V této části se budete věnovat lokalitě jako celku. Metropolitní plán každou lokalitu definuje pomocí čtyř základních vlastností. Jsou to:
Pro odpovězení otázek budete potřebovat (otevírejte do nových oken prohlížeče):
Přečtěte si vždy všechny otázky této skupiny a odpovězte na ty, ke kterým máte co říci.
Příklad připomínky 1a. si můžete prohlédnout zdeZa unikátní považuji vesnický ráz lokality v oblasti A - domky se sedlovými střechami citlivě umístěné ve svahu s dominantou kostela, s množstvím zeleně a s návazností na Libocký rybník. Za hodnotné také považuji nově zrekultivované území pod kostelem směrem k Ruzyni ("pod farou") do podoby veřejně přístupného sadu s nově založeným rybníčkem.
Cením si vesnického rázu, pestrosti zeleně, která není jen parková ale z části i parkově neupravená - což je důležití pro pestrost živočichů.
Souhlasím s garantkou lokality.
x
Plně se ztotožňuji s komentářem Lenky Špičákové...
V této oblasti velmi oceňuji půvabný venkovský charakter původní zástavby kolem kostelíku, oblast zeleně kolem Libockého rybníka a nově vznikající parkovou úpravu ploch za kostelem směrem k Ruzyni.
Jak už bylo zmíněno, také oceňuji vesnický ráz lokality a zeleň zejména u Libockého rybníka.
Hodně zeleně, rodinné prostředí, stará zástavba bez velkých kancelářských molochů
Klidná atmosféra staré zástavby kolem ulice V domcích a kolem kostela, přírodní podoba Libockého rybníka a jeho okolí, zelená zóna podél Litovického potoka, blízkost obory Hvězda,
V lokalitě oceňuji dostupnost zatím kvalitní zeleně, Obora Hvězda, zahrádky a okolí Libockého rybníka, Šárku .
Souhlasím s vyjádřením L. Špičákové, zachování vesnického rázu je pro tuto lokalitu nezbytné.
Unikátní a cenný je vesnický ráz lokality - domky se sedlovými střechami citlivě umístěné ve svahu s dominantou kostela, s množstvím zeleně a s návazností na Libocký rybník Skvělá je také přeměna zpustlých zahrádek a jejich okolí pod kostelem směrem k Ruzyni ("pod farou") do podoby veřejně přístupného sadu s nově založeným rybníčkem.
Architektura:
Za neomluvitelný počin, který zdevalvoval vesnický charakter lokality v oblasti A považuji necitlivou výstavbu několika objektů, které svojí hmotou a výškou několikanásobně přesáhly okolní zástavbu.
Doprava:
V ulici Sestupná a Pelikánova se dopravní situace zhoršila jejich masivním využíváním jako spojky z Petřin do Ruzyně místo ulice Libocké. Automobilový provoz v této nepřehledné, svažité, rezidenční části značně zvyšuje ohrožení chodců a znemožňuje bezpečný přístup k Libockému rybníku.
Dopravní zatížení ulice Libocké je dlouhodobě enormní, rozděluje libocké historické jádro u kostela a je bariérou pro vstup do Obory Hvězda.
Město by se mělo zabývat výstavbou adekvatních parkovacich zařizení na konečnych stanicích metra, aby občané dojíždějíci za prací do Prahy nezatěžovali existujicí komunikace a parkovací plochy pro obyvatele a návštěvniky restaurací, obchodů a dalších podniků v okrajových částich Prahy. Tuto zátěž pociťujeme výrazně na Praze 6.
Snaha o nahrazeni zelenych ploch zastavbou je naprosto nepripustna. Považuji zelené plochy v našem okolí za zásadní pozitivní prvky přinášející rovnováhu. Zeleň ve městě ochlazuje a zvlhčuje vzduch, zadržuje vodu, pohlcuje prach, produkuje kyslík ...
Souhlasím s paní Špičákovou.
Souhlasím s paní Špičákovou. Neúnosné přetížení silnice, které propojují Divokou Šárku a Petřiny.
Souhlasím. Je důležité zamezit objíždění přetížených hlavních tahů, které negativní vliv dopravy zanášejí dovnitř obytných zón. Omezení rychlosti na 20km/hod a umístění šikan by prospělo zejména ulici Sestupná.
Souhlasím.
Malebnou lokalitu Liboce v posledních letech bohužel ničí stavební činnost. Ve vesnické zástavbě na kopci vyrostly na několika místech masivní, snad až o šestipodlažní domy. To by se do budoucna nemělo opakovat, už nyní jsou škody nevratné. Člověk si musí položit otázku, kdo to na stavebním úřadu povoluje. Snad právě nový metropolitní plán situaci zlepší, ale aby už nebylo pozdě.
Nejen po Libocké ulici, ale Sestupnou začala ve velkém jezdit tranzitní doprava. Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Někoho napadlo, umístit na Libockou omezení rychlosti na 30 km v hodině a tohle je výsledek - auta i uvnitř relativně klidné rezidenční čtvrti.
Nepomohlo by dát třicítku i do Sestupné a Pelikánové?
Plně se ztotožňuji s komentáři Lenky Špičákové a Hany Maškové...
Ulice Sestupná-Pelikánova se už "řeší" hodně dlouho, bez úspěchu!
Souhlasím. Je třeba ponechat nejen omezení rychlosti s Libockou ulicí i rychlost v Sestupné a Pelikánově.
x
Negativa lokality dobře popisuje paní Špičáková. Za negativní rovněž považuji neadekvátní novou zástavbu, která nebere ohled na charakter zástavby stávající; nové stavby nerespektují původní uspořádání zástavby, zejména v souvislosti se svažitostí terénu. Dále vnímáme negativně silnou intenzitu dopravy na Libocké ulici, jakož i na ulici Sestupná-Pelikánova, kde bychom uvítali návrh formulovaný paní Špičákovou na neprůjezdnou oblast. Jako další problém pro kvalitu prostředí lokality vidím několik domkářů, kteří pravidelně znečišťují ovzduší v lokalitě spalováním nekvalitních pevných paliv a pravděpodobně i odpadu v domácích topeništích.
Souhlasím s předchozími komentáři. Byla chyba navyšovat počet pater u nové zástavby, je potřeba řešit i dopravu v oblasti.
špinavý Litovický potok
- Zásadním problémem je necitlivá výstavba v lokalitě, v poslední době například několikapatrový bytový dům mezi ulicí Úzká a Libocká, který hodně převyšuje velikost domů pod ním. Také nové domy v Rybničné svou výškou přesahují v starou zástavbu a svým charakterem se tam nehodí.
- Velmi nepříjemná je taká silná doprava v Libocké ulici, která rozděluje dvě části Liboce, a v poslední době také silná doprava ve staré zástavbě v Sestupné, kterou řidiči používají jako zkratku kvůli 30cítce v Libocké (která je ovšem prospěšná).
Souhlasím s panem Vlčkem.
Souhlasím s panem Vlčkem
V posledních letech je velkým problémem doprava, jak se uvádí v předchozích komentářích.Klidná lokalita se stala dopravní "tepnou" taxikářů mířících na letiště a vozů s distribucí potravin e - shopu , který má sklad v areálu West pointu. Řidiči nerespektují obytnou zónu, často překračují rychlost, vyhýbají se jízdou po chodníku, troubí i v ranních hodinách, nerespektují přednost chodcům.Problémy jsou především v ulicích Sestupná - Pelikánova, ale též na hlavní Libocké ulici a jejich křižovatkách z obytné zóny.Také parkování bylo v ulicích Sestupná a Pelikánova navrženo poněkud neprakticky, až nebezpečně.
Co pozitivního nám přináší druhá přistávací dráha? Potřebuje Praha přijímat ještě větší množství lidí? Už teď letiště přepravilo více lidí než bylo původně plánované (15 000 000 lidí/2017). Při druhé přistávací dráze může dojít až k dvojnásobnému počtu cestujících přes Prahu.
Už v současné době je nedostačující infrastruktura a mpp infrastrukturu důsledně neřeší. Jak chce mpp dopravit přes Prahu 6 další miliony lidí za rok navíc? Jakým způsobem se dořeší doprava na letiště? Neřeší se doprava ani jakýkoli jiný veřejný zájem z výstavby paralelní dráhy.
Měla by se řešit regulace a stavět záchytná parkoviště na okraji Prahy. Mělo by se řešit napojení na středočeský kraj a navzájem spolupracovat. Praha 6 je transitním místem pro ty, kteří dojíždí do Prahy denně za prací z oblastí severozápadu Prahy, nicméně mpp to příliš nezohledňuje. Čím více lidí Praha láká, tím více se zhoršuje kvalita života Pražanů. Evropská ulice je již v současné době přetížená. Je třeba důsledně vyžadovat regulaci provozu, nikoli lákat další lidi.
My jsme rezidenti Prahy 6, měl by být dán větší důraz na rezidentní bydlení.
I toto můžete připomínkovat.
Architektura - neadekvátní výstavba
Všemi ceněný vesnický charakter lokality byl narušen předimenzovanou necitlivou výstavbou několika viladomů, která nebere ohled na charakter stávající zástavby; nové stavby nerespektují původní uspořádání zejména v souvislosti se svažitostí terénu.
Doprava
V posledních letech je velkým problémem doprava. Klidná lokalita se stala dopravní "tepnou" taxikářů mířících na letiště a vozů s distribucí potravin e - shopu , který má sklad v areálu West pointu. Řidiči nerespektují obytnou zónu, často překračují rychlost, vyhýbají se jízdou po chodníku, troubí i v ranních hodinách, nerespektují přednost chodcům. Problémy jsou především v ulicích Sestupná - Pelikánova a ulici Libocká. Hustý provoz je pak i bariérou při pěším přístupu z obytných částí do částí rekreačních (obora Hvězda, Libocký rybník).
Malebný je pohled z železničního náspu nad Libockým rybníkem směrem západním na vesničku ve svahu s kostelíkem a rybníkem v popředí. V zimě jakoby vypadl z Ladových obrázků. Ochrana této "malebnosti" znamená nedovolit výstavbu objektů, které by převyšovaly své okolí. Ochranu si zaslouží i Libocký hřbitov se stromem, ve kterém je vrostlý kříž. Dále i nový sad a rybník pod kostelem.
Chybí vymezení a ochrana cca 80 let staré liniové výsadby dubů ve střední části ulice Sestupná (plocha E, Příloha 1).
Souhlasím s paní Špičákovou. Charakteristické jsou i staré stromy lemující železniční trať. Vzhledem k jejich stáří a keřovému podrostu jsou důležité pro ptáky a drobné živočichy.
Chybí zaznamenání charakteristického malebného prostranství zdvojené části úvozu s opěrnou stěnou ulice Sestupná mezi křížením ulic Sbíhavá a V Domcích s alejí mohutných stromů, vyznačit jako veřejné prostranství s parkovou úpravou.
Souhlasím s panem Huškem.
Souhlasím.
Oproti stávajícímu územnímu plánu není vyznačen zažitý parčík za areálem Makromolekulárního ústavu AVČR, bez náhrady vedeno jako stavební blok.
Zachovat označení jako veřejná zeleň, nebo alespoň jako veřejné prostranství s parkovou úpravou.
Zrušeno v něm bylo dětské hřiště, které by se tam mohlo vrátit, nebo i doplnit o piknikové místo, viz příloha.
Souhlasím s panem Huškem.
Plně se ztotožňuji s komentáři Lenky Špičákové...
Ztotožňuji se s paní Špičákovou.
Bylo by vhodné zachovat železnicní viadukt za retairací Fabiano
Bohužel byl zakryt pohled na Libocký rybník z silnice aut. 191 novým domem
Ochranu si zaslouží samotný Libocký rybník a jeho přírodní charakter. Rozmnožují se na něm kachny, slípky zelenohohé a před jeho dlouhodobým vypuštením se tam vyskytovaly i žáby (vrátí se tam?). Kromě toho slouží jako rekreační plocha pro celou oblast Liboce a Petřin. Samotný potok podél Ruzyňské a potom Libocké ulice a jeho pokračování k rybníku je další přírodní prvek důležitý pro život v lokalitě, jehož přírodní charakter by se měl udržet.
Souhlasím s panem Vlčkem.
Též souhlasím s panem Vlčkem.
Souhlasím.
Souhlasím s komentářem pana Vlčka ohledně potřeby chránit lokalitu Libockého rybníka.
Schubertova vila (Libocká ulice čp. 276) je renesančním architektonickým skvostem Liboce, který je bohužel déle než 25 let ve velmi špatném stavu. Vlastnictví této vily je v soukromých rukou a veškeré snahy o její opravu od jejího majitele již dávno skončily. Podle mého názoru by se měla městem/státem vykoupit a opravit, než bude zcela pozdě.
Více info ke kvalitám stavby a špatnému stavu budovy zde: https://www.npu.cz/cs/npu-a-pamatkova-pece/pamatky-a-pamatkova-pece/pamatkovy-fond/seznam-ohrozenych-nemovitych-pamatek/7045-schubertova-vila
Architektura
Malebný je pohled z železničního náspu nad Libockým rybníkem směrem západním na vesničku ve svahu s kostelíkem a rybníkem v popředí. V zimě jakoby vypadl z Ladových obrázků. Ochrana této "malebnosti" znamená nedovolit výstavbu objektů, které by převyšovaly své okolí.
Zachránit/zrekonstruovat již nyní zdevastovanou památkově chráněnou Schubertovu vilu (Libocká ulice čp. 276).
Příroda
Samotný potok podél Ruzyňské a potom Libocké ulice a jeho pokračování k rybníku je významným přírodním prvkem, který je důležitý pro život v lokalitě, jeho přírodní charakter by se měl udržet.
Chybí vymezení a ochrana cca 80 let staré liniové výsadby dubů ve střední části ulice Sestupná.
Ochranu si zaslouží i Libocký hřbitov se stromem, ve kterém je vrostlý kříž. Dále i nový sad a rybník pod kostelem.
Chybí vymezení záplavového území kolem Litovického potoka a Libockého rybníka, stávající územní plán ho vymezené má, metropolitní ne, i když ho např v lokalitě Šárky eviduje, zde nic.
Předpokládám, že žádná radikální opatření nebyla provedena, aby se stav výrazně změnil.
Souhlasím s panem Huškem.
Vymezení lokality odpovídá. Otázkou je, zda nevyčlenit oblast na plošině Petřin zvlášť z důvodů, že jde převážně o vilovou zástavbu a ne zástavbu vesnickou. Z hlediska regulativů (výškových, zastavěnosti) to však asi nebude hrát roli.
DALSI prostor ktery je v novem navrhu MP urcen k vystavbe je na vychodni strane obory Hvezda v blizkosti krizeni ulic Na Vypichu a Na Klasternim. nyni se zde nachazi detske a dopravni hriste. Urcite by tato plocha nemela byt urcena k vystavbe a mela zustat soucasti zeleneho koridoru kolem obory. tento cipek byl take naprosto nelogicky prirazen k Liboci.
Souhlasím
Souhlasím s paní Wagner.
Souhlasím
Plně se ztotožňuji s komentáři Lenky Špičákové...
Souhlasím s panem Huškem, chybí vyznačení záplavového a přírodního území mezi ulicí Pelikánovou a Libockým rybníkem
Souhlasím s panem Huškem, území v okolí Litovického potoka mezi ulicí Libocká a Libockým rybníkem jistě patří do záplavového území.
Chybí vymezení záplavového území kolem Litovického potoka a Libockého rybníka.
Otázkou je, zda nevyčlenit oblast na plošině Petřin zvlášť z důvodů, že jde převážně o vilovou zástavbu a ne zástavbu vesnickou.
K lokalitě přičlenit blok řadových rodinných domů z lokality Sídliště Petřiny.
Dále historický Libocký statek s pozemky zahrad kolem potoka, který určitě nepatří do modernistické zástavby Dolní Liboce.
Apendix lesa nad Libockým rybníkem by měl být vyjmut a přičleněn k lokalitě Litovického potoka, viz příloha.
Souhlasím s panem Huškem.
Souhlasím
Plně se ztotožňuji s komentáři Jiřího Huška...
Otázkou je, zda nevyčlenit oblast na plošině Petřin zvlášť (plocha A, Příloha 3) z důvodů, že jde převážně o vilovou zástavbu a ne zástavbu vesnickou. K této nové lokalitě přičlenit blok řadových rodinných domů z lokality Sídliště Petřiny (plocha B, Příloha 3). Do lokality Liboc přesunout historický Libocký statek s pozemky zahrad kolem potoka, který určitě nepatří do modernistické zástavby Dolní Liboce (plocha C, Příloha 3).
Apendix lesa nad Libockým rybníkem by měl být vyjmut a přičleněn k lokalitě Litovického potoka (plocha D, Příloha 3).
Trojúhelnikovitý pozemek na východní straně obory Hvězda v blízkosti křížení ulic Na Vypichu a Na Klášterním (nyní se zde nacházi dětské a dopravní hřiště) označit jako plochu zeleně/parku a přiřadit k lokalitě Hvězda (plocha E, Příloha 3). Určitě by tato plocha neměla být určena k výstavb ě a měla by zůstat součástí zeleného koridoru kolem obory.
Charakter lokality Liboc
Lenka Špičáková:Lokalita Liboc je v MMP na jihu ohraničena zdí obory Hvězda. Západní hranice podél ulice Ruzyňská a navazující část severní hranice kopíruje vymezení pásu zeleně podél Litovického potoka. Severní hranice pokračuje k východu po břehu Libockého rybníka dále pak podél rozhraní lesních porostů a zástavby v ulici Na okraji. Východní hranice vede podél rozhraní vilové a sídlištní zástavby Petřin.
Území vymezené jako lokalita Liboc je topograficky velmi členité od plošiny Petřin a obory Hvězda přes příkrý sráz a skalní masivy po nivu Litovického potoka. Celé území se postupně rozvíjelo a propojovalo právě v závislosti na topografii od nejstaršího jádra kolem kostela sv. Fabiána a Šebastiána a zemědělských usedlostí v blízkosti potoka směrem do svahu k Petřinám. Zástavba na plošině Petřin se datuje převážně od 30. let 20. století. Území lze z architektonického a urbanistického hlediska rozčlenit na dvě části.
oblast A - svažitý terén -vesnické jádro s urbanistickou strukturu s dostředně orientovanými komunikacemi směřujícími k libockému kostelu. Výstavba je organicky přizpůsobena značně převýšenému terénu - výšky a hmoty staveb logicky ctí sklon svahu - spojnice nadmořských výšek hřebenů střech kopíruje sklon svahu. Bohužel několik staveb z posledních let tento kompaktní ráz porušuje svojí nadměrnou hmotou a výškou. Tyto stavby devalvují architektonické a urbanistické hodnoty území, jeho vesnický ráz. (Lze v MPP dotčené území před takovouto devalvací nějak chránit?)
oblast B - plochý terén - městský typ zástavby, vily podél obory Hvězda, vily a viladomy Petřin. Architektonicky významné solitérní vily z přelomu 19. a 20 století (1 památkově chráněná).
x
Plně se ztotožňuji s komentáři Lenky Špičákové...
Zcela souhlasím s popisem situace paní Špičákové.
Lokaita
Petra Lovecká:Lokalita Liboce je nádherná, rodinná lokalita
Charakter lokality zcela vystihuje komentář paní Lenky Špičákové.Souhlasím s ním.
Souhlasím s vyjádřením L. Špičákové.
Území vymezené jako lokalita Liboc je topograficky velmi členité od plošiny Petřin a obory Hvězda přes příkrý sráz a skalní masivy po nivu Litovického potoka. Celé území se postupně rozvíjelo a propojovalo právě v závislosti na topografii od nejstaršího jádra kolem kostela sv. Fabiána a Šebastiána a zemědělských usedlostí v blízkosti potoka směrem do svahu k Petřinám. Zástavba na plošině Petřin se datuje převážně od 30. let 20. století. Území lze z architektonického a urbanistického hlediska rozčlenit na dvě části.
oblast A - svažitý terén -vesnické jádro s urbanistickou strukturu s dostředně orientovanými komunikacemi směřujícími k libockému kostelu. Výstavba je organicky přizpůsobena značně převýšenému terénu - výšky a hmoty staveb logicky ctí sklon svahu - spojnice nadmořských výšek hřebenů střech kopíruje sklon svahu. Bohužel několik staveb z posledních let tento kompaktní ráz porušuje svojí nadměrnou hmotou a výškou. Tyto stavby devalvují architektonické a urbanistické hodnoty území, jeho vesnický ráz. (Lze v MPP dotčené území před takovouto devalvací nějak chránit?)
oblast B - plochý terén - městský typ zástavby, vily podél obory Hvězda, vily a viladomy Petřin. Architektonicky významné solitérní vily z přelomu 19. a 20 století (1 památkově chráněná).
Divoká Šárka
Jana Soukupova:Dobrý den, zásadně nesouhlasím se zástavbou podél ulice Evropská od McDonaldu směrem k letišti. Proč ničit kus krásné přírody, která nám ještě v metropoli zbyla. Jsem občan Prahy 6 a na Divokou Šárku jsem pyšná, bydlím v této lokalitě právě proto, že je zde krásná příroda. Dalším důvodem nesouhlasu je, že se zvýší počet aut na ulici Evropská - už dnes je to nesnesitelné, dlouhé kolony oba směry.
Charakter lokality Liboc
Monika Krupičková:Zásadní v naší lokalitě vždy byl vesnický ráz v Praze s neodolatelně krásnou přírodou jako je Divoká Šárka a Obora Hvězda .Jenže za poslední roky se někdo usilovně snaží z této Pražské čtvrti udělat metropolitní New York . To že už je tady postavena Nová Liboc, a to že se plánuje postavit něco tak neskutečně proti mysli , jako je výstavba deseti patrového objektu na Evropské .Tak to už je moc .Proč by se mělo toto stavět ,když např. ve zmíněné Nové Liboci je jen polovina obsazená . A to nevím kam by se chodilo do školky, školy ty už ted´ v současné době jsou kapacitně naplněné . Plně se ztotožňuji s komentáři Lenky Špičákové