Připomínka k návrhu Metropolitního plánu

Magistrát hl. m. Prahy
Odbor územního rozvoje
Jungmannova 35
110 00 Praha 1, Nové Město

V Praze dne _


Věc: Připomínka k návrhu Metropolitního plánu

Podporuji připomínku uplatněnou zástupcem spolku Společně pro Šestku Vladanem Hodkem s identifikátorem: xc4qyz "Metodické problémy Metropolitního plánu" a uplatňujeme svým podpisem tohoto podání shodné připomínky k návrhu Metropolitního plánu a žádáme, aby byly řádně projednány a aby byly vyřešeny veškeré nedostatky v připomínce popsané tak, aby Praha získala kvalitní územní plán.



Jméno a příjmení: _
Datum narození: _
Adresa trvalého pobytu: _

Popis nebo vymezení území dotčeného připomínkou:

Lokalita 515 – Sídliště Petřiny

Text připomínky

Lokalita:

V lokalitě chybí definování centra, např vznik nového náměstí v okolí nové stanice metra A-Petřiny, a to po obou stranách ulice Na Petřinách.
Heyrovského náměstí na konečné stanice tramvaje (smyčka) - je sice pojmenováno jako náměstí, ale náměstím v pravém slova smyslu není. Náměstí celých Petřin by mělo být u obch. domu, stanice metra, zastávek a občanské vybavenosti.
https://praha6.org/mpp/uploads/commentFiles/L-515-3b-1.png

V MPP postrádáme plán na lepší propojení stávajících úseků cyklostezek, včetně napojení na cyklostezky v sousedních částech Prahy 6. V MPP bohužel neexistují VPS pro cyklo a pěší dopravu, to je nutné doplnit.

Plochy:


Náměstí Petřiny - chybí vymezení jakéhosi náměstí, místa setkávání, mezi obchodním domem Billa (vedle stanice metra Petřiny) a protilehlým areálem Hvězda s dalšími obchody (lékárna, pekárna...). Je to poněkud v kontrastu s tím, že kolem točny tramvají na Petřinách takové náměstí zakresleno je, přičemž toto místo zřejmě nikdy nebude přirozeným místem setkávání

Větrník - zahrada bývalého větrného mlýna Větrník je bílá - stavební parcela, ve skutečnosti je soukromou zahradou s vzrostlou zelení.

Rastr podlažnosti je příliš hrubý a navyšování stávajících budov nežádoucí. Navíc je tu MPP v rozporu sám se sebou, když určuje území jako stabilizované, v kterém by tedy nemělo být mnoho změn. Pro ubytovnu ministerstva vnitra se spíše hodí lokální dominanta 6 (14) - vztaženo k sousednímu panelovému domu, popř. 8 (14) - vztaženo k Miluničovu hvězdnému městečku.

Infrastruktura:

Nutno integrovat Generel pěší bezmotorové dopravy Prahy 6 do MPP.
Nyní chybí propojení směrem na východ přes Větrník. Stávající cyklostezka po ulici Na Petřinách příliš nevyhovuje.
Vhodná je změna cyklotrasy 201 z Veleslavína. Z ulice Pod okrajem uhnout na navrhovanou cyklostezku po severní hraně sídliště nad Litovickým potokem a vrátit se na stávající trasu 201 až ulicemi Na okraji a Štolbovou. Zřídit cyklostezky po celém severním obvodu Petřin.
V souvislosti s plánovanou výstavbou sportovního areálu Olymp zřídit cyklotrasu z Větrníku podél ulice Ankarské na Vypich a Hvězdu s odbočkou k Břevnovskému klášteru. Propojit Petřiny s Divokou Šárkou, a to mimo přetížené ulice Libocká a nevhodné (stoupání, úzké, frekventované) Pelikánova a Sestupná. Pro spojení Petřin s Libocí nutné vybudovat oddělenou trasu, alespoň zpevněnou cestu, např. kolem Libockého rybníka. Dále spojení se Střešovicemi resp Bateriemi mimo ul Na Petřinách resp. Radimovu, na Břevnov (využít historické cesty v prodloužení Zeyerovy aleje).

Obecné problémy:


ODŮVODNĚNÍ PŘIPOMÍNKY:

Připomínka je shrnutím požadavků, postřehů a námitek občanů, kteří se k této lokalitě vyjadřovali na www.praha6.org/mpp, kde je možné se seznámit se všemi argumenty podrobně. Požadavky nás občanů jednoznačně ukazují, že chceme zdravé harmonicky rozvíjené polycentrické město krátkých vzdáleností ve kterém se bude chodec cítit pohodlně a bezpečně. Chceme aby plán byl transparentní, čitelný a předvídatelný. Chceme ve městě pracovat, odpočívat, bavit se a žít. Chceme být hrdí na své město a chceme mu rozumět. Chceme pestrý, ale vyvážený rozvoj, aby lidé z města neutíkali za město a nevraceli se do něj jen za prací. To tento územní plán nenabízí. Plán není dostatečně jednoznačný a čitelný. Plán nesmí připouštět pochybnosti a různé výklady. Chceme vědět, co se v místě, kde žijeme může dít. Že nám ve “stabilizovaném” území na hřišti nevyroste sporthotel nebo, že se sousední část bloku nezmění v soukromou nemocnici. Územní plán regulacemi stanovuje i cenu pozemků. Pokud není zřejmé, jak se může pozemek využít bude jeho cena stanovována stavebním úřadem s omezeným okruhem účastníků s omezenou kontrolou a obrovským potenciálem ke konfliktům. Územní plán je tedy jedním ze základních nástrojů pro orientaci státní správy, samosprávy i občanů v území. Plán toto může a musí zajistit i kdyby jej bylo nutné vrátit k dopracování a nařídit nové společné řízení.