Připomínka k návrhu Metropolitního plánu

Magistrát hl. m. Prahy
Odbor územního rozvoje
Jungmannova 35
110 00 Praha 1, Nové Město

V Praze dne _


Věc: Připomínka k návrhu Metropolitního plánu

Podporuji připomínku uplatněnou zástupcem spolku Společně pro Šestku Vladanem Hodkem s identifikátorem: xc4qyz "Metodické problémy Metropolitního plánu" a uplatňujeme svým podpisem tohoto podání shodné připomínky k návrhu Metropolitního plánu a žádáme, aby byly řádně projednány a aby byly vyřešeny veškeré nedostatky v připomínce popsané tak, aby Praha získala kvalitní územní plán.



Jméno a příjmení: _
Datum narození: _
Adresa trvalého pobytu: _

Popis nebo vymezení území dotčeného připomínkou:

Lokalita 516 – Dolní Liboc

Text připomínky

Lokalita:

Nevím jak shrnout, přečtěte si originální připomínku.

Plochy:

V současnosti zelené plochy, které jsou v mpp označeny jako stavební bloky:
1) louka mezi ul. U stanice a Libocká
2) plocha mezi ul. Pelikánova, Libockým rybníkem a Libockým dvorem - biokoridor

Infrastruktura:

K dopravní infrastruktuře několik různých obsáhlých připomínek - viz komentáře 4b.

Obecné problémy:

Nenacházím ve výkresech propojenost zelených ploch ani prostupnost území proklamované v začátku textové části mpp. Dochází k oslabení územního systému ekologické stability vkládáním stavebních bloků do biokoridorů a umisťováním frekventovaných komunikací a křižovatek do blízkosti biocenter, zastavováním nárazníkového pásma kolem CHKO a přírodních památek. Hrubý rastr podlažnosti 100x100m nahrává nejasnostem, nadsazená podlažnost oproti skutečnosti, navíc s možností navýšení pater na nárožích a u metropolitních tříd, hrozí přílišným zahuštěním města. To povede k přetížení komunikací, občanské vybavenosti i rekreačních ploch. Posilování obslužnosti pro automobilovou dopravu snižuje účinnost opatření na posílení MHD, už v současnosti doprava narušuje kvalitu života v Praze a to mpp připravuje další zahuštění bydlení a pracovních příležitostí.
ODŮVODNĚNÍ PŘIPOMÍNKY:

Připomínka je shrnutím požadavků, postřehů a námitek občanů, kteří se k této lokalitě vyjadřovali na www.praha6.org/mpp, kde je možné se seznámit se všemi argumenty podrobně. Požadavky nás občanů jednoznačně ukazují, že chceme zdravé harmonicky rozvíjené polycentrické město krátkých vzdáleností ve kterém se bude chodec cítit pohodlně a bezpečně. Chceme aby plán byl transparentní, čitelný a předvídatelný. Chceme ve městě pracovat, odpočívat, bavit se a žít. Chceme být hrdí na své město a chceme mu rozumět. Chceme pestrý, ale vyvážený rozvoj, aby lidé z města neutíkali za město a nevraceli se do něj jen za prací. To tento územní plán nenabízí. Plán není dostatečně jednoznačný a čitelný. Plán nesmí připouštět pochybnosti a různé výklady. Chceme vědět, co se v místě, kde žijeme může dít. Že nám ve “stabilizovaném” území na hřišti nevyroste sporthotel nebo, že se sousední část bloku nezmění v soukromou nemocnici. Územní plán regulacemi stanovuje i cenu pozemků. Pokud není zřejmé, jak se může pozemek využít bude jeho cena stanovována stavebním úřadem s omezeným okruhem účastníků s omezenou kontrolou a obrovským potenciálem ke konfliktům. Územní plán je tedy jedním ze základních nástrojů pro orientaci státní správy, samosprávy i občanů v území. Plán toto může a musí zajistit i kdyby jej bylo nutné vrátit k dopracování a nařídit nové společné řízení.