Připomínka k návrhu Metropolitního plánu

Magistrát hl. m. Prahy
Odbor územního rozvoje
Jungmannova 35
110 00 Praha 1, Nové Město

V Praze dne _


Věc: Připomínka k návrhu Metropolitního plánu

Podporuji připomínku uplatněnou zástupcem spolku Společně pro Šestku Vladanem Hodkem s identifikátorem: xc4qyz "Metodické problémy Metropolitního plánu" a uplatňujeme svým podpisem tohoto podání shodné připomínky k návrhu Metropolitního plánu a žádáme, aby byly řádně projednány a aby byly vyřešeny veškeré nedostatky v připomínce popsané tak, aby Praha získala kvalitní územní plán.



Jméno a příjmení: _
Datum narození: _
Adresa trvalého pobytu: _

Popis nebo vymezení území dotčeného připomínkou:

Lokalita 53 – Hradčanská

Text připomínky

Lokalita:

Problémové hranice lokality a typ struktury

Hranice lokality

Zásadní připomínka - Rozdělit lokalitu na jižní část (vilové bydlení, parky a velké pozemky státních institucí), severní část (severně od ulice Na valech včetně transformační plochy 411/053/2163) a východní část (východně od ulic Badeniho a Pelleova). Severní část přičlenit k lokalitě 029 Dejvice a východní část k 320 Vily Bubeneč.

Struktura lokality

Lokalita je lokalitou přechodovou mezi různými typy území a proto by tato struktura měla být heterogenní.

Problémové popsání využití lokality – nutnost nových prvků regulace

Návrh „specifického“ využití lokality pro areály, které nejsou produkční, obytné, rekreační ani přírodní

Upřesnění funkčního využití lokality pro polyfunkční území

Rozdělení celého města na lokality produkční, obytné, rekreační a přírodní pro popis města nestačí. Vzhledem k tomu, že i stabilizovaná obytná lokalita (což Hradčanská z větší části je) musí mít možnost rozvíjet občanskou vybavenost, navrhujeme pro takový typ lokality zavedení funkce „polyfunkční“.

Neurčitý popis cílového stavu

Doplnění a úprava popisu cílového stavu

Rozvíjení heterogenní struktury. Zachovat a posilovat veřejnou vybavenost, školy, sport, služby s využitím transformační plochy 411/053/2163. Zachovat polyfunkčnost území. Rozvíjet bydlení spolu se zlepšováním bezmotorových dopravních spojů a tras. Zachovat a rozvíjet zelené plochy a zelené pásy, které pomohou bezpečně napojit lokalitu do širšího území, zejména s ohledem na ozelenění a zprostupnění křižovatek Hradčanská, Milady Horákové-Svatovítská, napojení SEK na Svatovítskou a propojení tělesa Buštěhradské dráhy pro rekreační účely. Zajistit prostupnost území.

Malá stabilita stabilizovaného území plynoucí z příliš obecných regulativů

Stabilita ploch lokality

Lokalita je stabilizovaná a to by měla respektovat i transformační plocha 411/053/2163. Zásadní připomínka. Stabilizované území je plocha, kde je možné pouze doplnění, úpravy a změny stávající zástavby a to tak, aby nedošlo k většímu navyšování kapacity vymezené plochy a k větším změnám funkčního využití. Změny ve stabilizovaných plochách nesmí narušit stávající charakter a přinést nepřiměřenou zátěž. Ve stabilizovaném území se předpokládají pouze malé a nepříliš významné změny. Jedná se tedy o území s dosavadním charakterem, daným stávajícími funkčními a prostorovými vazbami, které se nebudou zásadně měnit. Z tohoto důvodu není ve stabilizovaném území nutná prostorová regulace, která by stanovovala míru využití území, neboť zde mají být m.j. zachovány stávající prostorové vazby a další rozsáhlá stavební činnost je nepřípustná.


Plochy:

Skrytý rozvoj - potenciál území

Skrytý rozvoj - umožněna nová zástavba ve stabilizovaných plochách

Zásadní připomínky - V MPP chybí a parčík na styku ulic Milady Horákové a Na valech směrem k Prašnému mostu plocha je označena jako zastavěná. V MPP chybí dolní část parku Václava Morávka mezi ulicemi Svatovítská, Milady Horákové a Pod hradbami a plocha je označena jako zastavěná. U parků v lokalitě je určena výšková regulace. Požadujeme chybějící zeleň doplnit a území vymezit jako nezastavitelné.

Skrytý rozvoj - nepřesná výšková regulace

Zásadní připomínky - zrušit závaznost výškové regulace. Pokud pro stabilizované území nebude zpracován regulační plán mělo by se přistupovat k území tak, jak je definován požadavek na míru stability. Pro rozvojové a transformační plochy je pak stanovení hranic míry využití území součástí individuálního regulativu dané plochy. Pro transformační plochu 411/053/2163 zpracovat územní studii a regulační plán s vyřešením vazeb na okolní plochy a lokality a doplnit na nich rezervu pro městskou vybavenost. Důraz na dopravní obslužnost transformační plochy.

Skrytý rozvoj - chybějící nástroje pro funkční regulaci stabilizovaných ploch

Chybějící popis dopadu transformačních a rozvojových ploch na město.

Zásadní připomínky - Požadujeme, aby každá rozvojová plocha zohlednila kromě parametrických regulativů pro prostorové využití a množství veřejné vybavenosti také: - aby standardně obsahovala i naznačenou míru požadované prostupnosti v hlavních spojích, - dle místních podmínek bylo naznačeno hlavní komunikační napojení, - dále je potřeba vyjádřit dopady na infrastrukturu a případně její rozvoj podmínit navazující investicí, - udat předpokládanou kapacitu území a upřesnit způsob využití v souladu s nově navrženými prvky prostorové regulace, - dále je potřebné, aby z pohledu podmíněnosti rozvoje byly i rozvojové plochy hodnoceny co do priority, - standardní podmínkou, která obecné principy fungování rozvojové plochy v území ověří, musí být zpracování územní studie a regulačního plánu. Pro transformační plochu 411/053/2163 zpracovat územní studii a regulační plán s vyřešením vazeb na okolní plochy a lokality a doplnit na nich rezervu pro městskou vybavenost. Důraz na dopravní obslužnost transformační plochy.

Konfliktní a problémová místa

Zásadní připomínky Začlenit napojení SEK na ulici Svatovítskou a propojení Milady Horákové-Bubenečská do územní studie pro transformační plochu 411/053/2163. Liniová lokalita Buštěhradské dráhy s velkým rekreačním potenciálem prochází skrz transformační plochu 411/053/2163. Požadujeme v rámci územní studie zajistit průchodnost ve formě zeleného pruhu s cyklostezkou navazující na těleso Buštěhradské dráhy směrem na východ i na západ.

Úbytek zeleně

Zásadní připomínka - Vymezení plochy zeleně jako systémový prvek v území, který bude využíván pro zajištění propojení zelených a rekreačně oddechových městských ploch do kterých je možné umisťovat bezpečné pěší a cyklotrasy a rekreační infrastrukturu. Doplnit parčík na styku ulic Milady Horákové a Na valech směrem k Prašnému mostu a dále dolní část parku Václava Morávka mezi ulicemi Svatovítská, Milady Horákové a Pod hradbami. Tyto plochy v MPP chybí a jsou označené jako zastavěné.


Infrastruktura:

Vymezení ploch veřejného vybavení

Zásadní připomínka - Vymezení městské vybavenosti bodem není pro potřeby ochrany veřejné vybavenosti dostatečné. Požadujeme vymezit veškeré plochy městské vybavenosti v lokalitě vyznačené bodem plošně. Veškeré veřejné vybavení lokality je dáno jedním bodem a to MŠ v ulici Tychonova.

Absence podpory prostupnosti území pro pěší a bezmotorovou dopravu

Zásadní připomínky Zahrnout schválený Generel bezmotorové dopravy do prioritních požadavků na bezmotorové propojení města. Vymezit požadavky na zajištění pěší prostupnosti transformační plochou 411/053/2163 zejména směrem na Ořechovku a Dejvice (jihozápadní část Dejvic – ulice Generála Píky). Vymezit požadavky na zajištění prostupnosti pro cyklodopravu s vazbami na existující cyklostezky a na využití tělesa Buštěhradské dráhy v podobě bezpečné pro cyklisty.

Zahrnutí strategie boje proti změnám klimatu

Zásadní připomínka - Zpracovávat infrastrukturní stavby na sběr dešťové vody tak, aby je bylo možné zapojit do městského prostředí a usilovat o to, aby zadržená voda byla v místě zadržení využita.

Doplnění a úprava hranic vedení ÚSES


Obecné problémy:

Lokalita jako koncepce popisuje charakter, nelze proto na ní zároveň aplikovat regulativy ploch

Zásadní připomínka - Návrh pracuje s obrovskými celky lokalit na které závazné plošné regulativy vzhledem k jejich pestrosti a různorodosti nelze reálně použít. Vyjádření charakteru lokalit musí být jen koncepcí části popisovaného území a ne konkrétními regulacemi. Ty se musí vždy vztahovat jen na jasně vymezenou plochu na hlavním výkrese. Požadujeme, aby celý hlavní výkres byl srozumitelně členěn do jednotlivých ploch dle navrženého a podle potřeby doplněného členění.

Zapojení lokality do koncepce širšího území doplnění popisu koncepce území

Zásadní připomínka - Lokalita se vztahuje jen sama na sebe. Nedokáže tak reálně popsat koncepci území. Koncepce naplňuje především podmínky, vztahy, vazby a potřeby v území pro které je utvářeno. Bez těchto souvislostí není možné o území správně rozhodovat. Bez doplnění, vyznačení a popsání spádovosti a vlivu okolí na lokalitu samou není zvolený přístup popisování koncepce území pomocí lokalit funkční.

Zbytečně podrobné členění zelených ploch

Zásadní připomínka - Územní plán zavádí pro zeleň těžko přehledné množství typů barev, šraf a čar. Zatímco regulativy jsou obecné, je plošné vymezení typů a podob zeleně podrobné tak, že pokud bude správce, nebo samospráva chtít zelené plochy řešit pro potřeby managementu zeleně a využití obyvatel jinak, může to znamenat zbytečně změnu územního plánu. To ve svém důsledku může řádný rozvoj zelených ploch paralyzovat.

Definování městské priority

Zásadní připomínka - Jakýkoli rozvoj musí být podmíněn vždy kapacitními možnostmi stávající infrastruktury a její adekvátní přípravou, která bude probíhat harmonicky s plánovaným rozvojem. Rozvoj nesmí být realizován na úkor stávajících rezidentů. Plán proto musí daleko podrobněji definovat priority a podmíněnost rozvoje jednotlivých ploch. Jakýkoliv rozvoj lokality podmínit ohledem na znečištění životního prostředí emisemi, hlukem, světelným smogem apod., který generuje zejména intenzivní automobilová doprava v lokalitě. Žádoucí jsou pouze aktivity, které povedou ke zlepšování stávajícího stavu. Přípustné jsou takové aktivity, které stávající stav nezhorší.

Dostřednost a nejasný popis Prahy jako jedinečného souboru měst a obcí

Zásadní připomínka - MPP musí zřetelněji vysvětlit pojem “dostřednost” a “historická vrstevnatost”. Tyto pojmy jsou různě vnímány a mohou vést ke zcela odlišným a účelovým výkladům. Je potřeba je ujasnit a dovysvětlit. “Dostřednost” plánu musí být chápána jako snaha o pojmenování a řešení vnitřních periférií města. Jedná se o pojmenování vnitřních rezerv, celkové zkvalitnění a harmonizaci městského prostředí. Ochranou “historické vrstevnatosti” musí být myšleno uchování jedinečné pestrosti Prahy, která se prakticky nikdy nerozšiřovala asanacemi a novou výstavbou, ale postupným prorůstnáním a transformací. Právě harmonické propojení různých charakterů, typů a podob městské krajiny doplněné morfologií terénu s kaňonem Vltavy, vytváří jedinečné genius-loci našeho města. Aby bylo možné jedinečnost chránit, musí být poznána a pojmenována. MPP však toto nezohledňuje. Pro ochranu zeleně ÚSES Vymezuje 11 typů hraničních čar, ale pro chráněné plochy žádná vrstva v závazné části zavedena není.

Priorita nestavebních ploch - dvojí značení zastavitelnosti - krajinné rozhraní

Zásadní připomínka - Členění v MPP zavádí pojem krajinné rozhraní, který využívá pro definování koncepce plánu. Tou je mj. ochrana a propojování nezastavitelných ploch po okraji města, aby se vytvořil prostupný nezastavitelný pás území. Toto vymezení je však reálně formální a prakticky pro život občanů nic zásadního nepřináší. Krajinné rozhraní vymezuje něco, co reálně neexistuje. Vymezení nezastavitelné lokality podél oplocené rychlostní komunikace není územím ani nezastavěným, ani zdravým rekreačně oddechovým, prostupným. Obdobně vymezení nezastavitelné plochy, kterou tvoří skály pod kterou i nad kterou je zastavitelné území, je nefunkční. Krajinnou hodnotu zásadně ovlivní to, co se bude stavět pod a nad skálou a samotná skála není ani přístupná, ani moc prostupná. Koncepcí musí být hledání reálných vazeb a propojení napříč celým městem a to chránit jako koncepční prioritu města a ne jen na jeho obvodu.

Nevyváženost podrobnosti územního plánu

Zásadní připomínka - Požadujeme úpravu statutu hl.m.Prahy, aby si podrobnou územně-plánovací dokumentaci mohly doplňovat samostatně MČ, pokud ta bude v souladu s přijatým územním plánem. Jednotlivé městské části disponují daleko větší znalostí detailu a potřeb a jsou daleko kompetentnější k detailnímu zpracování. Uzemní plán musí zajistit především řádnou koordinaci vazeb v území, které odpovídá měřítku 1:10 000.

Nečitelnost územního plánu

Zásadní připomínka - Dominantním zdrojem informací o území není mapa, ale textová část. Mapa je šifrou, která odkazuje do dalších textů. Vrstevnaté skládání obecných informací o území si často ve výsledku protiřečí a pak vůbec není zřejmé, co platí a jak je to myšleno. Pokud se jedná o opatření obecné povahy, tedy o formu zákona, není takové řešení možné, protože rozhodování podle plánu musí být i soudně přezkoumatelné. Pokud by se měly brát doslova významy slov vysvětlujících textů, tak vysvětlení nemá smysl. Lze se tedy pouze domýšlet, jak je vše myšleno.

Nesoulad návrhu územního plánu s vizí uživatelů plánu

Zásadní připomínka - Plán nenaplňuje očekávání občanů, kteří chtějí vytvoření podmínek pro zkvalitnění života ve městě a to po všech stránkách. Návrh neřeší město jako soubor unikátních provázaných míst k životu, které se navzájem podporují a inspirují.

Obtížně stanovitelná cena pozemků omezí schopnost samospráv realizovat své záměry

Zásadní připomínka - Pokud obec potřebuje pro veřejnou vybavenost, nebo zajištění veřejného přístupu, vybudování komunikace, položení sítí atd., vykoupit pozemek nebo vyjednat břemeno, potřebuje se s vlastníkem dohodnout na jeho ceně. Stanovení správné ceny v nestrukturované ploše s obecnými regulativy bude velmi obtížné, protože majitel vždy bude moci tvrdit, že pozemek je intenzivně využitelný, ale jestli tomu tak skutečně je, stanoví až stavební úřad v rámci konkrétního řízení o umístění stavby.


ODŮVODNĚNÍ PŘIPOMÍNKY:

Připomínka je shrnutím požadavků, postřehů a námitek občanů, kteří se k této lokalitě vyjadřovali na www.praha6.org/mpp, kde je možné se seznámit se všemi argumenty podrobně. Požadavky nás občanů jednoznačně ukazují, že chceme zdravé harmonicky rozvíjené polycentrické město krátkých vzdáleností ve kterém se bude chodec cítit pohodlně a bezpečně. Chceme aby plán byl transparentní, čitelný a předvídatelný. Chceme ve městě pracovat, odpočívat, bavit se a žít. Chceme být hrdí na své město a chceme mu rozumět. Chceme pestrý, ale vyvážený rozvoj, aby lidé z města neutíkali za město a nevraceli se do něj jen za prací. To tento územní plán nenabízí. Plán není dostatečně jednoznačný a čitelný. Plán nesmí připouštět pochybnosti a různé výklady. Chceme vědět, co se v místě, kde žijeme může dít. Že nám ve “stabilizovaném” území na hřišti nevyroste sporthotel nebo, že se sousední část bloku nezmění v soukromou nemocnici. Územní plán regulacemi stanovuje i cenu pozemků. Pokud není zřejmé, jak se může pozemek využít bude jeho cena stanovována stavebním úřadem s omezeným okruhem účastníků s omezenou kontrolou a obrovským potenciálem ke konfliktům. Územní plán je tedy jedním ze základních nástrojů pro orientaci státní správy, samosprávy i občanů v území. Plán toto může a musí zajistit i kdyby jej bylo nutné vrátit k dopracování a nařídit nové společné řízení.