Připomínka k návrhu Metropolitního plánu

Magistrát hl. m. Prahy
Odbor územního rozvoje
Jungmannova 35
110 00 Praha 1, Nové Město

V Praze dne _


Věc: Připomínka k návrhu Metropolitního plánu

Podporuji připomínku uplatněnou zástupcem spolku Společně pro Šestku Vladanem Hodkem s identifikátorem: xc4qyz "Metodické problémy Metropolitního plánu" a uplatňujeme svým podpisem tohoto podání shodné připomínky k návrhu Metropolitního plánu a žádáme, aby byly řádně projednány a aby byly vyřešeny veškeré nedostatky v připomínce popsané tak, aby Praha získala kvalitní územní plán.



Jméno a příjmení: _
Datum narození: _
Adresa trvalého pobytu: _

Popis nebo vymezení území dotčeného připomínkou:

Lokalita 240 – Sedlec

Text připomínky

Lokalita:

Problémové hranice lokality a typ struktury

Hranice lokality

Lokality Sedlec a Nový Sedlec mají být jednou spojenou lokalitou a potřeby a nároky na sítě, dopravu, infrastrukturu mají být řešeny společně jako jeden celek

Struktura lokality

Sedlec je příměstská čtvrť zahradního města, které se prolíná s dochovanými zbytky vesnické zástavby, kostelíkem a zámečkem se zahradou. Je zasažena areálem mrazíren, které by se měli transformovat do podoby zahradního města.

Problémové popsání využití lokality – nutnost nových prvků regulace

Návrh „specifického“ využití lokality pro areály, které nejsou produkční, obytné, rekreační ani přírodní

netýká se této lokality

Upřesnění funkčního využití lokality pro polyfunkční území

Členěné ploch je nedostatečné. Pro řešení lokality Sedlec je nutné zavést přesnější vymezení, které rozliší starou zástavbu a nové zahradní město a infrastukturní stavby - zastávka MHD, parkoviště a navazující vybavenost.

Neurčitý popis cílového stavu

Doplnění a úprava popisu cílového stavu

Lokalita Sedlec je součástí krajiny Vltavského kaňonu. Je žádoucí zachování a rozvíjení klidového chrakteru rezidenční čtvrti v činžovních a rodinných domech o 2-3 podlažích, aby byl současný ráz zástavby doplněn a ne přehlušen novou zástavbou. Spolu s transformací mrazíren je nutné řešit kompletně novou silničíní síť, která umožní obsloužit uspokojivě celé území, umožní přístup k železniční zastávce a vhodné napojení na P+R. Důležité je vybudování nového viaduktu, který propojí oddělenou část Sedlece u Vltavy se Sedlecem za tratí. Velice potřebné je urbanistické provázání do Nového Sedlece. Navržená tramvajová trať by měla obsloužit jak starý tak Nový Sedlec Lokalita má potenciáĺ být i jedním ze zásadních nástupních i cílových bodů pro rekreační aktivity podél Vltavy. Rekreační potenciál ve vazbě na údolí a řeku Vltavu je zde prakticky nevyužit a je třeba vytvářet podmínky, aby mohl být tento potenciál využit.

Malá stabilita stabilizovaného území plynoucí z příliš obecných regulativů

Stabilita ploch lokality

Popis stability ploch v MPP je zásadně neuspokojivý požadujeme, aby byl upřešněn. Stabilizované území je plocha, kde je možné pouze doplnění, úpravy a změny stávající zástavby a to tak, aby nedošlo k většímu navyšování kapacity vymezené plochy a k větším změnám funkčního využití. Změny ve stabilizovaných plochách nesmí narušit stávající charakter a přinést nepřiměřenou zátěž. Ve stabilizovaném území se předpokládají pouze malé a nepříliš významné změny. Jedná se tedy o území s dosavadním charakterem daným stávajícími funkčními a prostorovými vazbami, které se nebudou zásadně měnit. Z tohoto důvodu není ve stabilizovaném území nutná prostorová regulace, která by stanovovala míru využití území neboť zde mají být m.j. zachovány stávající prostorové vazby a další rozsáhlá stavební činnost je nepřípustná.


Plochy:

Skrytý rozvoj - potenciál území

Skrytý rozvoj - umožněna nová zástavba ve stabilizovaných plochách

MPP vymezuje plochy jako stabilizované. Areál mrazíren je ve skutečnosti transformančí plochou, kterou je třeba k tomuto účelu vymezit a doplnit individuálními regulativy

Skrytý rozvoj - nepřesná výšková regulace

Zrušení závaznosti výškové regulace. Pokud pro stabilizované území nebude zpracován regulační plán, mělo by se přistupovat k území tak, jak je definován požadavek na míru stability. Pro rozvojové a transformační plochy je pak stanovení hranic míry využití území součástí individuálního regulativu dané plochy.

Skrytý rozvoj - chybějící nástroje pro funkční regulaci stabilizovaných ploch

V rámci ostatní stabilzované plochy vymezit plošně historické jádro a zámeček, plochu, pro parking, vybavenost a zastávku.

Chybějící popis dopadu transformačních a rozvojových ploch na město.

Zásadní připomínka - Požadujeme, aby každá rozvojová plocha zohlednila kromě parametrických regulativů pro prostorové využití a množství veřejné vybavenosti také: - aby standardně obsahovala i naznačenou míru požadované prostupnosti v hlavních spojích, - dle místních podmínek bylo naznačeno hlavní komunikační napojení, - dále je potřeba vyjádřit dopady na infrastrukturu a případně její rozvoj podmínit navazující investicí, - udat předpokládanou kapacitu území a upřesnit způsob využití v souladu s nově navrženými prvky prostorové regulace, - dále je potřebné, aby z pohledu podmíněnosti rozvoje byly i rozvojové plochy hodnoceny co do priority, - standardní podmínkou, která obecné principy fungování rozvojové plochy v území ověří, musí být zpracování územní studie a regulačního plánu.

Konfliktní a problémová místa

Lokalita vyžaduje koncepční celkové řešení. Je třeba zpracovat územní studii a následný regulační plán. Při dobrém postupu nabízí mimořádnou příležitost vytvořit kvalitní rezidenční čtvrť s vybaveností, historií, napojením na MHD a okolní přírodní plochy. Je třeba vyřešit : 1. dopravní napojení na Kamýckou ul. novým dalším napojením 2. propojit nově viaduktem železnicí oddělené části Sedlece 3. Zvážit posun zastávky a řešení P+R tak, aby existovala i vazba na tramvajovou trať a nezatahovala se doprava do středu obytného klidného území a existovala vazba pro záchyt aut, které budou vjíždět po novém připojení od městského okruhu. 4. navrhnout komunikaci Kamýcká jako zklidněnou komunikaci pro bezpečné propojení Nového i straého Sedlece 5. Při budování veškerých komunikací počítat s cyklostezkou a bezpečným pěším propojením. 6. Novou tramvajovou trať vést, aby vhodně obloužila obě části Sedlece. 7. Vymezit plochy pro sport a oddech 8. Vymezir plochy základní vybavenosti 9. Veškerou výstavbu podmiňovat dořešením kanalizační sítě a veškeré technické infrastruktury 10. Nové komunikační osy koncipovat se zelení

Úbytek zeleně

Vymezit zámecký park jako zeleň, vymezit komunikační osy s doprovodnou zelení


Infrastruktura:

Vymezení ploch veřejného vybavení

Vymezit plošně stávající i nově navrhovanou občanskou vybavenost sportovní i rekreační v návaznosti na zpracovanou urbanistockou studii

Absence podpory prostupnosti území pro pěší a bezmotorovou dopravu

Zásadní připomínka - Zahrnout výsledky generelu bezmotorové dopravy do prioritních požadavků na bezmotorové propojení města.

Zahrnutí strategie boje proti změnám klimatu

Zásadní připomínka - Zpracovávat infrastrukturní stavby na sběr dešťové vody tak, aby je bylo možné zapojit do městského prostředí a usilovat o to, aby zadržená voda byla v místě zadržení využita.

Doplnění a úprava hranic vedení ÚSES


Obecné problémy:

Lokalita jako koncepce popisuje charakter, nelze proto na ní zároveň aplikovat regulativy ploch

Požadujeme, aby celý hlavní výkres byl srozumitelně členěn do jednotlivých ploch dle navrženého a podle potřeby doplněného členění.

Zapojení lokality do koncepce širšího území doplnění popisu koncepce území

Zásadní připomínka - Lokalita se vztahuje jen sama na sebe. Nedokáže tak reálně popsat koncepci území. Koncepce naplňuje především podmínky, vztahy, vazby a potřeby v území pro které je utvářeno. Bez těchto souvislostí není možné o území správně rozhodovat. Bez doplnění, vyznačení a popsání spádovosti a vlivu okolí na lokalitu samou není zvolený přístup popisování koncepce území pomocí lokalit funkční.

Zbytečně podrobné členění zelených ploch

V lokaitě nejsou žádné zelené plochy vymezeny, což kontrastuje s řešením zelených ploch okolo.

Definování městské priority

Zásadní připomínka - Jakýkoli rozvoj musí být podmíněn vždy kapacitními možnostmi stávající infrastruktury a její adekvátní přípravou, která bude probíhat harmonicky s plánovaným rozvojem. Rozvoj nesmí být realizován na úkor stávajících rezidentů. Plán proto musí daleko podrobněji definovat priority a podmíněnost rozvoje jednotlivých ploch.

Dostřednost a nejasný popis Prahy jako jedinečného souboru měst a obcí

Sedlec může představovat jeden z korálků perlovéh náhrdelníku obcí, ze kterých se Praha skládá. Požadujeme, aby byl citlivě dostavován, aby byl zachován rezidenční charakter a zároveň zde se všestraně rozvíjel potenciál služeb a rekreace a oddechu. Zároveň může ale i být zapáchajícím hlučným tranzitním místem, plným parkujících aut. Zásadní připomínka - Městský okruh není stavbou městského charakteru. Požadujeme, aby stavba byla řádně posouzena ve variantách. Řešení nesmí být na úkor obyvatel MČ Prahy 6. Požadujeme aby se plánovala taková regulační opatření, která negativní vliv stavby vyloučí, nebo maximálně omezí. Pokud bude vyhodnoceno mostní spojení jako vhodné, požadujeme, aby spolu s tím bylo vyřešeno i mostní spojení pro všechny druhy MHD.

Priorita nestavebních ploch - dvojí značení zastavitelnosti - krajinné rozhraní

Krajinné rozhraní je matoucí, zbytenčné a nic neříkající. Teprve harmonické propojení urbanizovaného území se skalami vltavského kaňonu vytvoří jeden harmonický celek.

Nevyváženost podrobnosti územního plánu

Zásadní připomínka - Požadujeme úpravu statutu hl.m.Prahy, aby si podrobnou územně-plánovací dokumentaci mohly doplňovat samostatně MČ, pokud ta bude v souladu s přijatým územním plánem. Jednotlivé městské části disponují daleko větší znalostí detailu a potřeb a jsou daleko kompetentnější k detailnímu zpracování. Uzemní plán musí zajistit především řádnou koordinaci vazeb v území, které odpovídá měřítku 1:10 000.

Nečitelnost územního plánu

Zásadní připomínka - Dominantním zdrojem informací o území není mapa, ale textová část. Mapa je šifrou, která odkazuje do dalších textů. Vrstevnaté skládání obecných informací o území si často ve výsledku protiřečí a pak vůbec není zřejmé, co platí a jak je to myšleno. Pokud se jedná o opatření obecné povahy, tedy o formu zákona, není takové řešení možné, protože rozhodování podle plánu musí být i soudně přezkoumatelné. Pokud by se měly brát doslova významy slov vysvětlujících textů, tak vysvětlení nemá smysl. Lze se tedy pouze domýšlet, jak je vše myšleno.

Nesoulad návrhu územního plánu s vizí uživatelů plánu

Plán o nereflektuje ani reálný potenciál ani reálné problémy. Přivaděč Rybářky bude generovat hluk a dopravu. Na tuto zátěž MPP nereaguje

Obtížně stanovitelná cena pozemků omezí schopnost samospráv realizovat své záměry

Zásadní připomínka - Pokud obec potřebuje pro veřejnou vybavenost, nebo zajištění veřejného přístupu, vybudování komunikace, položení sítí atd., vykoupit pozemek nebo vyjednat břemeno, potřebuje se s vlastníkem dohodnout na jeho ceně. Stanovení správné ceny v nestrukturované ploše s obecnými regulativy bude velmi obtížné, protože majitel vždy bude moci tvrdit, že pozemek je intenzivně využitelný, ale jestli tomu tak skutečně je, stanoví až stavební úřad v rámci konkrétního řízení o umístění stavby.

Příloha
ODŮVODNĚNÍ PŘIPOMÍNKY:

Připomínka je shrnutím požadavků, postřehů a námitek občanů, kteří se k této lokalitě vyjadřovali na www.praha6.org/mpp, kde je možné se seznámit se všemi argumenty podrobně. Požadavky nás občanů jednoznačně ukazují, že chceme zdravé harmonicky rozvíjené polycentrické město krátkých vzdáleností ve kterém se bude chodec cítit pohodlně a bezpečně. Chceme aby plán byl transparentní, čitelný a předvídatelný. Chceme ve městě pracovat, odpočívat, bavit se a žít. Chceme být hrdí na své město a chceme mu rozumět. Chceme pestrý, ale vyvážený rozvoj, aby lidé z města neutíkali za město a nevraceli se do něj jen za prací. To tento územní plán nenabízí. Plán není dostatečně jednoznačný a čitelný. Plán nesmí připouštět pochybnosti a různé výklady. Chceme vědět, co se v místě, kde žijeme může dít. Že nám ve “stabilizovaném” území na hřišti nevyroste sporthotel nebo, že se sousední část bloku nezmění v soukromou nemocnici. Územní plán regulacemi stanovuje i cenu pozemků. Pokud není zřejmé, jak se může pozemek využít bude jeho cena stanovována stavebním úřadem s omezeným okruhem účastníků s omezenou kontrolou a obrovským potenciálem ke konfliktům. Územní plán je tedy jedním ze základních nástrojů pro orientaci státní správy, samosprávy i občanů v území. Plán toto může a musí zajistit i kdyby jej bylo nutné vrátit k dopracování a nařídit nové společné řízení.