovat by se měly současné zelené plochy (neomezovat je pouze na zatravněná území, nýbrž podporovat vzrůst statných stromů, které v létě skýtají stín – pro Břevnov je charakteristickým stromem právě kaštan). Dále by mělo být značeno a udržováno okolí poutní cesty z pražské Lorety do Hájku. Chráněné by mělo být ovzduší a okolní fauna (ve srovnání se zbytkem Prahy se stále pyšníme větším výskytem drobného ptactva) – musela by být přijata příslušná opatření, jako např. zákaz ohňostrojů v blízkosti rozsáhlejších zelených ploch (park Ladronka).
Lokalita jistě není homogenní, ale právě to je jednou z jejích základních hodnot. Typickým rysem je jakási kostrbatost, která tvoří kouzlo této části Břevnova.
Památková zóna Tejnka se ocitla rozdělena mezi oblasti Břevnovské vily a Břevnov. Stojí proto za zvážení, zda by neměla mít v Metropolitním plánu svébytné místo jako samostatná lokalita.
Stojí za zvážení, zda by památková zóna Tejnka neměla mít v Metropolitním plánu svébytné místo jako samostatná lokalita.
DOPRAVA
Marek Šálek:V oblasti vymezené jako Břevnovské vily se nachází i část památkové zóny Tejnka, v níž je akutním problémem doprava: zahušťování zástavby přináší do úzkých ulic (Za Strahovem, Nad Tejnkou) dopravní zátěž, která snižuje kvalitu bydlení a ohrožuje i ceny zdejších nemovitostí, z nichž část tvoří původní opukové či cihlové domky s nedostatečnými základy. Jádro památkové zóny tvoří obytná ulice a nejsou zde chodníky, řidiči z širšího okolí ji však využívají jako dopravní tepnu. Metropolitní plán by měl přihlédnout k historickému a rezidenčnímu charakteru této lokality a minimalizovat další zahušťování zástavby.
ROZMANITOST
Marek Šálek:Prostor charakterizuje pestrost zástavby - od klasických vil přes různé řadovky a činžáky až po pitoreskní domky v památkové zóně Tejnka. Výrazný rys tvoří zahrady, dvorky, malebná veřejná prostranství a také poutní cesta do Hájku.