Metropolitní plán obsahuje kromě hlavního výkresu i další výkresy. V této části se budete věnovat popisu infrastruktur v metropolitním plánu. Plán obsahuje čtyři infrastruktury. Je to:
Jednotlivé typy infrastruktur jsou na samostatných výkresech. Textový popis infrastruktur najdete v listu lokality v odstavcích 500, 600, 700 a 800.
Metropolitní plán vymezuje veřejně prospěšné stavby a opatření. Najdete je na výkrese:
Textový popis je v listu lokality odstavci 900.
Kromě příslušných výkresů si otevřete výkres Metropolitního plánu. (Mapa v lokalitě v pdf je zkreslená, sledujte hlavní výkres) Otevřete si list této lokality v samostatném okně. Přečtěte si jej a věnujte se i odůvodnění. Odkazy na příslušné články si dohledejte v textové části, kterou si také otevřete.
Přečtěte si vždy všechny otázky této skupiny a odpovězte na ty, ke kterým máte co říci. Nad příslušnou otázkou si otevřete i příslušný výkres.
výkres krajinné infrastruktury (ÚSES) zde Příklad připomínky 4a. si můžete prohlédnout zdeV lokalitě chybí obchody - vyjma Kauflandu a Jug.partyzánů je třeba v nově plánované zástavbě myslet i na doplnění spodních podlaží o tento typ vybavenosti.
Dále v celé lokalitě není mateřská škola a základní škola praská ve švech. Byť jsou tato zařízení v sousedních lokalitách, je nutno počítat s tím, že při rozšiřování obytných ploch směr Paťanka, Podbaba Sever je nutné tato zařízení dostavět.
Plán nestavnovuje žádnou občanskou vybavenost v území. Přestože je zde malá část území nad hotelem Internacional uvažována jako rozvojové území pro budoucí development, bylo by vhodné i zde o nějaké občanské vybavenosti uvažovat, alespoň pomocí bodu.
Doplnit v uzemi obcanskou, popripade drobnou komercni vybavenost, nabizi se napr. objekt byvaleho nadrazi Bubenec.
Zastávka Nádraží Podbaba
Martina Horová:Dobrý den,
velmi bych apelovala na to, aby se lépe vyřešila tramvajová zastávka Nádraží Podbaba, která mi přijde velmi nebezpečná. Přechody pro chodce jsou umístěné velmi blízko tramvajím dojíždějícím na konečný objezd a když chodec spěchá na tramvaj jedoucí v druhém směru (ano, přechází na červenou), nemá moc času zareagovat ani chodec, ani rozjetá tramvaj. To samé platí pro auta. Vím, že pokud chodec respektuje semafory, nemůže se nic stát, ale bohužel když vidíte jet tramvaj , zariskujete a vejdete do dráhy auta/tramvaje. Kdyby byl přechod trochu dál od hranice křižovatky, bylo by to podle mě bezpečnější. Navíc by se netvořila zácpa při výstupu z tramvaje z centra u přechodu.
S ohledem na to, že zastávka Nádraží Podbaba se stala důležitým dopravním uzlem, mohla by být opravdu vyřešená lépe a bezpečněji.
Díky,
Martina Horová
Generel bezmotorové dopravy
Pavel Charvát:Podle mne musí být Generel součástí Metropolitního plánu. Jinak plán cyklisty a chodce prakticky ignoruje. Protože Generel není členěn podle lokalit, nedá se podle lokalit připomínkovat. Svůj detailní komentář ke Generelu jsem proto vložil do "Libovolné další lokality ...." úplně na konci seznamu lokalit do bodu 4b-Dopravní infrastruktura.
Konkrétně z hlediska lokality navrhuje Generel rozumné úpravy a doplnění sítě cyklotras hlavně mezi nádražím Bubeneč a ulicí Podbabská.
Pěších se týká propojení Paťanky s Babou (tzv. Štáhlavka-Jarní), kde se přimlouvám se za nejjednodušší variantu, potenciálně se schody, ale bez osvětlení. Jde o krajinářsky zajímavou oblast v části i chráněnou, takže minimalizovat zásahy. Úpravu by si zasloužila zelená plocha mezi Paťankou a Nad Paťankou směrem k Matěji, dříve třešňovka. Jde o náletový les, který by si zasloužil řešení odpovídající charakteru krajiny lépe.
Rozšíření letiště VH
Pavel Charvát:Druhá přistávací dráha letiště VH je posunutá o cca 2 km na jih proti stávající. To znamená, že i příletový koridor se posune někam nad linii Bohnice-Sedlec-Lysolaje-Nebušice. To jednoznačně znamená negativní dopady na prostředí v této oblasti ale také v celé severozápadní části Prahy 6 od Baby a Bubenče až po Dědinu.
V rozšíření letiště, se kterým nesouhlasím, vidím ještě jeden rizikový faktor. Jde o privátní investici. Při dravosti soukromých investorů je jasné, že letiště bude při schválení plánu rozšířeno daleko dříve, než se vylepší jeho dopravní obslužnost jakoukoliv stavbou navrhovanou v MPP. Dopady na intenzitu automobilové dopravy v celé Praze 6 si v takovém případě ani nelze představit.
Lávka přes Vltavu
Petr Toman:Pro pěší a cyklo bude přínosné spojit lávkou Podbabu s oblastí ZOO, viz Generel P6 - čáast "Praha 7 a Praha Troja – Císařský ostrov a pravý břeh Vltavy". Tato část Generelu dostala navíc úplně novou dimenzi po zřícení původní lávky ze Stromovky k Trojskému zámku.
Problematická výstavba v Suchdole
Pavel Charvát:Z hlediska lokality vidím jako velmi rizikovou plánovanou bytovou výstavbu v Suchdole a v lokalitě Nová Sedlec. Zejména v souvislosti s reportáží na toto téma, kterou jsem viděl včera v TV Praha. Podle ní by se tramvajová trať mohla začít stavět za 5 let. Tramvajová trať bude investicí za veřejné peníze - Magistrát? V Česku žádná taková stavba nezačne v předpokládaném termínu a vždycky trvá déle, než se plánuje. Bytová výstavba je privátním projektem developera a proto je reálná šance, že nové byty budou stát podstatně dříve než tramvaj. Podle reportáže by se v Suchdole měly postavit byty pro 5.000 lidí. Počítám někde mezi 1.500-2.000 auty. Spojení s Prahou představuje autobus a auto jednou tepnou, kterou jsou Kamýcká a Roztocká ulice. Tedy směr už teď přetížený a se špuntem na Vítězném náměstí, který ale ve špičce zasahuje až do Podbaby. Předpokládám, že většina nových obyvatel bude jezdit za prací do Prahy. To vše dohromady dává velmi neradostný výhled pro občany Suchdola, Podbaby, Lysolají a Tiché Šárky i Dejvic. Pro automobilisty z Nového Sedlce existuje potenciální zkratka kolem areálu vysokých škol, Lysolaje a Tichou Šárku do Podbaby popř. na Horoměřickou.
Jedna z důležitých věcí, která chybí je komplexní posuzování staveb na životní prostředí. Výstavba jako v Suchdole by měla mít jednoznačně vyhodnocení dopadu na lokality Suchdol, Lysolaje, Tichá Šárka, Podbaba, Dejvice. Můžeme postavit 10 obchvatů Kulaťáku a další tunel Blanka a stejně to problém s dopravou nevyřeší a lidi v těchto lokalitách budou dýchat stále více zplodin a prachu, trpět hlukem a světelným smogem.
Cyklo trasy
Mirjana Petrik:Nedostatecne reseni cyklo dopravy, navaznosti na dalsi casti/trasy, pritom uzemi nabizi velky potencial v tomto smeru.