Připomínka k návrhu Metropolitního plánu

Magistrát hl. m. Prahy
Odbor územního rozvoje
Jungmannova 35
110 00 Praha 1, Nové Město

V Praze dne _


Věc: Připomínka k návrhu Metropolitního plánu

Podporuji připomínku uplatněnou zástupcem spolku Společně pro Šestku Vladanem Hodkem s identifikátorem: xc4qyz "Metodické problémy Metropolitního plánu" a uplatňujeme svým podpisem tohoto podání shodné připomínky k návrhu Metropolitního plánu a žádáme, aby byly řádně projednány a aby byly vyřešeny veškeré nedostatky v připomínce popsané tak, aby Praha získala kvalitní územní plán.



Jméno a příjmení: _
Datum narození: _
Adresa trvalého pobytu: _

Popis nebo vymezení území dotčeného připomínkou:

Lokalita 657 – Koleje Strahov

Text připomínky

Lokalita:

Problémové hranice lokality a typ struktury

Hranice lokality

Struktura lokality

Problémové popsání využití lokality – nutnost nových prvků regulace

Návrh „specifického“ využití lokality pro areály, které nejsou produkční, obytné, rekreační ani přírodní

Upřesnění funkčního využití lokality pro polyfunkční území

Neurčitý popis cílového stavu

Doplnění a úprava popisu cílového stavu

Připomínky: • Z hlediska rozvoje MPP lokalitu prakticky neřeší. • MPP nevyužívá obrovského potenciálu, které území poskytuje – propojení jednotlivých území zelenými koridory. • Chybí stěžejní osa propojení Ladronka – Petřín. • Index využiti lokality je na charakter lokality příliš vysoký • UZEMÍ JE NUTNÉ ŘEŠIT JAKO CELEK S JASNOU VIZÍ UŽITÍ A DALŠÍMI SOUVISLOSTMI NA PŘILEHLE ÚZEMÍ STRAHOVA A PETRINA. • Doplnit jako zásadní cíl propojení území stěžejní osou - zeleným koridorem HVĚZDA – LADRONKA – STRAHOV – PETŘÍN – ÚJEZD. Pro tuto propojovací stěžejní osu by se měla vytvořit ochranná pásma – jasné hranice. Doplňování zástavby či rekonstrukce se musí těmto pásmům podřídit. • Lokalita Strahova, která má určitě primy dopad na lokalitu Strahovských koleji, nemá jasnou koncepci budoucího využití stávajících staveb. Přispívají tomu určíte i složité majetkoprávní vztahy, doprava, parkovaní a pod. Přesto by se celé území mělo řešit jako celek s návazností na další území – Petřín, Strahov, Ladronka, Břevnov, Dlabačov atd. • Stávající prostup mezi Petřínem a Strahovskými kolejemi je tristní. Návaznost a prostup kolem areálu Strahova prakticky s chodci nepočítá vůbec. • VYPRACOVÁNÍ REGULAČNÍHO PLÁNU na tuto oblast • Území musí být propustné. Příjemné jak pro pěší, tak pro cyklisty. Nutná revitalizace. • Revitalizace vysokoskolkych koleji a jejich okoli.

Malá stabilita stabilizovaného území plynoucí z příliš obecných regulativů

Stabilita ploch lokality


Plochy:

Skrytý rozvoj - potenciál území

Skrytý rozvoj - umožněna nová zástavba ve stabilizovaných plochách

1. Na několika místech jsou označeny stávající zelené plochy nebo veřejná prostranství jako stavební plochy. Přesto, že je část území v současnosti součástí jednoho z největších VRÚ v Praze, je území včetně stávající zeleně v celé ploše určeno jako stavební blok a to včetně celých Mariánských hradeb (!) – což je naprosto neakceptovatelné. Požadujeme opravu regulace ploch, dle jejich stávajícího účelu nebo dle budoucího možného potenciálu využiti území: • Bašty Mariánských hradeb jsou z části parkem a z části spadají pod vojenskou správu. V MPP jsou všechny bašty chybně označeny jako stavební bloky, což je zcela nepřípustné. • Nezastaveny středový pas v prostoru mezi budovami Strahovských koleji vyznačit jako parkovou nezastavitelnou plochu. Nikoli jako stavební blok. Umožni se tím do budoucna napojeni na osu Ladronka – Hvězda.

Skrytý rozvoj - nepřesná výšková regulace

- Nevhodná rastrová výšková regulace - Nutne vymezi pas mezi Strahovskymi kolejemi bez mozne zastavby (pro budouci zeleny koridor s napojenim na Strahovsky areal.

Skrytý rozvoj - chybějící nástroje pro funkční regulaci stabilizovaných ploch

Chybějící popis dopadu transformačních a rozvojových ploch na město.

Konfliktní a problémová místa

Chyby a problematická místa v regulaci ploch MPP • Přesto, že je část území v současnosti součástí jednoho z největších VRÚ v Praze, je území včetně stávající zeleně v celé ploše určeno jako stavební blok a to včetně celých Mariánských hradeb (!) – což je naprosto neakceptovatelné. • Spolu s plošnou rastrovou výškovou regulaci a Indexem zastaveni, jsou takovéto „regulace“ pro tak významnou oblast nepřípustné. • Pro lokalitu je naprosto nevhodná rastrová výšková regulace. • Mariánské hradby jsou chybně vyznačené jako stavební blok. • MPP neřeší napojeni na areál Strahova. • Chybí napojeni na osu Ladronka - Petřin Obecné návrhy řešení: • Jako součást celého konceptu jasně stanovit hranice zastavitelných a nezastavitelných ploch, jasně stanovit parkové a zelené plochy • Území by mělo byt propustné od Strahova na Petřín (nebo obráceně) Konkrétní návrhy na úpravu MPP: • Premenit plochy Marianskych hradeb ze zastavitelne na parkovou plochu. • Basty ve vojenskem arealu vyznacit rovněž jako mestskou zelen se zástavbou (viz znaceni Petrina) • Nezastaveny středový pas v prostoru koleji vyznacit jako parkovou plochu. Nikoli jako stavebni blok.

Úbytek zeleně

1. Bašty Mariánských hradeb jsou chybné vyznačené jako stavební blok. • Celou plochu mezi Baštami VIII a VII změnit na parkovou plochu – městskou zeleň (dle stávajícího stavu) • Bašty ve vojenském areálu (VI a V) vyznačit rovněž jako městskou zeleň se zástavbou (viz např. značeni Petřína a zástavby na něm)


Infrastruktura:

Vymezení ploch veřejného vybavení

Absence podpory prostupnosti území pro pěší a bezmotorovou dopravu

Pripominky: • Prostupnost celého území je nezbytně nutná pro úspěch konceptu. • Pro zdárný úspěch celkového konceptu a vůbec pro možné využití lokality musí být nedílnou součásti řešení automobilové dopravy, parkovaní a MHD • Nedílnou součástí celého území včetně propojovacích zelených koridoru by mělo být vybudovaní cyklostezek.

Zahrnutí strategie boje proti změnám klimatu

Doplnění a úprava hranic vedení ÚSES

- Doplnit jako zásadní cíl propojení území stěžejní osou - zeleným koridorem HVĚZDA – LADRONKA – STRAHOV – PETŘÍN – ÚJEZD. Pro tuto propojovací stěžejní osu by se měla vytvořit ochranná pásma – jasné hranice. Doplňování zástavby či rekonstrukce se musí těmto pásmům podřídit. - Bašty Mariánských hradeb jsou z části parkem a z části spadají pod vojenskou správu. V MPP jsou všechny bašty chybně označeny jako stavební bloky, což je zcela nepřípustné. - Nezastaveny středový pas v prostoru mezi budovami Strahovských koleji vyznačit jako parkovou nezastavitelnou plochu. Nikoli jako stavební blok. Umožni se tím do budoucna napojeni na osu Ladronka – Hvězda.


Obecné problémy:

Lokalita jako koncepce popisuje charakter, nelze proto na ní zároveň aplikovat regulativy ploch

RESENI UZEMI SPOLECNE S LOKALITOU STRAHOV, JAKO CELEKU S JASNOU VIZI UZITI • ZACHOVANI MARIANSKYCH HRADEB JAKO PARKOVYCH PLOCH • NUTNOST REGULACNIHO PLANU • PLOCHA BY NEMELA BYT CELA ZASTAVITELNA – JASNE SPECIFIKACE ZASTAVITELNYCH PLOCH A JEJICH FUNKCI • VYUZIT POTENCIALU UZEMI – PROPOJENI ZELENYMI VEREJNE PROSTUPNYMI KORIDORY HVEZDA – LADRONKA – STRAHOV – PETRIN – UJEZD • NUTNOST RESENI V NAVAZNOSTI NA OKOLNI LOKALITY A JEJICH PROPOJENI ZEJMENA ZELENI, CYKLOSTEZKY, PESI • UZEMI MUSI BYT PROPUSTNE A PRIJEMNE JAK PRO PESI TAK CYKLISTY. NUTNA REVITALIZACE • VYRESENI AUTOMOBILOVE DOPRAVY A PARKOVANI, DOSTUPNOSTI MHD, CYKLOSTEZKY, PESI

Zapojení lokality do koncepce širšího území doplnění popisu koncepce území

Zbytečně podrobné členění zelených ploch

Definování městské priority

Dostřednost a nejasný popis Prahy jako jedinečného souboru měst a obcí

Priorita nestavebních ploch - dvojí značení zastavitelnosti - krajinné rozhraní

Nevyváženost podrobnosti územního plánu

Nečitelnost územního plánu

Nesoulad návrhu územního plánu s vizí uživatelů plánu

- Mariánské hradby by určíte mely sloužit veřejnosti. Nikoli pro developerskou výstavbu. - Pro obyvatele by mělo byt jasnou prioritou vybudovaní zelených koridoru s napojením na okolní oblasti (Strahov, Landronka, Břevnov…)

Obtížně stanovitelná cena pozemků omezí schopnost samospráv realizovat své záměry


ODŮVODNĚNÍ PŘIPOMÍNKY:

Připomínka je shrnutím požadavků, postřehů a námitek občanů, kteří se k této lokalitě vyjadřovali na www.praha6.org/mpp, kde je možné se seznámit se všemi argumenty podrobně. Požadavky nás občanů jednoznačně ukazují, že chceme zdravé harmonicky rozvíjené polycentrické město krátkých vzdáleností ve kterém se bude chodec cítit pohodlně a bezpečně. Chceme aby plán byl transparentní, čitelný a předvídatelný. Chceme ve městě pracovat, odpočívat, bavit se a žít. Chceme být hrdí na své město a chceme mu rozumět. Chceme pestrý, ale vyvážený rozvoj, aby lidé z města neutíkali za město a nevraceli se do něj jen za prací. To tento územní plán nenabízí. Plán není dostatečně jednoznačný a čitelný. Plán nesmí připouštět pochybnosti a různé výklady. Chceme vědět, co se v místě, kde žijeme může dít. Že nám ve “stabilizovaném” území na hřišti nevyroste sporthotel nebo, že se sousední část bloku nezmění v soukromou nemocnici. Územní plán regulacemi stanovuje i cenu pozemků. Pokud není zřejmé, jak se může pozemek využít bude jeho cena stanovována stavebním úřadem s omezeným okruhem účastníků s omezenou kontrolou a obrovským potenciálem ke konfliktům. Územní plán je tedy jedním ze základních nástrojů pro orientaci státní správy, samosprávy i občanů v území. Plán toto může a musí zajistit i kdyby jej bylo nutné vrátit k dopracování a nařídit nové společné řízení.