Připomínka k návrhu Metropolitního plánu

Magistrát hl. m. Prahy
Odbor územního rozvoje
Jungmannova 35
110 00 Praha 1, Nové Město

V Praze dne _


Věc: Připomínka k návrhu Metropolitního plánu

Podporuji připomínku uplatněnou zástupcem spolku Společně pro Šestku Vladanem Hodkem s identifikátorem: xc4qyz "Metodické problémy Metropolitního plánu" a uplatňujeme svým podpisem tohoto podání shodné připomínky k návrhu Metropolitního plánu a žádáme, aby byly řádně projednány a aby byly vyřešeny veškeré nedostatky v připomínce popsané tak, aby Praha získala kvalitní územní plán.



Jméno a příjmení: _
Datum narození: _
Adresa trvalého pobytu: _

Popis nebo vymezení území dotčeného připomínkou:

Lokalita 122 – Střešovice

Text připomínky

Lokalita:

Problémové hranice lokality a typ struktury

Hranice lokality

Připomínky: 1. Západní část lokality vymezená ulicemi Radimova, Na zástřelu a Ve Střešovičkách patří spíše k lokalitě Sídliště MV a to včetně plochy kolejí Kajetánka. Naopak lokality Střešovice (bez Sídliště MV), Na Bateriích a Ořechovka by měly být řešeny jako celek s podobnými regulativy. 2.Ulice Nad Octárnou a Sibeliova by měly být zahrnuty do lokality Ořechovka příp. zajistit stejnou regulaci, tj. charakterizovat jako stabilizované území, s charakterem zástavby „zahradní město“. V takovéto lokalitě nelze pak např. stavět více než dvoupodlažní domy, lokalita je víceméně stavebně uzavřena.

Struktura lokality

Připomínka: 1. U heterogenního typu struktury je nutné definovat regulace pro dílčí plochy. Regulaci je nutné stavit pro blok domů ohraničený ulicemi Na Zástřelu, Radimova, Na Petynce. Jedná se o nízké bytové domy přes 100 let staré, v blokové struktuře, která charakterem odpovídá lokalitě Břevnov.

Problémové popsání využití lokality – nutnost nových prvků regulace

Návrh „specifického“ využití lokality pro areály, které nejsou produkční, obytné, rekreační ani přírodní

Upřesnění funkčního využití lokality pro polyfunkční území

Neurčitý popis cílového stavu

Doplnění a úprava popisu cílového stavu

Připomínka 1: Cílový charakter lokality, tak jak je popsán, neříká zhola nic. V heterogenní lokalitě je nezbytné popsat cílový charakter velmi podrobně, tak aby byly chráněny hodnoty v lokalitě. Požadujeme do popisu cílového stavu lokality přidat: a. Lokalita obsahuje pás historických usedlostí Malovanka, Šlajferka, Petynka, Vincentinum, Kajetánka. Historickou hodnotu těchto staveb je nutné chránit. b. Lokalitou protéká potok Brusnice, na jehož toku se nalézá několik vodních ploch. Je nutné chránit přírodní hodnotu ploch podél toku Brusnice. c. Je nutné rozvíjet prostupnost územím podél toku Brusnice a severojižním směrem. d. Lokalita obsahuje významný prvek veřejné vybavenosti – koupaliště Petynka. Je nezbytné pro koupaliště zajistit dostatečné ochranné pásmo, prostupnost pro bezmotorovou dopravu, zajistit dostupnost hromadné dopravy a parkovací místa pro individuální dopravu. e. V lokalitě se nachází výšková dominanta – budova studentských kolejí. f. Charakter zástavby je velmi různorodý, obsahuje rodinné domy v zahradách, historickou blokovou zástavbu, řadovou zástavbu, modernistickou zástavbu. Tyto typy zástavby přecházejí jedna v druhou. Je nezbytné pro místa, kde se nalézá hodnotná historická zástavba a historické objekty, zpracovat podrobnější regulační plány. g. Lokalitu negativně ovlivňuje dopravní zátěž z Patočkovi ulice. Cílem je dopravu na Patočkové ulici zklidnit a zmírnit negativní vliv na lokalitu.

Malá stabilita stabilizovaného území plynoucí z příliš obecných regulativů

Stabilita ploch lokality


Plochy:

Skrytý rozvoj - potenciál území

Skrytý rozvoj - umožněna nová zástavba ve stabilizovaných plochách

Skrytý rozvoj - nepřesná výšková regulace

Připomínky: 1. Dosud nezastavěné území mezi MUK Malovanka a koupalištěm (bývalý autobazar): maximální úroveň výškové regulace snížit z 6 na 4, jako ostatní zástavba v okolí. 2. Problém výškové regulace vidím ve dvou rovinách. To je velký nedostatek celého MPP. Výšková regulace není díky výjimkám jednoznačně stanovena. Jiná platí pro bytovou a jiná pro komerční zástavbu. Jiná je pro metropolitní třídy, jiná pro transformační plochy a jiná pro zastavěné plochy apod. Pokud zákon není exaktní, otevírá prostor pro zneužití. Druhou rovinou je to, že výšková regulace velmi často nerespektuje původní zástavbu lokality, ale dodatečně neorganicky vestavěné struktury popřípadě otevírá prostor pro budoucí projekty. Vyčnívající struktury by měly být označené jako jakési dominanty a potenciální nová výstavba by se měla přizpůsobit ne jim, ale původní plošné zástavbě. V Lokalitě Střešovice je několik příkladů, které přesně tento přístup ukazují. Domy v okolí MUK Malovanka nemají žádný 6 pater, přesto je u koupaliště Petynka 6 pater regulace. To samé je v okolí kolejí UK na Kajetánce, kde je výšková regulace nastavena podle nejvyššího domu a to ještě nesmyslně. Proto je lokální regulace 21 pater a u křížení ulic Na Petynce a Na zástřelu 6 pater. To nemá s realitou a charakterem lokality nic společného. Celá ulice na Petynce kolísá od 2 do 6 pater bez jakéhokoliv logického důvodu. V trojúhelníku mezi ulicemi Na Petynce, Ve Střešovičkách a Radimova vyskakuje dokonce na 12 pater. To je podle mne neakceptovatelný stav, který vyžaduje přehodnocení.

Skrytý rozvoj - chybějící nástroje pro funkční regulaci stabilizovaných ploch

Chybějící popis dopadu transformačních a rozvojových ploch na město.

Konfliktní a problémová místa

Připomínka: 1. Pro zelený pás v údolí Brusnice s řadou historických usedlostí (Malovanka, Šlajferka, Petynka, Vincentinum, Kajetánka) ohraničený ulicemi Na Petynce a Patočkova požaduje zpracovat podrobný regulační plán, který zajistí ochranu historických a přírodních hodnot v území a zajistí dostatečnou prostupnost jak podél toku Brusnice, tak v severojižním směru.

Úbytek zeleně

Připomínky: 1.Nepovolit změnu zelených ploch na stavební plochy v oblasti svahu nad ulicí na Petynce od koupaliště Petynka až k ulici U střešovických hřišť, svah sousedící s koupalištěm Petynka by měl zůstat jako nezastavitelné území. 2. Nepovolit změnu zelených ploch na stavební plochy mezi parkem Malovanka (123/122/2197) a Zahradou Kajetánka (123/122/2275), změnit je na zelenou plochu bez možnosti zastavění. 3. Zelený pás v údolí Brusnice s řadou historických usedlostí (Malovanka, Šlajferka, Petynka, Vincentinum, Kajetánka) až k Břevnovskému klášteru chránit, nezastavovat, území poskytnout speciální ochranu (památkové území apod.).


Infrastruktura:

Vymezení ploch veřejného vybavení

Absence podpory prostupnosti území pro pěší a bezmotorovou dopravu

Připomínky: 1. Vytyčit trasu z Malovanky přes Kajetánku, Markétu a Vypich do Hvězdy resp. Motolského háje. 2. Zřídit chybějící cyklostezku v ulici Radimova. 3. Zřídit schody podél koupaliště nahoru směrem k Sibeliově ulici. 4. Upravit pro chodce, cyklisty a vozíčkáře prostupnost křižovatky Malovanka.

Zahrnutí strategie boje proti změnám klimatu

Doplnění a úprava hranic vedení ÚSES

Připomínka 1: Ve stávajícím územním plánu je navrhován celoměstský systém zeleně podél toku toku Brusnice od křižovatky Malovanka k Břevnovskému klášteru. Požadujeme, aby byl tento pás zeleně v metropolitním plánu zahrnut.


Obecné problémy:

Lokalita jako koncepce popisuje charakter, nelze proto na ní zároveň aplikovat regulativy ploch

Zapojení lokality do koncepce širšího území doplnění popisu koncepce území

Zbytečně podrobné členění zelených ploch

Definování městské priority

Připomínka: 1. Požadujeme, aby MPP řešil jeden z největších problémů lokality přetíženou ulici Patočkova. Vlivem přetížení Patočkovi ulice dochází k nadměrnému růstu provozu v ulici Radimova. Nezbytné zklidnit dopravu v těchto ulicích.

Dostřednost a nejasný popis Prahy jako jedinečného souboru měst a obcí

Priorita nestavebních ploch - dvojí značení zastavitelnosti - krajinné rozhraní

Nevyváženost podrobnosti územního plánu

Nečitelnost územního plánu

Nesoulad návrhu územního plánu s vizí uživatelů plánu

Obtížně stanovitelná cena pozemků omezí schopnost samospráv realizovat své záměry


ODŮVODNĚNÍ PŘIPOMÍNKY:

Připomínka je shrnutím požadavků, postřehů a námitek občanů, kteří se k této lokalitě vyjadřovali na www.praha6.org/mpp, kde je možné se seznámit se všemi argumenty podrobně. Požadavky nás občanů jednoznačně ukazují, že chceme zdravé harmonicky rozvíjené polycentrické město krátkých vzdáleností ve kterém se bude chodec cítit pohodlně a bezpečně. Chceme aby plán byl transparentní, čitelný a předvídatelný. Chceme ve městě pracovat, odpočívat, bavit se a žít. Chceme být hrdí na své město a chceme mu rozumět. Chceme pestrý, ale vyvážený rozvoj, aby lidé z města neutíkali za město a nevraceli se do něj jen za prací. To tento územní plán nenabízí. Plán není dostatečně jednoznačný a čitelný. Plán nesmí připouštět pochybnosti a různé výklady. Chceme vědět, co se v místě, kde žijeme může dít. Že nám ve “stabilizovaném” území na hřišti nevyroste sporthotel nebo, že se sousední část bloku nezmění v soukromou nemocnici. Územní plán regulacemi stanovuje i cenu pozemků. Pokud není zřejmé, jak se může pozemek využít bude jeho cena stanovována stavebním úřadem s omezeným okruhem účastníků s omezenou kontrolou a obrovským potenciálem ke konfliktům. Územní plán je tedy jedním ze základních nástrojů pro orientaci státní správy, samosprávy i občanů v území. Plán toto může a musí zajistit i kdyby jej bylo nutné vrátit k dopracování a nařídit nové společné řízení.