Metropolitní plán obsahuje kromě hlavního výkresu i další výkresy. V této části se budete věnovat popisu infrastruktur v metropolitním plánu. Plán obsahuje čtyři infrastruktury. Je to:
Jednotlivé typy infrastruktur jsou na samostatných výkresech. Textový popis infrastruktur najdete v listu lokality v odstavcích 500, 600, 700 a 800.
Metropolitní plán vymezuje veřejně prospěšné stavby a opatření. Najdete je na výkrese:
Textový popis je v listu lokality odstavci 900.
Kromě příslušných výkresů si otevřete výkres Metropolitního plánu. (Mapa v lokalitě v pdf je zkreslená, sledujte hlavní výkres) Otevřete si list této lokality v samostatném okně. Přečtěte si jej a věnujte se i odůvodnění. Odkazy na příslušné články si dohledejte v textové části, kterou si také otevřete.
Přečtěte si vždy všechny otázky této skupiny a odpovězte na ty, ke kterým máte co říci. Nad příslušnou otázkou si otevřete i příslušný výkres.
výkres krajinné infrastruktury (ÚSES) zde Příklad připomínky 4a. si můžete prohlédnout zdeVýstavba by měla být podmíněna dokončením tramvajové trati tak jako to je uvedeno v současném územním plánu.
Zde je nutné (nebo v Suchdole) parkoviště P plus R a to z důvodu návaznosti na tramvaj.
Je nesmyslmé jej umisťovat do Sedlce, když tam je pouze návaznost na železnici a navíc není pro parkoviště místo.
Tramvajová trať
Pavel Divíšek:Vedení tramvajové trati a stanice by měly být podle potřeb občanů, nikoliv developera. Stanice by měla umožňovat využití občany Sedlce. Tj co nejblíže křižovatky V Sedlci a Kamýcké
Zákaz výstavby do doby realizace tramvajové trati
Pavel Divíšek:Výstavba by měla být podmíněna dokončením tramvajové trati tak jako to je uvedeno v současném územním plánu.
Ulice Roztocká
Pavel Divíšek:V lokalitě je nutné omezit výstavbu Podlažnost, limit využití území vzhledem ke kapacitě ulice Roztocká a následně křižovatky u Kauflandu a Jugoslávských partyzánů a Kulaťáku.
Nelze zde realizovat překotně obrovské sídliště bez dopravních kapacit.
Pohužel v okolí Prahy probíhá suburbanizace a volné dopravní kapacity již nejsou.
Generel bezmotorové dopravy
Pavel Charvát:Podle mne musí být Generel součástí Metropolitního plánu. Jinak plán cyklisty a chodce prakticky ignoruje. Protože Generel není členěn podle lokalit, nedá se podle lokalit připomínkovat. Svůj detailní komentář ke Generelu jsem proto vložil do "Libovolné další lokality ...." úplně na konci seznamu lokalit do bodu 4b-Dopravní infrastruktura.
Souhlasím s připomínkami p.Divíška
Pavel Charvát:Plně souhlasím s riziky tak, jak je vidí p.Divíšek. Zejména v souvislosti s reportáží na toto téma, kterou jsem viděl včera v TV Praha. Podle ní by se tramvajová trať mohla začít stavět za 5 let. Tramvajová trať bude investicí za veřejné peníze - Magistrát? V Česku žádná taková stavba nezačne v předpokládaném termínu a vždycky trvá déle, než se plánuje. Bytová výstavba je privátním projektem developera a proto je reálná šance, že nové byty budou stát podstatně dříve než tramvaj. Podle reportáže by se v Suchdole měly postavit byty pro 5.000 lidí. Počítám někde mezi 1.500-2.000 auty. Spojení s Prahou představuje autobus a auto jednou tepnou, kterou jsou Kamýcká a Roztocká ulice. Tedy směr už teď přetížený a se špuntem na Vítězném náměstí. Předpokládám, že většina nových obyvatel bude jezdit za prací do Prahy. To vše dohromady dává velmi neradostný výhled pro občany Suchdola. A potažmo pro občany Lysolají a Tiché Šárky. Pro automobilisty z Nového Sedlce existuje potenciální zkratka kolem areálu vysokých škol, Lysolaje a Tichou Šárku do Podbaby popř. na Horoměřickou.
P+R Parkoviště
Pavel Charvát:Vím, že je to citlivé téma. Nicméně P+R parkoviště v Suchdole určitě dává smysl pro občany Dejvic, Podbaby, Bubenče a přetížené Prahy 6 vůbec. Nedává ale smysl bez tramvajové trati k parkovišti a nedává smysl dokončení okruhu. Bez dokončení těchto staveb přinese navrhovaná bytová i další výstavba v oblasti Suchdola jen další dopravní problémy.