Připomínka k návrhu Metropolitního plánu

Magistrát hl. m. Prahy
Odbor územního rozvoje
Jungmannova 35
110 00 Praha 1, Nové Město

V Praze dne _


Věc: Připomínka k návrhu Metropolitního plánu

Podporuji připomínku uplatněnou zástupcem spolku Společně pro Šestku Vladanem Hodkem s identifikátorem: xc4qyz "Metodické problémy Metropolitního plánu" a uplatňujeme svým podpisem tohoto podání shodné připomínky k návrhu Metropolitního plánu a žádáme, aby byly řádně projednány a aby byly vyřešeny veškeré nedostatky v připomínce popsané tak, aby Praha získala kvalitní územní plán.



Jméno a příjmení: _
Datum narození: _
Adresa trvalého pobytu: _

Popis nebo vymezení území dotčeného připomínkou:

Lokalita 326 – Na Větrníku

Text připomínky

Lokalita:

Problémové hranice lokality a typ struktury

Hranice lokality

Struktura lokality

Problémové popsání využití lokality – nutnost nových prvků regulace

Návrh „specifického“ využití lokality pro areály, které nejsou produkční, obytné, rekreační ani přírodní

Upřesnění funkčního využití lokality pro polyfunkční území

Neurčitý popis cílového stavu

Doplnění a úprava popisu cílového stavu

"Cílem navržených regulativů je ... a posílení propojenosti s parkem Střešovické skály." - jakým způsobem k tomu má dojít? Jaká konkrétní opatření k tomu povedou?

Malá stabilita stabilizovaného území plynoucí z příliš obecných regulativů

Stabilita ploch lokality


Plochy:

Skrytý rozvoj - potenciál území

Skrytý rozvoj - umožněna nová zástavba ve stabilizovaných plochách

Skrytý rozvoj - nepřesná výšková regulace

Skrytý rozvoj - chybějící nástroje pro funkční regulaci stabilizovaných ploch

Chybějící popis dopadu transformačních a rozvojových ploch na město.

Konfliktní a problémová místa

Areál garáží na pomezí lokalit 326, 514, 515, 659, 814 je nutné podrobněji koordinovat, např. vypracovat územní studii.

Úbytek zeleně

Není jasné, jak je regulován rozvoj v pásu mezi ÚVN a Poliklinikou Petřiny (vedeno v MPP jako lokální biokoridor, tedy plocha, která není určena pro výstavbu).


Infrastruktura:

Vymezení ploch veřejného vybavení

Absence podpory prostupnosti území pro pěší a bezmotorovou dopravu

Nedostatkem je špatné spojení pro bezmotorovou dopravu resp špatná prostupnost k sousedním lokalitám kvůli bariérám (oplocení ÚVN, skály, zeď klášterního sadu, zanedbaný areál garáží u Radimovy) a parkující vozidla, jejichž cílem je ÚVN. Plánovaná estakáda (vedená jako VPS) je vnímána silně negativně. Naopak chybí VPS pro pěší-cyklo. Je třeba opatření uvedená v Generelu bezmot. dopravy P6 zahrnout do MPP. Oblast má nedostatečné pěší a cyklo propojení - S lokalitou 814 (Břevnovský klášter) – nyní existuje do klášterního sadu pouze jeden vchod; dále do Břevnova je možno projít přes klášter jen brankou mezi 8-20h, - S lokalitou 659 (Vojenská nemocnice) – nyní jen dvěma vjezdy se závorou, tyto vjezdy jsou určené hlavně pro automobily - S lokalitou 325 (Na Bateriích) – nyní možné jen přes nemocnici; nebo nezpevněnou stezkou do ul. Talichovy kolem jižního okraje nemocnice (pavilonu P). Je třeba stezku zlegalizovat a rozšířit např. tak, jak je popsáno v generelu pěší a bezmotorové dopravy P6 z r. 2016-7 - S lokalitou 514 (Sídliště Ministerstva vnitra) – nyní jen (a) dopravně frekventovanou Radimovou, která působí temným a nebezpečným dojmem – ulice je sevřená prudkým svahem na severu resp. zdí na jihu. Chodník na ní je nechráněný; jako bariéra působí i zanedbaný areál garáží mezi Radimovou, klášterní zahradou a VŠ kolejemi Větrník; (b) neosvětlenou stezkou skrz klášterní sad a branku na jejím východním cípu - S lokalitou 121 (U Potoka) – skály a prudký svah zde tvoří bariéru; dolů do Střešovic je možné sejít jen chodníkem podél frekventované ulice Na Petřinách. Na okraji svahu směrem k ulici Pod Novým lesem v úseku cca mezi tramvajovými zastávkami Vojenská nemocnice a Baterie blíže k ul. Na Petřinách je pěšina. Její případné rozšíření či zpevnění by pomohlo prostupnosti území. Existující chodník se schody k zahradnictví a škole na Dlouhém lánu jsou zanedbané až nebezpečné.

Zahrnutí strategie boje proti změnám klimatu

Doplnění a úprava hranic vedení ÚSES


Obecné problémy:


ODŮVODNĚNÍ PŘIPOMÍNKY:

Připomínka je shrnutím požadavků, postřehů a námitek občanů, kteří se k této lokalitě vyjadřovali na www.praha6.org/mpp, kde je možné se seznámit se všemi argumenty podrobně. Požadavky nás občanů jednoznačně ukazují, že chceme zdravé harmonicky rozvíjené polycentrické město krátkých vzdáleností ve kterém se bude chodec cítit pohodlně a bezpečně. Chceme aby plán byl transparentní, čitelný a předvídatelný. Chceme ve městě pracovat, odpočívat, bavit se a žít. Chceme být hrdí na své město a chceme mu rozumět. Chceme pestrý, ale vyvážený rozvoj, aby lidé z města neutíkali za město a nevraceli se do něj jen za prací. To tento územní plán nenabízí. Plán není dostatečně jednoznačný a čitelný. Plán nesmí připouštět pochybnosti a různé výklady. Chceme vědět, co se v místě, kde žijeme může dít. Že nám ve “stabilizovaném” území na hřišti nevyroste sporthotel nebo, že se sousední část bloku nezmění v soukromou nemocnici. Územní plán regulacemi stanovuje i cenu pozemků. Pokud není zřejmé, jak se může pozemek využít bude jeho cena stanovována stavebním úřadem s omezeným okruhem účastníků s omezenou kontrolou a obrovským potenciálem ke konfliktům. Územní plán je tedy jedním ze základních nástrojů pro orientaci státní správy, samosprávy i občanů v území. Plán toto může a musí zajistit i kdyby jej bylo nutné vrátit k dopracování a nařídit nové společné řízení.