Vokovice jsou nádhernou, klidnou rezidenční (zahradní) čtvrtí s povahu až vesnického charakteru. Lidé tu se potkávají, často se velmi blízce znají (Pejskaři společně chodí venčit své domácí mazlíčky. Lidé, kteří zde vyrůstali jako malí, se do Vokovic zpět vrací. Již několik let se obyvatelé Vokovic setkávají u Vánočního stromku, který společně zdobí), mají místa pro setkávání uvnitř Vokovic a mělo by o ně být dále pečováno. Jmenovitě se jedná například o náměstíčko na ulici V středu (na křižovatce s ulicemi Na Lužci, V Kruhu, a Na Loukoti), volně pojatou louku s dětským hřištěm na konci ulice Na Křídle, parčík vedle ulice K Červenému Vrchu a sportoviště SK Aritma. Důležitou kvalitou čtvrti je hodnotná architektura vil vystavěných před 2. světovou válkou kolem ulic Půlkruhová, V Kruhu a na dalších místech. Čtvrť má i relativně kvalitní občanskou vybavenost pro stávající počet obyvatel - školku, sportoviště, restaurace, dětská hřiště, což činí čtvrť i velmi bezpečnou. Napojení na Divokou Šárku činí čtvrť Vokovic velice atraktivní a pro obyvatele i návštěvníky příjemnou čtvrť. Důležitá je také možnost rekreace na Džbáně a tedy i udržení vhodného napojení celé čtvrti tímto směrem.
Vokovice jsou krásnou klidnou lokalitou a bylo by dobré tento charakter zachovat (a to i omezením nárůstem tranzitní dopravy). Nízká zástavba a vesnický ráz dává člověku dojem, že není v hlavním městě.
Velkou výhodou Vokovic je bezprostřední návaznost na rekreační oblasti Džbánu, Šárky a také blízkost stanice metra.
Vokovice v současnosti trpí několika negativními fenomény, nejpalčivější a stále se stupňující se je dopravní situace. Z oblasti existuje jen jeden výjezd směrem k Evropské, který bývá ve špičkách ucpán dlouhými kolonami (500–1000 m dlouhými). Od otevření stanice metra se staly Vokovice atraktivní pro mimopražské, kteří je využívají k přestupu na MHD a kteří projíždějí po ulici Na Krutci a dále Vokovickou, již tak nedostačující svou kapacitou. Tranzitní doprava do Vokovice nepatří vůbec! Nekvalitní křížení ulic Na Krutci/Vokovická/Půlkruhová situaci dále komplikace umocňuje – je nebezpečné jak pro chodce (přechod v ulici Na Krutci za touto křižovatkou je velice nebezpečný, zejména po dobudování betonové zdi areálu Na Krutci a osazení živého plotu) tak pro řidiče (současná přednost zprava platící v celé oblasti se zatím po cca půl roce neosvědčila).
Obyvatelé Vokovic jsou obtěžováni hlukem, zápachem z dopravy, nemohou plnohodnotně využívat zahrady (v případě, že bydlí u těchto místních komunikací), pro pěší je pohyb v blízkosti komunikací nepříjemný a nebezpečný. V bezprostřední blízkosti dopravně přetížené ul. Vokovická se nachází MŠ a ZŠ, ul. Na Krutci svou kategorií není určena pro tranzitní dopravu. Přes rezidenční oblast nelze vést tranzitní cestu.
Hustota dopravy se tak dostala již za únosnou mez. Denně zde projede 4000 tis. aut, které Vokovicemi jenom projíždí (př. viz radar gemos 5.10.2017). Průjezd se o víkendech jen nepatrně sníží na 2500 aut denně, provoz je 24 hodin denně, masivní porušováni vjezdu nákladních vozidel do ulice na Krutci, troubení, nedodržováni rychlosti, ohrožování dětí – není možné ani bezpečně přejít ulici,
Vlivem různých nekoncepčních řešení dopravy ze strany Prahy 6 došlo k této situaci a z Vokovic je v dnešních dnech tranzitní oblast, což jistě nikdy nebylo zamýšleno.
Ve Vokovicích se situace výrazně zhoršila uvedením do provozu stanice metra Nádraží Veleslavín, kterou nikdo z obyvatel nepotřeboval! S kýmkoli jsem se bavila v době výstavby metra, všichni vyjadřovali obavy, co nám tato změna přinese a jak se změní prostředí ve Vokovicích. Změnilo se a výrazně k horšímu. Obavy byly na místě. Díky modrým zónám nám zatím nerezidenti nemohou parkovat pod okny, ale „krouží“ tudy denně, aby si našli vhodné místo pro bezplatné zaparkování nebo jenom vyložili spolucestující na metru, Jako příklad uvádíme nově vzniklé „parkoviště“ u vstupu do Šárky, u sportovního areálu - tenisových kurtů, kde dřív nikdo neparkoval a nyní je plné aut. Vjíždí tam ulicí K Červenému vrchu nebo V Středu. Navíc s tím souvisí i rostoucí nepořádek v této oblasti, neboť když už zde parkují, tak proč by taky nevyužili místní kontejnery na tříděný odpad? Ty často již nestačí na takový nápor přespolních a nepořádek je všude. Tedy v souvislosti s rostoucí dopravou skutečně dochází ke zásadnímu kvalitativnímu zhoršení prostředí, v němž žijeme. A pokračování metra s vyřešením odstavného parkoviště Na Dlouhé míli je v nedohlednu. V plánu se opět objevilo parkoviště na stanici metra Nádraží Veleslavín, ale s tím my, obyvatelé Vokovic zásadně nesouhlasíme. Nikde ve světě se nestaví odstavná parkoviště v blízkosti škol, školek a obytných čtvrtí!
Jako problém celé lokality je i velice zanedbaná oblast okolo vstupu od ulice Vokovická (u autobusové zastávky 119). Území před dnešní praktickou základní školou je velice nekultivované, namísto kvalitního veřejného prostoru se jedná o zanedbaný autoplácek s kontejnery na tříděný odpad. Nebyla by stromová úprava, vodní prvek, lavičky a třeba občasné farmářské trhy lepším vstupem do obytné čtvrti?
I tak by zde, kde je nad hygienické normy zvedlá hladina hluku by ale přeto mohlo vzniknout příjemné náměstí. Bylo by potřeba maximálně odhlučnit alespon stromy Evropskou silnici, prostor ze strany Evropské zazelenit stálezeleným lesem, točnu zrušit a v jejích horních severozápadních dvou třetinách vytvořit částečně zelenou, částečně zpevnělou plochu, která by měkce reagovala na extrémy horkého či studeného počasí, a umožňovala bezpečnou a příjemnou chůzi. Nahoru umístit kašnu se stříkající vodou, jejíž zvuk může také odizolovat hluk Evropské, z kašny vytékající upravený vodní prvek, několika metrový až třeba dvacetimetrový regulovaný potok s mostky a herními prvky pro děti. Prostor dokola osázet vzrostlými listnatými stromy, lavičkami (a protože jsme na stanici na mezinárodní letiště :) tak designovými, na nichž se dá sedět a ve stínu stromů pozorovat cvrkot na plácku před sebou, třeba farmářské či jiné trhy. Vzniklo by příjemné místo pro děti a rodiče čekající na školní lekce, možnost zdravého nákupu, možnost setkat se pro místní, oživení místní komunity.
Problémem přesahujícím lokalitu je samotná křižovatka Nádraží Veleslavín a obratiště středočeských autobusů. Křižovatka je vytvořena přednostně pro auta, což dává smysl, pěší na ni však nedostali adekvátní prostor a nebyla jim věnována pozornost. Chybí zeleň na komunikacích kolmých na Evropskou (Vokovická, Veleslavínská), lavičky, prostor pro bezpečný pohyb lidí třeba formou oddělené chodníku od silnice záhony, či jiným prvkem i přechod od tramvaje přímo k obratišti autobusů. Cílem města by dle mého názoru měl být bezpečný pohyb lidí po něm, podpora MHD, bohužel křižovatka N. Veleslavín je opakem této snahy.
Dalším problémovým bodem je budoucí výstavba na místě dnešní staré Aritmy - je třeba, aby byla vhodným doplňkem zahradního města, respektovala výškové limity čtvrti, byla prostupná pro pěší (nešlo o oplocený areál), měla velký podíl zeleně a doplnila v této části chybějící občanskou vybavenost adekvátně k počtu nových bytů/domů - školka, hřiště, veřejné prostranství. Navíc je třeba vymyslet, jak je možné lokalitu napojit na Vokovice dopravně. Stávající Vokovická ulice už nárůst dopravy neunese.
Nový problém, který se ovšem zvětšuje je venčení psů Do oblasti Vokovic se sjíždějí lidé venčit psa, ovšem naprosto nedostatečně po nich uklízejí. Oplotit jedno malé dětské hřiště, aby psi měly volný pohyb není zrovna proporcionální. Např. ve Vídni mají jednom městském parku opačný trend: psi mají ohrazený prostor v rohu parku za plotem a podstatná část parku s několika hřišti pro různý věk a lavičkami byla volně přístupná bez jakéhokoliv plotu. Vokovice by neměli být jednou „ psí loučkou“.
A v neposlední řadě, vzhledem k charakteru Vokovic, do této "zahradní čtvrti" vůbec svou výškou, ani vzhledem nepatří nešťastná Shiran Tower, která nyní ze všech okolních pohledů Vokovicím dominuje a působí, že sem vůbec nepatří. Stejně tak i kdysi vybudované technologické centrum hned vedle Shiran Tower, které navíc navazuje na pražské přírodní parky je tu "asi" omylem.
Také vysoké vedení by mohlo vést pod zemí jako v jiných zemích Evropy.
Aktuálně je třeba zklidnit dopravu, zabránit projíždění nerezidentů Vokovicemi. Je to zásadní problém celé Prahy 6 a nový metropolitní plán to neřeší. Zdůrazňujeme nutnost modernizace železnice na Dlouhou Míli, do Kladna a na letiště, výstavbu P+R na Dlouhé Míli.
Metropolitní plán dále počítá s vybudováním estakády, která má dopravně propojit ulice Evropská/Kladenská a Na Petřinách, tzv. „ESTAKÁDOU“. Pokud by tato stavba opravdu vznikla, problém tranzitní dopravy přes Vokovice se ještě navýší.
Vokovice jsou charakteristické svou urbanistickou koncepcí – jejich centrem je komponovaná síť ulic s centrem na ulici V středu. Je pro ně důležitá také osa napojení na MHD – ulice Vokovická a na ni kolmá již zmíněná ulici V Středu, jež ústí u SK Aritma a vstupu do Šáreckého údolí. Směrem do centra města - k Evropské je důležitou pohledovou dominantou zalesněný kopec Petřin, tento pohled by měl být chráněn a neměla by být budována zástavba výhled zastiňující.
Zajímavé průhledy v důsledku výstavby vysokých budov v okolí pomalu mizí. Mizí pohled na Střešovice, jelikož vyrůstá nová kancelářská budova AFI Vokovice.
V lokalitě Vokovic je nejdůležitější prvek Divoká Šárka, která funguje jako plíce pro Vokovice, Liboc, Ruzyň, Nebušice a Přední Kopaninu. Nachází se zde významná archeologická naleziště. Šárka je také místem, kam se chodí za odpočinkem a relaxací.
Významnou historickou stavební památkou byl Vokovický statek, který díky výstavbě nových sklobetonových bytových domů uvnitř objektu ztratil svou historickou hodnotu.
Metropolitní plán by měl brát v potaz ochranu a péči o historické budovy, které tady stojí několik století.
Nutné je chránit Vokovice před tranzitní dopravou, která narůstá každý den a zabránit výstavbě nadzemní radiály mezi Vokovicemi-Veleslavínem a propojení na Petřiny, což by z Vokovic udělalo jeden z největších dopravních uzlů na Praze 6.
V neposlední řadě je třeba zaměřit pozornost na Veleslavínský zámek. Město by mělo získat tyto prostory, které zatím ještě vlastní stát. Bylo by to v zájmu obyvatel. Zámek i park by měl být určen pro veřejnost a ideální by byla sociální infrastruktura.
Vokovice jsou charakterizovány jako lokalita zahradního města, a tak by tomu mělo zůstat i v případě plánované výstavby na místě transformační zóny, tzv. staré Aritmy – oblast číslo 411/327/2001.
Charakter této lokality by změnila i výstavba radiály – Vokovice-Veleslavín – Petřiny a také parkoviště P+R na Veleslavíně u křižovatky s Vokovickou.
Lokalita Vokovice by měla obsahovat také MŠ Vokovická také tři panelové domy na pravé straně ulici Vokovická hned u jejího ústí na Evropskou. Neodmyslitelně k Vokovicím patří, a to včetně mateřské školy mezi nimi a obytného komplexu u ulice K Červenému Vrchu.
Výstavba obytného souboru v transformační zóně číslo 411/327/2001 neodpovídá svým koeficientem zastavěné ploše zahradního města. Vokovice mají zastavitelnou plochu 30 % z pozemku, zatímco tato plocha povoluje až 60% zastavěnost stavebního bloku. Vokovice o celkové ploše 42 ha jsou vedeny jako zahradní město a území Aritmy o rozloze 8.3 ha, tedy celé jedné pětiny území Vokovic je uvedeno jako transformační plocha s plánovanou novou výstavbou, a to v blocích, která vůbec neodpovídá charakteru zahradního města. Navíc není předem stanoveno žádné omezení, ani uliční prostranství, žádné parky, občanská vybavenost, prostě nic, co by mohlo být přínosné pro současné obyvatele, jediné upřesnění je výškové - 4 patra (neodpovídá charakteru rodinných domků) a pak se zde hovoří o blocích. Tedy jednalo by se o tak masovou výstavbu, která by úplně změnila charakter Vokovic, extrémně by narostla hustota provozu, navíc výstavba je v bezprostřední blízkosti Šárky.
Parkoviště P + R – Veleslavín s autobusovým terminálem, obecně tuto stavbu nelze považovat za veřejně prospěšnou. Takový dopravní uzel by měl být na kraji města, nikoliv "v jeho centru". Je to pokus radních přesunout Vítězné náměstí z Dejvic na Veleslavín a do Vokovic. Navíc je zde problematická otázka jeho budoucnosti. Při stavbě dalších P+R dále od centra hrozí, že nový vlastník, až město stavbu prodá, zde postaví další obrovskou budovu, jakou je nyní dokončované centrum AFI Vokovice. To bude znamenat jen další dopravní zatížení lokality.
Les/louka = Vpravo od ulice Na Křídle je mylně plocha jednotně označena jako les, ačkoliv mezi lesem a silnicí je ve skutečnosti asi 12-15 metrů široká louka, a to podél celé ulice až na její slepý konec.
V novém metropolitním plánu je najednou celé okolí Litovického potoka (oblast průtoku Vokovicemi) jako zastavitelné a zmizely všechny zelené plochy. To považuji za omyl. V okolí potoka nelze stavět z různých důvodů a proto navrhuji, aby se do metroplánu zaznamenala tato oblast jako nezastavitelná a zelené plochy se do metroplánu vrátily.
Vzhledem k tomu, že Vokovice jsou navržené a z větší části vystavěné jako zahradní město a většina vystavěných domů jsou rodinné domky či viladomy s maximálně 4-mi podlažími, je zřejmě dílem omylu naplánovaná výstavba až 21 podlaží v oblasti u současné otočky autobusu 119 (před ZŠ - křižovatka Vokovická/Evropská) a také vedle stávajících panelových domů na místě Mateřské školky Vokovická (patří dle navrženého plánu do oblasti Červený vrch – č. 513). Naprosto by to změnilo a zničilo ráz celé oblasti, která už nyní tak trpí neregulovanou výstavbou. Výšková zástavba zakreslena je po celé Evropské od křižovatky až ke Džbánu. Nevzhledný depresivní naddimenzovaný hotel Krystal je omylem bývalé epochy, neměl by být směrodatným bodem pro další zástavbu. Hustou. Upozorněte prosím na tento moment i do sousedících lokalit Veleslavín, což je vlastně Evropská, Litovický potok a Starý Veleslavín. Je důležité mít možnost vidět zalesněný horizont Petřin nebo krásnou Starou školu. V místě dnešní mateřské školy a 3 panelových domů, které sice dle plánu do naší lokality nepatří, ale fakticky ano, je stanovena výška budov číslem 21 - jde tedy o 21 pater.
Kromě toho, v transformační ploše 411/327/2001 se navrhují až čtyři patra, aniž by se řešila otázka dopravní dostupnosti a veřejné vybavenosti. Necháme-li v této části stranou, že je chyba tam vůbec plánovat byty, tak pokud už tam budou, mělo by jich být málo, maximálně v dvoupatrových domech. Mimo jiné tak i snáze zapadnou do koncepce lokality jako zahradního města, které má mít podle článku 68 homogenní výškové uspořádání.
Cílový stav lokality je vymezen poměrně jasně co se týká textové části, důležité je, aby nové zásahy do lokality včetně výstavby na místě staré Aritmy (transformační zóna č. 411/327/2001) byly podrobeny těmto nárokům - bylo vybudováno prostupné, na uliční síť navazující zahradní město tvořené nízkými objekty se zahradami a doplňkovou občanskou vybaveností. Chybí odůvodnění regulativů této plochy, pouze je konstatováno, že bylo převzato z dosavadního územního plánu - je třeba odůvodnění dopracovat a pokud návrh v této části nesplňuje obecné předpoklady, nelze ho do MPP takto zařadit; pro tuto plochu tak i zcela absentuje idea "posílení napojení na lokalitu krajinného rozhraní Šárka".
Za součást Vokovic považujeme také zahrádkářskou kolonii pod ulicí Na Křídle, jež je sice mimo vlastní lokalitu, ale patří k ní co do dopravy i současného stavu, ta by měla zůstat v stávající podobě, zlepšení by mohlo přinést jen zlepšení její průchodnosti po její podélné komunikační ose. (Dnes průchod umožněn jen majitelům).
Metropolitní plán neřeší pro oblast Vokovic, ani celé Prahy 6 kritickou dopravní situaci Prahy vytvářenou další a další bytovou a komerční výstavbou v Praze. Plán vůbec nereflektuje zhoršující se životní prostředí, nepodporuje chodce a cyklisty, investice do MHD znehodnocuje paralelními investicemi do automobilové dopravy. Praha postrádá vizi.
Potenciál území - tj. plánovaná výstavba na území 411/327/2001 - je nutný využít jen v limitech charakteristiky celé čtvrti – vybudovat zahradní město s rodinnými domy a zahradami navazující na stávající uliční síť. Navíc prostupné pro pěší bez oplocení celého areálu a s dostatkem občanské vybavenosti – dětské hřiště, vybavenost pro další věkové skupiny.... Navíc je nutné řešit dopravní obslužnost areálu! Příjezdové ulice od Evropské jsou již nyní přetížené.
V MP je infrastruktura nedostatečně popsaná, není plošné vymezení. Např. vymezit veřejně prospěšnou stavbu nádrže v parku – to může být pěkný rybník, nebo smradlavé blátiště, nebo skrytá podzemní nádrž. Vybavenost – komerční může být ve velkých blocích a to kdekoliv. Platí orientační procentuální míra. Jak se naplní se neřeší. Znamená to, že se může např. ubourat kus bloku a postavit Kaufland a bude to v pořádku včetně všech dopadů - doprava, zásobování? Vybavenost občanská, sportovní a rekreační – ve výkresu jsou někde bodem, nebo plochou, to je nedostatečné. Plán se nezabývá moc propojování potenciálu zelených ploch. Je možné propojovat přes město zelené pásy, kudy se dá vést rekreační komunikace, cyklo, pěší = bezpečná cesta s dětmi pěšky na kole přes město. Tam kde to je možné vyznačit a požadovat.
Vstupem metropolitního plánu by měla být územní studie okolí křižovatky Evropská Vokovická, která vezme v úvahu budoucí rozvoj železniční trati, zohlední limity na dopravu plynoucí z potřeby chránit obyvatele před emisemi a hlukem a zajistí možnost volného pěšího pohybu v okolí.
Za nedostatečné považujeme zejména vymezení budoucí podoby křižovatky Nádraží Veleslavín (Vokovická, Evropská, Veleslavínská + přestup na železnici). Zde by mělo dojít k zásadní proměně samotného prostoru směrem k zkvalitnění celé oblasti (zejména prostor před školou na místě dnešní točny autobusu) a měla by být zhodnocena navržená dopravní řešení, aby nedocházelo k většímu nárůstu dopravy v tomto uzlu.
Dalším bodem, který potřebuje více propracovat, je území staré Aritmy a případné podmínky nové výstavby na jejím místě, včetně dopravního napojení oblasti na Evropskou.
Další úskalí lze vidět ve štěpení oblastí na menší celky a skrytí velkých staveb na okrajích těchto lokalit – Vokovice – Červený Vrch – Veleslavín: P+R Veleslavín, autobusový terminál, dopravní estakáda na Petřiny a vlakové nádraží. Toto není dostatečně charakterizováno, a navíc není zohledněn dopad pro místní obyvatele – dopravní zatížení, pohyb chodců. Tento dopravní uzel vidím jako velmi problematický, takové stavby by měly být na okraji Prahy, nikoliv mezi residenčními zónami s desítkami tisíc obyvatel. Město by mělo přijít s konceptem ochrany obyvatel a přesunem dopravního uzlu mimo rezidenční oblasti.
Veleslavínský zámeček zachovat jako park pro veřejnost a zachovat historické budovy.
Plánovaná výstavba parkoviště P+R a autobusového terminálu na Veleslavíně a výstavba dopravního propojení Veleslavína a Petřin, které má podle návrhu vyústění na křižovatce Evropská x Veleslavínská x Vokovická, nepatří do rezidenční oblasti, neboť jen přivedou do oblasti další tranzitní dopravu, kterou je ale nutné zachytit, příp. odvést ještě před vjezdem do obydlených zón (např. výstavby P+R na Dlouhé Míle a P+R na Horoměřické). Již dnes jsou emise v oblasti nadlimitní, celá situace se realizací staveb jen zhorší. Ul. Vokovická a ul. Na Krutci se stanou běžnou tranzitní cestou, i když především ul. Vokovická je už dnes naprosto přetížená a její obyvatelé jsou dopravou nepřijatelně obtěžováni. Plánované propojení Veleslavína a Petřin sevře spolu s ul. Evropskou ZŠ a MŠ Červený Vrch a zásadně ovlivní kvalitu prostředí.
V metropolitním plánu by měl být autobusový terminál Veleslavín označen za dočasné řešení, než bude vybudována vlaková alternativa nebo jiný terminál umístěný mimo obytnou zónu.
Strmá, klikatá a úzká ulice na Krutci má spíše charakter užitečné zkratky pro místní obyvatele než tranzitního spoje, a její využití by mělo být spíš omezováno. Je nutné doplnit, že charakter ulice Na Krutci nesplňuje regulativy pro tranzitní silnici. Jedná se o ostatní komunikaci – obousměrnou jednopruhovou s výhybkami a úhybnými, její šířka v několika místech dosahuje jen 4-4,5metru. Takovouto komunikaci nelze využívat pro tranzit a město ani policie toto nerespektuje a nechává zde projíždět tranzit i nákladní dopravu. I proto by bylo dobré ji řešit trvalým zjednosměrněním.
Stejně tak ulice Vokovická by měla sloužit především pro obsluhu lokality, tranzit by měl být směrován do Horoměřické ulice případně na pražský okruh, které je opravdu nutné dobudovat.
Druhá přistávací dráha letiště VH je posunutá o cca 2 km na jih proti stávající. To znamená, že i příletový koridor se posune někam nad linii Bohnice-Sedlec-Lysolaje-Nebušice. To jednoznačně znamená negativní dopady na prostředí v této oblasti ale také v celé severozápadní části Prahy 6 od Baby a Bubenče až po Dědinu.
V rozšíření letiště, se kterým nesouhlasíme, vidíme ještě jeden rizikový faktor. Jde o privátní investici. Při dravosti soukromých investorů je jasné, že letiště bude při schválení plánu rozšířeno daleko dříve, než se vylepší jeho dopravní obslužnost jakoukoliv stavbou navrhovanou v MPP. Dopady na intenzitu automobilové dopravy v celé Praze 6 si v takovém případě ani nelze představit.
Je nevhodné umístit přechod Evropské naproti prostupu protihlukovou zdí. Provoz je většinu dne tak velký, že není možné bezpečně ani přeběhnout, natož přejet kolem. Instalace semaforu by zastavovala velkou část z 55 000 vozidel, které projedou po Evropské denně a tím by se znásobily emise. Vhodnější by bylo vést cyklostezku po chodníku a přechodem pro chodce na křižovatce Evropské s Vokovickou ulicí a dále po chodníku Evropské, kde je cyklostezka i nyní. Je nepřípustné nově prolomit protihlukovou zeď – to by ztratila účinnost. Cyklostezku skrz zeď je nezbytné vést stávajícím průchodem ve zdi.
Generel musí být součástí Metropolitního plánu. Jinak plán cyklisty a chodce prakticky ignoruje. Protože Generel není členěn podle lokalit, nedá se podle lokalit připomínkovat.
Podporujeme navrhované cyklistické propojení nazývané v Generelu Evropská-Na Krutci – Horoměřická s tím.
Jeden ze základních rysů plánu je zjevná víra, že další a další dopravní stavby vyřeší situaci Prahy v automobilové dopravě. To ale nepočítá vůbec s neustále rostoucím počtem aut denně mířících do Prahy za prací, za nákupy atd. Koncepční řešení jednoznačně MPP postrádá a opět by s ním občané měli být seznámeni, pokud jsou cílovou veřejností.
Musí být jasně řečeno, který typ dopravy Praha do budoucna upřednostňuje. Podle toho by pak měly být časově realizovány dopravní stavby, jinak vznikne jen další chaos. Je jasné, že nelze realizovat všechny najednou a pokud nebude výstavba postupovat systematicky, výsledkem budou neefektivně prostavěné miliardy. Proto je třeba konečně začít s dlouho diskutovanými projekty jako vlakové spojení na Kladno a na letiště. Je třeba urychleně začít s budováním záchytných parkovišť a jejich napojením na PID. A je třeba konečně dokončit SZ obchvat Prahy.
Chodník u obytného domu 84/17 a 805/15 v ulici Na Krutci nesplňuje zákonnou normu a v těsné blízkosti projíždí 3000-4500 aut denně včetně nákladních. Chodí tudy na hřiště děti z místní školky, kočárky musí vstupovat do ulice, jelikož zde nelze projet. Šířka chodníku neodpovídá ani na ulici Vokovická a ani v horní části ulice na Krutci. Šířka komunikace v na většině míst max. 4-4,5m, auta přesahují při vyhýbání nad chodník. Velmi nebezpečné místo.
Veřejná vybavenost je nedostatečná. Nový plán s doplněním chybějící občanské vybavenosti nepočítá. Jedna MŠ, které se nyní přestavuje, ale kapacitně absolutně nestačí. Žádná základní škola pro cca 10tis. obyvatel Vokovic v této lokalitě. Žádný plán zřídit třeba malé náměstí před praktickou ZŠ a doplnit zeleň k oddělení residenční zóny a školy od dopravní tepny Evropské. Plán ani nezaručuje zachování hudební školy nebo sportovního areálu SK Aritma (sice zahrnut do lokality Džbán, ale využívají jej mimo jiné i obyvatelé Vokovic). S komerční vybaveností se zřejmě nepočítá vůbec.
Nejsou navrženy žádné nové veřejně prospěšné plochy - např. náměstí před praktickou ZŠ u vjezdu do Vokovic, které by respektovalo charakter lokality zahradní město.
MP nepočítá pro lokalitu ani jediný návrh, který zlepší kvalitu života stávajících rezidentů. Chybí veřejná prostranství se zelení, chybí občanská vybavenost. Nevidím jediný návrh, který respektuje pohyb chodců a cyklistů v lokalitě. Právě naopak – MP svými návrhy podporuje individuální dopravu, která už nyní lokalitu naprosto znehodnocuje. Chodníky mnohdy neodpovídají zákonné normě, takže pohyb chodců není jen nepříjemný, ale také nebezpečný (u dopravně přetížených ul. Vokovická a Na Krutci). Vzhledem k tomu, že Vokovice jsou rezidenční oblastí v těsném sousedství Divoké Šárky, kde se pěší a cyklisté vyskytují v velkém množství, je nutné jim vytvořit bezpečný prostor omezením individuální automobilové dopravy (např. úplným zastavením tranzitní automobilové dopravy, která nemá v rezidenční oblasti co dělat). Jako zásadně nevyhovující hodnotím prostředí kolem MŠ a ZŠ ve Vokovicích (hluk, emise, nebezpečná hustota provozu).
Oblast 411/327/2001 by neměla být vyznačena jako zastavitelná obytná lokalita, ale spíše jako lokalita rekreační, aby nehrozilo, že vyvolá další nároky na dopravu Vokovickou ulicí.
Pozemek parcelní číslo 237/19, který má zamýšlenou stávající výšku výstavby číslo 4 je neúnosný vzhledem k blízkosti vysokého napětí, kterému by se touto výškou budova značně přiblížila.
Biokoridor kolem potoka v MPP není vyznačen zeleně. Proč? Je potřeba ho chránit, opečovávat. Lidé potřebují chodit k vodě, procházet se kolem vody, okolí je důležitým revitalizačním centrem.
Stejně tak zmizela zeleň v okolí praktické školy, tedy mezi školou a Evropskou a školou a smyčkou. např. parcela 8/1 byla vedena v územním plánu jako zeleň městská a krajinná a v MP již není jako zeleň vůbec vedena. Jedná se o plochu více než 0.5 ha. V současné době každý metr zeleně by se měl chránit.
Územní plán počítá s vybudováním záchytného parkoviště P+R na Dlouhé Míli a v Tobrucké (u ul. Horoměřické), v návrhu metropolitního plánu je ale parkoviště P+R umístěno na křižovatce Evropská x Veleslavínská x Vokovická. Tento nový návrh považuji za nepřijatelný, oblast bude ještě více zatížena dopravou. Naopak při realizaci parkovišť P+R na Dlouhé Míli a v ul. Horoměřické bude alespoň část individuální dopravy zachycena před vjezdem do rezidenčních oblastí.
Chybí ochrana zeleně na náměstí V středu.
Čtení metropolitního plánu není vůbec jednoduché, ale je otázkou, do jaké míry je možné tak složitou strukturu uchopit lépe. Problémem je ale dělení města na jednotlivé lokality. Logicky pak dochází k tomu, že jsou lokality vnímány jako samostatné jednotky, přitom jsou ale tolik propojené a změna v jedné lokalitě vyvolá lavinovitě změny v lokalitách dalších. Důsledkem dělení pak také je, že pozornosti unikají místa, kde se lokality setkávají, a přitom právě ona bývají pro vývoj města klíčová – křižovatky, rozhraní města a krajinných lokalit apod.
Například nedostatek veřejné vybavenosti ve Vokovicích znamená, že místní jezdí nakupovat na Červený vrch (kde tato vybavenost není vyznačena) nebo nově metrem na Petřiny (kde ji možná charakterizuje nějaký nepopsaný puntík). Plánované silniční spojení z Petřin může znamenat zásadní problém pro přetížené ulice Vokovická (tvořící hranici lokality Červený vrch) a Na Krutci, ale spadá částečně do lokality U Potoka, a pak se pohybuje na hranici lokalit Starý Veleslavín a Sídliště Červený vrch, a není jasné, kam patří. A parkoviště u Nádraží Veleslavín (co ostatně dělá P+R tak hluboko ve městě?) ovlivní dopravu i ovzduší všech okolních lokalit.
Plán nereflektuje změny, ke kterým v Praze 6 v posledních letech došlo – nezvratně – a které stále více ovlivňují život obyvatel celé Prahy 6. Mám na mysli otevření tunelu Blanka, prodloužení trasy metra A a rostoucí výstavba ve Středočeském kraji směrem na sever a západ od Prahy a neexistence obchvatu. Hlavním problémem se nyní stala osobní doprava, která naprosto neúměrně zatěžuje život obyvatel Prahy 6. Pokud se ještě začne výstavba dalších velkých celků v oblasti Prahy 6, co se pak stane z klidné, rezidenční a zelené čtvrti? Doprava, pokud je řešena, tak velmi nesystematicky, např. návrhem nesmyslné estakády, která situaci ještě zhorší. Přitom to považuji za klíčový problém celé Prahy 6, stačí zmínit: Evropská, Patočkova, Jugoslávských partyzánů, Vokovická, Na Krutci a mnoho dalších …a všechny „zkratky“ v rezidenčních oblastech, které projíždějící řidiči již používají nebo brzy začnou.
Občané Prahy mají sice možnost do konce března 2018 připomínkovat nově vznikající MPP. Ale jedině Praha 6 má tento připomínkovací portál, do kterého veřejnost může vstoupit, a to proto, že ho udělaly sdružené spolky občanů. Iniciativa pro vznik tohoto portálu nevyšla od organizátorů nebo od města. Ostatní části Prahy tuto možnost nemají. Pro většinu lidí je extrémně náročné se i tak v novém plánu orientovat, a to nejen časově. Nový plán nebyl dostatečně časově i srozumitelně veřejnosti představen, tak, aby se k němu mohla adekvátně vyjádřit.
Informace o této možnosti nebyla dostatečně šířena. Vědí o něm např. rodiče ve školách, v jejichž blízkosti se masivní výstavba chystá? Řešil ho někdo formou jednoduššího srozumitelného dotazníku s dětma a studenty? Jich se příštích zhruba 25 let týká. Oni by se minimálně mohli vzdělávat, jak se smysluplně zodpovědně sebevědomě zapojit do tvorby svého prostředí. Stále nám někde v nás chybí vazba ke krajině a péči o ní zpřetrhaná během 40.let socialismu. Je potřeba ji navázat.
Minimálně oblasti jako západ Prahy 6 je určen pro masivní developerskou a související silniční zástavbu, ale pravidla jsou velmi volná, nahrávající developerské a silniční dopravě na úkor stávající zástavby a obyvatel. To rozbije místní vztahy, místo toho, aby se posilovaly. Lokality jsou příliš rozdrobené, nedávají smysl, i data uvnitř jich si odporují. Je nutné vypořádat území, které se zastavuje vůči širšímu území. Lokality jsou příliš malé. Samy o sobě vytržené z kontextu.
Za nebezpečné lze považovat nevymezení funkčních struktur a infrastruktury. V určeném ( hrubě naddimenzovaném) počtu pater tak může být kdekoliv supermarket nebo autosalon, ale není podmínka výstavby škol, školek, kultury, drobných obchodů. Prostředí se tak hrubě odlidšťuje.
Příklad z Paříže:
"Celý proces byl zahájen povoláním deseti mezinárodních urbanistických týmů, které mezi červnem 2008 a dubnem 2009 vypracovaly návrhy vizí rozvoje Velké Paříže. Během méně, než jednoho roku tak metropole s dvanácti milióny obyvatel získala deset různých alternativ rozvoje, které následně konzultovala s veřejností. Konzultace probíhaly formou půlroční výstavy či série prezentací, vedla se diskuze mezi politickou reprezentací, autorskými týmy, odborníky se zkušenostmi z podobných zahraničních měst a v neposlední řadě občany. „Jitka Molnárová, Demokratické plánování Velké Paříže 10.3.2017
- Přehodnocení silničního spojení Středočeský kraj - Petřiny
zásadní připomínka Plánované silniční spojení z Petřin přes plánovanou Estakádu může znamenat zásadní problém pro přetížené ulice Vokovická a Na Krutci. Vozovky ve Vokovicích nejsou stavěny pro tranzitní dopravu a ulice Ke Krutci by tento nápor téměř neunesla.
Zapojení lokality do koncepce širšího územního plánování infrastruktury
zásadní připomínka – Lokalita Vokovice leží téměř na hranici se Středočeským krajem. Vzhledem k tomu, že hlavně těsně za hranicemi Prahy dochází k masivní výstavbě (Nebušice, Horoměřice, Tuchoměřice, Statenice a dále Kralupy) je třeba vzít vzájemné vztahy k potaz a naplánovat infrastrukturu pro individuální dopravu, hromadnou dopravu ale obsluhu tak, aby po zkolaudování všech projektů nedošlo k totálnímu přetížení a kolapsu dopravy jedoucí na denně ráno a večer do Prahy/z Prahy přes Vokovice a další hraniční části města. Je třeba naplánovat záchytná parkoviště na místech k tomu určených a udělat omezení vjezdu do centra Prahy.
upravit hranici lokality Vokovice 327 tak, aby se MŠ Vokovická, 2 výškové panelové budovy a novostavby na ulici K Červenému vrchu, z nyní stávající lokality 513 Červený Vrch dostali k lokalitě Vokovice, kam logicky patří a mylným přeřazením k sousední lokalitě najednou nepatří nikam…. To samé platí o Specializované ŽŠ Vokovice a prostranství před ní až k ulici Evropská, nyní mylně přiřazeno k území Veleslavín 55.
Struktura lokality:
lokalita je lokalitou stabilizovanou, popsanou jako zahradní město, které těsně navazuje na významné pražské přírodní parky (soubor přírodních parků a rezervací Šárka - Lysolaje) a parkové sportoviště. Je třeba tento fakt ctít a další úpravy včetně výškových tomu přizpůsobit (ne více jak 4 NP).
Stabilita ploch lokality :
Zahradní město Vokovice je stabilizované. V lokalitě se však nalézá transformační plocha, která není dobře regulována – aby byl zachován charakter zahradního města, nesmí její výšková regulace přesáhnout 4 NP. Zároveň regulace zastavěnosti neodpovídá zahradnímu městu – je třeba regulovat na 30% zastavěnost stavebního bloku. Dále výšková regulace Vokovic u ulice Evropská – nesmí přesáhnout 4 NP (nyní chybně 21 podlaží!!!)
Doplnění a úprava popisu cílového stavu:
Rozvíjení heterogenní struktury. Zachovat a posilovat veřejnou vybavenost, školy, sport, služby. Zachovat polyfunkčnost území. Rozvíjet bydlení spolu se zlepšováním bezmotorových dopravních spojů a tras. Zachovat a rozvíjet zelené plochy – zejména v náměstí V Kruhu, před praktickou ZŠ Vokovická a v okolí Litoveckého potoka.
Plochy:
1. Doplnit rozvojovou plochu v prostoru Staré Aritmy u ulice Lužná s regulativy do 4 NP a 30% zastavěností stavebního bloku
2. Doplnit výškové regulativy odpovídající výšce do 3 podlaží v ulicích Vokovická/Evropská
3. Doplnit regulativy v okolí Litoveckého potoka ve Starých Vokovicích na nezastavitelné
upravit hranici lokality Vokovice 327 tak, aby se MŠ Vokovická, 2 výškové panelové budovy a novostavby na ulici K Červenému vrchu, z nyní stávající lokality 513 Červený Vrch dostali k lokalitě Vokovice, kam logicky patří a mylným přeřazením k sousední lokalitě najednou nepatří nikam…. To samé platí o Specializované ŽŠ Vokovice a prostranství před ní až k ulici Evropská, nyní mylně přiřazeno k území Veleslavín 55.
Chybné vymezení ploch struktur
• Les/louka = Vpravo od ulice Na Křídle je mylně plocha jednotně označena jako les, ačkoliv mezi lesem a silnicí je ve skutečnosti asi 12-15 metrů široká louka, a to podél celé ulice až na její slepý konec.
• Celé okolí Litovického potoka (oblast průtoku Vokovicemi) jako zastavitelné a zmizely všechny zelené plochy, oblast je třeba definovat jako nezastavitelná a zelené plochy se do metroplánu vrátit
Skrytý rozvoj - nepřesná výšková regulace
zásadní připomínka Celé území Vokovic zastabilizovat na výškovou regulaci do 4 NP – opravit chybné výšky u ulice Evropská
Konfliktní a problémová místa
vymezit oblast před Specializovanou ZŠ Vokovická ohraničeného ulicemi Evropská/Vokovická/V Nových Vokovicích pro zpracování územní studie, která vyřeší vzájemné vazby v území a vymezí pravidla pro rozvoj ploch a jaeich návaznost na Evropskou a dotvoří chybějící centrum/náměstí Vokovic.
Úbytek zeleně
zásadní připomínka -Vymezit plochy zeleně jako systémový prvek v území, který bude využíván pro zajištění propojení zelených a rekreačně oddechových městských ploch do kterých je možné umisťovat bezpečné pěší a cyklotrasy a rekreační infrastrukturu.
Vymezit zelené plochy podél Litoveckého potoka, náměstí v Kruhu a náměstíčku před ZŠ Vokovická
lokalita je lokalitou stabilizovanou, popsanou jako zahradní město, které těsně navazuje na významné pražské přírodní parky (soubor přírodních parků a rezervací Šárka - Lysolaje) a parkové sportoviště. Je třeba tento fakt ctít a další úpravy včetně výškových tomu přizpůsobit (ne více jak 4 NP).
Hranice lokality:
hranice lokality:
upravit hranici lokality Vokovice 327 tak, aby se MŠ Vokovická, 2 výškové panelové budovy a novostavby na ulici K Červenému vrchu, z nyní stávající lokality 513 Červený Vrch dostali k lokalitě Vokovice, kam logicky patří a mylným přeřazením k sousední lokalitě najednou nepatří nikam…. To samé platí o Specializované ŽŠ Vokovice a prostranství před ní až k ulici Evropská, nyní mylně přiřazeno k území Veleslavín 55.
|----|
Struktura lokality:
lokalita je lokalitou stabilizovanou, popsanou jako zahradní město, které těsně navazuje na významné pražské přírodní parky (soubor přírodních parků a rezervací Šárka - Lysolaje) a parkové sportoviště. Je třeba tento fakt ctít a další úpravy včetně výškových tomu přizpůsobit (ne více jak 4 NP).
|----|
Návrh „specifického“ využití lokality pro areály, které nejsou produkční, obytné, rekreační ani přírodní:
|----|
Upřesnění funkčního využití lokality pro polyfunkční území:
|----|
Doplnění a úprava popisu cílového stavu:
Rozvíjení heterogenní struktury. Zachovat a posilovat veřejnou vybavenost, školy, sport, služby. Zachovat polyfunkčnost území. Rozvíjet bydlení spolu se zlepšováním bezmotorových dopravních spojů a tras. Zachovat a rozvíjet zelené plochy – zejména v náměstí V Kruhu, před praktickou ZŠ Vokovická a v okolí Litoveckého potoka.
Plochy:
1. Doplnit rozvojovou plochu v prostoru Staré Aritmy u ulice Lužná s regulativy do 4 NP a 30% zastavěností stavebního bloku
2. Doplnit výškové regulativy odpovídající výšce do 3 podlaží v ulicích Vokovická/Evropská
3. Doplnit regulativy v okolí Litoveckého potoka ve Starých Vokovicích na nezastavitelné
|----|
Stabilita ploch lokality:
Zahradní město Vokovice je stabilizované. V lokalitě se však nalézá transformační plocha, která není dobře regulována – aby byl zachován charakter zahradního města, nesmí její výšková regulace přesáhnout 4 NP. Zároveň regulace zastavěnosti neodpovídá zahradnímu městu – je třeba regulovat na 30% zastavěnost stavebního bloku. Dále výšková regulace Vokovic u ulice Evropská – nesmí přesáhnout 4 NP (nyní chybně 21 podlaží!!!)
|----|
Zahradní město Vokovice je stabilizované. V lokalitě se však nalézá transformační plocha, která není dobře regulována – aby byl zachován charakter zahradního města, nesmí její výšková regulace přesáhnout 4 NP. Zároveň regulace zastavěnosti neodpovídá zahradnímu městu – je třeba regulovat na 30% zastavěnost stavebního bloku. Dále výšková regulace Vokovic u ulice Evropská – nesmí přesáhnout 4 NP (nyní chybně 21 podlaží!!!)
- Vymezení ploch veřejného vybavení stávajícího i budoucího
Vymezit veškeré plochy městské vybavenosti (zachování hudební školy a sportovního areálu SK Aritma) a naplánovat další veřejné vybavení, které v současné době chybí – včetně komerčního. Rozšířit kapacitu školky (v současné době nedostačuje kapacita).
Doplnit veřejná prostranství a pohyb chodců a cyklistů
Chybí veřejná prostranství se zelení a je potřeba zajistit pěší a cyklistickou prostupnost územím od ulice Evropská přes ulici V Kruhu po SK Aritma.
Zahrnutí strategie boje proti změnám klimatu
Zpracovávat infrastrukturní stavby na sběr dešťové vody a podobně tak, aby je bylo možné zapojit do městského prostředí a usilovat o to, aby zadržená voda byla v místě zadržení využita.
- Vymezení ploch veřejného vybavení stávajícího i budoucího
Vymezit veškeré plochy městské vybavenosti (zachování hudební školy a sportovního areálu SK Aritma) a naplánovat další veřejné vybavení, které v současné době chybí – včetně komerčního. Rozšířit kapacitu školky (v současné době nedostačuje kapacita).
Doplnit veřejná prostranství a pohyb chodců a cyklistů
Chybí veřejná prostranství se zelení a je potřeba zajistit pěší a cyklistickou prostupnost územím od ulice Evropská přes ulici V Kruhu po SK Aritma.
Nutno řešit omezení nyní narůstající individuální dopravy a to vytvořením P+R na Dlouhé Míli, omezení vjezdu individuální dopravy do centra města.
Lokalita Vokovice leží téměř na hranici se Středočeským krajem. Vzhledem k tomu, že hlavně těsně za hranicemi Prahy dochází k masivní výstavbě (Nebušice, Horoměřice, Tuchoměřice, Statenice a dále Kralupy) je třeba vzít vzájemné vztahy k potaz a naplánovat infrastrukturu pro individuální dopravu, hromadnou dopravu ale obsluhu tak, aby po zkolaudování všech projektů nedošlo k totálnímu přetížení a kolapsu dopravy jedoucí na denně ráno a večer do Prahy/z Prahy přes Vokovice a další hraniční části města. Je třeba naplánovat záchytná parkoviště na místech k tomu určených a udělat omezení vjezdu do centra Prahy.
Ulice Na Krutci/Vokovická nesplňuje současné normy a není určena pro tranzitní dopravu neboť projíždí obytnou zónou.
Zahrnutí strategie boje proti změnám klimatu
Zpracovávat infrastrukturní stavby na sběr dešťové vody a podobně tak, aby je bylo možné zapojit do městského prostředí a usilovat o to, aby zadržená voda byla v místě zadržení využita.
Vokovice
Zuzana Chudoba:Katastrální území Vokovice má strukturu klidného zahradního města, které přímo navazuje na významné pražské přírodní parky (soubor přírodních parků a rezervací Šárka - Lysolaje) a parkové sportoviště.
Prostor Vokovic je původní malá obec, ze které vzniklo zahradní město. Vzhledem k tomu, že Vokovice jsou z jedné strany limitovány Evropskou třídou, dále pak chráněnou krajinnou oblastí Šárka, nemůžou se Vokovice rozšiřovat, jako některé satelity v okolí Prahy.
Vokovice jsou unikátní svým umístěním, svou architekturou, byly postaveny jako kompaktní celek, který na sebe navazoval, tvořil jednotlivé bloky a ulice.
Po celé dvacáté století docházelo k většímu přimykání Vokovic k centru Prahy, které bylo dokončeno otevřením stanice metra, což má své pozitivní i negativní dopady. Vokovice jsou klidnou rezidenční čtvrtí s poměrně dobrým poměrem zeleně a zástavby. Jejich poloha je zajímavá i pro to, že umožňují dobrý vstup do chráněné oblasti Divoké Šárky.
Bohužel architektonické záměry posledních let podobě zahradního města nenasvědčují - např. domy na původní skládce v ulici Na Krutci a rekonstrukce historické usedlosti Vokovice, která je zapsaná v státním seznamu památek, kde vyrůstají skleněné několika patrové budovy, které se do historické usedlosti naprosto nehodí.
V současné době jsou Vokovice dopravně přetíženy, protože se využívá ulice Na Krutci/ Vokovická jako spojka pro obyvatele přilehlých satelitních měst (Horoměřice, Nebušice, Statenice…) ke snadnější dopravě směr Letiště nebo Smíchov, další bytová výstavba ve Vokovicích je z hlediska prostoru a obslužnosti nemyslitelná.
V lokalitě a jejím blízkém okolí dochází v poslední letech k plíživým, tedy hůře pozorovatelným, ale velice nepříjemným změnám. Nárůst dopravy, velice špatně vyřešené napojení lokality na MHD uzel Nádraží Veleslavín, proměna bývalé křižovatky Vokovická - Evropská v monstrózní stavbu po níž je pohyb pěších velice nepříjemný a nebezpečný, navíc do budoucna hrozí další mohutná bytová výstavba uvnitř lokality, která do blasti přivede další dopravu.
Pro celou lokalitu je důležitý také její západní okraj přecházející do zeleného prostoru kolem vodní nádrže Džbán. Mělo by být posíleno propojení obou oblastí a vyřešeno podobné rozhraní spočívající v nekultivovaném prostředí nevyužívaného parkoviště u bran koupaliště.
Překvapivé jsou i snahy o stále větší a větší průnik k Divoké Šárce, až zcela mizí jakési ochranné pásmo.
Návrh Metropolitního plánu nerespektuje charakter Vokovic jako zahradního města.
Není zde prostor na občanskou vybavenost. Je zde jedna školka pro cca 70 dětí, základní škola pro obyvatele s trvalým bydlištěm ve Vokovicích je až v Nových Vokovicích za Evropskou (většina dětí se bude pro jejich bezpečnost vozit auty), větší obchod neexistuje. Kredit Vokovic se nezvýší tím, že se zde postaví o "xy" bytových jednotek navíc. Vokovice potřebují ochranu před tranzitní dopravou, ne další výstavbu, která celou oblast jen zatíží.
Dále vymezená transformační plocha číslo 411/327/2001 není v souladu se strukturou zahradního města a již dříve postavená budova Shiran Tower nebyla v souladu s konceptem Vokovic. Nově navrhovaná výstavba by mohla Vokovice narušit nejen svým návrhem výstavby patrových obytných domů (neúměrná zastavitelnost stavebního bloku), ale i frekventovanou dopravou na kterou není tato čtvrť vybavena a návaznost na hlavní tah Evropská je velmi špatně realizovaný.