Metropolitní plán obsahuje kromě hlavního výkresu i další výkresy. V této části se budete věnovat popisu infrastruktur v metropolitním plánu. Plán obsahuje čtyři infrastruktury. Je to:
Jednotlivé typy infrastruktur jsou na samostatných výkresech. Textový popis infrastruktur najdete v listu lokality v odstavcích 500, 600, 700 a 800.
Metropolitní plán vymezuje veřejně prospěšné stavby a opatření. Najdete je na výkrese:
Textový popis je v listu lokality odstavci 900.
Kromě příslušných výkresů si otevřete výkres Metropolitního plánu. (Mapa v lokalitě v pdf je zkreslená, sledujte hlavní výkres) Otevřete si list této lokality v samostatném okně. Přečtěte si jej a věnujte se i odůvodnění. Odkazy na příslušné články si dohledejte v textové části, kterou si také otevřete.
Přečtěte si vždy všechny otázky této skupiny a odpovězte na ty, ke kterým máte co říci. Nad příslušnou otázkou si otevřete i příslušný výkres.
výkres krajinné infrastruktury (ÚSES) zde Příklad připomínky 4a. si můžete prohlédnout zdeMnožství nových obyvatel z výškových domů se bude muset domů dopravit, což zatíží již tak plné komunikace (Drnovská ap.). Rušivá bude v této oblasti i rychlodráha, v dopravní infrastruktuře lokality je plánován v ulici Drnovská podjezd pod železniční tratí, to znamená, že trať zde bude na vyvýšeném náspu a bude velmi ovlivňovat a rušit okolí (jízdy vlaků jsou plánovány v desetiminutových intervalech, každých pět minut pojede vlak, jednou do Kladna a jednou zpět). Lokalita Buštěhradská trať je samostatná a její vliv na okolní lokality není zohledněn. A v těsné blízkosti toho letiště a nová paralelní vzletová a přistávací dráha.
Podle mne musí být Generel součástí Metropolitního plánu. Jinak plán cyklisty a chodce prakticky ignoruje. Protože Generel není členěn podle lokalit, nedá se podle lokalit připomínkovat. Svůj detailní komentář ke Generelu jsem proto vložil do "Libovolné další lokality ...." úplně na konci seznamu lokalit do bodu 4b-Dopravní infrastruktura.
Nesouhlasím s navrhovanou tramvajovou tratí v celé oblasti Dědiny. Pokud jde o rychlost, je tramvaj statisticky nejpomalejší ze všech možných variant (vlak, metro, autobus, tramvaj). To znamená, že pokud existuje paralelní spojení, tramvaj bude nejméně vytížená a tedy zbytečná. A my plánujeme vlak, autobusy a taxíky zůstanou také. Neplatí ani ekologické hledisko. Protože plánujeme na 15-20 let dopředu, dá se předpokládat, že autobusy v době dokončení tramvaje budou stejně ekologické. Už teď se přezbrojuje na zemní plyn nebo elektrobusy. Takže nejhorší dopad na životní prostředí bude mít vlastní výstavba tramvajové tratě, která zatíží obyvatele Prahy 6 v okolních lokalitách. A nákladově to bude nejdražší. A nakonec tramvaj jede směrem k letišti v podstatě do území nikoho a podle plánu neobsluhuje letiště. Takže maximálně doprava do Šestky? A na druhou stranu k nádraží Ruzyně je to podobné. Umím si v budoucnu představit dopravní obslužnost Dědiny, Nové Ruzyně a Nové Šárky ekologickými autobusy, které využijí stávající infrastruktury s tím, že současně bude postupně omezován vjezd do Prahy automobily nerezidentů.
Aktuálně navrhovaná modernizace Buštěhradské dráhy zjevně není rychlodráhou, ale dráhou s navýšením počtu stanic. V této podobě bude pro dopravu do centra Prahy vůbec nejlepším spojením. Bohužel nikdo neví, jak to s Buštěhradskou dráhou bude a kdy. Že by od nádraží Veleslavín směrem na západ vedla pod povrchem se pravděpodobně neuvažuje ani jako varianta. Na druhou stranu už teď je doprava z nádraží Ruzyně do centra vlakem velmi pohodlná a rychlá.
V záplavě dopravních staveb na západním a severozápadním okraji Prahy 6, z nichž řada z nich je pochybných, zaniká jedno velké riziko z nich vyplývající. Neustále rostoucí hladina hluku, prachu, škodlivin i světelného smogu bude dále zhoršovat situaci Prahy 6 při převládajícím severozápadním proudění. Stavební aktivity v této oblasti by potřebovaly celkové posouzení vlivu na životní prostředí a ne jako jednotlivé stavby.
V návrhu chybí napojení na cyklotrasu v Evropské ul. Rozšíření sítě cyklostezek by zvýšilo atraktivitu cyklistické dopravy.
Nesouhlasím s posunutím železniční stanice Ruzyně až za Drnovskou. Navržená kapacita zástavby s šestipodlažními domy je pro dané území nadsazená. Stávající křižovatky Drnovská - Evropská a Vlastina - Evropská nebudou schopné tyto přírůstky automobilové dopravy zvládnout. Navrhuji snížit limit zástavby na 2 - 4 podlaží.
Množství nových obyvatel z výškových domů se bude muset domů dopravit, což zatíží již tak plné komunikace. Navržená kapacita zástavby s šestipodlažními domy je pro dané území nadsazená. Stávající křižovatky Drnovská - Evropská a Vlastina - Evropská nebudou schopné tyto přírůstky automobilové dopravy zvládnout. Navrhujeme snížit limit zástavby na 2 - 4 podlaží.
Rušivá bude v této oblasti i rychlodráha, v dopravní infrastruktuře lokality je plánován v ulici Drnovská podjezd pod železniční tratí, to znamená, že trať zde bude na vyvýšeném náspu a bude velmi ovlivňovat a rušit okolí (jízdy vlaků jsou plánovány v desetiminutových intervalech, každých pět minut tedy v jednom směru pojede vlak). Posunutí železniční stanice Ruzyně za Drnovskou není vhodné.
Navrhovaná tramvajová trať v celé oblasti Dědiny je diskutabilní. Tramvaj je statisticky nejpomalejší ze všech možných variant (vlak, metro, autobus, tramvaj). To znamená, že pokud existuje paralelní spojení, tramvaj bude nejméně vytížená a tedy zbytečná. A zde se plánuje vlak, autobusy a taxíky zůstanou také. Dá se předpokládat, že autobusy v době dokončení tramvaje budou stejně ekologické (zemní plyn nebo elektrobusy). A nákladově to bude nejdražší. Tramvaj jede směrem k letišti v podstatě do území nikoho a podle plánu neobsluhuje letiště. A na druhou stranu k nádraží Ruzyně je to podobné. Lze si v budoucnu představit dopravní obslužnost Dědiny, Nové Ruzyně a Nové Šárky ekologickými autobusy, které využijí stávající infrastruktury s tím, že současně bude postupně omezován vjezd do Prahy automobily nerezidentů.
V záplavě dopravních staveb na západním a severozápadním okraji Prahy 6, z nichž řada z nich je pochybných, zaniká jedno velké riziko z nich vyplývající. Neustále rostoucí hladina hluku, prachu, škodlivin i světelného smogu bude dále zhoršovat situaci Prahy 6 při převládajícím severozápadním proudění. Stavební aktivity v této oblasti by potřebovaly celkové posouzení vlivu na životní prostředí a ne jako jednotlivé stavby. A v těsné blízkosti toho letiště a nová paralelní vzletová a přistávací dráha.
V návrhu chybí napojení na cyklotrasu v Evropské ul. Rozšíření sítě cyklostezek by zvýšilo atraktivitu cyklistické dopravy.
Nikde jsem nenašla žádné vymezení veřejné vybavenosti, což je u nově vznikajícího městského útvaru chyba. Současná veřejná vybavenost v této lokalitě je 0 (jedná se o skladový areál) a veřejná vybavenost okolních lokalit je spíše nedostačující. Zde by tedy měla být jasně stanovena.
procentní vymezení i jeho výše jsou nedostačující.
V listu lokality není vymezení veřejné vybavenosti, což je u nově vznikajícího městského útvaru chyba. Současná veřejná vybavenost v této lokalitě je 0 (jedná se o skladový areál) a veřejná vybavenost okolních lokalit je spíše nedostačující. Zde by tedy měla být jasně stanovena. Procentní vymezení i jeho výše jsou nedostačující.
Lokalita má 64 ha. Kromě šestipodlažních domů a rychlodráhy na její hranici je zde naplánováno parkoviště, dvě nádraží, dvě tramvajové tratě, podjezd pod tratí a lokalitu přetíná stávající frekventovaná silnice Drnovská, v podstatě se jedná o bydlení v dopravním uzlu.
Lokalita má 64 ha. Kromě šestipodlažních domů a rychlodráhy na její hranici je zde naplánováno parkoviště, dvě nádraží, dvě tramvajové tratě, podjezd pod tratí a lokalitu přetíná stávající frekventovaná silnice Drnovská. V těsné blízkosti je městský okruh, několik dálnic a letiště. V podstatě se jedná o bydlení v dopravním uzlu.
vymezit větší ochranné pásmo kolem buštěhradské dráhy (v jejímž tělese je plánovaná vysokokapacitní rychlodráha)
Park podél ulice U Silnice
Tomáš Prouza:Důrazně nesouhlasím, aby byl zrušen zelený pruh podél ulice U Silnice, který se stal součástí životního prostředí obyvatel Liboce. Je to jediný protipól k rušné Evropské. Dále nesouhlasím, aby podíl zeleně byl pouze 10%. to je pro tuto oblast málo.
Občané důrazně nesouhlasí se zrušením zeleného pruhu podél ulice U Silnice, který se stal součástí životního prostředí obyvatel Liboce. Je to jediný protipól k rušné Evropské. Rovněž nesouhlasí, aby podíl zeleně v nové zástavbě byl pouze 10%. Je nutné vymezit větší ochranné pásmo kolem buštěhradské dráhy (v jejímž tělese je plánovaná vysokokapacitní rychlodráha).