Připomínka k návrhu Metropolitního plánu

Magistrát hl. m. Prahy
Odbor územního rozvoje
Jungmannova 35
110 00 Praha 1, Nové Město

V Praze dne _


Věc: Připomínka k návrhu Metropolitního plánu

Podporuji připomínku uplatněnou zástupcem spolku Společně pro Šestku Vladanem Hodkem s identifikátorem: xc4qyz "Metodické problémy Metropolitního plánu" a uplatňujeme svým podpisem tohoto podání shodné připomínky k návrhu Metropolitního plánu a žádáme, aby byly řádně projednány a aby byly vyřešeny veškeré nedostatky v připomínce popsané tak, aby Praha získala kvalitní územní plán.



Jméno a příjmení: _
Datum narození: _
Adresa trvalého pobytu: _

Popis nebo vymezení území dotčeného připomínkou:

Lokalita 810 – Zahrádková osada Jenerálka

Text připomínky

Lokalita:

Individuální regulativy nejsou stanoveny. Zahrádková osada Jenerálka je vymezena na základě společného převažujícího charakteru, parkový areál je strukturálním typem nestavebního charakteru s majoritním zastoupením nezpevněných ploch s vegetačními prvky. Lokalita je vymezena jako rekreační, stabilizovaná, Metropolitní plán tento stav zachovává a stabilizuje a
lokalitu vymezuje jako zastavitelnou lokalitu nestavebního charakteru.

Plochy:

2/3 lokality 810 představuje Zahrádková osada Jenerálka se svými 397 zahradními chatkami, které dodržují výškovou regulaci 1 nadzemního patra, a tak by to mělo zůstat zachováno. Na zbývající 1/3 území se nacházejí domky a vily starousedlíků, které již mají i více podlaží, převážně 2, ale ty poblíž osady stále dodržují pravidlo, že jsou nižší než stromy v zahradách, což je dobře. Výšková regulace by však zde byla vhodná i pro oplocení soukromých pozemků.

Infrastruktura:

Parcela 4646/3, která je součástí ZOJ, je mylně v mapě vybarvena jako les, přestože v reálu jsou tam k vidění (stejně jako v celé osadě) chatky, zahrádky a pro osadu typická zeleň.

Obecné problémy:

Zahrádkové osady, včetně ZOJ, jsou v MP zařazeny do struktury Parkový areál (čl. 73) a jako Zastavitelné rekreační lokality a plochy (čl. 88), aniž by zde byly uvedeny jako jedno z hlavních nebo přípustných využití.
Považuji za nutné doplnit čl. 73, bod 2): "Parkový areál je obvykle určen ke konkrétním speciálním účelům, kterými jsou zajišťovány například činnosti typu naučně-vzdělávací, rekreační, PĚSTEBNÍ V ZAHRÁDKOVÝCH OSADÁCH, sportovní, rehabilitační, ale též ukládání lidských či zvířecích ostatků." A čl. 88: "Podmínky hlavního využití se stanovují takto: stavby pro oddych; sport; rekreace a relaxace člověka; SKLADOVACÍ, PĚSTEBNÍ A SPOLKOVÁ ČINNOST V ZAHRÁDKOVÝCH OSADÁCH, včetně dopravní a technické infrastruktury, vhodné nebo nezbytné k obslužnosti A ÚDRŽBĚ obvyklých a přípustných staveb, činností a zařízení, odpovídajících cílovému charakteru lokality, zejména typu jeho struktury, který v případě ploch krajiny ve městě omezuje zastavění budovami."
Další nedostatek je hned v Z01, kde se nelze zařadit do nabízených možností ploch, neboť "stabilizované" tam prostě nejsou a lze jen doufat, že z toho nevyplývá, že Zahrádková osada Jenerálka je najednou místo stabilizovaná - rozvojová, s odkazem na čl. 96 a 88, které se vztahují k rozojovým a transformačním plochám, přičemž bych očekávala odkaz na čl. 95, kde se píše o stabilizovaných plochách. Následuje Z02 s odkazem na čl. 88, tedy opět na rozvojové a transformační zastavitelné rekreační plochy, ale chybí verze pro zastavitelnou (nestavební) rekreační stabilizovanou plochu.
ODŮVODNĚNÍ PŘIPOMÍNKY:

Připomínka je shrnutím požadavků, postřehů a námitek občanů, kteří se k této lokalitě vyjadřovali na www.praha6.org/mpp, kde je možné se seznámit se všemi argumenty podrobně. Požadavky nás občanů jednoznačně ukazují, že chceme zdravé harmonicky rozvíjené polycentrické město krátkých vzdáleností ve kterém se bude chodec cítit pohodlně a bezpečně. Chceme aby plán byl transparentní, čitelný a předvídatelný. Chceme ve městě pracovat, odpočívat, bavit se a žít. Chceme být hrdí na své město a chceme mu rozumět. Chceme pestrý, ale vyvážený rozvoj, aby lidé z města neutíkali za město a nevraceli se do něj jen za prací. To tento územní plán nenabízí. Plán není dostatečně jednoznačný a čitelný. Plán nesmí připouštět pochybnosti a různé výklady. Chceme vědět, co se v místě, kde žijeme může dít. Že nám ve “stabilizovaném” území na hřišti nevyroste sporthotel nebo, že se sousední část bloku nezmění v soukromou nemocnici. Územní plán regulacemi stanovuje i cenu pozemků. Pokud není zřejmé, jak se může pozemek využít bude jeho cena stanovována stavebním úřadem s omezeným okruhem účastníků s omezenou kontrolou a obrovským potenciálem ke konfliktům. Územní plán je tedy jedním ze základních nástrojů pro orientaci státní správy, samosprávy i občanů v území. Plán toto může a musí zajistit i kdyby jej bylo nutné vrátit k dopracování a nařídit nové společné řízení.