Připomínka k návrhu Metropolitního plánu

Magistrát hl. m. Prahy
Odbor územního rozvoje
Jungmannova 35
110 00 Praha 1, Nové Město

V Praze dne _


Věc: Připomínka k návrhu Metropolitního plánu

Podporuji připomínku uplatněnou zástupcem spolku Společně pro Šestku Vladanem Hodkem s identifikátorem: xc4qyz "Metodické problémy Metropolitního plánu" a uplatňujeme svým podpisem tohoto podání shodné připomínky k návrhu Metropolitního plánu a žádáme, aby byly řádně projednány a aby byly vyřešeny veškeré nedostatky v připomínce popsané tak, aby Praha získala kvalitní územní plán.



Jméno a příjmení: _
Datum narození: _
Adresa trvalého pobytu: _

Popis nebo vymezení území dotčeného připomínkou:

Lokalita 164 – Nový Sedlec

Text připomínky

Lokalita:

Problémové hranice lokality a typ struktury

Hranice lokality

Lokalita je vymezena jako transformační plocha. směrem k Šáreckému údolí navazuje na nezastavitelnou trasformační plochu, která je součástí nezastavitlené lokality 961/Vltava sever. Není zřejmé proč byla hranice zástavby volena takto. Rozsah zastavitelných ploch je přibližně akceptovatelný, ale doporučujeme, aby lokalita Nový Sedlec byla řešena společně s lokalitou 240/Sedlec . Do řešení musí být zarnouta i lokalita 961/Vltava sever jejiž přiléhající část až k Vltavě by měla být také součástí této lokality. V rámci takto vymezené lokality by bylo možné podrobně upřesnit hranice zastavitelných ploch.

Struktura lokality

Transformační plocha je vymezena jako heterogenní struktura. Bylo by vhodnější, kdyby lokalita byla spíše popsána jako zahradní město.

Problémové popsání využití lokality – nutnost nových prvků regulace

Návrh „specifického“ využití lokality pro areály, které nejsou produkční, obytné, rekreační ani přírodní

Upřesnění funkčního využití lokality pro polyfunkční území

Neurčitý popis cílového stavu

Doplnění a úprava popisu cílového stavu

Zástavba by měla navázat na stávající zástavbu Sedlce a Suchdola, která má nejblíže k charakteru zahradního města s možností budovat směrem ke Kamýcké ul. nízkopodlažní domy s větší koncentrací občanské vybavenosti. Směrem k hraně údolí by měla být striktně nízkopodlažní zástavba obdobně jako je řešena lokalita Baba. Mělo by jít o rezidenční čtvrť. Je třeba navrhnout uliční síť tak, aby došlo k vhodnému provázání s lokalitou Sedlec ke které lokalita patří. Je třeba posoudit vedení tramvajové tratě tak, aby optimálně obsloužila oba Sedlece. Vedení tramvaje bude přirozeně vytvářet komunikační osu, kolem které je možné směřovat více vybavenosti. Osu využít i pro zelený pás. Důsledně dbát na zajištění pěší a cyklopropojení lokality směrem k Podbabě a Šáreckému údolí i k Lysolajům, Suchdolu a provázání Sedlece. Oblast Sedlece by měl vytvářet podmínky pro rozvoj rekreačních funkcí, které navazují na Šárecké údolí a kaňon Vltavy.

Malá stabilita stabilizovaného území plynoucí z příliš obecných regulativů

Stabilita ploch lokality

Do transformační plochy by mělo být zahrnuto celé vymezené zastavitelné území. Je málo provděpodobné, že by plochy, které nyní jsou z transformace vyjmuty, jako zastavěné, stabilizované neprošli také intenzivní přestavbou.


Plochy:

Skrytý rozvoj - potenciál území

Skrytý rozvoj - umožněna nová zástavba ve stabilizovaných plochách

Řešené území je prakticky celé vymezeno jako transformační

Skrytý rozvoj - nepřesná výšková regulace

Výšková regulace je nepřesná a i pro rozvojovou plochu nemůže být takto závazně použita. Nelze souhlasit s návrhem 4 podlažních objektů, které díky umístění ve svahu a nepřesné definici římsy mohou být výškově fakticky 5-6 podlažní. Pro celé území by měla platit zástavba 2-3 podlaží.

Skrytý rozvoj - chybějící nástroje pro funkční regulaci stabilizovaných ploch

Lokalita má vymezenu jednu malou transformační plochu pro rekreační vybavenost. V rámci podrobnější územně plánovací dokumentace požadujeme spolu s řešním vedení tramajové tratě a uliční sítě i upřesnit umístění všech typů vybavenosti.

Chybějící popis dopadu transformačních a rozvojových ploch na město.

Rozvoj je nutné podmínit vyřešením dopravní infrastuktury a všech typů sítí. Kritický je stav kanalizace v Sedleci.

Konfliktní a problémová místa

Pro celé území Sedlece a Nového Sedlece je potřebné zpracovat komplexní řešení, které zohlední všechny nároky a vlivy. Zejména fakt, že se jedná o silně tranzitní oblast. Situaci může razantně zhoršit přivaděč Rybářky. Je proto nezbytně nutné aby návrhy řešení vycházeli z potřeb rezidentů. Maximálně bylo preferováno zklidnění. Podporovány pěší a cyklovazby a návaznosti na všechny typy hromadné dopravy. Je třeba vhodně situovat a dimenzovat kapacitu P+R.

Úbytek zeleně

Spolu s regulací musí být vymezeny i zelené koridory a pásy, které budou napříč územím zeleň propojovat.


Infrastruktura:

Vymezení ploch veřejného vybavení

V rámci územní studie by měla být vybavenost přesněji vymezena

Absence podpory prostupnosti území pro pěší a bezmotorovou dopravu

Zásadní připomínka - Zahrnout výsledky generelu bezmotorové dopravy do prioritních požadavků na bezmotorové propojení města.

Zahrnutí strategie boje proti změnám klimatu

Zásadní připomínka - Zpracovávat infrastrukturní stavby na sběr dešťové vody tak, aby je bylo možné zapojit do městského prostředí a usilovat o to, aby zadržená voda byla v místě zadržení využita.

Doplnění a úprava hranic vedení ÚSES


Obecné problémy:

Lokalita jako koncepce popisuje charakter, nelze proto na ní zároveň aplikovat regulativy ploch

Vymezení lokality Nový Sedlec je prakticky nepřesné vymezení rozvojové plochy, Pro vyjádření, rozvoj a ochranu charakteru území je popsat spádové území jako celek a dále řešit regulativy jednotlivých stavebních a nestavebních ploch

Zapojení lokality do koncepce širšího území doplnění popisu koncepce území

Rozvojovou lokalitu řešit ve vazbě na Šárecké údolí, Vltavu, Lysolaje a Suchdol. Zásadní vliv na celé území má tranzit do města a z města i plánovaný městský okruh. Proto zde platí stejné

Zbytečně podrobné členění zelených ploch

Definování městské priority

Zásadní připomínka - Jakýkoli rozvoj musí být podmíněn vždy kapacitními možnostmi stávající infrastruktury a její adekvátní přípravou, která bude probíhat harmonicky s plánovaným rozvojem. Rozvoj nesmí být realizován na úkor stávajících rezidentů. Plán proto musí daleko podrobněji definovat priority a podmíněnost rozvoje jednotlivých ploch.

Dostřednost a nejasný popis Prahy jako jedinečného souboru měst a obcí

Právě harmonické propojení různých charakterů, typů a podob městské krajiny doplněné morfologií terénu s kaňonem Vltavy, vytváří jedinečné genius-loci našeho města. Aby bylo možné jedinečnost chránit, musí být poznána a pojmenována. MPP však toto nezohledňuje a vazby nepopisuje.

Priorita nestavebních ploch - dvojí značení zastavitelnosti - krajinné rozhraní

Skále je sice krajinným rozhraním, ale nezajišťuje delklarovanou funkci. O tom jak působí rozhoduje i kontext okolí, které také zajišťuje reálnou prostupnost. Krajinnou hodnotu zásadně ovlivní to, co se bude stavět pod a nad skálou a samotná skála není ani přístupná, ani moc prostupná. Koncepcí musí být hledání reálných vazeb a propojení napříč celým městem a to chránit jako koncepční prioritu města a ne jen na jeho obvodu. Navrhujeme krajinné rozhraní zrušit a dále mít jen zastavitelné a nezastavitelné plochy a hranici zastavěného území.

Nevyváženost podrobnosti územního plánu

Zásadní připomínka - Požadujeme úpravu statutu hl.m.Prahy, aby si podrobnou územně-plánovací dokumentaci mohly doplňovat samostatně MČ, pokud ta bude v souladu s přijatým územním plánem. Jednotlivé městské části disponují daleko větší znalostí detailu a potřeb a jsou daleko kompetentnější k detailnímu zpracování. Uzemní plán musí zajistit především řádnou koordinaci vazeb v území, které odpovídá měřítku 1:10 000.

Nečitelnost územního plánu

Zásadní připomínka - Dominantním zdrojem informací o území není mapa, ale textová část. Mapa je šifrou, která odkazuje do dalších textů.

Nesoulad návrhu územního plánu s vizí uživatelů plánu

Obtížně stanovitelná cena pozemků omezí schopnost samospráv realizovat své záměry

Příloha
ODŮVODNĚNÍ PŘIPOMÍNKY:

Připomínka je shrnutím požadavků, postřehů a námitek občanů, kteří se k této lokalitě vyjadřovali na www.praha6.org/mpp, kde je možné se seznámit se všemi argumenty podrobně. Požadavky nás občanů jednoznačně ukazují, že chceme zdravé harmonicky rozvíjené polycentrické město krátkých vzdáleností ve kterém se bude chodec cítit pohodlně a bezpečně. Chceme aby plán byl transparentní, čitelný a předvídatelný. Chceme ve městě pracovat, odpočívat, bavit se a žít. Chceme být hrdí na své město a chceme mu rozumět. Chceme pestrý, ale vyvážený rozvoj, aby lidé z města neutíkali za město a nevraceli se do něj jen za prací. To tento územní plán nenabízí. Plán není dostatečně jednoznačný a čitelný. Plán nesmí připouštět pochybnosti a různé výklady. Chceme vědět, co se v místě, kde žijeme může dít. Že nám ve “stabilizovaném” území na hřišti nevyroste sporthotel nebo, že se sousední část bloku nezmění v soukromou nemocnici. Územní plán regulacemi stanovuje i cenu pozemků. Pokud není zřejmé, jak se může pozemek využít bude jeho cena stanovována stavebním úřadem s omezeným okruhem účastníků s omezenou kontrolou a obrovským potenciálem ke konfliktům. Územní plán je tedy jedním ze základních nástrojů pro orientaci státní správy, samosprávy i občanů v území. Plán toto může a musí zajistit i kdyby jej bylo nutné vrátit k dopracování a nařídit nové společné řízení.